KNOWLEDGE HYPERMARKET


Що таке ідеал
Строка 1: Строка 1:
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Етика|Етика]]&gt;&gt;[[Етика 6 клас|Етика 6 клас]]&gt;&gt; Етика: Тема 5. Що таке ідеал'''<br>  
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Етика|Етика]]&gt;&gt;[[Етика 6 клас|Етика 6 клас]]&gt;&gt; Етика: Тема 5. Що таке ідеал'''<br>  
-
<br> <metakeywords>Що таке ідеал, етика, 6 клас</metakeywords>ЩО ТАКЕ ІДЕАЛ
+
<br> <metakeywords>Етика, клас, урок, на тему, 6 клас, Що таке ідеал</metakeywords>ЩО ТАКЕ ІДЕАЛ  
1. Що таке ідеал.  
1. Що таке ідеал.  

Версия 12:56, 27 ноября 2009

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>> Етика: Тема 5. Що таке ідеал


ЩО ТАКЕ ІДЕАЛ

1. Що таке ідеал.

2. Чому ми прагнемо ідеалу.

3. Хто такі ідоли та кумири.

Після цього уроку ви зможете:
Пояснювати, у чому відмінність між поняттями «ідеал» та «кумир» («ідол»);
Наводити приклади моральних ідеалів;
Обґрунтовувати важливість самовдосконалення як одного із засобів наближення до морального ідеалу.
Поняття, які треба вміти застосовувати: ідеал, кумир, ідеалізувати.


1. Що таке ідеал

Слово «ідеал» грецького походження. Воно означає «взірець», «норма». Ідеалом ми називаємо уявлення про найдосконаліші предмети, явища, якості тощо. А ще ідеал - це найвища мета, якої прагнуть люди. Вам, очевидно, доводилося чути й самим уживати словосполучення «ідеальна дружба», «ідеальний урок», «ідеально виконане завдання», «ідеальний костюм» тощо. У наведених прикладах слово «ідеальний» означає «найкращий», «найдосконаліший». У цьому сенсі поняття «ідеал» близьке до поняття «моральні цінності». Справді, будь-яка з моральних цінностей - і добро, і правда, і любов, і щастя, і справедливість - є тим ідеалом, якого ми прагнемо в стосунках з іншими людьми. А що в кожного з нас неоднаковий досвід, то й наші уявлення про ідеальне є різними. Щоб переконатися в цьому, виконайте завдання.

Ідеал - досконале втілення чого-небудь, довершений взірець.
Ідеальний - досконалий, взірцевий, бездоганний.

За допомогою уявного мікрофона доповніть речення: «Ідеальною погодою для мене є (яка?)...» Чи збіглися ваші уявлення? Чому?

Прочитайте уривок з оповідання (початок) Василя Сухомлинського. Працюючи в парах, поміркуйте, що б ви робили на місці хлопчика. Чому? Повідомте свої думки класові. Обміркуйте в загальному колі, як би вчинив, на вашу думку, у такій ситуації ідеальний учень. Що для вас означає «бути ідеальним учнем»?

Юра навчається у третьому класі. Він жвавий і кмітливий хлопчик, але ледачий. Інколи Юрі не хочеться виконувати домашні завдання. Проте він дуже любить грати у м'яч. Одного разу, граючи, він упав і зламав ногу. Прийшов лікар, наклав на ногу гіпсову пов'язку і сказав, що Юрі доведеться лежати цілий місяць. Лежить Юра, сумно йому. Вставати не можна. Про м'яч і думати не доводиться. Важко лежати хлопчику. Він і вирішив...

Отже, здебільшого ідеалом вважають щось найдосконаліше, найбажаніше. Моральний ідеал стосується відносин між людьми, життя в суспільстві, моральної особистості. Щоправда, в поглядах і на такі ідеали немає одностайності. Приміром, одні вважають ідеальним суспільством таке суспільство, де всі забезпечені їжею, житлом, гарним одягом тощо. Інші обстоюють думку, що в ідеальному суспільстві кожен має можливість розвинути свої здібності, творчо працювати й бути щасливим. Та попри неоднакові уявлення люди завжди мріяли про ідеальне суспільство, ідеальну державу й спрямовували на їх розбудову свої сили та енергію.

Працюючи в парах, поміркуйте, чому вважають, що золоте правило моралі втілює ідеал людських взаємин.

2. Чому ми прагнемо ідеалу

Утіленням наших уявлень про досконалу людину є моральний іде¬ал, тобто людина, якій притаманні найкращі моральні якості. В усі часи люди прагнули визначитися, яким є ідеальний набір чеснот. Ось уже два тисячоліття моральним ідеалом багатьох людей є Син Божий Ісус Христос, який прийшов на землю заради виняткової місії - «щоб люди всі спаслися і досягли пізнання істини». Ісусові Христу притаманні найкращі моральні якості: жертовність, милосердя, мужність, сміливість, всепрощення, мудрість, безкорислива любов. Ці чесноти є втіленням світогляду, який ґрунтується на визнанні людини найвищою цінністю. Такий світогляд називають гуманізмом.

В інших релігіях теж є ідеальні постаті - Будда в буддизмі чи Мухаммед у мусульманстві. Ці постаті так само втілюють моральні якості, що є символами духовності. У цих постатях риси ідеальної людини поєднуються з божественністю, якої так прагнуть люди у своєму намаганні бути кращими. Ідеальними постатями людства є також святі, пророки, подвижники. Про риси ідеальної людини розповідають релігійні тексти: притчі, заповіді, житія святих тощо.

У скарбниці людського досвіду є й інші приклади ідеальних постатей - носіїв кращих моральних якостей, високих взірців певної чесноти чи здібностей. Ці напівлегендарні або й цілком вигадані постаті жили в народній свідомості - як герої легенд, переказів, казок, пісень. Так, за сивої давнини в уснопоетичних творах було оспівано Кирила Кожум'яку та Іллю Муромця - образи богатирів-борців, захисників рідної землі. Трохи пізніше з'явилися твори про звитяжців-козаків Мамая, Байду, Самійла Кішку, Івана Сірка. В інших народів також були свої улюбленці. Це й захисник знедолених Робін Гуд, і романтичний та безкорисливий лицар Ланселот, і метикуватий та справедливий Ходжа Насреддін, і відчайдушний сміливець Айвенго...

Моральні ідеали, так само як і моральні цінності, є моральними орієнтирами - дороговказами, які допомагають чинити по-доброму. Вони допомагають людям оцінювати власні вчинки з позиції моралі. Йдеться про те, що нам набагато простіше робити висновок про милосердя, порівнюючи власну поведінку із вчинками, приміром Святого Миколая, ніж із визначенням цієї чесноти в тлумачному словнику. Отже, моральні ідеали - це взірці для самовдосконалення.

Кожна людина зазвичай формує свій ідеал як уявлення про ті моральні якості, які необхідні їй для щастя. Саме тому, орієнтуючись на ідеал, ми вдосконалюємо себе, обмірковуємо свої вчинки, передбачаємо їх наслідки. Ідеал змушує нас вчиняти так або так, з ним ми порівнюємо, оцінюємо себе та намагаємося стати кращими.
Спробуйте оцінити себе: виберіть із трьох запропонованих оцінок ту, яку ви вважаєте своєю.

1. Ви подобаєтесь оточуючим і вмієте гарно спілкуватися з людьми. 2. Одним людям ви справді завжди готові прийти на допомогу. А до інших, які вам не подобаються, можете ставитися байдуже. 3. Спілкування з вами буває непростим навіть для тих людей, які вас люблять.

Тепер перевірте, чи правильно ви себе оцінили, відповівши «так» чи «ні» на запитання тексту.

1. У вас з'явилися гроші. Чи могли б ви витратити їх усі на подарунки друзям? 2. Ваш знайомий розповідає про свої негаразди. Чи дасте йому зрозуміти власною поведінкою, що вас це мало цікавить (навіть якщо це так)? 3. Якщо ваш приятель погано грає в шахи або в іншу гру, чи будете ви іноді йому піддаватися, щоб потішити його? 4. Чи часто ви говорите людям приємні слова, просто щоб підняти їхній настрій? 5. Чи любите ви злі жарти? 6. Чи довго ви пам'ятаєте образи? 7. Чи можете ви терпляче слухати те, що вас не цікавить? 8. Чи можете ви застосувати на практиці свої здібності так, щоб не принижувати оточуючих? 9. Чи кидаєте ви гру, коли починаєте програвати? 10. Якщо ви переконані, що праві, чи відмовляєтеся вислухати іншу думку? 11. Чи охоче ви виконуєте прохан¬ня інших людей? 12. Чи станете ви принижувати людину задля розваги?

Якщо ви відповіли «так» на запитання під номерами 1, 3, 7,8, 11 або «ні» на запитання під номером 2, 5, 6, 9, 10, 12, нараховуйте за кожне один бал, в інших випадках - 0 балів за кожне.
Якщо ви набрали понад 8 балів, вам підходить перша оцінка.
Якщо 4-8 -друга оцінка.
Якщо менше 4 - третя.

Чи співпала ваша самооцінка перед тестуванням з результатами тесту? Про що це свідчить?

Для того щоб справді наблизитися до свого ідеалу, треба добре знати самих себе: і те добре, що є в нас, і наші вади, які нам перешкоджають. Тільки за цієї умови ми можемо дійти висновку, що нам слід вдосконалювати і як це робити. Варто також враховувати й умови нашого життя. Якщо в когось, наприклад, від народження слабке здоров'я, то навряд чи він зможе стати олімпійським чемпіоном з якогось виду спорту, принаймні це буде дуже важко зробити. Але при бажанні кожен може бути цілком здоровою людиною.

Будь-яка людська вада може бути усунена або притлумлена, а будь-яка чеснота - розвинена. Як у медицині існують ліки майже проти всіх відомих нам хвороб, так і в людській культурі є різноманітні способи вдосконалення більшості людських властивостей. Важливо лише пам'ятати: щоб досягти великого, треба починати з малого.

Працюючи в малих групах, оберіть один з текстів та поміркуйте над запитаннями:

•    Чого навчають притчі?
•    Кого вважають ідеалом для наслідування?
•    Якими є якості ідеальної людини, про які говорять притчі? Після повідомлення результатів групової роботи порадьтеся, що спільного є в змісті обох притч? Про що це свідчить?

1. Напевно, вам відома біблійна притча про доброго (милосердного) самарянина. У ній ідеться про випадок, що стався під час війни між самарянами та іудеями. Один чоловік ішов з Єрусалима в Єрихон. На нього напали розбійники. Лиходії зняли з нього одяг та поранили його, залишивши ледве живим. Тією ж дорогою йшов священик і, побачивши пораненого, пройшов повз нього. Так само зробив і левіт (помічник священика). Самарянин (чужинець із Самарії) змилосердився над тим чоловіком, перев'язав йому рани, поливши їх вином та оливою, і завіз до заїзду. Самарянин заплатив господарю заїзду, щоб той доглянув пораненого, і пообіцяв, що, коли повернеться, заплатить ще більше.

2. У буддійській традиції є притча, яка називається «Маєш серце». Один пустельник, повернувшись до людей, почав звертатися до кожного зі словами: «Пам'ятай, що ти маєш серце». Коли його запитували, чому він не говорить про милосердя, терпіння, відданість, любов та інші основи праведного життя, пустельник відповідав: «Лише б не забували про серце. Все інше - додасться».

3. Хто такі ідоли та кумири
Прагнення мати ідеал, з яким можна порівняти власні вчинки, часом буває таким сильним, що змушує людину до гарячкових пошуків ідеальної постаті в найближчому оточенні. Напевно, й вам доводилося чути, як хтось із дівчат, захоплено розповідаючи про телепрограму, підсумовує: «Ця артистка - мій ідеал». Буває й таке, що ідеальні риси ми вбачаємо в другові, приятельці. Таке ставлення називають ідеалізацією.

Варто пам'ятати, що, ідеалізуючи когось, ми ризикуємо пережити розчарування, коли раптом виявиться, що «ідеальні» риси є не реальними, а вигаданими, намріяними. В етиці моральний ідеал відрізняють від кумира.

Кумир - так називають того, хто є предметом захоплення, поклоніння.

Саме в такому значенні слово «кумир» відоме загалу, проте є воно переносним. Бо буквально «кумир» (те саме, що й «ідол») - це статуя, що зображувала богів у язичників. Кумир, на відміну від ідеалу, примарний, не гідний наслідування. Саме тому людська мудрість біблійним словом застерігає: «Не творіть собі кумирів».

Утім сьогоднішній світ повний кумирів. Ми часто можемо спостерігати захоплення людей, особливо молодих, кумирами, що під-
міняють собою справжні моральні ідеали. Кумирами нерідко стають літературні герої. Вони посідають чільні місця на сценах театрів, концертних залів, спортивних арен. Кумирами для декого сьогодні стають співаки, футболісти, політики, журналісти.

Поступово на них починають масово рівнятися, їх намагаються наслідувати, і це стає «модним». При цьому мавпується їхній стиль поведінки, манера вдягатися чи спілкуватись.

Людей, які наслідують свого кумира і є прихильниками якої-не-будь спортивної команди, артиста, політика, часто називають фанатами. Фанати присвячують усе життя «служінню» кумирові: носять одяг, подібний до його, їздять у місця, де він перебуває, проводять години, чекаючи на його появу чи можливість узяти автограф. Такі люди не замислюються над власним життям, не прагнуть до розвитку своїх здібностей, до влаштування власної долі чи досягнення людського щастя, творення добра для інших людей.

Коли людина присвячує своє життя служінню кумирові, виникає й інша небезпека для суспільства. Може скластися враження, що моральних ідеалів стільки, скільки людей з їх різноманітними смаками. Адже право кожного - мати свій індивідуальний смак. За таких умов уявлення про реальні моральні якості та риси, властиві ідеальній людині, можуть бути повністю втрачені. А суспільство, яке не знає моральних орієнтирів та зразків для наслідування, приречене на загибель.

Прочитайте притчу та поміркуйте, про що в ній ідеться. Як ставився чоловік до статуї? Що запропонував йому зробити з нею Будда? Чому? Як поставився чоловік до слів Будди? Чого навчає ця притча?

ДЕРЕВ'ЯНА СТАТУЯ

Жив чоловік, усім серцем відданий Будді. І була в нього прекрасна стародавня дерев'яна статуя Будди, справжній шедевр. Він ставився до неї як до найбільшого скарбу. Якось у холодну зимову ніч цей чоловік залишився один у солом'яній хатині. Не було дров, щоб розвести вогонь. Лютий мороз так дошкуляв, що чоловік передчував наближення смерті. Опівночі, коли чоловік уже майже закляк, перед ним з'явився Будда й запитав: «Чому ти не спалиш мене?». Дерев'яна статуя так само стояла біля стіни. Чоловік дуже злякався, вирішивши, що до нього з'явився демон: «Що ти сказав? Спалити статую Будди? Ніколи! Нізащо!».
Будда розсміявся й сказав: «Якщо ти бачиш мене в статуї, ти не помічаєш мене. Я - у тобі, а не в статуї. Я не в предметі моління, я - у тому, хто молиться. І це я тремчу в тобі! Спали статую!».

Дайте відповіді на запитання й оцініть себе, зарахувавши за запитання 1-5 по 1 балу; 6, 7 - по 1,5 бала; 8, 9 - по 2 бали.

1.    Що таке ідеал? 2. Кого називають кумиром? 3. Що таке моральний ідеал? 4. Хто такі фанати? 5. Чим відрізняються моральні ідеали від кумирів? 6. Наведіть приклади моральних ідеалів людства. Які риси притаманні цим особистостям? 7. Навіщо людині обирати свій моральний ідеал? 8. Як можна наблизитися до морального ідеалу?

Працюючи в парах, знову поверніться до репродукцій картин, які розглядали на початку уроку. Спробуйте ще раз дати відповідь на запитання до них. Чим відрізняються ваші відповіді від тих, що ви давали на початку уроку? Що, на вашудумку, люди вкладають у поняття «ідеал краси»?

1.    Чи погоджуєтеся з думкою російського письменника Льва Толстого: «Прагніть пізнати свої сили. Але коли оцінюєте їх, не бійтеся применшити, а бійтеся примножити»? Відповідь обґрунтуйте.
2.    Письменник Костянтин Паустовський писав, що людина має бути розумною, простою, справедливою, сміливою і доброю. Яких із цих якостей бракує вам? Чому ви так думаєте?
3.    Напишіть невеличкий твір-роздум, який починається словами: «Моїм моральним ідеалом є... Адже...»
4.    Спитайте батьків або інших дорослих, чи мають вони ідеал, який намагаються наслідувати. Якими є риси цієї людини? Підготуйтеся до розповіді про цю розмову в класі.


Онлайн бібліотека з підручниками і книгами з етики, плани-конспекти уроків по всім предметам, завдання з етики 6 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення