KNOWLEDGE HYPERMARKET


Народження середньовічної Європи. Повні уроки
Строка 59: Строка 59:
<br>  
<br>  
-
Цей правитель відомий тим, що прагнув примирити своїх завойовників і населення, розуміючи, що інакше втримати владу не вдасться. Період його панування відзначався миром. [[Image:Zagybel teodoriha.jpg]] Проте після смерті війни за землі розпочалися знову: на Апеннінський півострів напали спершу візантійці, яких згодом витіснили лангобарди.  
+
Цей правитель відомий тим, що прагнув примирити своїх завойовників і населення, розуміючи, що інакше втримати владу не вдасться. Період його панування відзначався миром. Проте після смерті війни за землі розпочалися знову: на Апеннінський півострів напали спершу візантійці, яких згодом витіснили лангобарди.  
[[Image:Ukaz korolya langobardiv 7 ст.jpg|305x387px|Ukaz korolya langobardiv 7 ст.jpg]]  
[[Image:Ukaz korolya langobardiv 7 ст.jpg|305x387px|Ukaz korolya langobardiv 7 ст.jpg]]  
Строка 145: Строка 145:
<br>  
<br>  
-
 
+
<br>
'''Творче завдання:''' Позначте на карті шляхи переселення народів.  
'''Творче завдання:''' Позначте на карті шляхи переселення народів.  
-
 
+
<br>
6. Домашнє завдання:  
6. Домашнє завдання:  

Версия 12:18, 20 января 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Народження середньовічної Європи. Повні уроки

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Тема 2. Народження середньовічної Європи

Мета: Ознайомлення із умовами виникнення перших держав.

Завдання: Пояснити причини занепаду Римської імперії, вплив цієї події на розвиток всесвітньої історії.


1.Перевірка домашнього завдання

2.Розповідь нової теми

Середньовічна Європа формувалася впродовж тривалого часу – кількох століть. Її територію заповнювали варварські племена, насамперед германців. Вони масово селилися на просторах колись потужної і величної Римської імперії. Відбувалося злиття світу римлян і світу варварів.



Захоплюючи нові землі, завойовники утворювали варварські королівства. Корінних жителів меншало, населення не могло чинити гідний опір чужинцям ні у розумінні військової оборони, ні у плані захисту культури. Жорстока повсякденність – деспотична влада, гноблення у всіх сферах життя, спричинила варваризацію суспільства, тобто люди змінювались в гірший бік. Їх поведінка, стосунки, прагнення - все ставало грубішим і примітивнішим. Одним із вирішальних наслідків варваризації став недобір до війська – чоловіки збайдужіли до слава воїна, тому зброю часто доводилося видавати найманцям, які служили, поки їм платили. Галли, германці кельти, слов’яни, сармати, фракійці та інші агресивно налаштовані племена потоптом ішли по здобутках грецьких і римських культур. Традиціям і звичаям корінних народів нові поселенці не віддавали належної шани. Всі ці та наступні згубні для Римської імперії події привели до цілком очевидного результату – вона минула вершину своєї могутності і йшла до руїни. Наприкінці IV ст. почалося Велике переселення германських, тюркських, іранських, слов’янських народів, яке виснажувало землі до VII ст.

Karta pereseleniya.jpg

Велике переселення народів

"Гуни накинулися на аланів, алани – на готів, готи – на тайфалів і сарматів", - занотував у літописі в ту похмуру добу Святий Амвросій. Римська імперія розпалася на Східну та Західну. Почали з’являтися нові держави – держави завойовників.

Atilla ataka.jpg

Атака гуннів


У 418 р. на території імперії виникла перша варварська держава. Це було Тулузьке (Вестготське) королівство зі столицею в Тулузі, на створення якого хоча й дав згоду імператор Гонорій, проте вестготи практично не підлягали його владі.

Germanski korolavstva.jpg

У Північній Африці приблизно в ті ж роки утворилося ще одне варварське королівство – Вандальське. Його столиця постала на місці Карфагена. Вандали забрали собі майно і землі заможних римлян, а також їх рабів.


Згодом, через кілька десятків років на карті оновлених земель Римської імперії постало Бургундське королівство.

Goth01.jpg

Готи в бою


Заснували його в басейні ріки Рони. Столиця цієї варварської держави називалася Ліоном.

У 493 р. вождь остготів Теодоріх (493-526 рр.) убив германського вождя Одоакра й проголосив себе королем готів і італіків.

Moneta teodoriha.jpg

Монета Теодоріха


Цей правитель відомий тим, що прагнув примирити своїх завойовників і населення, розуміючи, що інакше втримати владу не вдасться. Період його панування відзначався миром. Проте після смерті війни за землі розпочалися знову: на Апеннінський півострів напали спершу візантійці, яких згодом витіснили лангобарди.

Ukaz korolya langobardiv 7 ст.jpg

Указ короля лангобардів


Наймогутнішою державою у Західній Європі утворилась держава франків зі столицею Париж, першими конунгами (вождями) яких була династія Меровінгів.

Dinastiya meroving.jpg

Династія Меровінгів


Люди вважали цих правителів чаклунами й називали їх патлатими королями через довге волосся, а про засновника роду ходили чутки, що він – син конунга і морського чудовиська. Найвідомішим правителем франків був хоробрий і жорстокий Хлодвіг.

Meroving hlodvig.jpg

Король Хлодвіг


Ставши вождем ще у віці 10 років, він не просто утримав владу, а й зміцнив своє становище. Підступність і кмітливість підказали йому кривавий шлях до свого утвердження і об’єднання земель – знищення родичів. Так він прибрав до рук державу.

Battle between Clovis.jpg

Середньовічна мініатюра


Коли варварські племена завойовували простори Римської імперії, це не стало для неї єдиною небезпекою. Зі сходу на римлян і варварів напали кочовики – гуни. На чолі цієї безжалісної і стрімкої сили стояв справжній "бич Божий" – так прозвали Аттилу. Він водив свої війська в Малу Азію та Месопотамію, Вірменські і Балканські землі, загрожував слов’янським племенам. І врешті спрямував свій похід на ласі терени Римської імперії, розділену на Східну (зі столицею у Константинополі) та Західну (Рим).



Виснаженість східних римлян не дозволила виставити військо проти гунів, зате Аттилу зацікавили даниною. Гунський ватажок отримав небачений відкуп – 6000 фунтів золота і попрямував на захід, де його завойовники захопили чимало галльських міст, серед яких і столицю Орлеан. Це сталося 451 року, і того ж року проти Аттили пішов походом римський полководець Аецій. Сучасники звали його "останнім великим римлянином" – вочевидь, за прагнення врятувати імперію.

Klad atilla.jpg

Коштовності із скарбниці Атілли


Величезні армії противників зустрілися на Каталонських полях, - нині це французька провінція Шампань, і у масштабній битві (у ній загинули приблизно 300 тис. воїнів) переміг Аецій. Ватажок гуннів Аттила втік, та наступного року знову вирушив на Рим, який все слабшав. Від нього знову відкупилися дарунками – цього разу єпископ Лев І. Однак імперію це не врятувало – минув ще один рік, Аттилу настигла загадкова смерть. Поховали його із почестями, проте очолювана ним держава розпалася, і сумна доля не оминула Римську імперію – у 455 році вандали на чолі зі своїм королем Гейзеріхом вщент розграбували Рим, 14 днів по-дикунському руйнуючи пам’ятки мистецтва, що були символом минулої величі і могутності.

Vandaly v rumi.jpg

Вандали руйнують Рим


Відтоді і до сьогодні під словом "вандали" розуміють тих, хто нищить культурні і мистецькі твори. Важко уявити, але після цього глуму про імператора мало хто згадував. Він уже не керував, бо від його імені на місцях правили вожді варварських племен. І останньою крапкою в історії Західної Римської імперії стоїть 476 рік, коли ватажок германського племені Одоакр змусив неповнолітнього імператора Августула покинути престол. Імперія припинила існування, хоча якогось особливого впливу сучасники не відчули. Лише згодом історики відзначали цей факт.


Повторюємо поняття

Варваризація

Переселення народів

Династія Меровінгів

Вандали



Питання для самоконтролю:

1. Коли почалося Велике переселення народів?

2. Назвіть перші варварські королівства.

3. Чому король остготів Теодоріх намагався примирити римлян і германців?

4. Хто був найвідомішим правителем франків?

5. Назвіть вождя гуннів, прозваного «Бичем Божим»

6. У якому році загинула Західна Римська імперія?



Творче завдання: Позначте на карті шляхи переселення народів.


6. Домашнє завдання:

1. Повторення пройденого матеріалу.

2. Складіть хронологічну таблицю створення варварських королівств.


Література:

1. Урок на тему: «Виникнення середньовічної Європи», Скорик О. С., м. Одеса

2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010

3. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007;

4. Навколо світу. Енциклопедія. – Х.: Пегас, 2006;

5. Кардіні Ф. Середньовіччя. – Х.: Ранок, 2004; 6. Карліна О. Історія середніх віків. - К.: Генеза, 2000;

7. ukrmap.kiev.ua

8. sc4v.narod.ru

9. rom-history.narod.ru 10. mid-ages.ru/


Скомпоновано і відредаговано С. Г. Соловйовим

Якщо ви маєте виправлення чи пропозиції щодо даного уроку, напишіть нам.

Якщо ви хочете побачити інше коригування чи побажання щодо уроків, дивіться тут - Освітній форум.


Предмети > Всесвітня історія > Історія всесвітня 7 клас