KNOWLEDGE HYPERMARKET


Становлення Московської держави. Повні уроки
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Історія всесвітня|Історія в...»)
Строка 49: Строка 49:
<br> '''Золота Орда і Північно-Східна Русь'''  
<br> '''Золота Орда і Північно-Східна Русь'''  
-
{{#ev:youtube|0L_fVCi8Yps}} [[Image:Aabb.jpg]]  
+
На початку ХІІІ ст. у Центральній Азії ханом (тобто правителем) було обрано Чингісхана. Це був здібний воєначальник, який здійснив чимало походів і разом зі своїми нещадними воїнами завоював півсвіту, адже монголо-татари потребували великих площ для розведення худоби. Так під їхні володіння перейшли Північний Китай, Середня Азія, Закавказзя і Персія. Держава Чингісхана підкорила Сибір, але на Русь пішов його онук Батий.
 +
 
 +
[[Image: bbatty.jpg]]
 +
 
 +
Це сталося у 1236 р. Батий добряче спустошив землі русичів – Рязань, Суздаль, Володимир і Москву. Кількома роками пізніше войовничий кочівник розгромив опір киян і увійшов до нашої древньої столиці. В історії Києва це сумна дата – 1240 рік. На Поволжі монголо-татари створили державу, знану як Золота Орда. Ця могутня держава кочівників змусила Русь стати залежною. Князі повинні були сплачувати данину, та найголовніше, що хан дозволяв руським князям правити лише тоді, коли в нього купували ярлик – спеціальний дозвіл. Отже, русичі стали васалами монголо-татар. Та замість об’єднання проти ворога, князі билися між собою за ханську ласку й право князювати у Володимирі, бо саме володимирський князь був старшим над іншими. На той час, у XIV ст., князівства Північно-Східної Русі продовжували розпадатися на уділи. Московське й Тверське князівство змагалися за вплив на Володимир, і в цій боротьбі москвичі одержали верх. Здавалося, до панування над Руссю близько – в руках московського князя Юрія Даниловича вже був ярлик від хана. Але його вбив син Михайла Тверського, якого невдовзі перед цим Юрій Данилович віддав на поталу монголо-татарам. Золота Орда накинулась на Твер, і хоча жителі пробували захищатись, нічого з того не вийшло. Заможний московський князь Іван Калита (1325-1340), прозваний так за підприємливість і ощадливість («калита» - торба з грошима) став на бік татар і змусив тверців підкоритися.
 +
 
 +
{{#ev:youtube|z09glJ-QH9c}}
 +
 
 +
За це у 1328 р. Золота Орда дала йому ярлик на володимирське князювання. Вплив Івана Калити на сусідні князівства зростає, і відтоді Московське князівство у Північно-Східній Русі набуває політичної ваги. До Москви перебирається митрополит Петро Волинець, де згодом помирає. Через деякий час його проголошують святим. Ці події неабияк ствердили владу Калити, адже Москва стає духовним центром і бажаним місцем правління для багатьох князів.
 +
 
 +
[[Image: ivan_k.jpg]]
-
На початку ХІІІ ст. у Центральній Азії ханом (тобто правителем) було обрано Чингісхана. Це був здібний воєначальник, який здійснив чимало походів і разом зі своїми нещадними воїнами завоював півсвіту, адже монголо-татари потребували великих площ для розведення худоби. Так під їхні володіння перейшли Північний Китай, Середня Азія, Закавказзя і Персія. Держава Чингісхана підкорила Сибір, але на Русь пішов його онук Батий. Це сталося у 1236 р. Батий добряче спустошив землі русичів – Рязань, Суздаль, Володимир і Москву. Кількома роками пізніше войовничий кочівник розгромив опір киян і увійшов до нашої древньої столиці. В історії Києва це сумна дата – 1240 рік. На Поволжі монголо-татари створили державу, знану як Золота Орда. Ця могутня держава кочівників змусила Русь стати залежною. Князі повинні були сплачувати данину, та найголовніше, що хан дозволяв руським князям правити лише тоді, коли в нього купували ярлик – спеціальний дозвіл. Отже, русичі стали васалами монголо-татар. Та замість об’єднання проти ворога, князі билися між собою за ханську ласку й право князювати у Володимирі, бо саме володимирський князь був старшим над іншими. На той час, у XIV ст., князівства Північно-Східної Русі продовжували розпадатися на уділи. Московське й Тверське князівство змагалися за вплив на Володимир, і в цій боротьбі москвичі одержали верх. Здавалося, до панування над Руссю близько – в руках московського князя Юрія Даниловича вже був ярлик від хана. Але його вбив син Михайла Тверського, якого невдовзі перед цим Юрій Данилович віддав на поталу монголо-татарам. Золота Орда накинулась на Твер, і хоча жителі пробували захищатись, нічого з того не вийшло. Заможний московський князь Іван Калита (1325-1340), прозваний так за підприємливість і ощадливість («калита» - торба з грошима) став на бік татар і змусив тверців підкоритися. За це у 1328 р. Золота Орда дала йому ярлик на володимирське князювання. Вплив Івана Калити на сусідні князівства зростає, і відтоді Московське князівство у Північно-Східній Русі набуває політичної ваги. До Москви перебирається митрополит Петро Волинець, де згодом помирає. Через деякий час його проголошують святим. Ці події неабияк ствердили владу Калити, адже Москва стає духовним центром і бажаним місцем правління для багатьох князів.
 
'''Куликівська битва'''  
'''Куликівська битва'''  
-
Наступним московським правителем став син Івана Калити Дмитро (1362-1389 рр.), якому на той час виповнилося всього дев’ять років. Крім інтриг і підступів князів йому довелося протистояти литовцям, які кілька разів наступали на Москву. Молодий князь так завзято боронив свої землі, що змусив Твер відступити від своїх претензій на руське панування. Далі – ще серйозніша заявка на владу: Дмитро вирішив не платити монголо-татарам данину. Золота Орда і без того мала клопіт – правителі-кочовики Мамай і Тохтамиш не поділили сфери впливу й боролися за владу. Проте спершу Золотій Орді треба було подолати Дмитра. Назріла велика битва. Князь Дмитро зібрав 100-150 тис. війська. Мамай, за різними джерелами від 100 до 200 тис. До того ж йому на допомогу рушив литовський князь Ягайло із армією у 80 тис. Противники зійшлися між ріками Дон та Непрядва на Куликовому полі 8 серпня 1380 р. Князь Ягайло ще не встиг прибути на допомогу союзнику. До русичів з натхненною промовою звернувся засновник Троїце-Сергієвого монастиря Сергій Радонежський. Потім, за переказом, перед битвою у двобої зійшлися русич Пересвєт - воїн-монах, і лютий на вигляд печеніг Челубей. Герць закінчився смертю обох – вони шалено розігнали коней і на повній швидкості проткнули один одного списами. Князь Дмитро вишикував військо з розрахунку на те, щоб Орда не змогла захопити його з флангів, і у засідці розташував полк. Сам князь, як простий воїн, бився серед своїх дружинників. Мамай кинув у бій спершу легку піхоту, потім – важку. Перед великою силою руські воїни подалися назад, та в них був «запасний хід» - той самий спеціальний загін у засідці. Татари не розраховували на цей резерв Дмитра. Вони відступили й кинулись тікати. Відтоді князь Дмитро дістав прізвище Донський. І хоча перемога додала впливу Московському князівству, через два роки хан Тохтамиш спалив Москву. Дмитро Донський змушений був підкоритися Орді. Однак його роль в історії Московської держави визначна. Саме Дмитро став будувати навколо міста світлий кам’яний мур, тому Москву часто називають білокам’яною. Дмитро Донський також по-своєму організував передачу влади. Без дозволу Золотої Орди він передав престол Василію І, своєму сину, хоча до цього традиційно влада переходила від брата до брата. Москва стала відігравати значну політичну роль у Північно-Східній Русі.  
+
Наступним московським правителем став син Івана Калити Дмитро (1362-1389 рр.), якому на той час виповнилося всього дев’ять років. Крім інтриг і підступів князів йому довелося протистояти литовцям, які кілька разів наступали на Москву. Молодий князь так завзято боронив свої землі, що змусив Твер відступити від своїх претензій на руське панування. Далі – ще серйозніша заявка на владу: Дмитро вирішив не платити монголо-татарам данину. Золота Орда і без того мала клопіт – правителі-кочовики Мамай і Тохтамиш не поділили сфери впливу й боролися за владу. Проте спершу Золотій Орді треба було подолати Дмитра.  
 +
 
 +
{{#ev:youtube|G0QWNihCDYs&feature=related}}
 +
 
 +
Назріла велика битва. Князь Дмитро зібрав 100-150 тис. війська. Мамай, за різними джерелами від 100 до 200 тис. До того ж йому на допомогу рушив литовський князь Ягайло із армією у 80 тис. Противники зійшлися між ріками Дон та Непрядва на Куликовому полі 8 серпня 1380 р. Князь Ягайло ще не встиг прибути на допомогу союзнику. До русичів з натхненною промовою звернувся засновник Троїце-Сергієвого монастиря Сергій Радонежський. Потім, за переказом, перед битвою у двобої зійшлися русич Пересвєт - воїн-монах, і лютий на вигляд печеніг Челубей. Герць закінчився смертю обох – вони шалено розігнали коней і на повній швидкості проткнули один одного списами.  
 +
 
 +
{{#ev:youtube|9c7HFLSc9B0&feature=related}}
 +
 
 +
Князь Дмитро вишикував військо з розрахунку на те, щоб Орда не змогла захопити його з флангів, і у засідці розташував полк. Сам князь, як простий воїн, бився серед своїх дружинників. Мамай кинув у бій спершу легку піхоту, потім – важку. Перед великою силою руські воїни подалися назад, та в них був «запасний хід» - той самий спеціальний загін у засідці. Татари не розраховували на цей резерв Дмитра. Вони відступили й кинулись тікати.  
 +
 
 +
[[Image: mMatorinV.jpg]]
 +
 
 +
[[Image: kul-bb.jpg]]
 +
 
 +
Відтоді князь Дмитро дістав прізвище Донський. І хоча перемога додала впливу Московському князівству, через два роки хан Тохтамиш спалив Москву. Дмитро Донський змушений був підкоритися Орді. Однак його роль в історії Московської держави визначна. Саме Дмитро став будувати навколо міста світлий кам’яний мур, тому Москву часто називають білокам’яною. Дмитро Донський також по-своєму організував передачу влади. Без дозволу Золотої Орди він передав престол Василію І, своєму сину, хоча до цього традиційно влада переходила від брата до брата. Москва стала відігравати значну політичну роль у Північно-Східній Русі.  
 +
 
 +
[[Image: radon_donsk.jpg]]
 +
 
3. Учитель повторює з класом поняття  
3. Учитель повторює з класом поняття  

Версия 10:53, 21 мая 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Становлення Московської держави. Повні уроки


Тема 33. Становлення Московської держави

Содержание

Тип уроку:

  • засвоєння нових знань

Мета:

  • Показати основні етапи становлення Московського князівства


Завдання уроку:

  • Пояснити вплив Золотої Орди на розвиток Північно-Східної Русі.
  • Дати характеристику історичних умов розвитку Московського князівства.
  • Окреслити здобутки Дмитра Донського у розвитку Московської держави.


Хід уроку:

  • 1. Перевірка домашнього завдання.
  • 2. Розповідь нової теми.


План уроку

  • Золота Орда і Північно-Східна Русь
  • Куликівська битва
  • Питання для самоконтролю
  • Творче завдання
  • Домашнє завдання
  • Література




Золота Орда і Північно-Східна Русь

На початку ХІІІ ст. у Центральній Азії ханом (тобто правителем) було обрано Чингісхана. Це був здібний воєначальник, який здійснив чимало походів і разом зі своїми нещадними воїнами завоював півсвіту, адже монголо-татари потребували великих площ для розведення худоби. Так під їхні володіння перейшли Північний Китай, Середня Азія, Закавказзя і Персія. Держава Чингісхана підкорила Сибір, але на Русь пішов його онук Батий.

Bbatty.jpg

Це сталося у 1236 р. Батий добряче спустошив землі русичів – Рязань, Суздаль, Володимир і Москву. Кількома роками пізніше войовничий кочівник розгромив опір киян і увійшов до нашої древньої столиці. В історії Києва це сумна дата – 1240 рік. На Поволжі монголо-татари створили державу, знану як Золота Орда. Ця могутня держава кочівників змусила Русь стати залежною. Князі повинні були сплачувати данину, та найголовніше, що хан дозволяв руським князям правити лише тоді, коли в нього купували ярлик – спеціальний дозвіл. Отже, русичі стали васалами монголо-татар. Та замість об’єднання проти ворога, князі билися між собою за ханську ласку й право князювати у Володимирі, бо саме володимирський князь був старшим над іншими. На той час, у XIV ст., князівства Північно-Східної Русі продовжували розпадатися на уділи. Московське й Тверське князівство змагалися за вплив на Володимир, і в цій боротьбі москвичі одержали верх. Здавалося, до панування над Руссю близько – в руках московського князя Юрія Даниловича вже був ярлик від хана. Але його вбив син Михайла Тверського, якого невдовзі перед цим Юрій Данилович віддав на поталу монголо-татарам. Золота Орда накинулась на Твер, і хоча жителі пробували захищатись, нічого з того не вийшло. Заможний московський князь Іван Калита (1325-1340), прозваний так за підприємливість і ощадливість («калита» - торба з грошима) став на бік татар і змусив тверців підкоритися.


За це у 1328 р. Золота Орда дала йому ярлик на володимирське князювання. Вплив Івана Калити на сусідні князівства зростає, і відтоді Московське князівство у Північно-Східній Русі набуває політичної ваги. До Москви перебирається митрополит Петро Волинець, де згодом помирає. Через деякий час його проголошують святим. Ці події неабияк ствердили владу Калити, адже Москва стає духовним центром і бажаним місцем правління для багатьох князів.

Ivan k.jpg


Куликівська битва

Наступним московським правителем став син Івана Калити Дмитро (1362-1389 рр.), якому на той час виповнилося всього дев’ять років. Крім інтриг і підступів князів йому довелося протистояти литовцям, які кілька разів наступали на Москву. Молодий князь так завзято боронив свої землі, що змусив Твер відступити від своїх претензій на руське панування. Далі – ще серйозніша заявка на владу: Дмитро вирішив не платити монголо-татарам данину. Золота Орда і без того мала клопіт – правителі-кочовики Мамай і Тохтамиш не поділили сфери впливу й боролися за владу. Проте спершу Золотій Орді треба було подолати Дмитра.


Назріла велика битва. Князь Дмитро зібрав 100-150 тис. війська. Мамай, за різними джерелами від 100 до 200 тис. До того ж йому на допомогу рушив литовський князь Ягайло із армією у 80 тис. Противники зійшлися між ріками Дон та Непрядва на Куликовому полі 8 серпня 1380 р. Князь Ягайло ще не встиг прибути на допомогу союзнику. До русичів з натхненною промовою звернувся засновник Троїце-Сергієвого монастиря Сергій Радонежський. Потім, за переказом, перед битвою у двобої зійшлися русич Пересвєт - воїн-монах, і лютий на вигляд печеніг Челубей. Герць закінчився смертю обох – вони шалено розігнали коней і на повній швидкості проткнули один одного списами.


Князь Дмитро вишикував військо з розрахунку на те, щоб Орда не змогла захопити його з флангів, і у засідці розташував полк. Сам князь, як простий воїн, бився серед своїх дружинників. Мамай кинув у бій спершу легку піхоту, потім – важку. Перед великою силою руські воїни подалися назад, та в них був «запасний хід» - той самий спеціальний загін у засідці. Татари не розраховували на цей резерв Дмитра. Вони відступили й кинулись тікати.

MMatorinV.jpg

Kul-bb.jpg

Відтоді князь Дмитро дістав прізвище Донський. І хоча перемога додала впливу Московському князівству, через два роки хан Тохтамиш спалив Москву. Дмитро Донський змушений був підкоритися Орді. Однак його роль в історії Московської держави визначна. Саме Дмитро став будувати навколо міста світлий кам’яний мур, тому Москву часто називають білокам’яною. Дмитро Донський також по-своєму організував передачу влади. Без дозволу Золотої Орди він передав престол Василію І, своєму сину, хоча до цього традиційно влада переходила від брата до брата. Москва стала відігравати значну політичну роль у Північно-Східній Русі.

Radon donsk.jpg


3. Учитель повторює з класом поняття

Повторюємо поняття

Хан

Ярлик


4. Учитель перевіряє набуті знання


Питання для самоконтролю:

1. Кого було обрано ханом у ХІІІ ст.?

2. Чому Московське й Тверське князівства змагалися за вплив на Володимирське князівство?

3. За що Золота Орда дала ярлик Івану Калиті?

4. Коли відбулась Куликівська битва?

5. Як князь Дмитро змінив передачу влади?

6. Чому Московське князівство стало духовним центром Північно-Східної Русі?


5. Учитель ставить творче завдання всім учням для виконання у режимі реального часу.

Творче завдання: Створіть кросворд на тему становлення Московського князівства, його відносин із Золотою Ордою. Використовуйте імена правителів, терміни, назви князівств.


6. Домашнє завдання:

1. Повторення пройденого матеріалу.

2. Покажіть на карті місце Куликівської битви. Намалюйте схему розташування військ Дмитра Донського і Мамая.


Література:

1. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007;

2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010;

3. Навколо світу. Енциклопедія. – Х.: Пегас, 2006;

4. Кардіні Ф. Середньовіччя. – Х.: Ранок, 2004;

5. Карліна О. Історія середніх віків. - К.: Генеза, 2000;

6. ukrmap.kiev.ua;

7. sc4v.narod.ru;

8. mid-ages.ru.


Скомпонував і відредагував С. Г. Соловйов, кандидат наук із соціальних комунікацій


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.