KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 50. Увага! Живий світ
(Создана новая страница размером '''Гіпермаркет Знань>>[[Я і Україна|Я ...)
 
(2 промежуточные версии не показаны)
Строка 1: Строка 1:
-
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Я і Україна|Я і Україна]]&gt;&gt;[[Мій Київ 5 клас|Я і Україна 5 клас]]&gt;&gt;Я і Україна: Увага! Живий світ''' <dynamicarticlelist>Я і Україна, клас, урок, на тему, 5 клас, Увага, Живий світ</dynamicarticlelist>
+
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Я і Україна|Я і Україна]]&gt;&gt;[[Мій Київ 5 клас|Я і Україна 5 клас]]&gt;&gt;Я і Україна: Увага! Живий світ''' <metakeywords>Я і Україна, клас, урок, на тему, 5 клас, Увага, Живий світ</metakeywords>  
-
УВАГА! ЖИВИЙ СВІТ
+
<br>
-
<u>''Вплив людини.''</u> Стрімке зростання міста супроводжується будівництвом багатоповерхових будинків, знищенням зелених насаджень, наступом на приміські ліси й заплавні луки. Внаслідок цього рослини і тварини втрачають місця, де здавна жили. Саме це становить найбільшу небезпеку, бо з кожним роком такі зміни охоплюють усе більші території. Небезпечним є також забруднення води, ґрунтів, повітря. Внаслідок цього тварини слабшають, легко стають жертвою хижаків і різних хвороб, а головне - різко зменшується їх плодючість. За таких умов тільки окремі види можутьпристосуватися до нових місць проживання.
+
'''Вплив людини.''' Стрімке зростання міста супроводжується будівництвом багатоповерхових будинків, знищенням зелених насаджень, наступом на приміські ліси й заплавні луки. Внаслідок цього рослини і тварини втрачають місця, де здавна жили. Саме це становить найбільшу небезпеку, бо з кожним роком такі зміни охоплюють усе більші території. Небезпечним є також забруднення води, ґрунтів, повітря. Внаслідок цього тварини слабшають, легко стають жертвою хижаків і різних [[Здоров'я і хвороби|хвороб]], а головне - різко зменшується їх плодючість. За таких умов тільки окремі види можутьпристосуватися до нових місць проживання.  
-
Ще в 16 столітті на Київщині зустрічались дикий кінь - ''тарпан'' та дикий бик - ''тур''. Зникли й ''росомаха, степова сіноставка, заєць-біляк, біла куріпка, керечітка, стерв'ятник, степовий орел''. Із цих видів, наприклад, тур повністю знищений людиною, і ми вже ніколи не зможемо побачити його навіть у зоопарку! Такий приклад красномовно свідчить про те, який великий вплив на тварин має людина.
+
Ще в 16 столітті на Київщині зустрічались дикий кінь - тарпан та дикий бик - тур. Зникли й росомаха, степова сіноставка, заєць-біляк, біла куріпка, керечітка, стерв'ятник, степовий орел. Із цих видів, наприклад, тур повністю знищений людиною, і ми вже ніколи не зможемо побачити його навіть у зоопарку! Такий приклад красномовно свідчить про те, який великий вплив на тварин має людина.  
-
<br>''Цікаво, що диких коней (тарпанів) зустрічали на півдні сучасної Київщини. Тварини трималися великими табунами по кілька сотень голів. На них здавна полювали. Але не це знищило тарпанів. Смертельний вирок підписало розорювання степів. Тарпани починали заважати: вони витоптували і поїдали посіви, тому й були цілеспрямовано знищені. Останній тарпан помер у 1918 році в стайні кінного заводу на Полтавщині. Така ж доля, але значно раніше, спіткала і тура. Цей предок великої рогатої худоби багато століть тому населяв величезну територію України, лісову та лісостепову зони. Дорослий дикий бик сягав 2 метри заввишки і важив до 800 кг. Остання стара туриця загинула в 1627році. (За В. Грищенком).''
+
<br>Цікаво, що диких коней (тарпанів) зустрічали на півдні сучасної Київщини. Тварини трималися великими табунами по кілька сотень голів. На них здавна полювали. Але не це знищило тарпанів. Смертельний вирок підписало розорювання степів. Тарпани починали заважати: вони витоптували і поїдали посіви, тому й були цілеспрямовано знищені. Останній тарпан помер у 1918 році в стайні кінного заводу на Полтавщині. Така ж доля, але значно раніше, спіткала і тура. Цей предок великої рогатої худоби багато століть тому населяв величезну територію України, лісову та лісостепову зони. Дорослий дикий бик сягав 2 метри заввишки і важив до 800 кг. Остання стара туриця загинула в 1627році. (За В. Грищенком).  
-
<br><u>''Червона книга України.''</u> Рідкісні та зникаючі види рослин і тварин в усьому світі заносять до Червоних книг. Є така книга і в нас - Червона книга України. Вона - своєрідний сигнал тривоги.  
+
<br>'''Червона книга України.''' Рідкісні та зникаючі види рослин і тварин в усьому світі заносять до Червоних книг. Є така книга і в нас - Червона книга України. Вона - своєрідний сигнал тривоги.  
-
Він говорить проте, що рослина чи тварина в небезпеці, потребує спеціальних заходів з охорони і дбайливого ставлення кожного з нас. Всього в Червону книгу України занесено більш як 400 видів тварин і стільки ж рослин.
+
Він говорить проте, що рослина чи тварина в небезпеці, потребує спеціальних заходів з [[Тема 47. Гірські породи потребують охорони.|охорони]] і дбайливого ставлення кожного з нас. Всього в Червону книгу України занесено більш як 400 видів тварин і стільки ж рослин.  
-
Деякі тварини Київщини теж занесені до Червоної книги України: ''зубр, видра річкова, пугач, лелека чорний, шуліка рудий, орлан-білохвіст''. Рослини, що потрапили на сторінки Червоної книги:&nbsp;''плаун річний, водяний горіх плаваючий, астрагал шерстисто-квітковий, лілія лісова, любка дволиста, підсніжник звичайний'' та ін. Представників цих видів залишилось дуже мало, їх треба берегти, вони зі сторінок Червоної книги закликають нас до пильності. Варто запам'ятати їх, аби ненароком, зустрівши у лісі чи на луці, не накоїти лиха.
+
Деякі тварини Київщини теж занесені до Червоної книги України: зубр, видра річкова, пугач, лелека чорний, шуліка рудий, орлан-білохвіст. Рослини, що потрапили на сторінки Червоної книги:&nbsp;плаун річний, водяний горіх плаваючий, астрагал шерстисто-квітковий, лілія лісова, любка дволиста, підсніжник звичайний та ін. Представників цих видів залишилось дуже мало, їх треба берегти, вони зі сторінок Червоної книги закликають нас до пильності. Варто запам'ятати їх, аби ненароком, зустрівши у лісі чи на луці, не накоїти лиха.  
-
<br>''"В моїх очах знищення якого-небудь виду - це кримінальний акт, рівноцінний знищенню неповторних пам'ятників культури..."<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Дж. Даррел''
+
<br>"В моїх очах знищення якого-небудь виду - це кримінальний акт, рівноцінний знищенню неповторних пам'ятників культури..."<br>Дж. Даррел  
-
<br>Сьогодні ліси в околицях міста віднесені до природно-заповідного фонду Києва. Вони взяті під суворий охоронний режим. У лісах не можна розпалювати вогонь, ламати дерева, руйнувати мурашники. На жаль, загрозливих розмірів набули звалища сміття, особливо в районах з приватною забудовою (Голосіївський, Дарницький та Святошинський ліси, Феофанія). З метою оздоровлення треба проводити санітарні рубки всихаючого лісу із негайним залісенням вивільнених площ, покращувати санітарний стан лісів і парків міста.
+
<br>Сьогодні ліси в околицях міста віднесені до природно-заповідного фонду Києва. Вони взяті під суворий охоронний режим. У лісах не можна розпалювати вогонь, ламати дерева, руйнувати мурашники. На жаль, загрозливих розмірів набули звалища сміття, особливо в районах з приватною забудовою (Голосіївський, Дарницький та Святошинський ліси, Феофанія). З метою оздоровлення треба проводити санітарні рубки всихаючого лісу із негайним залісенням вивільнених площ, покращувати санітарний стан лісів і парків міста.  
-
Викликає тривогу зростаюче ураження зелених насаджень міста рослиною-паразитом омелою. Уражені дерева перестають рости і згодом всихають.
+
Викликає тривогу зростаюче ураження зелених насаджень міста рослиною-паразитом омелою. Уражені дерева перестають рости і згодом всихають.  
-
&nbsp;<br>''"Пам'ятай, у рослин і тварин немає адвокатів: їм нема куди писати і скаржитися, за них нікому заступитися, крім нас, людей, котрі разом з ними заселяють цю планету".<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Дж. Даррел.''
+
&nbsp;<br>"Пам'ятай, у рослин і тварин немає адвокатів: їм нема куди писати і скаржитися, за них нікому заступитися, крім нас, людей, котрі разом з ними заселяють цю планету".<br>Дж. Даррел.  
 +
<br>
 +
'''Зелені перлини міста.''' Учені збагачують рослинний світ окремих територій. У ботанічних садах Києва у відкритому ґрунті та в оранжереях ростуть тисячі видів рідкісних рослин. Центральний ботанічний сад імені М. Гришка займає велику площу в 130 га. Тут зібрані унікальні колекції [[Завдання до теми Родинне дерево|дерев]]: дубів, кленів, беріз, лита ін. Відомий сад бузку, яким захоплюються кияни і гості міста навесні, нараховує 1500 кущів різних видів і сортів. Існують також великі колекції кормових культур, пряно-ароматичних, лікарських, овочевих, плодово-ягідних та квітково-декоративних рослин. Всього в саду нараховується 13 тисяч видів дерев, кущів.
-
<u>''Зелені перлини міста.''</u> Учені збагачують рослинний світ окремих територій. У ботанічних садах Києва у відкритому ґрунті та в оранжереях ростуть тисячі видів рідкісних рослин. ''Центральний ботанічний сад імені М. Гришка'' займає велику площу в 130 га. Тут зібрані унікальні колекції дерев: ''дубів, кленів, беріз, лита'' ін. Відомий сад бузку, яким захоплюються кияни і гості міста навесні, нараховує 1500 кущів різних видів і сортів. Існують також великі колекції кормових культур, пряно-ароматичних, лікарських, овочевих, плодово-ягідних та квітково-декоративних рослин. Всього в саду нараховується 13 тисяч видів дерев, кущів.
+
Ботанічний сад імені О. Фоміна цікавий оранжереями тропічних рослин, де ростуть пальми, араукарії, саговники. Тут зібрана найбільша в Україні колекція кактусів. Ботанічні сади, що використовуються як дослідницька база, мають велику наукову цінність.  
-
''Ботанічний сад імені О. Фоміна'' цікавий оранжереями тропічних рослин, де ростуть ''пальми, араукарії, саговники''. Тут зібрана найбільша в Україні колекція кактусів. Ботанічні сади, що використовуються як дослідницька база, мають велику наукову цінність.
+
<br>Чи можуть сучасні кияни побачити священні дерева у своїй місцевості?
-
<br>&nbsp;&nbsp;Чи можуть сучасні кияни побачити священні дерева у своїй місцевості?
+
<br>'''Зелені пам'ятники історії.''' В давнину слов'яни вирізували з дуба статуї Перуна -бога грому і блискавки. За це його називали "перунове дерево". Старі дуби люди не рубали, боячись прогнівити бога-громовержця. Здавна його поважали як символ сили і довголіття. Могутні дерева вважалися у слов'ян священними.
-
<br><u>''Зелені пам'ятники історії.''</u> В давнину слов'яни вирізували з дуба статуї Перуна -бога грому і блискавки. За це його називали "перунове дерево". Старі дуби люди не рубали, боячись прогнівити бога-громовержця. Здавна його поважали як символ сили і довголіття. Могутні дерева вважалися у слов'ян священними.
+
У Києві на вулиці Володимирській росте особлива 500-літня липа, на вул. Китаїв-ській - багатовіковий каштан, а на вул. Суворова - 200-літній дуб. Дерева-довгожителі є й на інших вулицях міста, вони складають унікальний зелений фонд, мають історичну цінність і охороняються державою.  
-
У Києві на вулиці Володимирській росте особлива 500-літня липа, на вул. Китаїв-ській - багатовіковий каштан, а на вул. Суворова - 200-літній дуб. Дерева-довгожителі є й на інших вулицях міста, вони складають унікальний зелений фонд, мають історичну цінність і охороняються державою.
+
<br>'''Зоопарк.''' Трагічна доля багатьох видів [[«Як розмовляють тварини» В. Бондаренко|тварин]], повністю винищених або вимерлих, примушує нас бути дуже обережними й далекоглядними. Зберегти зникаючих тварин можна завдяки організації заповідників і заказників, де вони мають можливість розмножуватись і жити у відносній безпеці. Велике значення тут мають і зоопарки.  
-
<br><u>''Зоопарк.''</u>Трагічна доля багатьох видів тварин, повністю винищених або вимерлих, примушує нас бути дуже обережними й далекоглядними. Зберегти зникаючих тварин можна завдяки організації заповідників і заказників, де вони мають можливість розмножуватись і жити у відносній безпеці. Велике значення тут мають і зоопарки.
+
Київський зоопарк - один із найстаріших у Східній Європі. Він був заснований ще в 1908 році. В зоопарку утримуються рідкісні види звірів і птахів із усіх континентів. Колекція тварин нараховує понад 2 тисячі особин 317 видів. Із них третина є рідкісними та зникаючими, занесеними до Червоних книг різних категорій. У зоопарку розробляються наукові основи розведення тварин у неволі.  
-
''Київський зоопарк ''- один із найстаріших у Східній Європі. Він був заснований ще в 1908 році. В зоопарку утримуються рідкісні види звірів і птахів із усіх континентів. Колекція тварин нараховує понад 2 тисячі особин 317 видів. Із них третина є рідкісними та зникаючими, занесеними до Червоних книг різних категорій. У зоопарку розробляються наукові основи розведення тварин у неволі.
+
&nbsp;
-
&nbsp;
+
Цікаво прочитати про наш Київський зоопарк у книзі М.Шарлеманя 1921 року видання: "Зоологічний сад знаходиться на Шулявці. Земля ця належить Київському Товариству любителів природи. В неволі по клітках та загородах саду є тепер коло 100 родів місцевих тварин. В саду є досить велика дослідна пасіка з гарно дібраною колекцією вуликів. На пасіці грядки поміж вуликами засаджено медодайними рослинами. Товариство любителів природи пускає за дурно в сад групові екскурси учнів міських шкіл в супроводі навчителів. Треба тільки загодя умовитись з Завідуючим Садом".
-
''Цікаво прочитати про наш Київський зоопарк у книзі М.Шарлеманя 1921 року видання: "Зоологічний сад знаходиться на Шулявці. Земля ця належить Київському Товариству любителів природи. В неволі по клітках та загородах саду є тепер коло 100 родів місцевих тварин. В саду є досить велика дослідна пасіка з гарно дібраною колекцією вуликів. На пасіці грядки поміж вуликами засаджено медодайними рослинами. Товариство любителів природи пускає за дурно в сад групові екскурси учнів міських шкіл в супроводі навчителів. Треба тільки загодя умовитись з Завідуючим Садом".''
+
Багато змін відбулося з того часу, коли писав киянин М. ПІарлемань! І не тільки в стилі і правописі української мови. В зоопарку вже давно немає пасіки, тварин "в неволі по клітках" стало більше, а учнів "за дурно" пускають, хіба що тоді, коли святкується День Києва.  
-
 
+
-
''Багато змін відбулося з того часу, коли писав киянин М. ПІарлемань! І не тільки в стилі і правописі української мови. В зоопарку вже давно немає пасіки, тварин "в неволі по клітках" стало більше, а учнів "за дурно" пускають, хіба що тоді, коли святкується День Києва.''
+
 +
<br>
-
 
+
Зараз охорона природи стала справою державної ваги. Але прийнятого закону буде мало, якщо кожен із нас не навчиться ставитися до природи як чуйний, дбайливий господар.  
-
Зараз охорона природи стала справою державної ваги. Але прийнятого закону буде мало, якщо кожен із нас не навчиться ставитися до природи як чуйний, дбайливий господар.
+
&nbsp;<br>1.&nbsp;&nbsp;Для збереження зникаючих і рідкісних рослин та тварин нашого краю їх заносять  
&nbsp;<br>1.&nbsp;&nbsp;Для збереження зникаючих і рідкісних рослин та тварин нашого краю їх заносять  
Строка 55: Строка 55:
господарствах, зоопарках, ботанічних садах.<br>2.&nbsp;&nbsp;Центральний ботанічний сад імені Гришка, Ботанічний сад імені Фоміна,  
господарствах, зоопарках, ботанічних садах.<br>2.&nbsp;&nbsp;Центральний ботанічний сад імені Гришка, Ботанічний сад імені Фоміна,  
-
Київський зоопарк є природоохоронними об'єктами Києва.
+
Київський зоопарк є природоохоронними об'єктами Києва.  
-
<br>1.&nbsp;&nbsp;Що призводить до зменшення кількості та зникнення окремих рослин і тварин?<br>2.&nbsp;&nbsp;Чому Червону книгу назвали червоною?<br>3.&nbsp;&nbsp;Розкажи про ботанічні сади Києва.<br>4.&nbsp;&nbsp;Як ми охороняємо тваринний світ?<br>5.&nbsp;&nbsp;Що ти можеш зробити для збереження рослин та пташок?
+
<br>''1.&nbsp;&nbsp;Що призводить до зменшення кількості та зникнення окремих рослин і тварин?<br>2.&nbsp;&nbsp;Чому Червону книгу назвали червоною?<br>3.&nbsp;&nbsp;Розкажи про ботанічні сади Києва.<br>4.&nbsp;&nbsp;Як ми охороняємо тваринний світ?<br>5.&nbsp;&nbsp;Що ти можеш зробити для збереження рослин та пташок?''
-
<br>''Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ:''
+
<br>''Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ:''  
-
''Історія.Культура.Георгафія, 5 клас''
+
''Історія.Культура.Георгафія, [[5 клас уроки|5 клас]]''  
-
''Вислано читачами з інтернет-сайту ''<br>
+
''Вислано читачами з інтернет-сайту ''<br>  
 +
<br> <br> <sub>Домашнє завдання запитання і відповіді, [[Я і Україна|матеріали]] для підготовки до уроків я і Україна, електронні видання безкоштовно, [[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|тести онлайн]]</sub>
-
<br>
 
-
<sub>Домашнє завдання запитання і відповіді, [[Я і Україна|матеріали]] для підготовки до уроків я і Україна, електронні видання безкоштовно, [[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|тести онлайн]]</sub>
 
  '''<u>Зміст уроку</u>'''
  '''<u>Зміст уроку</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] конспект уроку і опорний каркас                       
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] конспект уроку і опорний каркас                       
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] презентація уроку  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] презентація уроку  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] акселеративні методи та інтерактивні технології
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] акселеративні методи та інтерактивні технології
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] закриті вправи (тільки для використання вчителями)
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] закриті вправи (тільки для використання вчителями)
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] оцінювання  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] оцінювання  
   
   
  '''<u>Практика</u>'''
  '''<u>Практика</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] задачі та вправи,самоперевірка  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] задачі та вправи,самоперевірка  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] практикуми, лабораторні, кейси
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] практикуми, лабораторні, кейси
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] домашнє завдання  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] домашнє завдання  
   
   
  '''<u>Ілюстрації</u>'''
  '''<u>Ілюстрації</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] реферати
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] реферати
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] фішки для допитливих
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] фішки для допитливих
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] шпаргалки
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] шпаргалки
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
   
   
  '''<u>Доповнення</u>'''
  '''<u>Доповнення</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] підручники основні і допоміжні  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] підручники основні і допоміжні  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] тематичні свята, девізи  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] тематичні свята, девізи  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] статті  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] статті  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] національні особливості
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] національні особливості
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] словник термінів                           
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] словник термінів                           
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] інше  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] інше  
   
   
  '''<u>Тільки для вчителів</u>'''
  '''<u>Тільки для вчителів</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] [http://xvatit.com/Idealny_urok.html ідеальні уроки]  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] [http://xvatit.com/Idealny_urok.html ідеальні уроки]  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] календарний план на рік  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] календарний план на рік  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] методичні рекомендації  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] методичні рекомендації  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] програми
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] програми
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] [http://xvatit.com/forum/ обговорення]
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] [http://xvatit.com/forum/ обговорення]
 +
 
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].

Текущая версия на 18:42, 30 сентября 2012

Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Увага! Живий світ


Вплив людини. Стрімке зростання міста супроводжується будівництвом багатоповерхових будинків, знищенням зелених насаджень, наступом на приміські ліси й заплавні луки. Внаслідок цього рослини і тварини втрачають місця, де здавна жили. Саме це становить найбільшу небезпеку, бо з кожним роком такі зміни охоплюють усе більші території. Небезпечним є також забруднення води, ґрунтів, повітря. Внаслідок цього тварини слабшають, легко стають жертвою хижаків і різних хвороб, а головне - різко зменшується їх плодючість. За таких умов тільки окремі види можутьпристосуватися до нових місць проживання.

Ще в 16 столітті на Київщині зустрічались дикий кінь - тарпан та дикий бик - тур. Зникли й росомаха, степова сіноставка, заєць-біляк, біла куріпка, керечітка, стерв'ятник, степовий орел. Із цих видів, наприклад, тур повністю знищений людиною, і ми вже ніколи не зможемо побачити його навіть у зоопарку! Такий приклад красномовно свідчить про те, який великий вплив на тварин має людина.


Цікаво, що диких коней (тарпанів) зустрічали на півдні сучасної Київщини. Тварини трималися великими табунами по кілька сотень голів. На них здавна полювали. Але не це знищило тарпанів. Смертельний вирок підписало розорювання степів. Тарпани починали заважати: вони витоптували і поїдали посіви, тому й були цілеспрямовано знищені. Останній тарпан помер у 1918 році в стайні кінного заводу на Полтавщині. Така ж доля, але значно раніше, спіткала і тура. Цей предок великої рогатої худоби багато століть тому населяв величезну територію України, лісову та лісостепову зони. Дорослий дикий бик сягав 2 метри заввишки і важив до 800 кг. Остання стара туриця загинула в 1627році. (За В. Грищенком).


Червона книга України. Рідкісні та зникаючі види рослин і тварин в усьому світі заносять до Червоних книг. Є така книга і в нас - Червона книга України. Вона - своєрідний сигнал тривоги.

Він говорить проте, що рослина чи тварина в небезпеці, потребує спеціальних заходів з охорони і дбайливого ставлення кожного з нас. Всього в Червону книгу України занесено більш як 400 видів тварин і стільки ж рослин.

Деякі тварини Київщини теж занесені до Червоної книги України: зубр, видра річкова, пугач, лелека чорний, шуліка рудий, орлан-білохвіст. Рослини, що потрапили на сторінки Червоної книги: плаун річний, водяний горіх плаваючий, астрагал шерстисто-квітковий, лілія лісова, любка дволиста, підсніжник звичайний та ін. Представників цих видів залишилось дуже мало, їх треба берегти, вони зі сторінок Червоної книги закликають нас до пильності. Варто запам'ятати їх, аби ненароком, зустрівши у лісі чи на луці, не накоїти лиха.


"В моїх очах знищення якого-небудь виду - це кримінальний акт, рівноцінний знищенню неповторних пам'ятників культури..."
Дж. Даррел


Сьогодні ліси в околицях міста віднесені до природно-заповідного фонду Києва. Вони взяті під суворий охоронний режим. У лісах не можна розпалювати вогонь, ламати дерева, руйнувати мурашники. На жаль, загрозливих розмірів набули звалища сміття, особливо в районах з приватною забудовою (Голосіївський, Дарницький та Святошинський ліси, Феофанія). З метою оздоровлення треба проводити санітарні рубки всихаючого лісу із негайним залісенням вивільнених площ, покращувати санітарний стан лісів і парків міста.

Викликає тривогу зростаюче ураження зелених насаджень міста рослиною-паразитом омелою. Уражені дерева перестають рости і згодом всихають.

 
"Пам'ятай, у рослин і тварин немає адвокатів: їм нема куди писати і скаржитися, за них нікому заступитися, крім нас, людей, котрі разом з ними заселяють цю планету".
Дж. Даррел.


Зелені перлини міста. Учені збагачують рослинний світ окремих територій. У ботанічних садах Києва у відкритому ґрунті та в оранжереях ростуть тисячі видів рідкісних рослин. Центральний ботанічний сад імені М. Гришка займає велику площу в 130 га. Тут зібрані унікальні колекції дерев: дубів, кленів, беріз, лита ін. Відомий сад бузку, яким захоплюються кияни і гості міста навесні, нараховує 1500 кущів різних видів і сортів. Існують також великі колекції кормових культур, пряно-ароматичних, лікарських, овочевих, плодово-ягідних та квітково-декоративних рослин. Всього в саду нараховується 13 тисяч видів дерев, кущів.

Ботанічний сад імені О. Фоміна цікавий оранжереями тропічних рослин, де ростуть пальми, араукарії, саговники. Тут зібрана найбільша в Україні колекція кактусів. Ботанічні сади, що використовуються як дослідницька база, мають велику наукову цінність.


Чи можуть сучасні кияни побачити священні дерева у своїй місцевості?


Зелені пам'ятники історії. В давнину слов'яни вирізували з дуба статуї Перуна -бога грому і блискавки. За це його називали "перунове дерево". Старі дуби люди не рубали, боячись прогнівити бога-громовержця. Здавна його поважали як символ сили і довголіття. Могутні дерева вважалися у слов'ян священними.

У Києві на вулиці Володимирській росте особлива 500-літня липа, на вул. Китаїв-ській - багатовіковий каштан, а на вул. Суворова - 200-літній дуб. Дерева-довгожителі є й на інших вулицях міста, вони складають унікальний зелений фонд, мають історичну цінність і охороняються державою.


Зоопарк. Трагічна доля багатьох видів тварин, повністю винищених або вимерлих, примушує нас бути дуже обережними й далекоглядними. Зберегти зникаючих тварин можна завдяки організації заповідників і заказників, де вони мають можливість розмножуватись і жити у відносній безпеці. Велике значення тут мають і зоопарки.

Київський зоопарк - один із найстаріших у Східній Європі. Він був заснований ще в 1908 році. В зоопарку утримуються рідкісні види звірів і птахів із усіх континентів. Колекція тварин нараховує понад 2 тисячі особин 317 видів. Із них третина є рідкісними та зникаючими, занесеними до Червоних книг різних категорій. У зоопарку розробляються наукові основи розведення тварин у неволі.

 

Цікаво прочитати про наш Київський зоопарк у книзі М.Шарлеманя 1921 року видання: "Зоологічний сад знаходиться на Шулявці. Земля ця належить Київському Товариству любителів природи. В неволі по клітках та загородах саду є тепер коло 100 родів місцевих тварин. В саду є досить велика дослідна пасіка з гарно дібраною колекцією вуликів. На пасіці грядки поміж вуликами засаджено медодайними рослинами. Товариство любителів природи пускає за дурно в сад групові екскурси учнів міських шкіл в супроводі навчителів. Треба тільки загодя умовитись з Завідуючим Садом".

Багато змін відбулося з того часу, коли писав киянин М. ПІарлемань! І не тільки в стилі і правописі української мови. В зоопарку вже давно немає пасіки, тварин "в неволі по клітках" стало більше, а учнів "за дурно" пускають, хіба що тоді, коли святкується День Києва.


Зараз охорона природи стала справою державної ваги. Але прийнятого закону буде мало, якщо кожен із нас не навчиться ставитися до природи як чуйний, дбайливий господар.

 
1.  Для збереження зникаючих і рідкісних рослин та тварин нашого краю їх заносять

до Червоної книги України, охороняють у заповідниках, заказниках, лісомисливських

господарствах, зоопарках, ботанічних садах.
2.  Центральний ботанічний сад імені Гришка, Ботанічний сад імені Фоміна,

Київський зоопарк є природоохоронними об'єктами Києва.


1.  Що призводить до зменшення кількості та зникнення окремих рослин і тварин?
2.  Чому Червону книгу назвали червоною?
3.  Розкажи про ботанічні сади Києва.
4.  Як ми охороняємо тваринний світ?
5.  Що ти можеш зробити для збереження рослин та пташок?


Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ:

Історія.Культура.Георгафія, 5 клас

Вислано читачами з інтернет-сайту



Домашнє завдання запитання і відповіді, матеріали для підготовки до уроків я і Україна, електронні видання безкоштовно, тести онлайн

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.