Версия 18:45, 19 ноября 2010
Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Системи розмноження тварин . Повні уроки
Мета уроку: 1. Ознайомитись з безстатевою та вегетативною формами розмноження тварін. 2. Зформувати знання учнів з статевою формою розмноження тварін. Хід уроку. Частина 1. Здатність до розмноження - одна з найважливіших особливостей живого. У процесі розмноження відбувається передача генетичного матеріалу від батьків нащадкам. Значення розмноження для виду в цілому полягає в безперервному поповненні кількості особин даного виду, вмираючих з різних причин. Крім того, розмноження дозволяє в сприятливих умовах збільшити кількість особин. Малюнок 1. Мами та їх дитинчата. Таємний світ тварин. Способи розмноження можна розділити на три групи: безстатеве, вегетативне і статеве. Нерідко перші дві форми об'єднують в безстатеве розмноження в загальному розумінні цього слова. При безстатевому розмноженні є тільки один батько. У результаті утворюється потомство (клон), генетично ідентичне батькові, тільки в результаті випадкових мутацій генетичний матеріал може змінитися. Одноклітинні організми розмножуються за допомогою поділу (мітозу). У споровиків практикується множинне розподіл (шизогонія), коли одна клітина утворює безліч дочірніх клітин. Бактерії, найпростіші, гриби і рослини можуть утворювати спори - одноклітинні репродуктивні одиниці. Вони можуть розвиватися всередині особливих спорангіїв (у водоростей і нижчих грибів) або на поверхні відгалуження таллома (у вищих грибів). У водних рослин спори рухливі. Спори складаються з ядра і цитоплазми і містить лише мінімально необхідний запас поживних речовин, з-за цього суперечки часто гинуть, потрапляючи в несприятливі умови. Однак це з лишком компенсується величезною кількістю утворених спор і їх мікроскопічними розмірами, завдяки яким вони легко переносяться вітром, водою і тваринами. Відзначимо також, що багато організмів здатні виробляти і статеві спори. Подивимося на відео спосіб безполого размноження на прикладі інфузорії.
http://www.youtube.com/watch?v=6ZuWKUHO7oo Відео 1. Безстатеве розмноження інфузорії.
Вегетатівне розмноження відрізняється від безстатевого тим, що початок новому організму дає не одна клітина, а багатоклітинні зачатки, іноді складно диференційовані. Вегетативне розмноження здійснюється в самих різних формах. - Брунькування. Нова особина утворюється у вигляді виросту (бруньки) на тілі батька, а потім відділяється від нього, перетворюючись в самостійний організм. Брунькування зустрічається у губок, кишковопорожнинних, мшанок, деяких рослин, одноклітинних дріжджів. - Фрагментація. Поділ особини на кілька частин, кожна з яких зростає і утворює нову особину. Тісно пов'язана з регенерацією - здатністю відновлювати втрачені органи і частини тіла. Фрагментами можуть розмножуватися нитчасті водорості, багато черв'яків, голкошкірі, оболочники.
Малюнок 2. Оболочники.
Верхній ряд - асцидії, зліва направо: асцидій ментула, колонія ботріллуса Шлоссера, клавеліна, шлункова Ціона. Нижній ряд, зліва направо: аппендікулярія ойкоплевра, бочоночник доліолетта, колонія сальп пегія, атлантична піросома.
Контролюючий блок № 1 1. Назвіть способи розмноження тварин? 2. Назвіть результат безстатевого розмноження тварин. 3. Які форми веготативного розмноження ві знаєте?
Частина 2. Статеве розмноження. У статевому розмноженні беруть участь дві батьківські особини. Йому передує утворення в організмах батьків у результаті мейозу спеціалізованих статевих клітин - гамет, кожна з яких несе одинарний (гаплоїдний) набір хромосом. Саме розмноження полягає в заплідненні - злиття гамет у зиготу. Зигота ділиться, утворює спеціалізовані тканини, і, врешті-решт, виходить дорослий організм. Чоловічі і жіночі статеві клітини у тварин зазвичай утворюються в статевих залозах (сім'яниках та яєчниках). Вони можуть перебувати в різних особинах або в одній, у останньому випадку особини називаються гермафродитами. Гермафродит - найбільш примітивна форма розмноження, характерна для багатьох нижчих тварин (у тому числі солітерів, дощових черв'яків, равликів) і квіткових рослин. Гермафродит робить можливим самозапліднення, що істотно, в першу чергу, для малорухомих видів або особин, провідних одиночне існування. З іншого боку, самозапліднення перешкоджає обміну генетичним матеріалом між особинами; багато організми мають пристосування, що перешкоджають самооплодотворению (генетична несумісність статевих клітин від одного організму, утворення чоловічих і жіночих гамет у різний час, особливу будову квітки, що сприяє перехресному запиленню).
http://www.youtube.com/watch?v=-j1ex2e_08s Відео 2. Розмноження равликів, на прикладі Ампулярії. Ці равлики різностатеві і відкладають свої яйця у воді.
Малюнок 3. Кільчасті хробаки.
У кожного хробака є і жіночі, і чоловічі статеві органи; на фотографії вони запліднюють один одного Гамети можуть бути як морфологічно ідентичними (изогамия), так і відмінними один від одного (анізогамія). Крайня форма анізогаміі - оогамия - спостерігається, зокрема, у людини; жіноча гамета представлена великою і багатою поживними речовинами яйцеклітиною, а чоловіча гамета - це дрібний і рухливий сперматозоїд.
Малюнок 4. Чоловічі і жіночі гамети можуть сильно відрізнятися за розмірами. Деякі водні тварини викидають зрілі статеві клітини у воду. Саме у воді і відбувається запліднення. Більш прогресивним є внутрішнє запліднення, при якому самець вводить сперматозоїди в статеві шляхи самки. У деяких тварин (особливо, комах) статеве розмноження може відбуватися без запліднення - тобто партеногенетически. Серед хребетних зовнішнє запліднення (у воді) практикується у риб і амфібій.
Малюнок 5. Заплідння у жаб.
Малюнок 6. Риби. http://www.youtube.com/watch?v=LmKrAnaeQmw Відео 3. Нерест лосося.
Появі внутрішнього запліднення у вищих хребетних сприяв вихід їх на сушу. Кількість потомства при статевому розмноженні варіює в широких межах. Так, людина і великі ссавці народжують за один раз звичайно тільки одне дитинча, в той час як місяць-риба виметивает 300 млн ікринок за один нерест. Багато тварин і рослини чергують безстатеве і статеве розмноження. Гідроїдні чергують статеве і вегетативне розмноження (поліпи розмножуються брунькуванням, потім утворюються медузи, що мають статеві залози) - так званий метагенез. У деяких груп ракоподібних спостерігається гетерогонією: протягом літа вони розмножуються партеногенетически, а до осені розвиваються самці і самки.
Контролюючий блок № 2 1. Назвіть способи розмноження тварин? 2. Які тварини називаются гермофрадітами? 3. Де зазвичай утворюються чоловічі і жіночі статеві клітини?
Список використаних джерел 1. Аруцев А.А., Ермолаев Б.В., Кутателадзе И.О., Слуцкий М. Концепции современного естествознания. Учебное пособие. М. 1999. 2. Петросова Р.А., Голов В.П., Сивоглазов В.И., Страут Е.К. Естествознание и основы экологии. Учебное пособие для средних педагогических учебных заведений. М.: Дрофа, 2007, 303 стр. 3. Савченко В.Н., Смагин В.П.. Начала современного естествознания, концепции и принципы. Учебное пособие. Ростов-на-Дону. 2006. 4. В.И. Сивоглазов. «Уроки по курсу Н.И.Сонина Биология 6 класс Живой организм» ДРОФА, Москва 2006. 5. Урок на тему „Система розмноження тварин” Іваніхіна Катерина Іванівна, вчитель біології ЗОШ № 65, м.Харкова, Україна.
Відредаговано та надіслано Борисенко І. М.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|