KNOWLEDGE HYPERMARKET


Органи,фізіологічні й функціональні системи. Повні уроки

Версия 18:54, 20 декабря 2010

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас. Повні уроки>>Біологія: Органи, фізіологічні й функціональні системи. Повні уроки


Органи, фізіологічні й функціональні системи
Мета уроку– дослідження будови, діяльності функціональних та фізіологічних систем організму.
Хід уроку
Об'єднання всіх вузлових механізмів і функціональних систем визначає корисний для організму результат діяльності. Будь-яка зміна результату, так само як і його оптимальний стан, постійно сприймається рецепторами. Сигналізація (зворотна афферентація), що виникає в рецепторах, надходить до відповідних нервові центри і вибірково залучає до функціональні системи елементи різних рівнів для побудови виконавчої діяльності, спрямованої на відновлення потрібного для організму результату.

Рис. 1 робота функціональних систем людини

Взаємодія окремих функціональних систем в цілому організмі і в популяціях будується на основі принципів домінування і багатозв'язних регулювання за кінцевими результатами. Домінування окремих функціональних систем в організмі визначається механізмами домінанти і означає, що в кожен даний момент часу діяльністю організму заволодіває провідна функціональна система, яка забезпечує задоволення головною для виживання, продовження роду або суспільного престижу потреби.

Відео 1. дівчина – рентген

http://www.youtube.com/watch?v=4OIT_fV8lts&feature=related.
Важливість виявлення закономірностей розвитку організму дитини і особливостей функціонування його фізіологічних систем на різних етапах онтогенезу для охорони здоров'я та розробки адекватних віком педагогічних технологій визначила пошук оптимальних шляхів вивчення фізіології дитини і тих механізмів, які забезпечують адаптивний пристосувальний характер розвитку на кожному етапі онтогенезу.

Відео 2. розвиток функціональних систем організму дитини

http://www.youtube.com/watch?v=LXrImWCqqas&feature=related.
Традиційним для вітчизняної фізіології (І. М. Сєченов, І. П. Павлов, А. А. Ухтомський, М. О. Бернштейн. П. К. Анохін та ін) є системний принцип організації адаптивного реагування на фактори зовнішнього середовища. Цей принцип, що розглядається як базовий механізм життєдіяльності організму, має на увазі, що всі види пристосувальної діяльності фізіологічних систем і цілісного організму здійснюються за допомогою ієрархічно організованих динамічних об'єднань, що включають окремі елементи одного або різних органів (фізіологічних систем).
Методи фізіологічного дослідження. В основі фізіології лежать факти, отримані в ході експерименту. Існують два методи дослідження:
спостереження;
досвід.

Рис. 2 спостереження УЗД
Спостереження за різними проявами та порушеннями, які виникають при захворюваннях і травмах у тварин і людини.
Виділяють два види досвіду:
гострий (вівісекція або жівосеченіе) проводиться операція на тварин і вивчається робота посіченого органу. Він дозволяє визначити механізм роботи органу. Недоліки: проводиться на наркотізірованних тварин; пов'язаний з важкою травмою і, як наслідок, травматичним шоком і великою крововтратою.
хронічний - запропоновано Павловим - після проведеної операції тварина виживає, надалі - спостереження за життям тварини. Вивчається функція органу протягом тривалого часу, зміна функції під впливом різних умов, вплив нервової та гуморальної регуляції на функції організму.
Поняття про функціональні системи

Рис. 3 функціональні системи організму
Функціональна система - динамічна сукупність органів і тканин, що відносяться до різних анатомо-фізіологічних структур і об'єдналися для досягнення певної пристосувальної діяльності (корисного пристосувального результату).
В основі функціональної системи лежить принцип повернення до норми тієї або іншої величини. Кожна функціональна система виникає в тому випадку, якщо яка-небудь величина відхиляється від норми. Функціональна система - це тимчасове утворення, до досягнення певного результату.
Мета роботи функціональної системи - повернення величини до норми.
Організм людини - сукупність різних функціональних систем. З усіх функціональних систем в даний момент є одна - домінуюча.
Кожна функціональна система складається з 4-х ланок:

Рис. 4 нервові центри та сплетіння
центральна ланка - сукупність нервових центрів, що регулюють ту чи іншу функцію;
виконавча ланка - органи і тканини, які працюють для досягнення результату (сюди включаються поведінкові реакції);

Відео 3. як передбачити поведінку людини

http://www.youtube.com/watch?v=-Pj3da4n2cM
зворотний зв'язок (афферентація) - після роботи другої ланки виникає вторинний потік імпульсів від рецепторів у центральну нервову систему, йде інформація про зміну тієї або іншої величини;
корисний результат - для досягнення якого і працює функціональна система.
Кожна функціональна система має 2 властивості:
динамічність - кожна функціональна система - це утворення тимчасове. Різні органи можуть входити до складу однієї функціональної системи, одні й ті ж органи можуть входити до складу різних функціональних систем;

Рис. 5 нервові імпульси
саморегуляція - функціональна система забезпечує підтримку на постійному рівні різних параметрів без втручання ззовні. Усі функціональні системи працюють за принципом випередження. При відхиленні від норми величини імпульси надходять у центральну ланку, і там формується еталон майбутнього результату. Потім починає працювати 2-е ланка. Як тільки отриманий результат буде відповідати еталону, то функціональна система розпадається.

Відео 4. передача нервових імпульсів

http://www.youtube.com/watch?v=ZTF4u-GbB94. 


Контролюючий блок
1.    Що таке функціональні системи організму?
2.    Властивості функціональних систем?
3.    Методи фізіологічного дослідження?

Список використаних джерел
1.    Урок на тему «Органи, фізіологічні й функціональні системи» - Устименко Ольга Максимівна, м. Запоріжжя, Україна.
2.    Старушенко Л.И. Анатомия и физиология человека. К.: Высш. шк., 1999.-213с.
3.    Федюкович Н.И. Анатомия и физиология. Ростов н./Д.: Феникс, 1999.-416с.
4.    Физиология человека. / Под ред. Н.А. Агадженяна и др. - СПб.: Питер, 2003.-234с.

Відредаговано та надіслано Лісняк А. В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.