KNOWLEDGE HYPERMARKET


Периферійні пристої введення-виведення даних. Повні уроки
Строка 22: Строка 22:
'''Хід уроку:'''
'''Хід уроку:'''
-
*Сканери
+
 
-
*Планшетні
+
-
*Ручні
+
-
*Планетарні сканери
+
-
*Книжкові сканери
+
-
*Принцип дії планшетних сканерів
+
-
*Характеристики сканерів
+
-
*Принтери
+
-
*Принцип дії лазерних принтерів
+
=== Сканери  ===
=== Сканери  ===

Версия 18:29, 27 февраля 2011

Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 10 клас. Повні уроки>> Інформатика: Периферійні пристої введення-виведення даних.


Тема: Периферійні пристої введення-виведення даних.


Мета:

  • Розглянути основні периферійні пристої введення\виведення ПК.
  • Розказати про їхні різновиди
  • Показати їх практичну значимість для людини

Тип уроку:

  • теоретичний із застосуванням наглядного матеріалу


Хід уроку:


Содержание

Сканери

Сканер - обладнання, яке аналізуючи який-небудь об'єкт (звичайне зображення, текст), створює його цифрову копію.

Залежно від способу сканування об'єкта і самих об'єктів сканування існують наступні види сканерів:

Планшетні

Найпоширеніший вид сканерів, оскільки забезпечує максимальна зручність для користувача — висока якість і прийнятна швидкість сканування. Планшет являє собою пристрій, усередині якого під прозорим розташований механізм сканування. Sssaan.jpg


Ручні

Тут відсутній двигун, отже, об'єкт доводиться сканувати користувачеві вручну. Єдиним його плюсом є дешевина і мобільність, при цьому він має масу недоліків — низький графічний дозвіл, малу швидкість роботи, вузьку смугу сканування, можливі перекоси зображення, оскільки користувачеві буде важко переміщати сканер з постійною швидкістю.

=== Планетарні сканери === застосовуються для сканування книг або для старих документів. При скануванні немає контакту зі скануючим об'єктом.


=== Книжкові сканери === призначені для сканування брошурованих документів. Сучасні моделі професійних сканерів дозволяють значно підвищити схоронність документів в архівах, завдяки дуже делікатному використанню оригіналів. Сучасні технології, використовувані при скануванні книг і зшитих документів, дозволяють досягати високих результатів. Це запобігає їхньому пошкодженню і дозволяє користувачеві бачити документ у процесі сканування. Програмне забезпечення в книжкових сканерах дозволяє усувати дефекти, згладжувати викривлення, редагувати отримані сторінки тощо. Книжкові сканери мають унікальну функцію "усунення перегину" книги, яка забезпечує відмінну якість відсканованого (або надрукованого) зображення. Kniga skaner.jpg



Принцип дії планшетних сканерів.

Скануючий об'єкт кладеться на скло планшета поверхнею вниз. Під склом розташовується рухлива лампа, яка регулюється кроковим двигуном. Світло, відбите від об'єкта, через систему дзеркал попадає на чутливу матрицю (англ. CCD — Couple-Charged Device), далі на аналого-цифровий перетворювач і передається в комп'ютер. За кожний крок двигуна сканується смужка об'єкта, які потім поєднуються програмним забезпеченням у загальне зображення.


Характеристики сканерів

Оптичний дозвіл - Сканер знімає зображення не цілком, а по рядках. По вертикалі планшетного сканера рухається смужка світлочутливих елементів і знімає по крапках зображення рядок за рядком. Чим більше світлочутливих елементів у сканера, тим більше крапок він може зняти з кожної горизонтальної смуги зображення. Це й називається оптичним дозволом. Звичайно його вважають по кількості крапок на дюйм — dpi (dots per inch).

Сьогодні вважається нормою рівень дозвіл не менш 600 dpi. Швидкість роботи - На відміну від принтерів, швидкість роботи сканерів указують рідко, оскільки вона залежить від безлічі факторів. Іноді вказують швидкість сканування однієї лінії в мілісекундах.

Глибина кольору - Виміряється кількістю відтінків, які обладнання здатне розпізнати. 24 битка відповідає 16 777 216 відтінків. Сучасні сканери випускають із глибиною кольору 24, 30, 36, 48 біт.



Принтери

За принципом дії розрізняють матричні, лазерні, світлодіодні та струменеві принтери.


Матричні принтери.

Це найпростіші друкувальні пристрої. Дані виводяться на папір у вигляді відбитка, що утворюється при ударі циліндричних стрижнів («голок») через барвну стрічку. Якість печатки матричних принтерів прямо залежить від кількості голок у друкуючій голівці. Найбільше поширення мають 9-голчасті й 24-голчасті матричні принтери. Останні дозволяють одержувати відбитки документів, що не уступають по якості документам, виконаним на друкарській машинці.



Matric printerr.jpg






Лазерні принтери.

Лазерні принтери забезпечують висока якість печатки, що не уступає, а в багатьох випадках і переважаюче поліграфічне. Вони відрізняються також високою швидкістю печатки, яка виміряється в сторінках у хвилину (ррт – page per minute). Як і в матричних принтерах, підсумкове зображення формується з окремих крапок.

Lazerr printer.jpg

Принцип дії лазерних принтерів наступний:

• відповідно до даними, що надходять, лазерна голівка випускає світлові імпульси, які відбиваються від дзеркала й попадають на поверхню світлочутливого барабана;

• горизонтальне розгорнення зображення виконується обертанням дзеркала; ділянки поверхні світлочутливого барабана, що одержали світловий імпульс, здобувають статичний заряд;

• барабан при обертанні проходить через контейнер, наповнений барвним складом (тонером), і тонер закріплюється на ділянках, що мають статичний заряд; при подальшому обертанні барабана відбувається контакт його поверхні з паперовим аркушем, у результаті чого відбувається перенос тонера на папір;

• аркуш паперу з нанесеним на нього тонером простягається через нагрівальний елемент, у результаті чого частки тонера спікаються й закріплюються на папері.


До основних параметрів лазерних принтерів відносяться:

• роздільна здатність, dpi (dots per inch – точок на дюйм)

• продуктивність (сторінок за хвилину) • формат паперу

• обсяг власної оперативної пам'яті.


Основна перевага лазерних принтерів полягає в можливості одержання високоякісних відбитків. Моделі середнього класу забезпечують дозвіл друку до 600 dpi, а професійні моделі – до 1200 dpi.


Принцип дії світлодіодних принтерів схожий на принцип дії лазерних принтерів. Різниця полягає в тому, що джерелом світла є не лазерна голівка, а лінійка світлодіодів. Оскільки ця лінійка розташована по всій ширині сторінки, відпадає необхідність у механізмі формування горизонтального розгорнення тому уся конструкція виходить простіше, надійніше і дешевше. Типова величина дозволу печатки для світлодіодних принтерів становить порядком 600 dpi.



Svetodiodd printer.jpg




Струменеві принтери.

У струминних друкувальних пристроях зображення на папері формується із плям, які утворюються при влученні крапель барвника на папір. Викид мікрокрапель барвника відбувається під тиском, який розбудовується в друкуючій голівці за рахунок паротворення. У деяких моделях крапля викидається клацанням у результаті п'єзоелектричного ефекту – цей метод дозволяє забезпечити більш стабільну форму краплі, близьку до сферичної. Якість друку зображення багато в чому залежить від форми краплі і її розміру, а також від характеру всмоктування рідкого барвника поверхнею паперу. В цих умовах особливу роль відіграють властивості барвника і властивості паперу.


Struinn printer.jpg



Самоконтроль:

1. Що таке сканер?

2. Які бувають види сканерів?

3. Назвіть характеристики сканерів.

4. Що таке принтер?

5. Види принтерів.

6. Яка різниця між струменевим і лазерним принтером?


Список використаної літератури:

1. Урок на тему: «Периферійні пристої комп’ютера», Гавриш М. А., м. Славута.

2. Великий довідник школяра (5-11 клас), 2010

3. Морзе Н.В., Вембер В.П., Кузьмінська О.Г. Інформатика. 10 клас. "Школяр", 2010.

4. Соломенчук В., Соломенчук П. Железо ПК 2010. - БХВ-Петербург, 2010 г.

5. Леонтьев В. Твой компьютер 2010. Все новое "железо" года. - Олма Медиа Групп, 2010 г.


Скомпоновано та надіслано викладачем Київського національного університету імені Тараса Шевченка Соловйовим М. С.


Якщо у вас є виправлення чи пропозиції до цього уроку, напишіть нам.

Якщо ви хочете побачити інші виправлення чи пропозиції до уроків, дивіться тут - Образовательный форум.

Предмети > Інформатика > Інформатика 10 клас