<br>При укладанні договору треба з'ясувати, чи включається відкриття візи у вартість путівки, або підлягає оплаті окремо, які документи необхідно представити для відкриття візи. Найкраще обумовити в договорі, в якому готелі ви будете проживати, і не просто готель (одна або дві зірки), а й найменування готелю, тип номера, наявність зручностей. Не забудьте обумовити віддаленість від моря, щоб у подальшому виключити додаткові витрати з проїзду на море і з моря в готель.<br>Важливо з'ясувати організацію харчування: шведський або континентальний стіл, їх зміст. Не зайве знати, чи входять екскурсії в вартість туру або треба оплачувати окремо.<br>Представляє інтерес і ряд інших моментів:<br>• чи увійшли у вартість послуги гіда на екскурсії;<br>• умови медичної страховки, зміст страхового випадку та перелік документів на можливе страхове відшкодування;<br>• терміни та умови відмови від туру.
+
<br>При укладанні договору треба з'ясувати, чи включається відкриття візи у вартість путівки, або підлягає оплаті окремо, які документи необхідно представити для відкриття візи. Найкраще обумовити в договорі, в якому готелі ви будете проживати, і не просто готель (одна або дві зірки), а й найменування готелю, тип номера, наявність зручностей. Не забудьте обумовити віддаленість від моря, щоб у подальшому виключити додаткові витрати з проїзду на море і з моря в готель.<br>Важливо з'ясувати організацію харчування: шведський або континентальний стіл, їх зміст. Не зайве знати, чи входять екскурсії в вартість туру або треба оплачувати окремо. {{#ev:youtube|_lqOYF14ZOk}} <br>Представляє інтерес і ряд інших моментів:<br>• чи увійшли у вартість послуги гіда на екскурсії;<br>• умови медичної страховки, зміст страхового випадку та перелік документів на можливе страхове відшкодування;<br>• терміни та умови відмови від туру.
'''«Зірковість» готелю'''<br><br>У всіх рекламних оголошеннях вказана класність - <u>''«зірковість»''</u> готелю. Що вона означає. У залежності від якості послуг готелям привласнюється класність від однієї до п'яти зірок.
'''«Зірковість» готелю'''<br><br>У всіх рекламних оголошеннях вказана класність - <u>''«зірковість»''</u> готелю. Що вона означає. У залежності від якості послуг готелям привласнюється класність від однієї до п'яти зірок.
Мета уроку: Навчитися орієнтуватись на ринку туристичних послуг, ознайомитись з основними правилами вибору туристичного агентства.
Головні питання уроку:
1. Основні правила вибору туристичного агентства.
2. Турагенти і туроператори.
3. Що має бути в договорі
4. «Зірковість» готелю
5. Харчування
Основні правила вибору туристичного агентства
Вибір хорошого туристичного агентства проводиться шляхом отримання відомостей від знайомих, які користувалися послугами та залишилися задоволені. Або ми отримуємо інформацію про те, що відпочинок був організований незадовільно. На що слід звернути увагу: • як довго працює агентство; • як в агентстві обходяться з клієнтами; • чи є агентство посередником або самостійно організовує тур; • ознайомитися зі зразком договору. Хоча Міністерство спорту і туризму України затвердив типовий договір на надання туристичної послуги, який практично використовують всі туристичні агентства, але все ж договір повинен містити якомога більше відомостей за умовами відпочинку, зобов'язаннями фірми. Уточніть питання про візову підтримку, придатності вашого паспорта. Уважно вислухайте, що скажуть співробітники фірми, зверніть увагу на їхній професіоналізм і доброзичливість. Пам'ятайте - не буває чудового відпочинку за низьку вартість. Турагенти і туроператори
Для початку визначимо, що таке туризм. Відповідно до Закону України «Про туризм» туризм - це тимчасовий виїзд (подорож) громадян України, іноземних громадян і осіб без громадянства в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових, спортивних, релігійних і інших цілях, що не суперечать законодавству, в країну, місце тимчасового перебування без заняття оплачуваної діяльності в ній(У ньому).
Рис 1. Відпочинок на Багамських островах може бути прикладом міжнародного туризму.
Розрізняють внутрішній туризм у межах країни, де ви проживаєте, і міжнародний туризм - виїзд за межі країни проживання. Фірми, що пропонують нам відправитися в подорож, бувають двох видів: • туроператори, • турагенти. Туроператор - суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює на підставі ліцензії розробку і просування туристського продукту, розрахованого на масовий і індивідуальний споживчий попит, а також реалізацію турагентам і туристам. Говорячи простіше, це фірма, що має власні зв'язки в передбачуваному місці відпочинку, самостійно бронююча готель, фрахту літак і т.д. Виконавець у прямому сенсі слова. Турагент - суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює на підставі ліцензії просування і реалізацію туристського продукту і супутніх туристських послуг. Говорячи простіше, фірма-посередник, яка реалізує чужі тури. Яке це має значення при виборі туру? На практиці можна зіткнутися з ситуацією, що ви звертаєтеся в агентство, при цьому за назвою, за установчими документами не можна визначити, хто це: туроператор або турагент, і про це необхідно дізнатися у фірмі. Ви укладаєте договір і, повернувшись назад, з'ясовуєте з фірмою відносини з приводу невдалого відпочинку. А вам заявляють, що грошей немає, рахунок пустий, та й взагалі - це тур іншої компанії, з якою ви, на жаль, не перебуваєте ні в яких стосунках. У цьому випадку вимагати компенсації матеріальної та моральної шкоди ви можете, проте навряд чи її отримаєте. Якщо вибір випав на фірму-посередника, які подальші: чи є у неї договір з туроператором, які передбачені зобов'язання сторін, хто буде нести відповідальність перед вами за недотримання умов відпочинку.
Що має бути в договорі
Договір - це не тільки папірець, на якій написано слово договір, а й туристський ваучер, виданий на ваше ім'я, і туристська путівка. Але якщо у фірмі видали тільки квитанцію на внесення грошових грошей, не скаржтеся в подальшому, що у відпочинку було щось не так. В обов'язковому порядку туристське агентство має укласти з вами договір у письмовій формі. Крім цього, вам повинен бути виданий туристський ваучер. Відповідно до Закону України «Про туризм» до істотних умов договору, які повинні бути в ньому в обов'язковому порядку, належить: • інформація про туроператора і (або) турагент, включаючи дані про наявність ліцензії на здійснення туристичної діяльності, їх юридична адреса і банківські реквізити; • відомості про туриста в обсязі, необхідному для реалізації туристичного продукту; • достовірна інформація про споживчі властивості туристичного продукту, включаючи інформацію про програму перебування і маршруті подорожі, про умови безпеки туристів і результати сертифікації туристського продукту; • дата початку і закінчення подорожі; • роздрібна ціна туристського продукту і порядок його оплати; • порядок зустрічі, супроводу та проводів туристів; • права, обов'язки, відповідальність сторін; • умови медичного страхування і забезпечення; • мінімальне число туристів у групі, необхідне для здійснення подорожі, зазначення строків та порядку інформування туриста про те, що подорож не відбудеться через недобір групи; • умови зміни і розірвання договору, порядок врегулювання виниклих суперечок і відшкодування збитків сторін; • порядок і терміни пред'явлення претензій туриста до туроператору або турагенту, терміни і порядок розрахунків; • інші умови договору визначаються угодою сторін. Конкретні умови подорожі, роздрібна ціна туристського продукту вказуються в туристському ваучері, виданій туристу або групі туристів. Туристський ваучер є невід'ємною частиною договору.
Рис 2. Приклад бланку туристського ваучеру.
При укладанні договору треба з'ясувати, чи включається відкриття візи у вартість путівки, або підлягає оплаті окремо, які документи необхідно представити для відкриття візи. Найкраще обумовити в договорі, в якому готелі ви будете проживати, і не просто готель (одна або дві зірки), а й найменування готелю, тип номера, наявність зручностей. Не забудьте обумовити віддаленість від моря, щоб у подальшому виключити додаткові витрати з проїзду на море і з моря в готель. Важливо з'ясувати організацію харчування: шведський або континентальний стіл, їх зміст. Не зайве знати, чи входять екскурсії в вартість туру або треба оплачувати окремо.
Представляє інтерес і ряд інших моментів: • чи увійшли у вартість послуги гіда на екскурсії; • умови медичної страховки, зміст страхового випадку та перелік документів на можливе страхове відшкодування; • терміни та умови відмови від туру.
«Зірковість» готелю
У всіх рекламних оголошеннях вказана класність - «зірковість» готелю. Що вона означає. У залежності від якості послуг готелям привласнюється класність від однієї до п'яти зірок.
Умови проживання в готелях різної класності істотно відрізняються рядом характеристик: • загальним благоустроєм будівлі, наявністю приміщень загального користування (холи, салони, зали для засідань і т.д.), інтер'єром, кількістю ліфтів, швидкістю їх руху; • оснащеністю номерів. Мова йде про площу та меблюванню номери, завдовжки і шириною ліжок, наявністю бару, холодильника, телевізора, телефону і т.д.; • регламентом обслуговування, тобто періодичністю прибирання номера, зміни постільної білизни; • стилем обслуговування.
Рис 3. 5-зірковий готель “Marques de Riscal” в Іспанії.
Кращий готель має «п'ять зірок». Однак готель «чотири зірки» на околиці міста може бути дешевшим, ніж тризірковий готель в центрі міста. Дуже часто присвоєння класності готелю проводиться за ті додаткові послуги, які вам не потрібні. А рівень сервісу в готелі «три зірки» буде для вас достатній. І пам'ятайте ще одне: «зірковість» готелів в різних країнах відрізняється. Готель «три зірки» в Іспанії - це не те ж, що готель «три зірки» в Англії.
Харчування
У різних країнах і навіть в різних готелях вам може бути запропонований різний тип харчування. Тому уточніть у своєї турфірми, який саме тип вас чекає. Шведський стіл: ви можете їсти що завгодно і скільки завгодно із запропонованого вам вибору страв. Вибір може коливатися в залежності від країни та готелю: від досить убогого набору страв (джеми, хліб, масло, пару видів ковбаси, чай, кава, один вид соку) до рясного.У вигляді шведського столу можуть бути організовані не тільки сніданки, але обіди і вечері.
Рис 4. Шведський стіл.
Континентальний сніданок: на сніданок цього типу вам запропонують цілком певну кількість їжі. Як правило, ви сідаєте за вже накритий стіл та їсте те, що на ньому стоїть. Зазвичай це склянка соку, чай або кава, кілька булочок з джемом, шматочок сиру або масла. Сніданок може трохи відрізнятися в залежності від країни.
Рис 5. Континентальний сніданок.
Контрольні завдання
1. Хто такий туроператор і турагент? 2. Які істотні умови договору на надання туристичних послуг? 3. Якщо ви їздили разом з батьками на відпочинок, то проаналізуйте, які помилки були допущені при укладанні договору.
Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Туристичні послуги", Титенко А.А., вчитель економіки, Мелітопольська згальноосвітня школа I-III ступенів № 9.
2. Урок н тему "Туристичні послуги", Салацький Ю.П., вчитель економіки, Житомирська загальноосвітня школа I-III ступенів № 20.
3. Гільберг Т.Г., Часнікова О.В. , Основи споживчих знань: Навчально-методичний посібник для загальноосвітніх навчальних закладів:1-12 кл. / Гільберг Т.В., Довгань А.І., Капіруліна С.Л. та ін. / За заг. ред. Бєскової Н.В., Єрохіної А.С., Максименко К.О., Овчарук О.В. – К.: Навчальна книга, 2008. – С. 1-102.
4. Суша А.В., Основы потребительских знаний.Пособие к факультативным занятиям для учащихся 8 - 9 классов общеобразовательных учреждений, МГУ им. А.А.Кулешова, Могилев, 2009г.
Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.