Версия 16:38, 5 ноября 2009
Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 6 клас>>Українська література: Павло Глазовий. «Тарас Бульба в Києві», «Найважча роль», «Заморські гості». Основні ідеї творів, художні особливості гуморесок
ПАВЛО ГЛАЗОВИЙ (1922-2004) Павло Глазовий народився на Миколаївщині
Павло Глазовий — син хлібороба. Дитинство його минуло серед широких південноукраїнських ланів, поміж щирих простих людей. Його перший друкований твір побачив світ, коли майбутньому гумористові було вісімнадцять років. Отже, дорогий шестикласнику, у тебе ще все попереду! Прославився в українській літературі як гуморист і сатирик. Писав здебільшого співомовки, віршовані гуморески та байки. Досить прочитати назви його збірок — і в цьому переконуєшся: «Великі цяці», «Карикатури з натури», «Смійтесь, друзі, на здоров'я», «Сміхологія» та інші. Зверни увагу на назву останньої книжки — «Сміхологія»! «Біологія», «Зоологія», «Психологія» і, на тобі, — «Сміхологія»! Невже це навчальний підручник чи посібник? Не дивуйся, але це так, принаймні повна назва цієї книжки така — «Сміхологія. Посібник для всіх, кому любий сміх». Немає сумніву, такий навчальний посібник тобі ще й як захочеться погортати. Ось один із «параграфів» цього підручника:
Сміх людський — чудесна штука. Він — мистецтво і наука. Він — в житті і для життя. Від малого й до старого — Всі ми любим щирий сміх. Із потворного й дурного Посміятися не гріх. Добрий сміх не б'є, не мучить. Він на світі жити учить, Чим і бажаний для всіх Шанувальників своїх. У поета-гумориста, В цьому впевнився вже я, Мусить бути особиста Сміхологія своя.
Отже, погортай сторінки посібника «Сміхологія» Павла Глазового, помандруй сучасним Києвом у товаристві з Тарасом Бульбою та гостями з Канади.
ТАРАС БУЛЬБА У КИЄВІ Майже поема
В темну нічку-петрівочку сон мені приснився, Що славетний Тарас Бульба1 в Києві з'явився. Іде козак Хрещатиком, іде, бадьориться. — Яка ж тепер, — каже, — гарна та пишна столиця! Хотів би я поїздити, на все подивиться, Якби дали ту карету, що без коней мчиться. Гей, підкликав козак славний до себе таксиста. Довго їздив, милувався красотами міста. Як на Виставці заходив в ясні павільйони, Скидав шапку й відважував глибокі поклони. — Пишаюся золотими людськими руками, Це ж у вас не павільйони, а, їй-богу, храми. І прекрасно, що кругом тут не панікадила2, А те, що вам земля наша щедра уродила. Обдивився козак славний і нові квартали. — Як ви жити, любі діти, чисто й гарно стали! То скажіть же, де столиці кінець і початок? У вас уже й околиці такі, як Хрещатик. Заплатив козак таксисту. — Дай я, — каже, — трішки Розімнуся, освіжуся, прогуляюсь пішки. — В метро наше славний лицар увійшов помалу. Проїхався до вокзалу ще й до «Арсеналу». Сподобалась козакові станція «Хрещатик». Погукав він там до себе чергових-дівчаток. — Скажіть мені, голубоньки, чи пекло тут близько? — Яке пекло? — засміялись веселі дівчиська. — Нема пекла ніякого і чортів немає. — А хто ж тоді у вагонах двері зачиняє? А хто ж тоді вам вагони тягне у тунелі? А хто ж тоді причепив тут полум'я до стелі? А хто ж тоді тягне сходи, на яких я їду? — Регочуться щебетухи: — Веселі ви, діду! — Схопив славний запорожець голову у руки: — Яке ж чудо ви зробили. Молодці, онуки! Прогулявся славний лицар над зеленим схилом. Любувався-милувався Дніпром своїм милим. Перед оком пролітали кораблі крилаті. Радів козак-запорожець, як на світлім святі. — Рай, та й годі! — говорив він. — Як тут гарно всюди А чого ж то на тім боці валяються люди? Чого вони почорніли, неначе від сажі? - Йому кажуть: — То кияни гріються на пляжі. — Так сьогодні ж не неділя, навіть не субота. У людей он скільки діла, скрізь кипить робота. Не все, значить, у вас добре, дорогі нащадки. В час гарячий спини гріти... Що ж це за порядки? Прийде ввечері із пляжу ледар загорілий, Сам весь чорний, а хліб йому подавайте білий. Не тріщатимуть полиці у крамницях ваших, Якщо в будень будуть люди ніжитись на пляжах. Прогулявся запорожець майданом Богдана. — Як змінилася ти дуже, столице кохана! Колись отут по майдану козаки ходили, На повідді шовковому коників водили. А тепер он козак іде, а поруч — козачка, А за ними на мотузці тягнеться собачка. Не можу я второпати, бий його хвороба! Яку користь козакові дає ця худоба? Раптом чути: з підворітні, з темного кутка Два зачухані суб'єкти кличуть козака: — Ей, папаша, третім будеш? Сообразім на трьох! — Пляшку витягли з кишені та по дну — торох... Підійшов козак повільно: що за дивина? Звідкіля на Україні отака шпана? Як ви можете, нікчеми, кликать козака, Щоб лигав сивуху з вами біля смітника? — Геть, недолюдки погані! — закричав козак, Показавши здоровенний, як казан, кулак. Тих п'яничок з підворітні мов вітром змело. Отаке мені видіння уві сні було.
1 Тарас Бульба — персонаж однойменної повісті Миколи Гоголя. 2 Панікадило — велика люстра зі свічками перед іконами, зазвичай у церкві.
Відтворюємо прочитане 1. Коли наснився авторові Тарас Бульба? 2. Які місця в сучасному Києві приємно вразили Тараса Бульбу? 3. Що неприємно вразило головного героя?
Аналізуємо зміст і особливості художнього твору 4. Який уривок твору тобі найбільше сподобався? Чим саме? 5. Знайди й прочитай фрагменти, у яких відбито реалії козацького життя. Чи засуджуєш ти сучасних киян, які відпочивають на пляжі? Обґрунтуй свою думку. 6. Як називаються такі вислови: «відважувати глибокі поклони», «бий його хвороба», «вітром змело»? Що кожен із них означає і яку роль відіграє в гуморесці? 7. Знайди гумористичні й сатиричні уривки у творі. Прочитай їх із відповідною інтонацією. 8. Яка головна думка гуморески «Тарас Бульба у Києві» П. Глазового?
Творчо мислимо 9. Знайди й випиши в зошит епітети. Яку роль вони відіграють у творі? 10. Якими розділовими знаками П. Глазовий передає емоції в гуморесці? Зважаючи на це, приготуйся до виразного читання за ролями й візьми участь у конкурсі на краще читання гуморески.
НАЙВАЖЧА РОЛЬ
Вихваля свого синочка мати на всі боки: — У студії при театрі вчиться вже два роки. Дуже довго муштрували хлопця режисери, Аж тепер він дочекався першої прем'єри. Роль найважчу доручили любому синочку: Він на сцену в третій дії викочує бочку!
Аналізуємо зміст і особливості художнього твору 1. Чи вважаєш ти доручену синочкові роль найважчою? Чому мати справді вважає роль синочка такою? 2. Чи траплялася у твоєму житті подібна ситуація? Розкажи про неї. 3. Яку людську ваду, на твою думку, висміяно в гуморесці? Як ставиться П. Глазовий до героїв твору — доброзичливо чи з осудом?
ЗАМОРСЬКІ ГОСТІ Прилетіли на Вкраїну Гості із Канади. Мандруючи по столиці, Зайшли до райради. Біля входу запитали Міліціонера: — Чи потрапити ми можем На прийом до мера? — Козирнув сержант бадьоро. — Голови немає. Він якраз нові будинки В Дарниці приймає. Здивуванням засвітились Очі у туриста. — Ваша мова бездоганна І вимова чиста. А у нас там, у Канаді, Галасують знову, Що у Києві забули Українську мову. — Козирнув сержант і вдруге: — Не дивуйтесь, — каже. — Розбиратися у людях Перше діло наше. Я вгадав, що ви культурні, Благородні люди, Бо шпана по-українськи Розмовлять не буде.
Відтворюємо прочитане 1. Звідки до Києва прибули гості? 2. Де саме був голова райради, коли до його приймальні завітали туристи? 3. Чому сержант вирішив, що туристи — виховані, культурні люди?
Аналізуємо зміст і особливості художнього твору 4. Що це за канадці, які знають українську мову і дбають про неї? 5. Яке іншомовне слово гостей із Канади міліціонер замінив українським літературним відповідником? Поміркуй, чи варто надміру вживати слова іншомовного походження? 6. Яку проблему порушив П. Глазовий у гуморесці? Чи актуальна вона сьогодні для Києва й твого регіону? Творчо мислимо 7. Згадай, які гумористичні твори української літератури ти читав у попередніх класах. Який із них і чим саме тобі найбільше запам'ятався? Виконуємо домашнє завдання 8. Вивчи напам'ять одну з гуморесок П. Глазового. Перевіряємо себе • Я вмію виразно і вдумливо читати твори С. Олійника та П. Глазового. • Я знаю основну думку кожного прочитаного твору С. Олійника й П. Глазового. • Я вмію аналізувати художні особливості гуморесок. • Я можу проводити аналогії між прочитаними творами С. Олійника й П. Глазового та власними спостереженнями.
Українська література. 6 клас. Авраменко О.М., Шабельникова Л.П. Вислано читачами інтернет-сайту. Планування уроків з української літератури 6 клас, шкільна бібліотека онлайн, реферати з української літератури, домашнє завдання
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|