KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальна характеристика типу Кільчасті черви. Повні уроки
Строка 27: Строка 27:
<br>'''''Контролюючий блок № 2'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Назвіть основні класи Типу кільчасті черві.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте характеристику класса багатощетинкові.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Від яких тварин походять кільчасті черві?  
<br>'''''Контролюючий блок № 2'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Назвіть основні класи Типу кільчасті черві.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте характеристику класса багатощетинкові.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Від яких тварин походять кільчасті черві?  
-
<br>'''''Список використаної літератури'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Бровкина Е.Т., Казьмина Н.И. Уроки зоологии. М.: Просвещение, 1991 г.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Никишов А.И. Биология в таблицах 6-11 классах. «Илекса». 1998 г.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Н.Грин, У.Стаут, Д.Тейлор Биология. 1, 2, 3 том. М.: Мир, 1990. <br>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных. Книга для учителя. М.: Просвещение, 1982 г.<br>5.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Захаров В.Б., Сонин Н.И. Биология. Многообразие живых организмов. 7 класс М.: «Дрофа», 2006 г. <br>6.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Урок на тему „Кільчасті черві та їх різновиди”&nbsp; Петренко Антоніна Семенівна, вчитель біології ЗОШ&nbsp; № 15, м.Харків, Украина.<br>  
+
<br>'''''Список використаної літератури'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Бровкина Е.Т., Казьмина Н.И. Уроки зоологии. М.: Просвещение. <br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Никишов А.И. Биология в таблицах 6-11 классах. «Илекса». <br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Н.Грин, У.Стаут, Д.Тейлор Биология. 1, 2, 3 том. М.: Мир, 2006. <br>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных. Книга для учителя. М.: Просвещение.<br>5.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Захаров В.Б., Сонин Н.И. Биология. Многообразие живых организмов. 7 класс М.: «Дрофа», 2006 г. <br>6.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Урок на тему „Кільчасті черві та їх різновиди”&nbsp; Петренко Антоніна Семенівна, вчитель біології ЗОШ&nbsp; № 15, м.Харків.<br>  
<br> ''Відредаговано та надіслано Борисенко І. М''  
<br> ''Відредаговано та надіслано Борисенко І. М''  
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
+
<br> ----
 +
 
 +
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Горбатко С. М.
 +
 
 +
Петренко А. С.
 +
 
 +
Катеринець О.М.
 +
----
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
 
[[Category:Біологія_8_клас]]
[[Category:Біологія_8_клас]]

Версия 13:29, 22 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Загальна характеристика типу Кільчасті черви. Повні уроки


Мета уроку:

1. Розширити знання учнів про безхребетних тварин; розкрити загальну характеристику представників кільчастих червів, їхню будову, процеси життєдіяльності та риси пристосованості до умов існування; ознайомити із особливостями ускладнення систем внутрішніх органів.
2. Розвивати уміння порівнювати будову та життєдіяльність кільчастих червів; уміння логічно мислити, використовувати набуті знання у повсякденному житті та господарській діяльності людини.
Хід уроку.
Частина 1.

Тип Кільчасті черви (Annelida) - велика група тварин, що включає близько 12 тис. видів, які живуть головним чином у морях, а також у прісних водах і на суші. Це група бесскелетних безхребетних, які з цієї причини мають особливе значення в харчуванні інших тварин, так як засвоюються без залишку. Разом з тим всі вони активно беруть участь у деструкції органічної речовини в біоценозах, сприяючи біогенного круговороту. Особливо різноманітні морські форми, які зустрічаються на різних глибинах аж до граничних (до 10-11 км) і у всіх широтах Світового океану. Вони відіграють значну роль в морських біоценозах і володіють високою щільністю поселень: до 100 тис. екз. на 1м2 поверхні дна. Морські кольчеці - улюблена їжа риб і займають важливе положення у трофічних ланцюгах морських екосистем.


Відео „Морські кільчасті черві”


У грунті найбільш численні земляні черві, або, як їх у нас називають, дощові. Їх щільність в лісових і лучних грунтах може досягати 600 екз. на 1 м2. Дощові черв'яки беруть участь в процесі грунтоутворення і сприяють підвищенню врожайності сільськогосподарських культур і продуктивності природних біоценозів.
Bio8 20 1.jpg
Малюнок 1. Дощовий черв’як.

Кровоссальні кольчеці - п'явки мешкають переважно у прісних водах, а в тропічних областях зустрічаються в грунті і на деревах. Їх використовують у медицині для лікування гіпертонічної хвороби.
Bio8 20 2.jpg
Малюнок 2. Піявка.
Тип Кільчасті черви відкриває в системі тварин вищий рівень організації - целомічних тварин (підрозділ Coelomata), для яких характерні метамерності будови та наявність целома, або вторинної порожнини тіла, вистеленої целомічні епітелієм мезодермального походження. У цього типу, на відміну від всіх нижчих груп тварин, вперше з'являється набір всіх систем органів, характерних для всіх вищих груп організмів аж до ссавців і людини. Кільчасті черви - група примітивних целомічних тварин, близьких до предкової Coelomata. Риси їх організації простежуються у всіх інших типів целомічних тварин аж до хордових.
 Bio8 20 3.jpg
Малюнок 3. Внутрішня будова кільчастих червів.

Розглянемо основні особливості організації типу кільчастих червів як перших целомічних тварин.
1. Метамерності зовнішньої та внутрішньої будови. Метамерія - це повторення однакових частин або кілець уздовж головної осі тіла (від латинських слів meta - повторення, mera - частина). Тіло червоподібне, розділене на членики, або сегменти. У кожному сегменті повторюються багато систем органів. Тіло кільчастих червів складається з головної лопаті, сегментованого тулуба і анальної лопаті.
2. Є шкірно-м'язовий мішок, що складається з шкірного епітелію, кільцевих і поздовжніх м'язів, які зсередини подстилаются целомічні епітелієм.
3. Вторинна порожнина тіла (загалом) заповнена целомічною рідиною, яка виконує роль внутрішнього середовища організму. У цілому підтримуєся  постійний біохімічний режим і здійснюються багато функцій організму (транспортна, видільна, статева, опорно-рухова).
4. Кишечник складається з трьох функціонально різних відділів: передньої, середньої і задньої кишки. У деяких видів є слинні залози. Передній і задній відділи - ектодермальне, а середній відділ травної системи - ентодермального походження.
5. У більшості кольчецов замкнута кровоносна система. Це означає, що кров тече тільки по судинах і є мережа капілярів між артеріями і венами.
6. Основними органами виділення є метанефрідіі ектодермального походження. Кожна пара метанефрідіев починається в одному сегменті воронками, відкритими в цілому, від яких видільні канали продовжуються в наступному сегменті і відкриваються там назовні парними отворами. Метанефрідіі - не тільки органи виділення, але і регуляції водного балансу в організмі. У каналах метанефрідіев відбувається згущення продуктів виділення (аміак перетворюється на сечову кислоту), а вода всмоктується назад в целомічних рідина. Тим самим заощаджується волога в організмі і підтримується певний водно-сольовий режим в цілому. Економія вологи особливо необхідна у наземних і грунтових кольчецов.
7. Нервова система складається з парних спинних мозкових гангліїв і черевного нервового ланцюжка з метамерно повторюваними парними гангліями в кожному сегменті. Поява головного мозку, розташованого дорсально над глоткою, істотно відрізняє кільчастих хробаків від плоских. Парні спинні частки мозку кольчецов розділені на передній, середній і задній ганглії. Ця особливість будови мозку відрізняє кольчецов від круглих черв'яків.
8. Кільчасті черви зазвичай роздільностатеві, але нерідко спостерігається одночасний розвиток чоловічих і жіночих статевих залоз (гермафродитизм).
Bio8 20 4.jpg
Малюнок 4.  Розмноження червів.
9. Розвиток часто протікає з метаморфозом. Типова личинка у морських кільчаків - Трохофора.
Таким чином, в організації кільчастих хробаків простежуються прогресивні риси організації целомічних тварин: наявність целома, метамерності будови, поява кровоносної системи, видільна система типу метанефрідів, більш високоорганізована нервова система і органи чуття. Цим кольчецов відрізняються від нижчих черв'яків плоских і круглих.
Проте ряд рис у організації кольчецов свідчить про їх спорідненість з нижчими хробаками. Так, у личинки кольчецов - трохофори є первинна порожнина тіла, протонефрідіі, ортогональна нервова система і на ранніх стадіях - сліпий кишечник. Ці особливості іноді зустрічаються і у дорослих кольчецов з примітивних груп.
Тип кільчастих хробаків підрозділяється на класи: клас Первинні кольчецов (Archiannelida), клас многощетінковиє (Polychaeta), клас малощетінковиє (Oligochaeta), клас П'явки (Hirudinea), клас Ехіуріди (Echiurida) і клас Сіпункуліди (Sipunculida).
Bio8 20 5.jpg
Малюнок 5. Основні класи кільчастих червів.


Контролюючий блок № 1

1.    Назвіть  особливості зовнішньої та внутрішньої будови кільчастих червів.
2.    З яких відділов складається кішечник у кільчатих червів?
3.    Який тип кровоносної системи у кільчатців?

Частина 2.
Розглянемо більш детально основні 3 класу: многощетінковиє, малощетінковиє і п'явки.
Багатощетинкові (Polychaeta) мають на кожному сегменті примітивні кінцівки (параподії) з численними щетинками. З дволопатевим параподії часто пов'язані гіллясті придатки - зябра, за допомогою яких здійснюється газообмін. На чітко відокремленої голові є очі (у деяких видів навіть здатні до акомодації), відчутні вусики і органи рівноваги (Статоцисти). Деякі види здатні до люмінесценції.
У період розмноження самці викидають у воду сперму, а самки - велика кількість яєць. У деяких видів спостерігали шлюбні ігри і боротьбу за територію. Запліднення зовнішнє; батьки після цього гинуть. Розвиток відбувається з метаморфозом (вільноплаваюча личинка). Безстатеве розмноження спостерігається рідко.
Bio8 20 6.jpg
Малюнок 6. Поліхети.

Верхній ряд, зліва направо: зелений нерєїс, коричнева біспіра, разноногій хетоптерус, воронковідная міксікола. Нижній ряд, зліва направо: платінереіс Дюмеріля, хлойя, гігантський спіробрахус, чудова протула

Відео „Дивовижна біспіра”


Представники цього класу - мешканці морського дна (зустрічаються на глибині до 10 км), де вони плавають, повзають по грунту або зариваються в мул, але деяких можна зустріти і в прісних озерах. Багато черв'яки будують з піщинок трубки різної форми, які ніколи не покидають. Від 6 до 10 тисяч видів. Багато червів - хижаки, інші харчуються детритом, паразитів серед них практично немає. Поліхети (наприклад, нерєїс) служать їжею для багатьох риб. Деякі черв'яки (палоло) вживаються в їжу людьми.
Малощетинкові (Oligochaeta) - переважно грунтові черви. Серед них зустрічаються як гігантські дощові черв'яки завдовжки до 2,5 м, так і карликові форми. На всіх сегментах, крім ротового, є щетинки, розташовані пучками. Параподії не виражені, голова відособлена слабо. Тонка кутикула постійно зволожується виділяється слизом; через кутикулу шляхом дифузії здійснюється газообмін.
Малощетінковиє черв'яки - переважно гермафродити з перехресним заплідненням; статеві органи розосереджені по декількох сегментах тіла. Складна будова цих органів є пристосуванням до наземного способу життя. У деяких видів відомий партеногенез. Метаморфоз відсутня; з утворюються в процесі копуляції коконів через кілька тижнів виходить десяток молодих черв'яків.
Bio8 20 7.jpg
Малюнок 7. Малощетінковиє черви. Зліва направо: звичайний дощовий черв'як, апорректода довга, Ейсен, трубочник
Відомо близько 3000 видів, дві третини з них живуть у грунті, а решта - у прісних, рідше солоних водоймах. Типовим представником є дощовий хробак. Більшість малощетінкових черв'яків харчується детритом, граючи при цьому важливу роль у кругообігу речовин і покращуючи структуру і склад грунту. За кілька років черв'яки пропускають крізь себе весь орний шар грунту території, на якій вони мешкають. Декілька видів - хижаки. Є серед малощетінкових і паразити (рачині п'явки).


Відео „Коліфорнійські черві”


П'явки (Hirudinea) мають сплощене тіло, забарвлене зазвичай в коричневі або зелені тони. На передньому і задньому кінцях тіла є присоски. Довжина тулуба від 0,2 до 15 см. Щупальця, параподії і, як правило, щетинки відсутні. Мускулатура розвинена добре. Вторинна порожнина тіла редукована. Дихання шкірне, у деяких є зябра. У більшості п'явок є 1-5 пар очей.
Термін життя п'явок - кілька років. Всі вони гермафродити. Яйця відкладаються в коконах, личинкової стадії немає. Більшість п'явок смокче кров у різних тварин, у тому числі людини. П'явки проколюють шкірні покриви хоботком або зубчиками на щелепах, а спеціальна речовина - Гірудин - перешкоджає згортанню крові. Висмоктування крові з однієї жертви може тривати місяці. У кишечнику кров не псується дуже довго: п'явки можуть жити без їжі навіть два роки. Деякі п'явки - хижаки, цілком проковтує здобич.
П'явки мешкають у прісних водоймах, зустрічаються також у морях і грунті. П'явки служать кормом для риб. Медична п'явка використовується людиною в лікувальних цілях. 400-500 видів.


Відео „Піявки”

Bio8 20 8.jpg
Малюнок 8.  Малощетінковиє черви. Зліва направо: звичайний дощовий черв'як, апорректода довга, Ейсен, трубочник


Розглянемо характеристику ціх класів у наступній таблиці, у якій видно різницю між ними.
Таблиця „Характеристика класів Типу Кільчасті черві”

Bio8 20 9.jpg
Кільчасті черви походять від примітивних плоских хробаків в кембрії. Першими кільчастими хробаками були многощетінковиє, що дали початок малощетінковиє, а через них - і п'явок.


Контролюючий блок № 2
1.    Назвіть основні класи Типу кільчасті черві.
2.    Дайте характеристику класса багатощетинкові.
3.    Від яких тварин походять кільчасті черві?


Список використаної літератури
1.    Бровкина Е.Т., Казьмина Н.И. Уроки зоологии. М.: Просвещение.
2.    Никишов А.И. Биология в таблицах 6-11 классах. «Илекса».
3.    Н.Грин, У.Стаут, Д.Тейлор Биология. 1, 2, 3 том. М.: Мир, 2006.
4.    Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных. Книга для учителя. М.: Просвещение.
5.    Захаров В.Б., Сонин Н.И. Биология. Многообразие живых организмов. 7 класс М.: «Дрофа», 2006 г.
6.    Урок на тему „Кільчасті черві та їх різновиди”  Петренко Антоніна Семенівна, вчитель біології ЗОШ  № 15, м.Харків.


Відредаговано та надіслано Борисенко І. М


----

Над уроком працювали

Горбатко С. М.

Петренко А. С.

Катеринець О.М.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас