KNOWLEDGE HYPERMARKET


Осінь щедра, осінь золотава.Повні уроки
Строка 97: Строка 97:
<br> ''Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.'' <br><br>Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br><br>Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
<br> ''Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.'' <br><br>Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br><br>Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
-
[[Category:Українська_література_3_клас]]
+
[[Category:Українська_література_2_клас]]

Версия 13:12, 24 февраля 2011

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: Осінь щедра, осінь золотава. Повні уроки.

Тема: Осінь щедра, осінь золотава.

Содержание

Ціль уроку:

Визначення теми на осінню тематику. Вивчення та засвоєння понять «астрономічна осінь», «календарна осінь», підсезони осені.

Мета уроку

Вивчення та засвоєння теми на осінню тематику.

План уроку

Календарна осінь. Астрономічна осінь. Осінь в стародавніх пасхаліях. Підсезони осені Опис осені. Тип уроку: навчально-пізнавальний

Хід уроку:

Календарна осінь.

Складається з трьох місяців: у Північній півкулі - вересня, жовтня і листопада, у Південному - березня, квітня і травня.

Jj3.JPEG

Астрономічна осінь.

Астрономічна осінь настає пізніше календарної: Північна півкуля 1 вересня - 30 листопада . Осіннє рівнодення (22-23 вересня) - зимове сонцестояння (21-22 грудня) . За кількістю надходжень на землю від Сонця енергії рівнодення повинні бути серединою відповідних сезонів. Але затримка в зміні температури (викликана фізичними властивостями води і землі) затримує кліматичні сезони щодо астрономічних. Температурна затримка змінюється в залежності від конкретного місця, тому в одних культурах осіннє рівнодення розцінюється як середина осені, а в інших - як початок осені. До XVIII століття в Московській державі осінь (Есень) тривала від 23 вересня до Різдва Христового - тобто до 25 грудня. У кожному пори року вважалося по 91 дню і по пів на четверту години.

Jj5.JPEG

Старовинні пасхалії.

У старовинних пасхаліях осінь описувалася наступним чином: У 1348 році відбувся Собор у Москві, на якому належить починати рік з вересня, а не з березня. З XV століття новий рік починався 1 вересня, відомості про святкування Нового року з'являються з кінця XV століття. В Ірландії, згідно національної метеорологічної служби (Met Eireann), осінніми місяцями є вересень, жовтень і листопад. Проте в Ірландському календарі, який базується на стародавніх кельтських традиціях, осінніми вважаються серпень, вересень і жовтень.

Jj8.JPEG

Чотири підсезони.

Умовно осінь ділиться на чотири підсезона. 1 подсезон - початок осені. Починається з появи перших жовтих пасом у кронах беріз, лип і в'язів, а закінчується він тоді, коли число жовтого і зеленого листя стає приблизно рівним, що частіше буває в останній декаді вересня (але іноді, в теплі і волозі осені, і на початку жовтня ). У лісах з'являються опеньки, а в повітрі - літаюча павутина, Тенетники. Продовжує охолоджуватися вода, але у великих водоймищах це відбувається нерівномірно, починаючи з верхнього шару. 2 подсезон - золота осінь. Триває приблизно з кінця вересня до середини жовтня. Протягом нього листя на деревах все сильніше жовтіє і починається інтенсивне опадання листя. Поступово оголюються ліс, в південні області відлітають зграї перелітних птахів, навіть граки і шпаки, які кочують на окраїнах полів і узбіччях доріг, готуються до відльоту. 3 подсезон - глибока осінь (друга половина жовтня). Із закінченням листопада у берези, осики і в'яза починається і триває глибока осінь. Вона триває до першого снігу (не летить у повітрі, а того, що хоча б на день чи ніч покриє землю). Стає все холодніше, пролітають на південь останні зграї гусей, лебедів і качок. Швидко охолоджуюються повітря і вода, мешканці яких проявляють все менше активності. 4 подсезон - предзимье (перша половина листопада). Останній осінній подсезон, що є одночасно переходом до зими, за що і отримав свою назву. Цей підсезон починається від першого снігу і закінчується з встановленням санного шляху і льодоставу на водоймах.

Jj9.JPEG

Хвилинка відпочинку.

Давайте трішки відпочинемо и відгадаємо загадки:

Сиві гуси усе поле вкрили. (Туман)

В тихе надвечір’я В саду на подвір’ї Котиться колютина В яблука закутана. (Їжак)

Прийшов хтось, взяв щось, Бігти за ним, не знати за ким. (Вітер)

Без очей, без рук, А лізе на дрюк. (Квасоля


Опис осені.

Прийшла осінь.

Після швидких щасливих днів літа вона нас не особливо порадувала, треба зізнатися. Вересень уже взявся за пензлик і фарбу, почав повільно, смакуючи, фарбувати листя. А потім зривати їх з дерев і милуватися їх короткочасним польотом. Частіше в наші двори почав заглядати вітер, розкидаючи газети по дорозі і бурхливо шумлячи дощем. Калюжі стали незмінною прикрасою всього міста. Сонце, все ще борючись з осінню, повертає регулятор тепла в мінус. Вранці всі поспішають до школи, натиснувши голову в плечі, руки засунувши в кишені. Вітер куйовдить волосся, листя безстрашно кидаються під ноги. Перестрибувати через калюжі а потім, у дні без дощів і маючи вільний час - згрібати жовті вісники осені в купи і стрибати з дерев.

Jj6.JPEG

Восени фотоапарат - найкращий друг. Потрібно закарбувати , хоча-б спробувати - ті моменти, ті посмішки, ті жовто-червоно-коричневі фарби. Вечорами помаранчеві ліхтарі висвітлюють парк. Світло ковзає по гілках, відбивається в твоїх іскристих очах. Ніби прокинувшись, пустотливі зелені травинки рвуться до неба. До сонця. Посеред жовтих відтінків осені це виглядає неймовірно красиво і незвично. Нехай йде дощ, ми впевнено йдемо по парку, розглядаючи пустотливо-розбиті ліхтарі, миготливі яскравими лампочками, шукаємо відображення зірок, місяця, будинків у сірих калюжах. Так, нехай ці дерева - всі-всі, скоро стануть голими, але ж вже через якихось три чи чотири місяці вони знову обростуть бруньками, а потім і квітками-листочками. Іноді люди зупиняються, щоб простежити за падінням жовтого листка. Можливо, для когось просто впав - а для того, того, хто зупинився - ціла вічність, наповнена водоспадом шуму протестуючих дерев і золотими барвами осені. Часто час завмирає, ми зупиняємося. Дивимося як переливаються на тлі жовтих ламп гілки, які встигли оголитися .

Jj4.JPEG

Багато людей люблять осінь, хоча, власне, за що? Дощі рідко можуть порадувати нас, адже вони йдуть день за днем, година за годиною. Це набридає. Небо вже не блакитне - його теж офарбила осінь у свій відтінок - жовто-сірого. Хіба що золоті фарби навколо, ті звуки і запахи, що можна зустріти в парках ... Заради цього потрібна осінь. Вона народжує ніжні, трепетні почуття, любов до краси з переливами фарб. Доріжки та стежини замітають листя, вічно хлюпають носами перехожі йдуть повз, зачаровано дивлячись на жовтий світ навколо. Вечори наступають зовсім непомітно і швидко. Ранок скоро буде зустрічати нас сутінками Люблю теплий затишний літній ліс. Люблю блискучий чарівний зимовий ліс. Але особливо люблю ліс осінній. Заходжу в барвисте царство. Під ногами шарудять різнобарвне листя, розстилаючи всюди строкатим килимом. Стрункі берізки похитують свої пишні голівки. Але ось дме вітер і золотим дощем сиплються мені на голову різьблені листочки. А поруч тремтять червоними монетками листя осики. Крізь крони дерев пробивається боязкий сонячний промінь.

Jj7.JPEG

Іду по стежці й помічаю біжать з усіх сторін заклопотані мурахи. А ось і мурашник. Як мало залишилося в ньому відкритих ходів. Піднімаю голову і бачу химерні мережива. Це потрудився павук. Розтягнув свої сіті від дерева до дерева. Що це там далеко? Чи не новорічна ялинка ? Підходжу ближче і бачу, що це горобина припала до ялинки і розклала на її вітах свої яскраві грона. Озираюся навколо та крізь опале листя помічаю величезний червоний капелюшок. Це червоноголовець - великий і міцний. Нехай росте. Прислухаюся і чую шум дерев, потріскування гілочок. Де-не-де чути голоси птахів. Раптом у лісі потемніло. Це непомітно підкралися хмаринки. А це що за звук? Це застукав по листю дощик. Пора додому. Ось така у нас з вами вийшла прогулянка. Осінь!.... Відпочивають після тривалої важкої роботи поля. Віддали господарям свій щедрий урожай сади. У всьому відчувається холодний подих осені. Сіре небо все частіше затягують хмари, і накрапає дрібний докучливий дощ. Немов про щось замислився сумний і мовчазний ліс. Незабаром дерева позбудуться свого пишного оздоблення і відкриють свої гілки холодним дощам та хуртовинам. Повільно кружляє в повітрі кленовий листок. Старий дуб сумно поскрипує на узліссі, наче задумався перед тривалим зимовим сном. Біля покритого мохом трухлявого пенька вишикувались в ряд стрункі опеньки. Тут їх дуже багато, і всі так і просяться у кошик.Трава пожовкла і нахилилася до землі, тільки маленькі блідо-червоні зірочки вересу радують око. Високо в небі роблять прощальне коло зграї журавлів. Вони летять на південь і сумно курличут, нагадуючи в останній раз, що прийшла осінь. У таку хвилину до нас у душу заглядає світла печаль, і ми сумуємо і думаємо про життя і своє призначення на цій дивовижній землі.


Запитання до уроку:

1. Що таке календарна осінь? 2. Що таке астрономічна осінь? 3. Які чотири підсезони існують в природі? Як їх охарактеризувати? 4. Що більше всього вам запам’яталося з опису осені?

Список використаних джерел:

Урок на тему : «Осінь щедра, осінь золотава» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл.. Урок на тему : «Осінні мотиви»» учитель української літератури Безлучко Т.О. Миколіївська гімназія № 4. Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К» 2009. - 384с. Коротько В.Т.Осінні мотиви. .: Ранок, 2009.- 356с. Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с. Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 2 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.



Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Українська література > Українська література 2 клас