Термін "екологічно чистий", "безпечний" застосовується з метою виявлення найбільш безпечної для людини продукції, але не має однозначного тлумачення. Ця проблема досить актуальна як в нашій країні, так і за кордоном. Словосполучення "екологічно чистий" на етикетці товарів в переважній більшості випадків є поняттям відносним: навіть якщо сам по собі товар дійсно є повністю натуральним і не містить шкідливих речовин, може виявитися, що під час виробництва товарів використовується застаріла технологія, внаслідок чого підприємство негативно впливає на довкілля. Або, наприклад, у “чистого” продукту може бути упаковка, що містить хлор. Це означає, що під час утилізації цієї упаковки методом спалювання, в атмосферу виділиться шкідливий діоксин. А чи можуть меблі з натурального дерева вважатися екологічно чистим товаром? На перший погляд, безумовно, так. Але може виявитися, що для виготовлення цих меблів була використана деревина унікальних столітніх лісів, яких майже не залишилося на планеті. Навряд чи можна вважати в цьому випадку товар екологічно прийнятним.
+
Термін '''[[Конспект до теми „Зелена” інформація, необхідна споживачам|"екологічно чистий"]]''', "безпечний" застосовується з метою виявлення найбільш безпечної для людини продукції, але не має однозначного тлумачення. Ця проблема досить актуальна як в нашій країні, так і за кордоном. Словосполучення "екологічно чистий" на етикетці товарів в переважній більшості випадків є поняттям відносним: навіть якщо сам по собі товар дійсно є повністю натуральним і не містить шкідливих речовин, може виявитися, що під час виробництва товарів використовується застаріла технологія, внаслідок чого підприємство негативно впливає на довкілля. Або, наприклад, у “чистого” продукту може бути упаковка, що містить хлор. Це означає, що під час утилізації цієї упаковки методом спалювання, в атмосферу виділиться шкідливий діоксин. А чи можуть меблі з натурального дерева вважатися екологічно чистим товаром? На перший погляд, безумовно, так. Але може виявитися, що для виготовлення цих меблів була використана деревина унікальних столітніх лісів, яких майже не залишилося на планеті. Навряд чи можна вважати в цьому випадку товар екологічно прийнятним.
{{#ev:youtube|KHwq8TDUHJo}}
{{#ev:youtube|KHwq8TDUHJo}}
-
'''Вимоги до екологічно чистого товару'''<br>Справді екологічно чистим можна назвати товар, який відповідає наступним вимогам. По-перше, він не повинен містити шкідливих для людини і довкілля речовин, і, по-друге, під час виробництва й утилізації самого товару та його упаковки не повинна завдаватися шкода навколишньому середовищу.<br>Але це нереально, оскільки будь-яке виробництво, транспортування й утилізація продукту мають певну негативну дію на довкілля. Відмінність між товарами може бути лише в різній мірі негативної дії.
+
===Вимоги до екологічно чистого товару===
-
'''Найпоширеніші знаки екологічного маркування'''<br>Найбільш відомий значок “зелений пункт”, прийнятий в країнах євросоюзу, часто зустрічається на упаковці товарів, означає, що виробник заплатив за переробку упаковки товару або самого товару, коли той відслужить свій термін і перетвориться на відходи.
+
<br>Справді екологічно чистим можна назвати товар, який відповідає наступним вимогам. По-перше, він не повинен містити шкідливих для людини і довкілля речовин, і, по-друге, під час виробництва й утилізації самого товару та його упаковки не повинна завдаватися шкода навколишньому середовищу.<br>Але це нереально, оскільки будь-яке виробництво, транспортування й утилізація продукту мають певну негативну дію на довкілля. Відмінність між товарами може бути лише в різній мірі негативної дії.
-
[[Image:Economics 9 35 1.jpeg]]
+
===Найпоширеніші знаки екологічного маркування===
+
+
<br>Найбільш відомий значок '''[[Конспект до теми - Зелена” інформація, необхідна споживачам|“зелений пункт”]]''', прийнятий в країнах євросоюзу, часто зустрічається на упаковці товарів, означає, що виробник заплатив за переробку упаковки товару або самого товару, коли той відслужить свій термін і перетвориться на відходи.
<br> Багато виробників товарів, в основному, косметики і парфумерії, вводять твердження або значок “вільно від жорстокості”, на якому може бути зображений кролик, або просто напис, що даний товар не випробовувався на тваринах.
<br> Багато виробників товарів, в основному, косметики і парфумерії, вводять твердження або значок “вільно від жорстокості”, на якому може бути зображений кролик, або просто напис, що даний товар не випробовувався на тваринах.
-
[[Image:Economics 9 36 3.jpeg]]
+
[[Image:Economics 9 36 3.jpeg|320px|Різні варіанти знаку "Не тестувалось на тваринах".]]
''Рис 3. Різні варіанти знаку "Не тестувалось на тваринах".''
''Рис 3. Різні варіанти знаку "Не тестувалось на тваринах".''
-
<br>Як правило, повторно перероблений папір складає лише частину використовуваної сировини. Тому маркування “три зелені стрілки” (”виготовлений з повторно переробленого паперу”) також повинно супроводжуватися поясненням про кількість переробленого матеріалу в продукті. Рекомендується також вказувати частку промислових і побутових відходів паперу.
+
<br>Як правило, повторно перероблений папір складає лише частину використовуваної сировини. Тому '''[[Товарна марка.Повні уроки|маркування]]''' “три зелені стрілки” (”виготовлений з повторно переробленого паперу”) також повинно супроводжуватися поясненням про кількість переробленого матеріалу в продукті. Рекомендується також вказувати частку промислових і побутових відходів паперу.
-
[[Image:Economics 9 34 4.jpeg]]
+
[[Image:Economics 9 34 4.jpeg|320px|Міжнародний знак вторинної переробки (стрічка Мьобіуса)]]
''Рис 4. Міжнародний знак вторинної переробки (стрічка Мьобіуса) ''
''Рис 4. Міжнародний знак вторинної переробки (стрічка Мьобіуса) ''
Строка 75:
Строка 83:
<br>На етикетці повинно бути чітко вказано, чи відноситься маркування до самого продукту або до упаковки. Значення маркування “може бути повторно перероблене” залежить від наявності пунктів переробки і доступу до них споживачів. Так, поліетилен, в принципі, піддається переробці, але реально переробляється тільки 1 %, інше потрапляє на звалища або спалюється.
<br>На етикетці повинно бути чітко вказано, чи відноситься маркування до самого продукту або до упаковки. Значення маркування “може бути повторно перероблене” залежить від наявності пунктів переробки і доступу до них споживачів. Так, поліетилен, в принципі, піддається переробці, але реально переробляється тільки 1 %, інше потрапляє на звалища або спалюється.
-
'''Екологічне маркування в Україні'''<br>Сьогодні все більше покупців в Україні при виборі товару довіряють написам "Екологічно чистий продукт". Разом з тим, законодавство України не передбачає подібного терміну для характеристики товару, зважаючи на відсутність критеріїв, за якими слід визначати його "чистоту".<br>В Україні екологічне маркування, яке ґрунтується на якісних перевагах продукції стосовно негативних впливів на стан здоров'я людини та довкілля, закріплено міжнародним стандартом ISO 14024 (з 2002 року запроваджено до державної системи стандартизації - ДСТУ ISO 14024) і відноситься до категорії «добровільних». З 2004 року знак екологічного маркування "Екологічно чисто та безпечно" внесено до міжнародного реєстру Глобальної Мережі Екологічного маркування - Global Ecolabelling Network (GEN) та визнано 59 країнами світу, зокрема Європейським Союзом. Метою екологічного маркування товарів є інформування споживачів про екологічну пріоритетність маркованої знаком „Екологічно чисто і безпечно” продукції порівняно з аналогічною немаркованою продукцією, сприяння розширенню попиту на продукцію з мінімальним негативним впливом на довкілля та здоров’я людини, і, тим самим, збільшення випуску продукції і кількості вітчизняних підприємств, які забезпечують цей випуск, чим сприяють збереженню здоров’я людей і чистоті оточуючого середовища.
+
===Екологічне маркування в Україні===
+
+
<br>Сьогодні все більше покупців в Україні при виборі товару довіряють написам '''[[Презентація 3 до теми: "Зелене" споживання|"Екологічно чистий продукт"]]'''. Разом з тим, законодавство України не передбачає подібного терміну для характеристики товару, зважаючи на відсутність критеріїв, за якими слід визначати його "чистоту".<br>В Україні '''[[Презентація до теми - „Зелена” інформація, необхідна споживачам|екологічне маркування]]''', яке ґрунтується на якісних перевагах продукції стосовно негативних впливів на стан здоров'я людини та довкілля, закріплено міжнародним стандартом ISO 14024 (з 2002 року запроваджено до державної системи стандартизації - ДСТУ ISO 14024) і відноситься до категорії «добровільних». З 2004 року знак '''[[Екологічне маркірування товарів.Повні уроки|екологічного маркування]]''' "Екологічно чисто та безпечно" внесено до міжнародного реєстру Глобальної Мережі Екологічного маркування - Global Ecolabelling Network (GEN) та визнано 59 країнами світу, зокрема Європейським Союзом. Метою екологічного маркування товарів є інформування споживачів про екологічну пріоритетність маркованої знаком „Екологічно чисто і безпечно” продукції порівняно з аналогічною немаркованою продукцією, сприяння розширенню попиту на продукцію з мінімальним негативним впливом на довкілля та '''[http://xvatit.com/sneeze/ здоров’я людини]''', і, тим самим, збільшення випуску продукції і кількості вітчизняних підприємств, які забезпечують цей випуск, чим сприяють збереженню здоров’я людей і чистоті оточуючого середовища.
{{#ev:youtube|Z-FKtEWVoZI}} <br>Для отримання знаку екологічного маркування продукції необхідно пройти процедуру сертифікації на відповідність додатковим екологічним вимогам – екологічним критеріям.<br>На сьогоднішній день в Україні екологічно чистими визнано близько 300 товарів. Більшість з них – продукти харчування. Серед непродовольчих екологічно чистих товарів в реєстрі екологічно сертифікованої продукції є неткані матеріали, будівельні, електропобутові, лакофарбові товари. Вони містять меншу кількість токсичних речовин, а під час вторинної переробки або спалювання мінімально забруднюють довкілля. <br>
{{#ev:youtube|Z-FKtEWVoZI}} <br>Для отримання знаку екологічного маркування продукції необхідно пройти процедуру сертифікації на відповідність додатковим екологічним вимогам – екологічним критеріям.<br>На сьогоднішній день в Україні екологічно чистими визнано близько 300 товарів. Більшість з них – продукти харчування. Серед непродовольчих екологічно чистих товарів в реєстрі екологічно сертифікованої продукції є неткані матеріали, будівельні, електропобутові, лакофарбові товари. Вони містять меншу кількість токсичних речовин, а під час вторинної переробки або спалювання мінімально забруднюють довкілля. <br>
-
[[Image:Economics 9 33 1.jpeg]]
+
[[Image:Economics 9 33 1.jpeg|320px|Знак екомаркування в Україні "Зелений журавлик"]]
''Рис 5. Знак екомаркування в Україні "Зелений журавлик"''
''Рис 5. Знак екомаркування в Україні "Зелений журавлик"''
Строка 89:
Строка 99:
<br>
<br>
-
''Контрольні завдання''<br> 1. В чому полягає суперечливість поняття "екологічно чистий продукт"?
+
==Контрольні завдання==
-
2. Які ви знаєте знаки екологічного маркування? На упаковках яких продуктів зображення цих знаків ви зустрічали?
+
<br>''1. В чому полягає суперечливість поняття '''[[Презентація до теми „Зелена” інформація, необхідна споживачам|"екологічно чистий продукт"]]'''? ''
-
3. Опишіть український знак екомаркування.
+
''2. Які ви знаєте знаки екологічного маркування? На упаковках яких продуктів зображення цих знаків ви зустрічали? ''
-
4. Поясніть в чому переваги повторної переробки?<br> <br>
+
''3. Опишіть український знак '''[[Презентація до теми: "Зелене" споживання|екомаркування]]'''. ''
-
''Список використаних джерел: ''
+
''4. Поясніть в чому переваги повторної переробки?''<br> <br>
-
1. Урок на тему "Зелена" інформація, необхідна споживачам", Орлик С.П., вчитель економіки, Ковельська загальноосвітня школа. І-ІІІ ступенів №7
+
==Список використаних джерел==
-
2. Урок на тему "Зелена" інформація, необхідна споживачам", Коваль І.Д., вчитель економіки, Обухівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2<br>3. Луців Н.В., Роль товарознавства в забезпеченні екологічної безпеки зовнішнього середовища, УДК 663/664:502<br>4. Загальна економіка: Підручник / За ред. І. Ф. Радіонової .– 2-ге вид., доп. і перероб.– К.: А.П.Н., 2000. <br>5. Задоя А. А., Петруся Ю. Е. Основы экономики: Учеб. пособие. – К.:Вища шк. – Знання, 1998. <br>6. Умови отримання знаку екологічного маркування. [Електрон. ресурс]. – Доступний з : www.ecolabel.org.ua/index.php?id=41.<br><br><br>
+
''1. Урок на тему "Зелена" інформація, необхідна споживачам", Орлик С.П., вчитель економіки, Ковельська загальноосвітня школа. І-ІІІ ступенів №7 ''
+
+
''2. Урок на тему "Зелена" інформація, необхідна споживачам", Коваль І.Д., вчитель економіки, Обухівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2<br>3. Луців Н.В., Роль товарознавства в забезпеченні екологічної безпеки зовнішнього середовища, УДК 663/664:502<br>4. Загальна економіка: Підручник / За ред. І. Ф. Радіонової .– 2-ге вид., доп. і перероб.– К.: А.П.Н., 2000. <br>5. Задоя А. А., Петруся Ю. Е. Основы экономики: Учеб. пособие. – К.:Вища шк. – Знання, 1998. <br>6. Умови отримання знаку екологічного маркування. [Електрон. ресурс]. – Доступний з : www.ecolabel.org.ua/index.php?id=41.''<br><br>
Ознайомитись з поняттям "екологічне маркування", навчитись правильно тлумачити інформацію надану виробником щодо екологічної чистоти товару .
Хід уроку
1. Значення терміну "екологічно чистий"
2. Вимоги до екологічно чистого товару
3. Найпоширеніші знаки екологічного маркування
4. Екологічне маркування в Україні
Значення терміну "екологічно чистий"
Термін "екологічно чистий", "безпечний" застосовується з метою виявлення найбільш безпечної для людини продукції, але не має однозначного тлумачення. Ця проблема досить актуальна як в нашій країні, так і за кордоном. Словосполучення "екологічно чистий" на етикетці товарів в переважній більшості випадків є поняттям відносним: навіть якщо сам по собі товар дійсно є повністю натуральним і не містить шкідливих речовин, може виявитися, що під час виробництва товарів використовується застаріла технологія, внаслідок чого підприємство негативно впливає на довкілля. Або, наприклад, у “чистого” продукту може бути упаковка, що містить хлор. Це означає, що під час утилізації цієї упаковки методом спалювання, в атмосферу виділиться шкідливий діоксин. А чи можуть меблі з натурального дерева вважатися екологічно чистим товаром? На перший погляд, безумовно, так. Але може виявитися, що для виготовлення цих меблів була використана деревина унікальних столітніх лісів, яких майже не залишилося на планеті. Навряд чи можна вважати в цьому випадку товар екологічно прийнятним.
Вимоги до екологічно чистого товару
Справді екологічно чистим можна назвати товар, який відповідає наступним вимогам. По-перше, він не повинен містити шкідливих для людини і довкілля речовин, і, по-друге, під час виробництва й утилізації самого товару та його упаковки не повинна завдаватися шкода навколишньому середовищу. Але це нереально, оскільки будь-яке виробництво, транспортування й утилізація продукту мають певну негативну дію на довкілля. Відмінність між товарами може бути лише в різній мірі негативної дії.
Найпоширеніші знаки екологічного маркування
Найбільш відомий значок “зелений пункт”, прийнятий в країнах євросоюзу, часто зустрічається на упаковці товарів, означає, що виробник заплатив за переробку упаковки товару або самого товару, коли той відслужить свій термін і перетвориться на відходи.
Рис 2. Знак "Зелена крапка"
Багато виробників товарів, в основному, косметики і парфумерії, вводять твердження або значок “вільно від жорстокості”, на якому може бути зображений кролик, або просто напис, що даний товар не випробовувався на тваринах.
Рис 3. Різні варіанти знаку "Не тестувалось на тваринах".
Як правило, повторно перероблений папір складає лише частину використовуваної сировини. Тому маркування “три зелені стрілки” (”виготовлений з повторно переробленого паперу”) також повинно супроводжуватися поясненням про кількість переробленого матеріалу в продукті. Рекомендується також вказувати частку промислових і побутових відходів паперу.
Рис 4. Міжнародний знак вторинної переробки (стрічка Мьобіуса)
На етикетці повинно бути чітко вказано, чи відноситься маркування до самого продукту або до упаковки. Значення маркування “може бути повторно перероблене” залежить від наявності пунктів переробки і доступу до них споживачів. Так, поліетилен, в принципі, піддається переробці, але реально переробляється тільки 1 %, інше потрапляє на звалища або спалюється.
Екологічне маркування в Україні
Сьогодні все більше покупців в Україні при виборі товару довіряють написам "Екологічно чистий продукт". Разом з тим, законодавство України не передбачає подібного терміну для характеристики товару, зважаючи на відсутність критеріїв, за якими слід визначати його "чистоту". В Україні екологічне маркування, яке ґрунтується на якісних перевагах продукції стосовно негативних впливів на стан здоров'я людини та довкілля, закріплено міжнародним стандартом ISO 14024 (з 2002 року запроваджено до державної системи стандартизації - ДСТУ ISO 14024) і відноситься до категорії «добровільних». З 2004 року знак екологічного маркування "Екологічно чисто та безпечно" внесено до міжнародного реєстру Глобальної Мережі Екологічного маркування - Global Ecolabelling Network (GEN) та визнано 59 країнами світу, зокрема Європейським Союзом. Метою екологічного маркування товарів є інформування споживачів про екологічну пріоритетність маркованої знаком „Екологічно чисто і безпечно” продукції порівняно з аналогічною немаркованою продукцією, сприяння розширенню попиту на продукцію з мінімальним негативним впливом на довкілля та здоров’я людини, і, тим самим, збільшення випуску продукції і кількості вітчизняних підприємств, які забезпечують цей випуск, чим сприяють збереженню здоров’я людей і чистоті оточуючого середовища.
Для отримання знаку екологічного маркування продукції необхідно пройти процедуру сертифікації на відповідність додатковим екологічним вимогам – екологічним критеріям. На сьогоднішній день в Україні екологічно чистими визнано близько 300 товарів. Більшість з них – продукти харчування. Серед непродовольчих екологічно чистих товарів в реєстрі екологічно сертифікованої продукції є неткані матеріали, будівельні, електропобутові, лакофарбові товари. Вони містять меншу кількість токсичних речовин, а під час вторинної переробки або спалювання мінімально забруднюють довкілля.
Рис 5. Знак екомаркування в Україні "Зелений журавлик"
Зображення зеленого журавлика та напис «Екологічно чисто та безпечно», окрім належних якісних характеристик маркованої продукції, свідчить про відповідність до критеріїв екологічності на протязі всього життєвого циклу продукції: від заготівлі сировини до утилізації, а також дійсно гарантує споживачеві екологічну якість.
1. Урок на тему "Зелена" інформація, необхідна споживачам", Орлик С.П., вчитель економіки, Ковельська загальноосвітня школа. І-ІІІ ступенів №7
2. Урок на тему "Зелена" інформація, необхідна споживачам", Коваль І.Д., вчитель економіки, Обухівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 3. Луців Н.В., Роль товарознавства в забезпеченні екологічної безпеки зовнішнього середовища, УДК 663/664:502 4. Загальна економіка: Підручник / За ред. І. Ф. Радіонової .– 2-ге вид., доп. і перероб.– К.: А.П.Н., 2000. 5. Задоя А. А., Петруся Ю. Е. Основы экономики: Учеб. пособие. – К.:Вища шк. – Знання, 1998. 6. Умови отримання знаку екологічного маркування. [Електрон. ресурс]. – Доступний з : www.ecolabel.org.ua/index.php?id=41.
Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.
Над уроком працювали
Орлик С.П.
Коваль І.Д.
Прокопенко Ю.А.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.