Підтип Черепні. Загальна характеристика Хрящових риб. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Мета уроку: 1. Ознайомити учнів з відмінними ознаками хребетних тварин; 2. Дати порівняльну характеристику хребетним тваринам; 3. Узагальнити знання учнів про хребетних тварин; 4. Вивчити ознаки класу Хрящові риби; 5. Виховувати дбайливе ставлення до живої природи. Завдання: засвоєння нових знань заданої теми, формування навичок самостійного пошуку та опрацювання матеріалу. Хід уроку: Частина 1. Малюнок 1. Підтип черепні. Підтип Хребетні, або Черепні (Vertebrata, або Craniota) - вищий підтип хордових. Порівняно з ланцетниками і покривниками вони характеризуються значно вищим рівнем організації, що наочно виражено як в їх будові, так і фізіологічних відправленнях. У той час як нижчі хордові ведуть сидячий (прикріплений) або малорухливий спосіб життя, переміщаючись в значній мірою пасивно і пасивно ж харчуючись, поведінка хребетних незрівнянно більш складно. Серед них немає видів, що ведуть сидячий (прикріплений) спосіб життя. Вони постійно переміщуються, іноді величезних , активно розшукуючи і захоплюючи їжу, рятуючись від переслідування ворогів, розшукуючи для розмноження особини іншої статі. Про велику різноманітність тварин підтипу Хребних та чарівний світ цих тварин ми сможемо дізнатись у наступній відео-презентації (відео 1).
Відео 1„У світі тварин, підтип Хребетні”.
Активні переміщення хребетних мають яскраво виражений пристосувальний характер. Вони забезпечують тваринам можливість зміни місць проживання в залежності від зміни умов існування і в зв'язку з тими вимогами до середовища, які тварини пред'являють до неї на різних етапах їх життєвого циклу. Зазначені біологічні риси хребетних перебувають у прямій залежності і відповідно до особливостей їх морфологічної організації і фізіологією. Хребетні з'явилися, мабуть, в силурі, а в юрі існували вже представники всіх відомих нині їх класів. Загальне число сучасних видів близько 40 тисяч. Малюнок 2. Динозаври - одни із предтавників хребетних, які існували дуже давно. Давайте кратко розглянемо морфофункціональних характеристику (загальний огляд систем органів) хребетних: а) покриви - представлені спеціальним органом - шкірою, що має складну будову і виконує цілий ряд життєво важливих функцій. = Будову: багатошаровий епідерміс і сполучнотканинна дерма, кровоносні і лімфатичні судини, рецептори, нерви; похідні шкіри: рогові луски, платівки, щитки тощо, залози (потові, сальні та ін), волосся, луска, пір'я, кігті, нігті, порожнисті роги. = Функції: захисна, рецепторна, участь у терморегуляції, видільна, дихальна (частково), депонуються; деякі спеціальні функції: похідні шкіри можуть входити в структуру органів пересування (копита), служити для нападу і захисту (роги), плавання (перетинки), польоту (складки) та ін б) скелет - складається з двох відділів: осьового скелета (Включає в себе череп і хорду або хребет) і кінцівок - Череп = В еволюції виник у зв'язку з диференціюванням ЦНС на головний і спинний мозок = Підрозділяється на мозковий череп, навколишній головний мозок, і вісцеральний череп, до складу якого входять щелепний апарат, слухові кісточки, деякі хрящі гортані - Хорда у більшості видів заміщається хрящовим або кістковим хребтом, складається з рухомо зчленованих хребців і містить в спеціальному каналі - спинний мозок - Кінцівки бувають непарними і парними = Непарні кінцівки зустрічаються тільки у риб і представлені хвостовим, спинним і анальним плавниками (складаються з хрящових або кісткових променів, не пов'язаних з іншими структурами скелета) = Парні кінцівки; їхній кістяк підрозділяється на вільні кінцівки і пояси кінцівок (плечовий і тазовий, для з'єднання вільних кінцівок з хребтом); вільні кінцівки бувають двох типів: плавники риб і п'ятипалі кінцівки наземних; скелетна основа плавців нерухомо прикріплена до поясів кінцівок (за винятком кистеперих риб), внаслідок чого вони ведуть себе як єдиний важіль, у той час як скелет п'ятипалих кінцівок має рухливе зчленування з поясами кінцівок і являє собою систему важелів Малюнок 3. Плавники. в) мускулатура - Підрозділяється на: соматичну (скелетную), що забезпечує пересування тварин в просторі, і вісцеральних, що грає важливу роль у функціонуванні внутрішніх органів (Шлунково-кишкового тракту, серця, легенів, кровоносних судин і ін) г) нервова система - Підрозділ по анатомічному принципі: - Підрозділ у залежності від субстрату іннервації: д) органи почуттів - Є розвинені органи зору, слуху і рівноваги, нюху, смаку, дотику, органи бічної лінії, спеціальні органи, що сприймають теплове випромінювання, а також зміни електричних і магнітних полів г) травна система - Травний канал, що складається з трьох відділів (переднього і заднього шкірно-ектодермального походження і середньої кишково-ентодермального походження) - великі внестеночние травні залози: слинні (придбання наземних тварин), печінка, підшлункова залоза е) дихальна система - Представлена похідними передньої і середньої кишки - Зябрами (у круглоротих і риб) або легкими (в амфібій, рептилій, птахів і ссавців); певну роль у газообміні грає шкіра (в першу чергу, у водних мешканців) ж) кровоносна система - замкнута - Багатокамерні (від двох до чотирьох) серце на черевній стороні тіла - Один (у круглоротих і риб) або два (в амфібій, рептилій, птахів і ссавців) кола кровообігу - Два типи судин: артерії та вени - Мається лімфатична система з) видільна система - Мочепродуцірующіе органи - нирки (компактні анатомічно відокремлені скупчення видільних канальців мезодермального походження); в залежності від внутрішньої будови, зв'язки з целомом та топографії розрізняють Предпочка, первинні та вторинні нирки, перші два різновиди зустрічаються у первічноводних хребетних, останні - у наземних - Мочеотводящих шляхи: сечоводи, сечовий міхур і сечівник (останні дві освіти - не у всіх) - Певну роль у виділенні екскретів з організму відіграє шкіра (особливо у первічноводних) і) ендокринна система - Представлена комплексом залоз внутрішньої секреції: нейросекреторні ядра гіпоталамуса (проміжний мозок), шишковидна заліза (Епіфіз), гіпофіз, наднирники, щитовидна залоза та околощітовідние залози, вилочкова залоза (тимус), ендокринна частина підшлункової залози та гонад к) статева система і розмноження - Раздельнополость - статеві залози - парні - Запліднення - зовнішнє і внутрішнє - Розвиток - пряме (за винятком земноводних). Підтип хребетних підрозділяють на два розділи: Безщелепні (Agnatha), який включає клас Круглороті (Cyclostomata), і Щелепні (Gnathostomata), який об'єднує два надкласса: Риби (Pisces), що включає два сучасних класу Хрящові риби (Chondrichthyes) і Кісткові риби (Osteichthyes), і Чотириногі (Tetrapoda) c чотирма класами: Амфібії, або земноводні (Amphibia), Рептилії, або плазуни (Reptilia), Птахи (Aves), Ссавці, або звірі (Mammalia). Щелепні зазвичай поділяються на дві групи, не мають таксономічного значення: первиноводним - Anamnia (Круглороті, Риби, Земноводні - тварини, у яких в якості органів дихання протягом всього життя або на личинкової стадії функціонують зябра, а при розвитку яйця не утворюються зародкові оболонки) і первічноназемние - Amniota (Плазуни, Птахи і Ссавці - тварини, що не мають ні на одній зі стадій індивідуального розвитку зябрового дихання та у яких при розвитку яйця формуються зародкові оболонки). Контроллючий блок № 1 1. Коли виникли хребетны тварини? 2. З яких відділів складається скелет у хребетніх? 3. Як розмножуються хребетні? 4. На які розділи підрозділяється Підтип Хребетні?
Частина 2. Перед початком вивчення матеріалу про хрящових риб пропоную переглянути Презентацію на тему „Хрящові риби”, для того щоб легше засвоїти новий матеріал.
Cкачати презентацію можна клікнувши на текст "Скачати презентацію" і встановивши Microsoft PowerPoint. Малюнок 4. Хрящові риби. У хрящових риб, до яких відносяться акули і скати, кістяк складається з хряща, але у деяких видів у хрящах відкладається стільки кальцію, що вони стають такими ж жорсткими, як кістки. Однак справжніх кісток у хрящових риб не було і немає. Але відсутність кісток не означає відсутність скелета. Структура скелета, правда, свідчить про більш простий організації хрящових риб порівняно з кістковими. Не вдаючись в анатомічні деталі, скажімо, що череп кісткових риб куди складніше, ніж череп хрящових риб. За зовнішнім виглядом хрящових риб ні за що не переплутаєш з кістковими. Акули мають тонке торпедовідное тіло з асиметричним хвостовим плавцем, великими трикутними плавниками і п'ятьма-сімома щілистими зябровими отворами, розташованими з боків голови. Її плавники значно м'якше, ніж у кісткових риб, у яких їх підтримує ціла серія променів і голок. А на спині, різко виступаючи вперед, чорніє спинний плавець, що попереджає, якщо його вчасно побачити, про наближення підступного ворога. Переглянемо наступну відео-презентацію (відео 2) про акул, з якої мі дізнаємось багато цікавих фактів про них.
Відео 2 „Акули”. До хрящових риб належать і скати - пряма протилежність акулам. Це повільні істоти з сплощеним тілом; вони живуть, частково зарившись у пісок і харчуючись двостулковими молюсками. Величезні грудні плавці ската, хвилеподібно згинаючись, переміщують його вперед у самого дна. Один з найвідоміших скатів - електричний скат, по обидві сторони голови у якого лежать електричні органи. Це видозмінені м'язи, які можуть призвести електричний розряд, досить сильний для того, щоб оглушити досить велику рибу. Про те як саме виглядасб скати та як вони пересуваються, мі звожемо дізнатись переглянувши наступний відео-фрагмент (відео 3).
Відео 3 „Скат”. Шкіра хрящових риб, як і всіх інших, покрита лускою. Але якщо у кісткових риб луска ця буває двох типів - циклоїдна (у коропа і оселедця) або ктеноидная (окунь) - то у хрящових риб ми знаходимо луску третього типу - плакоїдних. Плакоїдних луски - це не що інше, як зуби, що сидять в шкірі акули. Ось так вони виглядаюсть. Малюнок 5. Будова шкіри (електронний мікроскоп). Саме завдяки їм шкіра акул і скатів нагадує грубу наждачний папір. Видозмінені шкірні зуби утворюють плавникові колючки у рогатих і колючих акул, хвостові голки у скатів-хвостоколів, пилкоподібні зуби на Рилєєв (рострум) в акул-пілоносов і риб-пив. Щелепні зуби, складені з дентину і покриті зовні емаллю, також представляють є модифікацією плакоїдних лусок. Форма зубів у акул може бути досить різноманітною. Вони бувають плоскими трикутними або загостреними конічними, бугровіднимі або шілообразнимі, гладкими або зазубреними, одновершинною або з додатковими верхівками. Зуби розташовані на щелепах прямими і косими рядами, причому в кожному прямому ряду (від краю щелепи до її внутрішньої частини) є зуби декількох генерацій. Функціонує зазвичай лише передній ряд (іноді кілька передніх рядів), інші зуби загнуті всередину і замінюють передні в міру їх зношування. Малюнок 6. Будова зубів. Зір у акул розвинен слабо, око має малу роздільну здатність і у зв'язку з відсутністю колб в сітківці не здатний розрізняти кольори. При пошуках їжі більш важливу роль у акул грає нюх, а також сприйняття вібрацій води через органи бічної лінії (сейсмосенсорна система). Низькочастотні коливання сприймаються сплетінням нервових закінчень бічній лінії, яка йде уздовж всього тіла акули і розгортається віялом на її голові та щелепах. Важливість бічній лінії підтверджена дослідами. Акула, позбавлена можливості користуватися зором і слухом, реагувала на коливання води, викликані, скажімо, тим, що у воду кинули камінь. Але коли перерізали нерви, що йдуть від бічної лінії до мозку, акула переставала реагувати на які б то не було руху води. Досліди показали також, що бічна лінія якось пов'язана в акул з почуттям рівноваги. Крім усього іншого, акули здатні сприймати електричні поля у воді. Риби, птахи та ссавці створюють навколо себе електричне поле, і акула, завдяки наявності електрорецепторов (вони звуться ампул Лоренціні), розташованих групами на поверхні голови, може виявити навіть причаєну видобуток, причому на великому відстані. Малюнок 7. Величезні розміри акул. Озброєна нюхом, зором, електрорецепцією, здатністю вловлювати далекі і близькі коливальні сигнали, акула подібна обчислювальної машині, налаштованої на вирішення однієї задачі: добування їжі. Невірно буде сказати, що акули їдять без перепочинку. Але їжі їм потрібно багато, адже акулам необхідно постійно рухатися, щоб не потонути. Відсутність плавального міхура не дозволяє їм нерухомо «висіти» в товщі води. Тіло акул щільніше, ніж відтіснила вода, і триматися на плаву акула може, лише постійно рухаючись. Акулі весь час треба докладати зусиль до того, щоб не потонути. Якщо вона хоч на мить припинить хвилеподібні рухи м'язистого хвоста і плавників, вона не зможе подолати силу тяжіння, яка невблаганно потягне її вниз. На відміну від більшості кісткових риб, які після смерті спливають на поверхню води, акула, коли її тіло більше не в змозі рухатися, знаходить свій останній спочинок на дні. Скати, до речі сказати, вирішили проблему відсутності плавального міхура інакше, ніж акули - вони перейшли до придонному способу життя. Вражає еволюційно просунута стратегія розмноження хрящових риб. Запліднення у них тільки внутрішнє. Більшість акул або живородящі або яйцежівородящі, тобто в обох випадках народжують живих дитинчат. Розвиток дитинчати, так само як і у ссавців, відбувається в утробі матері.
Цікаві факти про акул: • Акули з'явилися на Землі близько 300 млн років тому. • Мускулатура і будова тіла забезпечує акулі прекрасну гідродинаміку: за кілька секунд вона розвиває швидкість від 60-100 км / ч. • Зуби у акули зростають у кілька рядів, і втрачених тут же замінюється новим. • Акули як вид надзвичайно широко поширилися по вертикалі океану: від поверхні до жахливої глибини в 5000 м. • Акули не можуть дихати, якщо не рухаються: їх зябра не забезпечені ніякої мускулатурою, щоб самостійно проганяти воду: їм постійно доводиться ворушиться, щоб вода омивала легені. • Акули надзвичайно короткозорі (бачать з відстані приблизно 2 метрів), але володіють прекрасним нюхом. • На землі існує близько 370 видів акул - від карликової колючим акули до гігантської китової акули • Китова акула - найбільша серед усіх акул. У довжину ця риба досягає 14 метрів • До числа самих маленьких акул відносяться карликова колючий акулка, кубинська Кунья акула, светлохвостая акула і кілька інших видів. Їх представники в довжину зазвичай не перевищують 20-30 см. • Дитинчата акули народжуються з гострими зубами і здатністю правильно полювати з першої спроби • Акула відчуває запах мечуть ікру риб за півтора кілометра • Акула чує запах однієї краплі крові на відстані майже в півкілометра • З усіх акул самим розвиненим нюхом володіє молотоголових акула • органи почуттів акули вловлюють будь-який рух за 90 метрів • Сотні пір на морді акули на близькій відстані можуть вловити биття серця жертви • У акули найсильніші щелепи з усіх тварин на планеті. Її укус у два рази сильніше укусу лева • Зуби тигровій акули можуть прокусити черепашачий панцир • Для людини ймовірність потонути в морі в тисячу разів перевищує ймовірність бути з'їденим акулою • Побачивши видали блиск ювелірних прикрас, акула може прийняти їх за блискотіння рибної луски і кинутися в атаку • Найнебезпечніше місце в світі, де можливі напади акул - пляж міста Аманзімтоті в Південній Африці • Щороку по всьому світу люди виловлюють понад 100 мільйонів акул
Контролюючий блок № 2. 1. З чого складається кістяк хрящових ріб? 2. назвіть основних представників класу Хрящові риби. 3. Чому акілі потрібно весь час рухатись, щоб не потонути? 4. Яким чином розмножуються акули? Список використаної літератури 1. Урок на тему „Підтип черепні” Сергеєва А.М., вчителя біології, м.Черновцы, сш № 5. 2. Урок на тему „Хрящові риби” Романенко Т.М., вчителя біології, м.Запоріжжя, сш № 80. 3. Поурочное планирование к учебнику «Биология. Животные.», 7 класс, Константинов В.М., Бабенко В.Г., Кучменко В.С. : учебник для учащихся 7 класса общеобразовательных учреждений/ Под ред. проф. В.М. Константинова - 2-е изд., перераб. - М.: Вентана-Граф, 2005 - 304с.: ил. 4. Шарова И.Х. Зоология позвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2002. — 592 с: ил. 5. Биология: Справочник школьника и студента/Под ред. З.Брема и И.Мейнке; Пер. с нем. – 3-е изд., стереотип. – М.: Дрофа, 2003. – 400с. 6. Резанов А.Г. Зоология в таблицах, схемах и рисунках. 7-8 класс. – М.: "Издат-школа 2000», 2004. – 272с.
Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.
---
Над уроком працювали
Горбатко С. М.
Сергеєва А.М.
Романенко Т.М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.