<metakeywords>Інформатика, клас, урок, на тему, 10 клас, Інформаційні процеси.</metakeywords>
<metakeywords>Інформатика, клас, урок, на тему, 10 клас, Інформаційні процеси.</metakeywords>
-
'''Тема: Інформаційні процеси.''' <br> '''Мета: '''Роз'яснити суть та етапи інформаційних процесів, їх важливість для людини.
+
== Тема ==
-
'''Хід уроку:'''<br><br>Сприйняття та засвоєння інформації є необхідною умовою існування будь-якого організму. Живі істоти здатні не тільки приймати сигнали з реального світу за допомогою органів чуттів, але й обмінюватися цими даними між собою. <br><br> Інформаційні процеси характерні не тільки для живої природи. Створені людиною автоматичні машини також працюють у режимі одержання, зберігання й передачі інформації. Наприклад, датчик руху в стандартному режимі сканує приміщення, і у випадку виявлення змін у позначеному периметрі включає або відключає сигналізацію. <br><br>Незалежно від способу одержання й використання інформація має єдині властивості:<br>1. Накопичується<br>2. Не зберігається (сама по собі)<br>3. Самоорганізовується (це породжує нову інформацію).<br><br> Виходить, '''інформаційний процес''' – це будь-які дії, виконувані з інформацією.
+
*'''Інформаційні процеси.'''
-
{{#ev:youtube|FMCBRcMqs9U}}
+
== Мета ==
-
Розділяють ''три типи інформаційних процесів:''<br>1. Пошук<br>2. Обробка<br>3. Зберігання<br>4. Використання<br>5. Передача<br>6. Інформаційний захист
+
*Роз'яснити суть та етапи інформаційних процесів, їх важливість для людини.
-
<br>
+
== Хід уроку ==
-
<br>[[Image:Hfy.jpg]]
+
=== Поняття інформаційного процесу ===
-
<br> <br>
+
<br>Сприйняття та засвоєння інформації є необхідною умовою існування будь-якого організму. Живі істоти здатні не тільки приймати сигнали з реального світу за допомогою органів чуттів, але й обмінюватися цими даними між собою. <br><br> [[Информационные процессы. Полные уроки|Інформаційні процеси]] характерні не тільки для живої природи. Створені людиною автоматичні машини також працюють у режимі одержання, зберігання й передачі інформації. Наприклад, датчик руху в стандартному режимі сканує приміщення, і у випадку виявлення змін у позначеному периметрі включає або відключає сигналізацію. <br>
-
На етапі ''пошуку або збору'' відбувається вивчення й аналіз інформації про який-небудь предмет чи явище. Після цього створюється загальний образ об'єкта, проводиться його оцінка.
+
=== Властивості інформаційних процесів ===
-
Основна мета пошуку – відфільтрувати, розділити корисну й потрібну інформацію від «інформаційного сміття». Можна назвати деякі методи збору інформації: спостереження, спілкування, читання, перегляд та прослуховування.<br><br>''Обробка'' виявляє загальні й конкретні властивості об'єкта, що представляє інтерес для людини.
+
<br>Незалежно від способу одержання й використання [http://xvatit.com/it/fishki-ot-itshki/ інформація] має єдині властивості:<br>1. Накопичується<br>2. Не зберігається (сама по собі)<br>3. Самоорганізовується (це породжує нову інформацію).<br><br> Виходить, '''інформаційний процес''' – це будь-які дії, виконувані з інформацією.
<br>
<br>
+
+
{{#ev:youtube|FMCBRcMqs9U}}
+
+
=== Типа інформаційних процесів ===
+
+
Розділяють '''три типи інформаційних процесів:'''<br>1. Пошук<br>2. Обробка<br>3. Зберігання<br>4. Використання<br>5. Передача<br>6. Інформаційний захист
<br>
<br>
-
[[Image:Ваппп.jpg]]
+
<br>[[Image:Hfy.jpg|480px|Типа інформаційних процесів]]
-
<br> Вона проводиться за логічними законами, а також за неформальними правилами («здоровий глузд», інтуїція, узагальнений досвід, стереотипи в суспільстві тощо). Кінцевим результатом такого процесу є інформація, але вже в іншому вигляді: структурована за певними ознаками або ж містить в собі відповіді на запитання для розв'язку конкретних завдань.
+
<br> <br>
+
+
На етапі '''пошуку або збору''' відбувається вивчення й аналіз інформації про який-небудь предмет чи явище. Після цього створюється загальний образ [[Объекты и их имена|об'єкта]], проводиться його оцінка.
+
+
Основна мета пошуку – відфільтрувати, розділити корисну й потрібну інформацію від «інформаційного сміття». Можна назвати деякі методи збору інформації: спостереження, спілкування, читання, перегляд та прослуховування.<br><br>'''Обробка''' виявляє загальні й конкретні властивості об'єкта, що представляє інтерес для людини.
+
+
[[Image:Ваппп.jpg|480px|Обробка]]
+
+
Вона проводиться за логічними законами, а також за неформальними правилами («здоровий глузд», інтуїція, узагальнений досвід, стереотипи в суспільстві тощо). Кінцевим результатом такого процесу є [[Закрита інформація до теми «Введення, редагування і форматування тексту»|інформація]], але вже в іншому вигляді: структурована за певними ознаками або ж містить в собі відповіді на запитання для розв'язку конкретних завдань.
<br>
<br>
-
[[Image:Obbr.jpg]]<br>
+
[[Image:Obbr.jpg|480px|Обробка]]<br>
<br>
<br>
-
Процес ''зберігання'' інформації можна позначити як перенос її в часі. На цьому етапі інформацію запам'ятовують або фіксують для подальшого відтворення. <br> При ''використанні'' інформація потрібна для прийняття яких-небудь рішень для вирішення задач або як підштовхувач для конкретних дій. Але все залежить від правдивості, повноти, вірогідності отриманої інформації – лише тоді інформація допоможе людині зробити правильні висновки.
+
Процес '''[[Тема 9. Пам’ять.|зберігання]]''' інформації можна позначити як перенос її в часі. На цьому етапі інформацію запам'ятовують або фіксують для подальшого відтворення. <br> При '''використанні''' інформація потрібна для прийняття яких-небудь рішень для вирішення задач або як підштовхувач для конкретних дій. Але все залежить від правдивості, повноти, вірогідності отриманої інформації – лише тоді інформація допоможе людині зробити правильні висновки.
-
<br> [[Image:Апапап.jpg]]
+
<br> [[Image:Апапап.jpg|480px|Обробка]]
<br>
<br>
-
Етап ''передачі'' інформації відсилає повідомлення від відправника до одержувача. Відбувається «копіювання» інформації у вигляді якого-небудь сигналу в природному середовищі – акустичними (звуковими), електричними, електромагнітними й оптичними (зоровими) шляхами. Адже, з давніх часів люди з покоління в покоління передавали свої знання, передвіщали небезпеку, обмінювалися відомостями.
+
Етап '''передачі''' інформації відсилає повідомлення від відправника до одержувача. Відбувається «[[Конспект уроку до теми «Копіювання, переміщення, вилучення, форматування таблиці»|копіювання]]» інформації у вигляді якого-небудь сигналу в природному середовищі – акустичними (звуковими), електричними, електромагнітними й оптичними (зоровими) шляхами. Адже, з давніх часів люди з покоління в покоління передавали свої знання, передвіщали небезпеку, обмінювалися відомостями.
+
+
<br>
{{#ev:youtube|BPKQLuzpz14}}
{{#ev:youtube|BPKQLuzpz14}}
+
+
<br>
Згадайте хоча б історію про марафонського бігуна - грецький воїн Фідіппід без зупинок пробіг 42 кілометра (від міста Марафону до Афін), щоб '''повідомити''' про перемогу греків. Людина проробила стільки шляху, заради '''звістки'''! Можете собі уявити, наскільки була важлива ця інформація!<br>Отже, можливість обмінюватися інформацією - одна з важливих і втрішальних умінь людини.
Згадайте хоча б історію про марафонського бігуна - грецький воїн Фідіппід без зупинок пробіг 42 кілометра (від міста Марафону до Афін), щоб '''повідомити''' про перемогу греків. Людина проробила стільки шляху, заради '''звістки'''! Можете собі уявити, наскільки була важлива ця інформація!<br>Отже, можливість обмінюватися інформацією - одна з важливих і втрішальних умінь людини.
Крім того, здатність чітко і ясно викладати думки (інформацію) завжди цінувалася в будь-яку епоху і у будь-якому типі суспільства.
Крім того, здатність чітко і ясно викладати думки (інформацію) завжди цінувалася в будь-яку епоху і у будь-якому типі суспільства.
+
+
<br>
{{#ev:youtube|NT7XuK4rZDo}}
{{#ev:youtube|NT7XuK4rZDo}}
-
''Захист інформації'' – заборона доступу до неї особам з несанкціонованим доступом для запобігання зміни або руйнування інформації.
+
=== Захист інформації ===
+
+
'''Захист інформації''' – заборона доступу до неї особам з несанкціонованим [[Локальные компьютерные сети|доступом]] для запобігання зміни або руйнування інформації.
Для захисту інформації використовують різні методи:
Для захисту інформації використовують різні методи:
Строка 59:
Строка 81:
*Дублюванні каналів зв'язки (дзеркала)
*Дублюванні каналів зв'язки (дзеркала)
-
<br>'''Самоконтроль:'''<br>1. Властивості інформації<br>2. Що таке інформаційний процес?<br>3. Види інформаційних процесів.<br>
+
== Самоконтроль ==
-
<br>''Список використаної літератури:''
+
''1. Властивості інформації<br>2. Що таке [[Презентация на тему: Информация и информационные процессы|інформаційний процес]]?<br>3. Види інформаційних процесів.''<br>
-
1. Урок на тему: "Інформаційні процеси", Бобров В.О., викладач інформатики, м. Донецьк. <br> 2. Балдин К.В., Уткин В.Б. Информационные системы в экономике. - Дашков и К0, 2008 г.
+
== Список використаної літератури ==
-
3. Избачков Ю.С., Петров В.Н. Информационные системы. - Питер, 2006 г.
+
''1. Урок на тему: "Інформаційні процеси", Бобров В.О., викладач інформатики, м. Донецьк. <br> 2. Балдин К.В., Уткин В.Б. Информационные системы в экономике. - Дашков и К0, 2008 г.''
-
4. Фельдман Я.А. Создаем информационные системы. - СОЛОН-Пресс, 2006 г.
+
''3. Избачков Ю.С., Петров В.Н. Информационные системы. - Питер, 2006 г.''
-
5. www.rusedu.ru
+
''4. Фельдман Я.А. Создаем информационные системы. - СОЛОН-Пресс, 2006 г.''
+
+
''5. www.rusedu.ru''
+
+
----
<br>
<br>
-
''Скомпоновано та надіслано викладачем Київського національного університету імені Тараса Шевченка Соловйовим М. С.''
+
''Скомпоновано та надіслано викладачем Київського національного [http://xvatit.com/vuzi/ університету] імені Тараса Шевченка Соловйовим М. С.''
<br>
<br>
Строка 79:
Строка 105:
----
----
-
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
'''Над уроком працювали'''
Соловйов М. С.
Соловйов М. С.
Бобров В.О.
Бобров В.О.
-
-
----
----
+
+
<br>
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Роз'яснити суть та етапи інформаційних процесів, їх важливість для людини.
Хід уроку
Поняття інформаційного процесу
Сприйняття та засвоєння інформації є необхідною умовою існування будь-якого організму. Живі істоти здатні не тільки приймати сигнали з реального світу за допомогою органів чуттів, але й обмінюватися цими даними між собою.
Інформаційні процеси характерні не тільки для живої природи. Створені людиною автоматичні машини також працюють у режимі одержання, зберігання й передачі інформації. Наприклад, датчик руху в стандартному режимі сканує приміщення, і у випадку виявлення змін у позначеному периметрі включає або відключає сигналізацію.
Властивості інформаційних процесів
Незалежно від способу одержання й використання інформація має єдині властивості: 1. Накопичується 2. Не зберігається (сама по собі) 3. Самоорганізовується (це породжує нову інформацію).
Виходить, інформаційний процес – це будь-які дії, виконувані з інформацією.
Типа інформаційних процесів
Розділяють три типи інформаційних процесів: 1. Пошук 2. Обробка 3. Зберігання 4. Використання 5. Передача 6. Інформаційний захист
На етапі пошуку або збору відбувається вивчення й аналіз інформації про який-небудь предмет чи явище. Після цього створюється загальний образ об'єкта, проводиться його оцінка.
Основна мета пошуку – відфільтрувати, розділити корисну й потрібну інформацію від «інформаційного сміття». Можна назвати деякі методи збору інформації: спостереження, спілкування, читання, перегляд та прослуховування.
Обробка виявляє загальні й конкретні властивості об'єкта, що представляє інтерес для людини.
Вона проводиться за логічними законами, а також за неформальними правилами («здоровий глузд», інтуїція, узагальнений досвід, стереотипи в суспільстві тощо). Кінцевим результатом такого процесу є інформація, але вже в іншому вигляді: структурована за певними ознаками або ж містить в собі відповіді на запитання для розв'язку конкретних завдань.
Процес зберігання інформації можна позначити як перенос її в часі. На цьому етапі інформацію запам'ятовують або фіксують для подальшого відтворення. При використанні інформація потрібна для прийняття яких-небудь рішень для вирішення задач або як підштовхувач для конкретних дій. Але все залежить від правдивості, повноти, вірогідності отриманої інформації – лише тоді інформація допоможе людині зробити правильні висновки.
Етап передачі інформації відсилає повідомлення від відправника до одержувача. Відбувається «копіювання» інформації у вигляді якого-небудь сигналу в природному середовищі – акустичними (звуковими), електричними, електромагнітними й оптичними (зоровими) шляхами. Адже, з давніх часів люди з покоління в покоління передавали свої знання, передвіщали небезпеку, обмінювалися відомостями.
Згадайте хоча б історію про марафонського бігуна - грецький воїн Фідіппід без зупинок пробіг 42 кілометра (від міста Марафону до Афін), щоб повідомити про перемогу греків. Людина проробила стільки шляху, заради звістки! Можете собі уявити, наскільки була важлива ця інформація! Отже, можливість обмінюватися інформацією - одна з важливих і втрішальних умінь людини.
Крім того, здатність чітко і ясно викладати думки (інформацію) завжди цінувалася в будь-яку епоху і у будь-якому типі суспільства.
Захист інформації
Захист інформації – заборона доступу до неї особам з несанкціонованим доступом для запобігання зміни або руйнування інформації.
Для захисту інформації використовують різні методи:
Шифрування
Контроль
Дублюванні каналів зв'язки (дзеркала)
Самоконтроль
1. Властивості інформації 2. Що таке інформаційний процес? 3. Види інформаційних процесів.
Список використаної літератури
1. Урок на тему: "Інформаційні процеси", Бобров В.О., викладач інформатики, м. Донецьк. 2. Балдин К.В., Уткин В.Б. Информационные системы в экономике. - Дашков и К0, 2008 г.
3. Избачков Ю.С., Петров В.Н. Информационные системы. - Питер, 2006 г.
4. Фельдман Я.А. Создаем информационные системы. - СОЛОН-Пресс, 2006 г.
5. www.rusedu.ru
Скомпоновано та надіслано викладачем Київського національного університету імені Тараса Шевченка Соловйовим М. С.
Над уроком працювали
Соловйов М. С.
Бобров В.О.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.