KNOWLEDGE HYPERMARKET


Як правильно зробити купівлю.Повні уроки
 
(5 промежуточных версий не показаны.)
Строка 1: Строка 1:
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Економіка|Економіка]]&gt;&gt;[[Економіка 9 клас. Повні уроки|Економіка 9 клас. Повні уроки ]]&gt;&gt; Економіка: Як правильно зробити купівлю.Повні уроки''' <metakeywords>Гіпермаркет Знань - перший в світі!, Гіпермаркет Знань, Економіка, 9 клас, Повні уроки, Як правильно зробити купівлю, поради споживачу, споживач, товарний чек, касовий чек, пломба</metakeywords>  
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Економіка|Економіка]]&gt;&gt;[[Економіка 9 клас. Повні уроки|Економіка 9 клас. Повні уроки ]]&gt;&gt; Економіка: Як правильно зробити купівлю.Повні уроки''' <metakeywords>Гіпермаркет Знань - перший в світі!, Гіпермаркет Знань, Економіка, 9 клас, Повні уроки, Як правильно зробити купівлю, поради споживачу, споживач, товарний чек, касовий чек, пломба</metakeywords>  
-
<br> '''Мета уроку: '''ознайомитися з основними правилами придбання товарів (послуг).&nbsp;  
+
==Тема==
 +
*'''Як правильно зробити купівлю.Повні уроки'''
 +
 
 +
==Мета==
 +
*ознайомитися з основними правилами придбання товарів (послуг).&nbsp;  
{| width="700" cellspacing="1" cellpadding="1" border="0" align="left"
{| width="700" cellspacing="1" cellpadding="1" border="0" align="left"
|-
|-
-
| [[Image:Economics 1 1.jpeg]]  
+
| [[Image:Economics 1 1.jpeg|Економіка]]  
|  
|  
-
'''Головні питання уроку: ''' <br>
+
==Хід уроку==
1. Споживач - це.<br>  
1. Споживач - це.<br>  
Строка 51: Строка 55:
<br>  
<br>  
-
<br>
+
===Споживач - це===
-
 
+
-
'''Споживач - це'''
+
-
 
+
-
Усі ми — споживачі, незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу та займаної посади, оскільки протягом життя споживаємо товари й послуги і платимо за них. Людина народжується — і вже стає споживачем медичних послуг, вмирає — ритуальних. Тому кожен повинен знати, на що має право і на що може розраховувати.<br>Зрештою, у статті 42 Конституції України зазначено: «Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів».<br>Не дивлячись на те, що всім добре відомий крилатий вислів “Споживач завжди правий”, права споживачів продовжують порушувати. Щоденно кожен з нас без винятку стикається з обманом та обрахунками, продажем неякісних товарів, обслуговуванням неналежного рівня та некоректною поведінкою працівників закладів торгівлі.
+
 +
<br>Усі ми — '''[[Споживач основна фігура ринкових відносин.Повні уроки|споживачі]]''', незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу та займаної посади, оскільки протягом життя споживаємо товари й послуги і платимо за них. Людина народжується — і вже стає споживачем медичних послуг, вмирає — ритуальних. Тому кожен повинен знати, на що має право і на що може розраховувати.<br><br>Зрештою, у статті 42 Конституції України зазначено: «Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів».<br><br>Не дивлячись на те, що всім добре відомий крилатий вислів “Споживач завжди правий”, права споживачів продовжують порушувати. Щоденно кожен з нас без винятку стикається з обманом та обрахунками, продажем неякісних товарів, обслуговуванням неналежного рівня та некоректною поведінкою працівників закладів торгівлі.
 +
<br><br>
{{#ev:youtube|IgNwCGYaOnk}}  
{{#ev:youtube|IgNwCGYaOnk}}  
<br>  
<br>  
-
'''Основні правила придбання товарів (послуг)'''<br>Що ж слід знати, щоб уникнути ситуації, де порушуються Ваші права як споживача? По – перше, слід правильно укладати угоду. <br>В усіх випадках купівлі товару, замовлення роботи чи послуги необхідно отримати письмове підтвердження даного факту.<br>При купівлі товарів продавець (касир) зобов’язаний видати споживачу розрахунковий документ встановленої форми та змісту: касовий чек, товарний чек, розрахункову квитанцію, який посвідчує факт купівлі – продажу (повернення товарів), надання послуг, з позначкою про дату продажу, надрукований і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну. При невиконанні цього зобов’язання споживач має право вимагати від продавця (виконавця) видати розрахунковий документ.
+
===Основні правила придбання товарів (послуг)===
-
[[Image:Economics 9 16 2.jpeg]]  
+
<br>Що ж слід знати, щоб уникнути ситуації, де порушуються Ваші права як споживача? По – перше, слід правильно укладати угоду. <br><br>В усіх випадках купівлі товару, замовлення роботи чи послуги необхідно отримати письмове підтвердження даного факту.<br><br>При купівлі товарів продавець (касир) зобов’язаний видати споживачу '''[[Презентація уроку: Чи завжди правий споживач|розрахунковий документ]]''' встановленої форми та змісту: касовий чек, товарний чек, розрахункову квитанцію, який посвідчує факт купівлі – продажу (повернення товарів), надання послуг, з позначкою про дату продажу, надрукований і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну. При невиконанні цього зобов’язання споживач має право вимагати від продавця (виконавця) видати розрахунковий документ.
 +
<br><br>
 +
[[Image:Economics 9 16 2.jpeg|320px|Розрахунковий документ (товарний чек)]]  
''Рис 1. Розрахунковий документ (товарний чек).''  
''Рис 1. Розрахунковий документ (товарний чек).''  
-
 
+
<br>
-
<br>У випадку, якщо немає документів, які підтверджують вашу правоту, можна використати докази свідків, проте ПАМ’ЯТАЙТЕ, що наявність документу завжди надійніше за свідка.<br> {{#ev:youtube|6APmGcDJQcc}}  
+
<br>У випадку, якщо немає документів, які підтверджують вашу правоту, можна використати докази свідків, проте ПАМ’ЯТАЙТЕ, що наявність документу завжди надійніше за свідка.<br><br> {{#ev:youtube|6APmGcDJQcc}}  
-
 
+
<br><br>
-
Перше, що треба робити після купівлі, — зберігати чеки. У разі виявлення дефектів до 14 днів з дня купівлі непродовольчих товарів і якщо покупець ще не користувався ними, то товар можна повернути або ж обміняти, і зазвичай такі процедури проходять без зайвих нервів для споживача. У випадку, якщо таким товаром, як, до прикладу, мобільний телефон, покупець вже почав користуватись і виявив у ньому недоліки, то також можна звернутись до продавця і поміняти модель телефону на аналогічний, або ж до сервісного центру, за бажанням, а не за направленням продавця, як це часто в нас буває.  
+
Перше, що треба робити після купівлі, — зберігати '''[[Конспект до теми Як правильно здійснити купівлю? Чи завжди правий споживач?|чеки]]'''. У разі виявлення дефектів до 14 днів з дня купівлі непродовольчих товарів і якщо покупець ще не користувався ними, то товар можна повернути або ж обміняти, і зазвичай такі процедури проходять без зайвих нервів для споживача. У випадку, якщо таким товаром, як, до прикладу, '''[http://xvatit.com/it мобільний телефон]''', покупець вже почав користуватись і виявив у ньому недоліки, то також можна звернутись до продавця і поміняти модель телефону на аналогічний, або ж до сервісного центру, за бажанням, а не за направленням продавця, як це часто в нас буває.  
-
 
+
<br><br>
-
[[Image:Economics 9 16 3.jpeg]]  
+
[[Image:Economics 9 16 3.jpeg|320px|Розрахунковий документ (касовий чек)]]  
''Рис 2. Розрахунковий документ (касовий чек).''  
''Рис 2. Розрахунковий документ (касовий чек).''  
-
 
+
<br>
-
<br>Якщо під час гарантійного терміну необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов`язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника). <br>Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов`язаний відшкодувати продавцю витрати на проведення експертизи. Споживач і продавець мають право на оскарження висновків експертизи у судовому порядку. Допомогти відстояти свої права українським споживачам може Комітет з захисту прав споживачів.  
+
<br>Якщо під час гарантійного терміну необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов`язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника). <br><br>Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, '''[[Презентація уроку: Чи завжди правий споживач|вимоги споживача]]''' не підлягають задоволенню, а споживач зобов`язаний відшкодувати продавцю витрати на проведення експертизи. Споживач і продавець мають право на оскарження висновків експертизи у судовому порядку. Допомогти відстояти свої права українським споживачам може Комітет з захисту прав споживачів.  
-
 
+
<br><br>
{{#ev:youtube|jansD9msj_s&feature=related}}  
{{#ev:youtube|jansD9msj_s&feature=related}}  
<br>  
<br>  
-
'''Порядок пред'явлення вимог споживачем'''
+
===Порядок пред'явлення вимог споживачем===
-
 
+
-
По – друге, вивчити порядок пред'явлення вимог споживачем, зокрема:<br>1. Подати продавцеві письмову заяву або претензію (рис. 3) в двох примірниках про повернення товару неналежної якості та виконання відповідних вимог. Один примірник цієї заяви повертається споживачу з відміткою продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача), дати прийняття заяви, прізвища, ініціалів та посади працівника, який прийняв заяву, другий залишається у продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача), згідно з п. 1.30 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, затверджених наказом Міністерства економіки України від 19.04.2007 року № 104. <br>Якщо продавець відмовляється отримати від Вас заяву або претензію особисто, надсилайте поштою рекомендованим листом, бажано – з повідомленням про вручення. <br>УВАГА: претензії або заяви електронною поштою не є обов’язковими для розгляду і доказом не вважаються;<br>2. Питання, пов'язані з поверненням та обміном товарів з гарантійним терміном використання, розглядаються продавцем при пред'явленні покупцем технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу товару та заяви або претензії на обмін товару, відповідно до п. 11 ст. 8 Закону та п. 1.29 Правил продажу непродовольчих товарів;<br>3. Вимоги споживача, передбачені статтею 8 Закону, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання, згідно п. 14 ст. 8 Закону. <br>Зазначаємо, що недоліком є будь-яка невідповідність продукції вимогам нормативно – правових актів і нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що предʼявляються до неї, а також інформації про продукцію, наданій виробником (виконавцем, продавцем).<br>У зв'язку з цим, якщо виникли сумніви щодо причин втрати якості товару, продавець (виконавець, виробник) зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним установлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи (п. 4 ст. 17 Закону, п. 1.31 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами).
+
-
[[Image:Economics 9 16 1.jpeg]]  
+
<br>По – друге, вивчити порядок пред'явлення вимог споживачем, зокрема:<br><br>1. Подати продавцеві письмову заяву або претензію (рис. 3) в двох примірниках про повернення товару неналежної якості та виконання відповідних вимог. Один примірник цієї заяви повертається споживачу з відміткою продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача), дати прийняття заяви, прізвища, ініціалів та посади працівника, який прийняв заяву, другий залишається у продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача), згідно з п. 1.30 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, затверджених наказом Міністерства економіки України від 19.04.2007 року № 104. <br><br>Якщо продавець відмовляється отримати від Вас заяву або претензію особисто, надсилайте поштою рекомендованим листом, бажано – з повідомленням про вручення. <br><br>УВАГА: претензії або заяви електронною поштою не є обов’язковими для розгляду і доказом не вважаються;<br><br>2. Питання, пов'язані з поверненням та обміном товарів з гарантійним терміном використання, розглядаються продавцем при пред'явленні покупцем технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу товару та заяви або претензії на обмін товару, відповідно до п. 11 ст. 8 Закону та п. 1.29 Правил продажу непродовольчих товарів;<br><br>3. '''[[Презентація до теми Як правильно здійснити купівлю? Чи завжди правий споживач?|Вимоги споживача]]''', передбачені статтею 8 Закону, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання, згідно п. 14 ст. 8 Закону. <br><br>Зазначаємо, що недоліком є будь-яка невідповідність продукції вимогам нормативно – правових актів і нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що предʼявляються до неї, а також інформації про продукцію, наданій виробником (виконавцем, продавцем).<br><br>У зв'язку з цим, якщо виникли сумніви щодо причин втрати якості товару, продавець (виконавець, виробник) зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним установлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи (п. 4 ст. 17 Закону, п. 1.31 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами).
 +
<br><br>
 +
[[Image:Economics 9 16 1.jpeg|320px|Бланк претензії директору магазину]]  
''Рис 3. Бланк претензії директору магазину.''  
''Рис 3. Бланк претензії директору магазину.''  
-
 
+
<br>
-
<br>Отже Вам, необхідно дотримуватись встановленого порядку, щоб потім наполягати на своїх правах:<br>- при купівлі брати чек і зберігати його протягом терміну користування виробом;<br>- купуючи товар з гарантійним терміном використання, перевірити наявність штампу закладу торгівлі з вказівкою дати продажу в технічному паспорті і в гарантійному талоні;<br>- виявивши недоліки товару протягом гарантійного терміну, звернутись до продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача) з письмової заявою в двох примірниках, представивши технічний паспорт, гарантійний талон та чек;<br>- при необхідності встановити причину втрати якості товару, пред'явити продавцеві товар для проведення експертизи. При бажанні споживач може бути присутнім під час експертизи.  
+
<br>Отже Вам, необхідно дотримуватись встановленого порядку, щоб потім наполягати на своїх правах:<br><br>- при купівлі брати чек і зберігати його протягом терміну користування виробом;<br>- купуючи товар з гарантійним терміном використання, перевірити наявність штампу закладу торгівлі з вказівкою дати продажу в технічному паспорті і в гарантійному талоні;<br>- виявивши недоліки товару протягом гарантійного терміну, звернутись до продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача) з письмової заявою в двох примірниках, представивши технічний паспорт, гарантійний талон та чек;<br>- при необхідності встановити причину втрати якості товару, пред'явити продавцеві товар для проведення експертизи. При бажанні споживач може бути присутнім під час експертизи.  
<br>  
<br>  
-
'''Правила обміну товару'''<br>Якщо покупка виявилася невдалою, а саме: товар не задовільнив Вас за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути Вами використаний за призначенням, то Ви маєте право:<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; обміняти товар на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний;<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; розірвати договір купівлі – продажу непродовольчого товару та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару. <br>Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право:<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості;<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару;<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. <br>Продавець зобов’язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.<br>При розірванні договору розрахунки із споживачем у разі підвищення ціни на товар провадяться виходячи з його вартості на час пред'явлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни – виходячи з вартості товару на час купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.
+
===Правила обміну товару===
-
[[Image:Economics 9 16 4.jpeg]]  
+
<br>Якщо покупка виявилася невдалою, а саме: товар не задовільнив Вас за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути Вами використаний за призначенням, то Ви маєте право:<br><br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; обміняти товар на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний;<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; розірвати договір купівлі – продажу непродовольчого товару та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару. <br><br>Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право:<br><br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості;<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару;<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. <br><br>Продавець зобов’язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.<br><br>При розірванні договору розрахунки із споживачем у разі підвищення ціни на товар провадяться виходячи з його вартості на час пред'явлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни – виходячи з вартості товару на час купівлі. '''[http://xvatit.com/busines/ Гроші]''', сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання '''[[Що таке договір. Вимоги до оформлення.Повні уроки|договору]]''', а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.
 +
<br><br>
 +
[[Image:Economics 9 16 4.jpeg|320px|Пломба]]  
''Рис 4. Пломба''  
''Рис 4. Пломба''  
-
 
+
<br>
<br>Обмін товару провадиться протягом чотирнадцяти днів у випадку, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачу разом з проданим товаром.  
<br>Обмін товару провадиться протягом чотирнадцяти днів у випадку, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачу разом з проданим товаром.  
-
<br> ''Контрольні завдання''
+
==Контрольні завдання==
-
<br> 1. Споживач – це? <br> 2. Гарантійний строк – це? <br> 3. Як обчислюється гарантійний строк? <br> - з дня виготовлення товару; <br> - з дня продажу товару; <br> - від початку відповідного сезону; <br> - з дня продажу товару та від початку відповідного сезону. <br> 4. Як обчислюється гарантійний строк при обміні товару? <br> - з дня продажу товару; <br> - заново від дня обміну; <br> - продовжується. <br> 5. Протягом скількох днів з дня купівлі товар підлягає обміну?&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - протягом місяця; <br> - протягом чотирнадцяти днів; <br> - протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі. <br> 6. Чи має право споживач обміняти товар протягом 14 днів, якщо він не підійшов за кольором? <br> 7. Експертиза проводиться:&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - у 3-денний строк з дня одержання від споживача письмової згоди на проведення; <br> - у 3-денний строк без одержання згоди на проведення; <br> - у 7-денний строк без одержання згоди на проведення. <br> 8. Доставка товарів здійснюється у строк:&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - не пізніше 7 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін; <br> - не пізніше 10 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін; <br> - не пізніше 5 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін. <br> 9. Який товар з переліку не підлягає обміну?&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - телевізор; <br> - постільна білизна; <br> - електрокавоварка.  
+
''<br> 1. Споживач – це? <br> 2. Гарантійний строк – це? <br> 3. Як обчислюється гарантійний строк? <br> - з дня виготовлення товару; <br> - з дня продажу товару; <br> - від початку відповідного сезону; <br> - з дня продажу товару та від початку відповідного сезону. <br> 4. Як обчислюється гарантійний строк при обміні товару? <br> - з дня продажу товару; <br> - заново від дня обміну; <br> - продовжується. <br> 5. Протягом скількох днів з дня купівлі товар підлягає обміну?&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - протягом місяця; <br> - протягом чотирнадцяти днів; <br> - протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі. <br> 6. Чи має право споживач обміняти товар протягом 14 днів, якщо він не підійшов за кольором? <br> 7. Експертиза проводиться:&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - у 3-денний строк з дня одержання від споживача письмової згоди на проведення; <br> - у 3-денний строк без одержання згоди на проведення; <br> - у 7-денний строк без одержання згоди на проведення. <br> 8. Доставка товарів здійснюється у строк:&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - не пізніше 7 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін; <br> - не пізніше 10 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін; <br> - не пізніше 5 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін. <br> 9. Який товар з переліку не підлягає обміну?&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br> - телевізор; <br> - постільна білизна; <br> - електрокавоварка. ''
-
<br> ''Список використаних джерел: ''
+
==Список використаних джерел==
-
<br> 1. Урок на тему "Правила придбання товару", Савєльєва Л.Л., вчитель економіки, Тетіївська загальноосвітня школа |-ІІІ ступенів №2
+
<br>''1. Урок на тему "Правила придбання товару", Савєльєва Л.Л., вчитель економіки, Тетіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 ''
-
2. Урок на тему "Права споживача", Пицюк І.В., вчитель економіки, Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12
+
''2. Урок на тему "Права споживача", Пицюк І.В., вчитель економіки, Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 ''
-
3. Закон України "Про захист прав споживачів".  
+
''3. Закон України "Про захист прав споживачів". ''
-
4. Економіка: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл./ Г. О.Ковальчук, В. Г. Мельничук, В. О. Огнев’юк. – К.: Навч.книга, 2003.– 352<br>с.: іл. <br>5. Корисні поради споживачу , Головне управління юстиції у Рівненській області, Рівне - 2010.  
+
''4. Економіка: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл./ Г. О.Ковальчук, В. Г. Мельничук, В. О. Огнев’юк. – К.: Навч.книга, 2003.– 352<br>с.: іл. <br>5. Корисні поради споживачу , Головне управління юстиції у Рівненській області, Рівне - 2010. ''
-
6. «Покупець завжди правий» чи лише зрідка?, Газета "Рівне вечірнє", №11, 11-2-2010.<br>7. Экономическая теория в вопросах и ответах: Учебное пособие. – Ростов н/Д: Изд-во “Феникс”, 1998. – 512 с.<br><br><br>  
+
''6. «Покупець завжди правий» чи лише зрідка?, Газета "Рівне вечірнє", №11, 11-2-2010.<br>7. Экономическая теория в вопросах и ответах: Учебное пособие. – Ростов н/Д: Изд-во “Феникс”, 1998. – 512 с.''<br><br>  
 +
----
 +
 +
<br>
''Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.''  
''Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.''  
<br>  
<br>  
-
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
 
-
<br>Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
+
----
 +
 
 +
 
 +
<br>
 +
'''Над уроком працювали'''
 +
 
 +
Савєльєва Л.Л.
 +
 
 +
Пицюк І.В.
 +
 
 +
Прокопенко Ю.А.
 +
<br>
 +
 
 +
----
 +
 
 +
<br>
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
[[Category:Економіка_9_клас|Економіка_9_клас]]
[[Category:Економіка_9_клас|Економіка_9_клас]]

Текущая версия на 14:50, 16 сентября 2012

Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 9 клас. Повні уроки >> Економіка: Як правильно зробити купівлю.Повні уроки

Содержание

Тема

  • Як правильно зробити купівлю.Повні уроки

Мета

  • ознайомитися з основними правилами придбання товарів (послуг). 
Економіка

Хід уроку

1. Споживач - це.

2. Порядок пред'явлення вимог споживачем.

3. Основні правила придбання товарів (послуг).

4. Що таке гарантійний термін?

5. Що таке недолік?

6. Правила обміну товару.
















Споживач - це


Усі ми — споживачі, незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу та займаної посади, оскільки протягом життя споживаємо товари й послуги і платимо за них. Людина народжується — і вже стає споживачем медичних послуг, вмирає — ритуальних. Тому кожен повинен знати, на що має право і на що може розраховувати.

Зрештою, у статті 42 Конституції України зазначено: «Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів».

Не дивлячись на те, що всім добре відомий крилатий вислів “Споживач завжди правий”, права споживачів продовжують порушувати. Щоденно кожен з нас без винятку стикається з обманом та обрахунками, продажем неякісних товарів, обслуговуванням неналежного рівня та некоректною поведінкою працівників закладів торгівлі.



Основні правила придбання товарів (послуг)


Що ж слід знати, щоб уникнути ситуації, де порушуються Ваші права як споживача? По – перше, слід правильно укладати угоду.

В усіх випадках купівлі товару, замовлення роботи чи послуги необхідно отримати письмове підтвердження даного факту.

При купівлі товарів продавець (касир) зобов’язаний видати споживачу розрахунковий документ встановленої форми та змісту: касовий чек, товарний чек, розрахункову квитанцію, який посвідчує факт купівлі – продажу (повернення товарів), надання послуг, з позначкою про дату продажу, надрукований і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну. При невиконанні цього зобов’язання споживач має право вимагати від продавця (виконавця) видати розрахунковий документ.

Розрахунковий документ (товарний чек)

Рис 1. Розрахунковий документ (товарний чек).

У випадку, якщо немає документів, які підтверджують вашу правоту, можна використати докази свідків, проте ПАМ’ЯТАЙТЕ, що наявність документу завжди надійніше за свідка.



Перше, що треба робити після купівлі, — зберігати чеки. У разі виявлення дефектів до 14 днів з дня купівлі непродовольчих товарів і якщо покупець ще не користувався ними, то товар можна повернути або ж обміняти, і зазвичай такі процедури проходять без зайвих нервів для споживача. У випадку, якщо таким товаром, як, до прикладу, мобільний телефон, покупець вже почав користуватись і виявив у ньому недоліки, то також можна звернутись до продавця і поміняти модель телефону на аналогічний, або ж до сервісного центру, за бажанням, а не за направленням продавця, як це часто в нас буває.

Розрахунковий документ (касовий чек)

Рис 2. Розрахунковий документ (касовий чек).

Якщо під час гарантійного терміну необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов`язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника).

Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов`язаний відшкодувати продавцю витрати на проведення експертизи. Споживач і продавець мають право на оскарження висновків експертизи у судовому порядку. Допомогти відстояти свої права українським споживачам може Комітет з захисту прав споживачів.



Порядок пред'явлення вимог споживачем


По – друге, вивчити порядок пред'явлення вимог споживачем, зокрема:

1. Подати продавцеві письмову заяву або претензію (рис. 3) в двох примірниках про повернення товару неналежної якості та виконання відповідних вимог. Один примірник цієї заяви повертається споживачу з відміткою продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача), дати прийняття заяви, прізвища, ініціалів та посади працівника, який прийняв заяву, другий залишається у продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача), згідно з п. 1.30 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, затверджених наказом Міністерства економіки України від 19.04.2007 року № 104.

Якщо продавець відмовляється отримати від Вас заяву або претензію особисто, надсилайте поштою рекомендованим листом, бажано – з повідомленням про вручення.

УВАГА: претензії або заяви електронною поштою не є обов’язковими для розгляду і доказом не вважаються;

2. Питання, пов'язані з поверненням та обміном товарів з гарантійним терміном використання, розглядаються продавцем при пред'явленні покупцем технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу товару та заяви або претензії на обмін товару, відповідно до п. 11 ст. 8 Закону та п. 1.29 Правил продажу непродовольчих товарів;

3. Вимоги споживача, передбачені статтею 8 Закону, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання, згідно п. 14 ст. 8 Закону.

Зазначаємо, що недоліком є будь-яка невідповідність продукції вимогам нормативно – правових актів і нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що предʼявляються до неї, а також інформації про продукцію, наданій виробником (виконавцем, продавцем).

У зв'язку з цим, якщо виникли сумніви щодо причин втрати якості товару, продавець (виконавець, виробник) зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним установлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи (п. 4 ст. 17 Закону, п. 1.31 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами).

Бланк претензії директору магазину

Рис 3. Бланк претензії директору магазину.

Отже Вам, необхідно дотримуватись встановленого порядку, щоб потім наполягати на своїх правах:

- при купівлі брати чек і зберігати його протягом терміну користування виробом;
- купуючи товар з гарантійним терміном використання, перевірити наявність штампу закладу торгівлі з вказівкою дати продажу в технічному паспорті і в гарантійному талоні;
- виявивши недоліки товару протягом гарантійного терміну, звернутись до продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача) з письмової заявою в двох примірниках, представивши технічний паспорт, гарантійний талон та чек;
- при необхідності встановити причину втрати якості товару, пред'явити продавцеві товар для проведення експертизи. При бажанні споживач може бути присутнім під час експертизи.


Правила обміну товару


Якщо покупка виявилася невдалою, а саме: товар не задовільнив Вас за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути Вами використаний за призначенням, то Ви маєте право:

-    обміняти товар на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний;
-    розірвати договір купівлі – продажу непродовольчого товару та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару.

Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право:

1.    Придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості;
2.    Розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару;
3.    Здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж.

Продавець зобов’язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.

При розірванні договору розрахунки із споживачем у разі підвищення ціни на товар провадяться виходячи з його вартості на час пред'явлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни – виходячи з вартості товару на час купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Пломба

Рис 4. Пломба

Обмін товару провадиться протягом чотирнадцяти днів у випадку, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачу разом з проданим товаром.

Контрольні завдання


1. Споживач – це?
2. Гарантійний строк – це?
3. Як обчислюється гарантійний строк?
- з дня виготовлення товару;
- з дня продажу товару;
- від початку відповідного сезону;
- з дня продажу товару та від початку відповідного сезону.
4. Як обчислюється гарантійний строк при обміні товару?
- з дня продажу товару;
- заново від дня обміну;
- продовжується.
5. Протягом скількох днів з дня купівлі товар підлягає обміну?    
- протягом місяця;
- протягом чотирнадцяти днів;
- протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі.
6. Чи має право споживач обміняти товар протягом 14 днів, якщо він не підійшов за кольором?
7. Експертиза проводиться:    
- у 3-денний строк з дня одержання від споживача письмової згоди на проведення;
- у 3-денний строк без одержання згоди на проведення;
- у 7-денний строк без одержання згоди на проведення.
8. Доставка товарів здійснюється у строк:    
- не пізніше 7 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін;
- не пізніше 10 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін;
- не пізніше 5 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін.
9. Який товар з переліку не підлягає обміну?    
- телевізор;
- постільна білизна;
- електрокавоварка.

Список використаних джерел


1. Урок на тему "Правила придбання товару", Савєльєва Л.Л., вчитель економіки, Тетіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2

2. Урок на тему "Права споживача", Пицюк І.В., вчитель економіки, Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12

3. Закон України "Про захист прав споживачів".

4. Економіка: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл./ Г. О.Ковальчук, В. Г. Мельничук, В. О. Огнев’юк. – К.: Навч.книга, 2003.– 352
с.: іл.
5. Корисні поради споживачу , Головне управління юстиції у Рівненській області, Рівне - 2010.

6. «Покупець завжди правий» чи лише зрідка?, Газета "Рівне вечірнє", №11, 11-2-2010.
7. Экономическая теория в вопросах и ответах: Учебное пособие. – Ростов н/Д: Изд-во “Феникс”, 1998. – 512 с.




Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.






Над уроком працювали

Савєльєва Л.Л.

Пицюк І.В.

Прокопенко Ю.А.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Економіка > Економіка 9 клас