|
|
Строка 41: |
Строка 41: |
| <br> '''''Надіслано вчителем-членом Гільдії Лідерів освіти Чебан''''' | | <br> '''''Надіслано вчителем-членом Гільдії Лідерів освіти Чебан''''' |
| | | |
- | [[Category:Теорія_хімічної_будови._Практикуми,_лабораторні,_кейси]] | + | [[Category:Етапи_створення_веб-сайтів._Практикуми,_лабораторні,_кейси]] |
Текущая версия на 14:32, 28 декабря 2012
Практикум до предмету Інформатика, 8 клас
Тема: «Етапи створення веб-сайтів»
Процес створення сайту зазвичай включає декілька етапів: - Проектування, - Розробка дизайну, - Верстка, - Програмування, - Тестування.
З одного боку, всі ці складові процесу обов'язково повинні бути присутніми, а з іншого - вони не завжди шикуються в такій послідовності.
Вони можуть протікати паралельно (особливо якщо над проектом працює група людей), можуть мінятися місцями (наприклад, якщо «движок» для сайту вже написаний як компонент попереднього проекту, і потрібна лише його доопрацювання для поточного проекту), а можуть постійно переплітатися, коли стиль розробки проекту такий, що проектування окремих фрагментів сайту відбувається вже під час роботи.
Строгих правил тут немає і не може бути.
Єдине правило, якого потрібно дотримуватися для того, щоб процес не затягувався і не доводилося переробляти вже майже закінчену роботу, полягає в тому, щоб тестування проходило не тільки в кінці, але і протягом всієї роботи.
При проектуванні потрібно орієнтуватися не тільки на свій смак (оскільки розробники зазвичай краще, ніж пересічні користувачі, орієнтуються в інтерфейсах, в інтернеті і у власних розробках), а радитися з потенційними відвідувачами майбутнього ресурсу - якщо, звичайно, майстерність не досягло такого рівня, коли розробник набагато краще користувача знає, що останньому потрібно.
Це найкраще тестування майбутнього проекту: показувати ескізи, радитися, приймати до відома всі зауваження (необов'язково все їх втілювати в життя).
Те ж саме з дизайном.
Типова помилка російських дизайнерів без великого досвіду - забувати про те, що зовнішній вигляд веб-сторінки є не тільки витвором мистецтва (і демонстрацією ступеня володіння фотошопом), але і інтерфейсом, службовцям для роботи з сайтом.
Навпаки, західні веб-дизайнери (апологети Нільсена) роблять аскетичні веб-сторінки, в яких неможливо заплутатися, але з естетичної точки зору такі сайти виглядають шаблонно і непривабливо. Знайти золоту середину - завдання-максимум ще на етапі проектування.
Найбільша проблема при верстці сайту - написання такого коду, який давав би однаковий або максимально близький результат у всіх сучасних і застарілих браузерах в різних операційних системах, на різних моніторах з різним дозволом і за різних умов (відключені або включені активні сценарії, таблиці стилів, зображення і доповнення начебто Java або Flash).
У таких умовах тестування набуває особливої важливості. При програмуванні ж тести важливі в двох випадках: під час написання коду при «обкатці» його в умовах, наближених до реальних (на домашньому або тестовому сервері) і після розміщення проекту на робочому сервері.
Файли конфігурації (наприклад,. Htaccess на сервері Apache), змінні оточення, шляхи до файлів, робота модулів (наприклад, кількість перенаправлень в модулі mod rewrite) та інші нюанси можуть різнитися на тестовому і реальному серверах. Всі ці фактори роблять постійне тестування абсолютно необхідним.
Розглянемо, як може протікати процес створення сайту за умов, коли всі функції (дизайнер, кодер, програміст і т. п.) виконує один і той же чоловік.
Грамотне проектування визначає, скільки часу буде витрачено на створення сайту, переробку його під впливом замовника, порадників і здорового глузду, а також на редизайн та зміна структури надалі. Важливо уявити собі кожний з наступних процесів і зрозуміти, що і в якій послідовності потрібно робити.
Щоб створити дійсно цікавий і корисний сайт, необхідно добре розуміти механізми його створення.
1. Аналіз та проектування Аналіз сильних і слабких сторін конкурентів, інформаційне проектування сайту, розробка його концепції, розуміння аудиторії на яку сайт розрахований.
Це перший і важливий етап, оскільки він визначає подальшу роботу над сайтом - дизайн, програмування, написання коду. Опис і аналіз кожного етапу проектування веб-сайту дозволяє оцінити його з різних позицій, - як користувачів, так і творців, що повинно зробити проект, що розробляється цікавим і зручним для цільової аудиторії, а авторам краще зрозуміти його призначення і структуру.
2. Написання контенту Під контентом розуміється інформаційне наповнення сайту. Термін запозичений, але вже устоявся і застосовується для позначення вмісту сайту. З'явилися навіть похідні поєднання - контент-майстер, контент-проект.
Мабуть, написання вмісту один із найважчих моментів при створенні будь-якого ресурсу, але він і дуже важливий. Адже, що приваблює відвідувачів в першу чергу, змушує знову і знову повертатися на сайт? Звичайно, інформація. Саме написання вмісту слід приділити більшу увагу. Більшість розробників сайтів роблять типову помилку, спочатку малюючи дизайн, а потім вже починають думати, який би текст в нього впихнути. Дизайн лише допомагає краще орієнтуватися по сайту, направляючи і підвищуючи естетичне сприйняття від вмісту, але ні в якій мірі його не замінюючи.
3. Креатив Теж запозичений термін для позначення візуальної складової сайту. Сюди входить розробка дизайну, графічних елементів, обробка графіки та все що з нею пов'язано. Попередньо робляться начерки на папері, щоб визначити найкращий варіант розташування типових елементів на сайті.
4. Написання коду Створення веб-сторінок, програмування, написання функціональної частини. Процес вважається малотворческім, оскільки зазвичай йде просте забивання матеріалів по шаблонах, розробленим дизайнером.
5. Тестування На цьому етапі перевіряється все: зручність навігації, цілісність даних, коректність посилань і орфографія. Краще, щоб тестування проводили не самі розробники сайту, а інші люди. У процесі роботи над сайтом наскільки до нього звикаєш, що навіть відверті ляпи не помічаються.
Багатьом відомо, що тестування будь-якої програми, в тому числі і сайту, розбивається на декілька етапів. Перший, званий альфа-версія - помилки ще помічаються самими розробниками. Коли розробники помилки перестають помічати, продукт перетворюється в бета-версію. Ось тоді і треба його передавати іншим людям на перевірку. Всі знайдені помилки і зауваження природно виправляються.
6. Публікація Розміщення сайту в Інтернеті. Для публікації можна скористатися безкоштовним хостингом (www.narod.ru, www.boom.ru та ін), розміщувати сайт у провайдера або скористатися іншими можливостями.
7. Розкрутка Рекламна компанія по пізнаванню сайту і підвищення його відвідуваності. Сюди входить реєстрація сайту в пошукових системах, обмін посиланнями, банерна реклама та ін
Розкрутка сайту важливо, оскільки про нього ніхто не дізнається, поки про це голосно, навіть не заявити, а крикнути на весь Інтернет: "Є такий сайт!".
8. Підтримка Ще на етапі проектування необхідно задатися питанням, яким чином будуть додаватися нові розділи і матеріали, що буде відбуватися зі старими. Можливо, буде потрібно створення архіву новин, куди будуть потрапляти новини, які втратили свою актуальність. Ще більш важливим є постійне оновлення інформації на сайті. Наскільки часто буде відбуватися оновлення (рекомендується не рідше одного разу в 2 тижні), хто і як буде це робити. Як не грубо це звучить, але необхідно підгодовувати своїх читачів, щоб вони знову і знову заходили до вас на сайт. Як це робити залежить тільки від вас.
Наведені етапи є типовими при розробці сайтів будь-якої спрямованості - від освітніх ресурсів до інформаційних порталів. Короткий опис етапів створення сайту звичайно навряд чи навчить їх створювати. Але, сподіваюся, допоможе краще зрозуміти, як же насправді розробляються веб-сайти.
Надіслано вчителем-членом Гільдії Лідерів освіти Чебан
Предмети > Інформатика > Інформатика 8 клас > Етапи створення веб-сайтів > Етапи створення веб-сайтів. Практикуми, лабораторні, кейси
|