Версия 08:19, 10 марта 2011Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 10 клас. Повні уроки>> Інформатика: Поняття про віруси.
Мета: Розповісти про поняття комп’ютерних вірусів і про їхні види. Тип уроку: теоретичний Хід уроку:
Комп’ютерний вірус - це спеціально написана і невелика програма, яка може записувати (розповсюджувати) свої копії в інші комп’ютерні програми, системну область диска тощо. Зараження комп’ютерним вірусом - це процес впровадження вірусом своєї копії.
Принцип роботи вірусів. Коли заражена програма починає свою роботу, то спочатку управління отримує вірус. Вірус знаходить і "заражує" інші програми і об’єкти, а також може виконати сам шкідливі дії.
Зауваження: Вірус є програмою, тому об’єкти, що не містять програм і не підлягають перетворенню в програми, не можуть бути заражені вірусом.
Заходи до попередження зараження: • використання надійних джерел програмного забезпечення; • перевірка інформації, яка надходить ззовні; • встановлення захисту від запису на змінних дисках з файлами; • обмеження доступу до комп’ютера сторонніх осіб; • регулярне створення резервних копій.
Найбільш характерні дії комп'ютерних вірусів:
Звісно, що не всі програми, які самостійно копіюють деякі файли в каталоги і створюють видимість, що нічого не відбувається, можна вважати комп'ютерними вірусами.
Класифікація комп’ютерних вірусів. Існує декілька критеріїв, які дозволяють класифікувати комп’ютерні віруси — це підтримувана операційна система, спосіб зараження, алгоритми роботи, деструктивні можливості і т.д. За операційними системами комп’ютерні віруси можна розділити на:
Класифікація комп’ютерних вірусів.
Комп'ютерні віруси поділяються на первинні класи за деструктивно-класифікаційними ознаками, способами їх створення і знешкодження: - за місцезнаходженням вірусів (файлові, бутові, файлово-бутові, пакетні, мережеві, віруси в структурі файлової системи, WinWord-віруси, Windows-віруси, OS/2-віруси, Novell NеtWare-віруси, BIOS-віруси, CD-ROM-віруси); - за способом зараження середовища мешкання вірусів (резидентні, нерезидентні); - за наслідками деструктивних дій вірусів (нешкідливі, не уразливі, уразливі, дуже уразливі); - за особливостями алгоритму вірусу (stealth-віруси, worm-віруси, companion-віруси, МtЕ-віруси, DIR-віруси, driver-віруси, віруси-паразити, віруси-привиди, «троянські» програми, логічні бомби, комбіновані віруси та ін.); - за способами знешкодження вірусів (знешкоджені однією антивірусною програмою (АVО-віруси) і знешкоджені кількома антивірусними програмами або n-комплектом антивірусів (АVN-віруси); - за способом створення вірусів (створені ручними засобами розробки (Н-віруси) і створені автоматизованими засобами розробки (А-віруси).
Середовище перебування. Файлові віруси проникають у виконавчі файли. Звичайний файловий вірус, після передачі йому управління, виконує такі дії: 1. Він перевіряє оперативну пам’ять на наявність своєї копії і інфікує пам’ять комп’ютера, якщо копія вірусу там не знайдена; 2. Може виконувати додаткові функції: здійснювати які-небудь деструктивні дії, демонструвати візуальні або звукові ефекти і т.д.; 3. Поновлює оригінальний код програми; 4. Повертає управління основній програмі;
Цікавий факт Одним із "піонерів" серед комп'ютерних вірусів вважається вірус "Brain", створений пакистанським програмістом на прізвище Алві. Тільки у США цей вірус вразив понад 18 тис. комп'ютерів. На початку епохи комп'ютерних вірусів розробка вірусоподібних програм носила дослідницький характер, поступово перетворюючись на відверто вороже протистояння користувачів та безвідповідальних, і навіть кримінальних "елементів". В ряді країн карне законодавство передбачає відповідальність за комп'ютерні злочини, в тому числі за створення та розповсюдження вірусів
Найбільш поширені комп'ютерні віруси Макро-віруси Word (Word Macro Viruses) Макро-віруси, які діють у середовищі відомого та широко поширеного у всьому світі текстового процесора Word for Windows починаючи з версії 6 фірми MicroSoft, використовують макроси мови WordBasic для зараження утворюваних у цьому процесорі документів та шаблонів документів (MS Word documents and templates) файлів з роширеннями DOC та DOT. Ці віруси використовують декілька властивостей "оточення" MS Word, для автоматичного виконання інфікованого макро-коду. Коли інфікований документ відкривається і починає працювати вірус, то, як правило, вірус заражує шаблон документа користувача NORMAL.DOT. Цей шаблон є основою більшості інших документів та шаблонів і саме через нього макро-вірус заражує останні.
AntiEXE Інші назви вірусу: CMOS4, D3, NewBug, New Bug. Це бутовий вірус, який заражає Boot-сектор гнучкого та Master Boot запис жорсткого дисків. Використовує Stealth-технологію. Як і всі бутові віруси, AntiEXE є резидентним. Шукає певні EXE-файли та пошкоджує їх.
AntiCMOS Інші назви вірусу: Lenart. Це бутовий вірус, який заражує Boot-сектор гнучкого та Master Boot запис жорсткого дисків. Псує інформацію про конфігурацію комп'ютера, що записана в енергонезалежній пам'яті CMOS. Штамами (різновидами) вказаного вірусу є віруси AntiCMOS.A та AntiCMOS.B. Tchechen 1912, 1914 Ці віруси не входять до десятки найбільш поширених у світі, але на території СНД, мабуть, стоять чи не найпершому місці. Дуже небезпечні резидентні поліморфні віруси. При старті віруси зчитують 2-й сектор жорсткого диска і записують у нього слово "МИР" та число 4, яке надалі буде лічильником стартів інфікованих програм.
Самоконтроль: 1. Що таке комп’ютерний вірус? 2. Розкажіть про принцип роботи вірусів. 3. Заходи до попередження зараження. 4. Класифікація вірусів: короткий огляд. 5. Назвіть поширені комп’ютерні віруси
1. Урок на тему: «Віруси в комп’ютері», Величко А. М., м. Чоп. 2. Козлов Д. А., Парандовский А. А., Парандовскиий А. К. Энциклопедия компьютерных вирусов. - СОЛОН – Р, 2010. 3. Леонтьев В. П. Безпека в мережі Інтернет, 2008. Касперски К. Комп'ютерні віруси зсередини і зовні. - Пітер, 2006 4. Інформатика. Базовий курс. Навчальний посібник у 3-х частинах. Частина 1 / Шестопалов Є.А. – Шепетівка: «Аспект», 2006.
Над уроком працювали Величко А. М. Соловйов М. С.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: