KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вчитайся, вслухайся в Шевченкове слово.Повні уроки
Строка 1: Строка 1:
-
[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|'''Гіпермаркет Знань''']]'''>>'''[[Українська література|'''Українська література''']]'''>>'''[[Українська література 3 клас. Повні уроки|'''Українська література 3 клас.Повні уроки''']]'''>> Українська література: Вчитайся,вслухайся в Шевченкове слово. Повні уроки'''  
+
[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|'''<metakeywords>Українська література 3 клас, Тема Вчитайся, вслухайся в Шевченкове слово,Повні уроки</metakeywords>Гіпермаркет Знань''']]'''&gt;&gt;'''[[Українська література|'''Українська література''']]'''&gt;&gt;'''[[Українська література 3 клас. Повні уроки|'''Українська література 3 клас.Повні уроки''']]'''&gt;&gt; Українська література: Вчитайся,вслухайся в Шевченкове слово. Повні уроки'''  
===== Тема: Вчитайся, вслухайся в Шевченкове слово!<br>Мета: Ознайомлення з біографією Т.Г.Шевченка, його творами.<br>Тип уроку: навчально- пізнавальний.<br>Хід уроку:&nbsp;  =====
===== Тема: Вчитайся, вслухайся в Шевченкове слово!<br>Мета: Ознайомлення з біографією Т.Г.Шевченка, його творами.<br>Тип уроку: навчально- пізнавальний.<br>Хід уроку:&nbsp;  =====
Строка 23: Строка 23:
===== <br>  =====
===== <br>  =====
-
''Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.'' <br><br>Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br><br>Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
+
''Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.'' <br><br>Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br><br>Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
-
[[категория: Українська література 3 клас]]
+
 
 +
[[Category:Українська_література_3_клас]]

Версия 13:54, 12 января 2011

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас.Повні уроки>> Українська література: Вчитайся,вслухайся в Шевченкове слово. Повні уроки

Тема: Вчитайся, вслухайся в Шевченкове слово!
Мета: Ознайомлення з біографією Т.Г.Шевченка, його творами.
Тип уроку: навчально- пізнавальний.
Хід уроку: 

H20.JPEG

Не щебече соловейко,
Не кує зозуля,
Весна швидко пролетіла,
І літо минуло.
Гай зелений вже жовтіє,
Листя опадає.
Мина тепло, мина добро,
Холод наступає.

H6.JPEG
   Тарас Григорович Шевченко народився в сім'ї кріпосного селянина 9 березня 1814 в селі Моринці в Черкаській області.  Рано залишився сиротою. Грамоти навчився у дяка.  У 14 років узятий "козачком" до двору поміщика П. Енгельгарда, з яким переїхав спочатку до Вільнюса, а потім - до Петербургу.  У 1832 р.відданий "у науку" до художника В. Ширяєва.  У 1838 р. стараннями К. Брюллова, В. Жуковського, О. Венеціанова, М. Вельгорського, Є. Гребінки, І. Сошенка та інших Тараса Шевченка було викуплено з кріпацтва.




****
Тече вода з-під явора
Яром на долину,
Пишається над водою
Червона калина;

Пишається калинонька,
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.

Тече вода із-за гаю
Та попід горою,
Хлюпочуться качаточки
Поміж осокою.

А качечка випливає
З качуром за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З дітками своїми.
Тарас Шевченко
З якими почуттями автор писав цей вірш? Які почуття у нас викликає вірш? З якою інтонацією голосу потрібно читати?

   Про життя і творчість великого українського поета Тараса Шевченка написано немало. Причому нерідко - досить однобоко: мовляв, російський царизм знищив великий український талант. Чи так це? Однозначно і не відповіси. І тим не менше хочеться навести кілька маловідомих епізодів з життя Великого Кобзаря, якого шанують і нині.
   Коли в 1845 році на Україні виникло Кирило-Мефодіївське товариство, що ставило за мету домагатися національно-культурної автономії Україні, до його учасників приєднався і Тарас Шевченко, незадовго до того звільнений від кріпосної залежності.
   Кирило-Мефодіївське товариство, незважаючи на свої помірні погляди, також виявилося поза законом. Його активісти піддалися різного ступеня покаранням. Тараса Шевченка забрили в солдати і відправили в далекий Оренбург.  Поет тяжко переживав своє нове становище. Особливо його гнітило те, що не можна було писати і малювати. Це йому-то - поету, письменнику і художнику від Бога - животіти без улюбленої справи на самому краю імперії, на межі Європи і Азії!
   Тут відбував заслання петрашевець поет Олексій Плещеєв. Радником при губернаторі служив Володимир Даль. Проїздом зупинявся знаменитий мандрівник Олександр Гумбольдт. Саме тут Пушкін збирав матеріали для своєї "Історії Пугачевського бунту". Військовим губернатором Оренбурга в ті роки служив Володимир Обручов, а до нього Василь Перовський, людина дуже суперечливий ,  жорстокий до крайності, то настільки ж наївний. Саме під час його перебування на посаді губернатора в оренбурзькому суспільстві сформувалося досить ліберальне ставлення до політичних ув'язнених.
    Ось в цю-то відносно ліберальну середу і потрапив засланець Шевченко. Дізнавшись про прибуття знаменитого земляка, службовець прикордонної комісії Лазаревський (судячи з усього, мова йде про рідного брата відомого українського письменника-історика і публіциста Олександра Лазаревського) відправився до чиновника з особливих доручень при військовому губернаторі полковнику Матвєєву з проханням максимально полегшити долю опального поета. Знав, напевно, до кого звертатися.
   Надалі Матвєєв і справді зробив усе від нього залежне, щоб допомогти Тарасу Шевченку. Сам же Лазаревський відправився до казарми і запросив Шевченка до себе в гості. Заслаблий  духом поет спочатку не повірив, що царський чиновник ставиться до нього з щирою повагою і співчуттям. Однак незабаром переконався, що в Оренбурзі (а потім в Орську, куди він був переведений) проживає чимало шанувальників його таланту. Вони всіляко допомагали Шевченку, і в результаті пое т став жити не в загальній казармі, а в будинку, відомому як будинок полковника Тимашева, який нині розташовується на вулиці Радянській, поруч з кінотеатром "Жовтень".       Одного разу Тарас Шевченко зважився звернутися до місцевого начальника жандармів з проханням дозволити йому писати і малювати. Глава правоохоронного відомства на прохання не відповів. Насправді , не міг же він скасувати найвище розпорядження. Друзі ж підказали, що ніхто тут його переслідувати не буде, - мовляв, пиши і малюй. Так він і вчинив. І хоча про настільки кричуще порушення все ж стало відомо, ніяких гонінь не було.

H19.JPEG
   Про подальшу долю поета написано багато. Завдяки зусиллям російської інтелігенції Тарас Шевченко був звільнений від солдатчини. У його долі, зокрема, активну участь брав чудовий художник і скульптор Федір Толстой Потім був  Петербург, Україна.  І могила на височенному пагорбі під Каневом. Втім, про це відомо куди більше, ніж про ту допомогу, яку надали українському поетові прості російські офіцери в період його перебування в Оренбурзі.
****
Село! І серце одпочине.
Село на нашій Україні —
неначе писанка, село.
Зеленим гаєм поросло.
Цвітуть сади, біліють хати,
а на горі стоять палати,
неначе диво. А кругом
широколистії тополі,
а там і ліс, і ліс, і поле,
і сині гори за Дніпром.
Сам Бог витає над селом.
Тарас Шевченко
Які порівняння вжито у вірші? Як ти їх розумієш? З яким почуттям написано вірш? З якою інтонацією потрібно читати вірш?
   Літературну популярність Шевченко отримав виданням в 1840 збірки віршів "Кобзар". Літературні та суспільно-політичні погляди Шевченка складалися під впливом творчості А. С. Пушкіна, М. Ю. Лермонтова, В. Г. Бєлінського. Поезія Шевченка відображала настрої, сподівання і думи малоросів. Ці настрої знайшли відображення в поемах Шевченка "Катерина" (1838), "Гайдамаки" (1841), "Сон" (1844), "Наймичка" (1845).

H9.JPEG
***
І досі сниться: під горою
меж вербами та над водою
біленька хаточка. Сидить
неначе й досі сивий дід
коло хатиночки і бавить
хорошее та кучеряве
своє маленькеє внуча.
І досі сниться, вийшла з хати
веселая, сміючись, мати,
цілує діда і дитя,
аж тричі весело цілує,
прийма на руки, і годує,
і спать несе. А дід сидить...
Тарас Шевченко



   З живописної спадщини Шевченка добре відомі його картина "Катерина" (1842), офорти "Живописна Україна" (1844), серія малюнків "Притча про блудного сина" (1856 - 57), портрети, акварельні пейзажі.

H21.JPEG
   Що нового про життя та творчість ви дізналися з сьогоднішнього уроку? Що запам’яталося найбільше? Які твори Т.Г.Шевченка вам найбільше сподобалися?

Список використаних джерел:
Урок на тему : «Т.Г.Шевченко- поет і художник » учителі української мови та літератури, сш №125  м. Київ
Урок на тему : «Поет на засланні» учителі українська література сш № 150 м. Київ
Урок на тему : «Твори Т.Г.Шевченка» учителі української мови та літератури, сш №220 м. Київ
Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К»  2009. - 384с.
Деркач А.В. Книжковий світ.: Ранок, 2008.- 230с.
Савченко О.Я.   Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 3 клас : Підручник для навч.закл.  - К.: Освіта  2003. - 295c.


Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Українська література > Українська література 3 клас