Версия 09:29, 3 февраля 2011
Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 11 клас>>Українська література: Ліна Костенко. Яскравий світ художнього слова поетеси. Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості.
Тема: Поетеса Ліна Костенко. Поет у найповнішому, справжньому розумінні цього слова.
Мета: ознайомити учнів із життєписом поетеси, розкрити дивовижний світ її художнього словам розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до високого поетичного мистецтва.
Обладнання: святково прибраний клас; портрет; афоризми, записані на дошці: „Поезія — це завжди неповторність, Якийсь безсмертний дотик до душі" Ліна Костенко Епіграф уроку: „Руки на клавіші слова кладу..." Ліна Костенко
Тип: урок вивчення нового матеріалу, урок - поетична вітальня.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Дві учениці виразно читають напам'ять поезію „Доля" Наснився мені чудернацький базар: Під небом, у чистому полі, Для різних людей, Для щедрих і скнар, Продавалися різні Долі. Одні були царівен не гірш, А Другі - як бідні Міньйони. Хто купляв собі Долю за гріш. А хто - і за мільйони.
Дехто щастям овоїм платив. Дехто платив сумлінням. Дехто - золотом золотим. А дехто —вельми сумнівним. Долі - ворожки, тасуючи дні, До покупців горнулись, Долі самі набивались мені. І тільки одна відвернулась. Я глянула їй в обличчя смутне, Душею покликала очі. Доля. Те все одно не візьмеш мене... Ліна Костенко. А може, візьму? Доля. Ти собі затям,.. За мене треба платити життям, А я принесу тобі горе. Ліна Костенко. То хто ж ти така? Як твоє ім'я? Чи варта такої плати? Доля. Поезія - рідна сестра моя. Правда людська — наша мати. Ліна Костенко. І я її прийняла, як закон. І диво велике сталось: Минула ніч. І скінчився сон. А Доля мені зосталась. Я вибрала Долю собі сама І що зі мною не станеться — У мене жодних претензій нема До Долі — моєї обраниці.
IІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель. Сьогодні ми побуваємо в гостях у Поетеси, яку знають, люблять і обожнюють мільйони людей в Україні. Слухаючи ЇЇ поезію, не можливо приховати захоплення красою і вишуканістю поетичного вислову. А їй, справді - бо, геніальній поетесі страшно взяти в руки перо і почати віршувати. Учень. Читає напам'ять „Страшні слова, коли вони мовчать". Ведучий. Наприкінці 50-х років на українському поетичному небосхилі зійшла нова зоря... Дивно, що й досі астрономи не назвали одну з планет її ім'ям — Ліна Костенко. краса природи, краса слова, краса думки, краса вчинку, краса почуття. Учениця. "Пелюстки старовинного романсу". Ведучий. Все більше знавців поезії, знайомлячись із її творчістю,приходять до думки, що вона належить до обраного кола найкращих поетів сучасності. У 1990 році в США. відбувся Всесвітній конгрес "Ліна Костенко - поет і мислитель". Історичний роман "Маруся Чурай" відзначено Шевченківською премією. Ліна Костенко є лауреатом кількох зарубіжних літературних премій, у тому числі й премії, що носить ім'я Ф.Петрарки. Дочка Ліни Костенко Оксана Пахльовська - відома поетеса та літературознавець. Вона активно пропагує українську літературу за кордоном. Син Василь - талановитий інженер-кібернетик. Під звуки скрипки учні інсценізують поезію "Ти знов прийшла, моя печальна музо..." У ході уроку учні самостійно конспектують у робочих зошитах (основні біографічні дані, назви збірок).
Підсумки уроку. Мотивація та виставляння оцінок. Д/з: вивч. напам'ять "Життя іде і все без коректур", прочит. підручник c. 369 -376.
|