KNOWLEDGE HYPERMARKET


Клас Кісткові риби. Повні уроки
Строка 11: Строка 11:
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
-
 
+
Горбатко С. М.
-
Борисенко І. М.
+

Версия 14:14, 22 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Класи: Клас Кісткові риби. Загальна характеристика. Повні уроки

Клас Кісткові риби.  Загальна характеристика.  
Мета уроку: сформувати знання про клас Кісткові риби.
Завдачі уроку:
1. Познайомитися з особливостями будови і життєдіяльності кісткових риб.
2. Продовжити формування вмінь складати таблиці, вирішувати проблемні питання, узагальнювати.
3. Розкрити значення кісткових риб у природі і роль в житті людини.
4. Виховання дбайливого відношення до навколишнього середовища.
5. Засвоєння нових знань заданої теми, формування навичок самостійного пошуку та опрацювання матеріалу.
Хід уроку:
Частина 1.

Клас Кісткові рібі - це найбільша за кількістю видів (понад 20 тис.) і найбільш давня група первинно водних хордових тварин. Риби заселили всі види морських, прісних і солонуватих водойм. Вся їхня організація несе на собі відбиток пристосування до життя у щільному водному середовищі.

Bio8 42 1.jpg
Малюнок 1. Різноманітність кісткових риб. 
Найголовніші особливості їх організації наступні:
1. Форма тіла обтічна за рахунок плавного переходу її відділів - голови, тулуба і хвоста - один в одного і сплющена з боків.
2. Шкіра багата залозами, рясно виділяють слиз, і покрита лускою.
3. Органи руху та стабілізації положення тіла спиною вгору - це непарні і парні плавці. Плавучість кісткових риб підтримується гідростатичним органом-плавальним міхуром.
4. Скелет хрящової або кістковий. Череп нерухомо з'єднаний з хребтом. У хребті два відділи: туловищних і хвостовий. Пояси кінцівок не пов'язані з осьовим скелетом.
5. М'язи слабо диференційовані, сегментовані. Руху ня тіла одноманітні, змієподібні і переважно в горизонтальній площині.
6. Захоплення їжі активний з допомогою щелеп. Передній і середній відділи кишечника сильно диференційовані. Розвинені травні залози: печінка та підшлункова залоза.
7. Органи дихання - зябра.
8. Кровоносна система замкнута, має одне коло кровообігу і двокамерну серце. Органи і тканини риб забезпечуються артеріальною кров'ю.
9. Органи виділення - парні туловищние нирки. Кінцевий продукт азотистого обміну, виведений з організму,-аміак чи сечовина.
10. Центральна нервова система представлена головним і спинним мозком. Головний мозок диференційований на п'ять відділів. Будова органів чуття - зору, нюху, слуху - адаптовано до функціонування у водному середовищі. Розвинений особливий орган бічної лінії, що дозволяє рибам орієнтуватися в потоках води.
11. Риби роздільностатеві, багатьом властивий статевий диморфізм. Розмноження тільки статеве. У більшості запліднення зовнішнє, у воді. Розвиток з неповним метаморфозом (зі стадією личинки).
Особливості будови і процесів життєдіяльності у зв'язку з життям у воді.
Відділи тіла риб - голова, тулуб, хвіст - плавно переходять один в одного, забезпечуючи обтикаємість (мал. 2). Плавають риби за рахунок бічних хвилеподібних ліній тіла. Тіло вкрите черепицеподібно розташованими кістковими пластинками - лускою. Виділятимуться численними шкірними залозами слиз зменшує тертя при русі риби. Парні плавці - грудні і черевні - підтримують нормальне положення тіла спиною вгору, служать кермом повороту, а у деяких риб (скати) - основними органами руху.
Давайте переглянемо відео-матеріал про деяких представників кісткових риб. 

Відео 1 „Риби”.
Bio8 42 2.jpg
Малюнок 2.  Внутрішня та зовнішня будова кісткових риб.

Скелет риб складається з черепа, хребта, скелета непарних, парних плавників і їх поясів. У туловищной відділі до поперечних відростках тіла причленяются ребра. Хребці зчленовуються один з одним за допомогою суглобових відростків, забезпечуючи вигин переважно в горизонтальній площині. Череп утворений великим числом кісток і несе щелепи, забезпечені зубами. Скелет служить опорою для м'язів і захистом для внутрішніх органів.
Bio8 42 3.jpg
Малюнок 3. Скелет кісткових риб.

Потужна мускулатура риб складається із сегментів, розділених сполучнотканинними перегородками, і в цілому нагадує м'язову систему ланцетника. Окремі пучки м'язів керують рухами очей, зябер, щелеп.
Харчуються риби різноманітною їжею. Харчова спеціалізація відбивається на будові органів травлення. Рот веде в ротову порожнину, в якій зазвичай є численні зуби, розташовані на щелепних, піднебінних і інших кістках. У деяких представників зуби розвинені дуже сильно і для людини предсталвяють велику небезпеку, наприкалад піранья. Відео 2. „Зуби у піраньї”. Відео 3. „Зуби, як ножиці”.
Слинні залози відсутні. З ротової порожнини їжа проходить у глотку, прориву зябровими щілинами, і по стравоходу потрапляє в шлунок, залози якого рясно виділяють травні соки. У деяких риб (коропові і ряд інших) шлунка немає і їжа надходить відразу в тонкий кишечник, де під впливом комплексу ферментів, що виділяються залозами самого кишечника, печінки та підшлункової залози, відбувається розщеплення їжі і всмоктування поживних речовин.
У більшості риб є тонкостінний виріст кишечника, заповнений сумішшю газів, - плавальний міхур. Він виконує гідростатичну функцію, тобто зрівнює щільність риби з щільністю води, що дозволяє рибі без м'язових зусиль триматися на будь-якій глибині. Газова суміш, якою наповнений міхур, може поглинатися або виділятися капілярами стінок міхура, що змінює питома вага риби.
Bio8 42 4.jpg
Малюнок 4. Плавальний міхур.
Органи дихання-зябра - розташовані на верхній стороні чотирьох зябрових дуг у вигляді яскраво-червоних пелюсток. Вода потрапляє в рот риби, проціджується через зяброві щілини, омиваючи зябра, і виводиться назовні з-під зябрової кришки. Газообмін здійснюється в численних зябрових капілярах, кров в яких тече назустріч омиває зябра воді.
Bio8 42 5.jpg
Малюнок 5. Зябра.
На нижній стороні зябрових дуг перебувають білуваті тичинки, що мають велике значення у харчуванні риб: у деяких вони утворюють цедільний апарат - пристосування для живлення дрібної харчової суспензією, в інших сприяють утриманню в ротовій порожнині великої здобичі.
Кровоносна система риб заткнута. Серце двокамерну, складається з передсердя і шлуночка. Венозна кров з шлуночка серця надходить у черевну аорту, що несе її до зябер, де вона збагачується киснем і звільняється від вуглекислого газу. Відтікає від зябер артеріальна кров збирається в спинну аорту, яка розташована уздовж тіла під хребтом. Від спинний аорти до різних органів риби відходять численні артерії. У них артерії розпадаються на мережу найтонших капілярів, через стінки яких кров віддає кисень і збагачується вуглекислим газом. Венозна кров збирається у вени і по них надходить у передсердя, а з нього - В шлуночок. Отже, у риб одне коло кровообігу.
Риби - тварини з непостійною температурою тіла. Швидкість процесів життєдіяльності в них залежить від температури води.
Органами виділення служать парні стрічкоподібні туловищние нирки, розташовані в порожнині тіла під хребтом. Вони втратили зв'язок з порожниною тіла і видаляють шкідливі продукти життєдіяльності, фільтруючи їх із крові. У прісноводних риб кінцевим продуктом білкового обміну є отруйний аміак. Він розчиняється великою кількістю води, і тому риби виділяють багато рідкої сечі. Виведена з сечею вода легко компенсується за рахунок її постійного надходження через шкіру, зябра і з їжею. У морських риб кінцевим продуктом азотистого обміну служить менш отруйна сечовина, виведення якої вимагає меншої кількості води. Новоутворена в нирках сеча по парним сечоводах відтікає в сечовий міхур, звідки виводиться назовні через видільні отвір.
Центральна нервова система складається з головного і спинного мозку. Головний мозок у риб, як у всіх хребетних, представлений п'ятьма відділами: переднім, проміжним, середнім, мозочком і довгастим мозком. Від переднього мозку відходять добре розвинені нюхові частки. Найбільшого розвитку досягає середній мозок, який здійснює аналіз зорових сприйнять, а також мозочок, регулюючий координацію рухів і збереження рівноваги.
На будову органів чуття сильний вплив зробила життя у водному середовищі. Так, очі мають пласку рогівку і майже кулястої форми кришталик, що дає можливість рибам бачити тільки близько розташовані предмети (до 10 - 15 м). Оскільки природні води відрізняються низькою прозорістю, далеке бачення у риб не розвинене. Акомодація, тобто наводка на чітке бачення предмета, здійснюється скороченням м'язового відростка кришталика, що переміщує його по відношенню до сітківки.
Пошуку злиденні, зустрічі особин різної статі, здатності триматися в зграї риб допомагає гострий нюх. Орган нюху є парні мішечки, вистелені чутливими клітинами, до основи яких підходять волокна нюхового нерва. Нюхові мішечки відкриваються назовні отвором - ніздрів. Орган смаку представлений численними смаковими сосочками, розташованими на губах, в стравоході, глотці і навіть на плавниках.
Орган слуху і рівноваги представлений лише внутрішнім вухом, розташованим з боків задньої частини черепа. Швидкість поширення звуку у воді в чотири рази вище, ніж у повітрі. Тому простий за будовою орган слуху риб дозволяє їм через кістки черепа чуйно сприймати звукові хвилі. Риби здатні видавати звуки зубами, зябровими кришками, плавцями, плавальним міхуром. За допомогою звукової сигналізації риби висловлюють емоційний стан - загрозу, попередження, заклик, сигнал тривоги та ін.
Bio8 42 6.jpg
Малюнок 6. Бокова лінія на чешуї  плотви.
Особливу роль в житті риб грає орган бічної лінії (мал. 7 та відео 4). Він представлений поздовжніми каналами, що лежать з боків тіла в шкірі і сполученими з зовнішньої середовищем через велике число лінійно розташованих отворів. На дні каналів навпроти отворів лежать чутливі клітини, забезпечені віями. Вони сприймають зміну тиску та напрямки води, що дає можливість рибі безперешкодно орієнтуватися в її потоках, успішно плавати як у денний так і в нічний час і уникати зіткнень з підводними предметами. Цей орган є тільки у первічноводних, тобто у риб і амфібій. Найбільшого розвитку вона досягла у риб. Відео 4. Бокова лінія у риб.
Bio8 42 7.jpg
Малюнок 7. Бічна лінія у форелі.
Пропоную вам переглянути презентацію на тему «Кісткові риби», щоб легше засвоїти матеріал.
Cкачати презентацію можна клікнувши на текст "Скачати презентацію" і встановивши Microsoft PowerPoint

Контролюючий блок № 1

1.    Яку кількість видів відомом на цей час?
2.    З яких відділів складається скелет у кісткових риб?
3.    Яку форму тіла мають кісткові риби?
4.    Для чого служить кістковим рибам плавальни міхур?
5.    Яку роль відіграє бічна лінія у кісткових риб?

Список використаної літератури

1.    Урок на тему „Кісткові риби” Іванова А.С., вчитель  біології, м.Івано-Франківськ, сш № 3.
2.    Поурочное планирование к учебнику «Биология. Животные.», 7 класс, Константинов В.М., Бабенко В.Г., Кучменко В.С. : учебник для учащихся 7 класса общеобразовательных учреждений/ Под ред. проф. В.М. Константинова - 2-е изд., перераб. - М.: Вентана-Граф, 2005 - 304с.: ил.
3.    Шарова И.Х. Зоология позвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2008. — 592 с: ил.
4.    Биология: Справочник школьника и студента/Под ред. З.Брема и И.Мейнке; Пер. с нем. – 3-е изд., стереотип. – М.: Дрофа.
5.    Резанов А.Г. Зоология в таблицах, схемах и рисунках. 7-8 класс. – М.: "Издат-школа 2000», 2008. – 272с.

Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.


---

Над уроком працювали

Горбатко С. М.


Іванова А.С.


Вермульська Т.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас