Версия 19:25, 25 февраля 2010
Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 7 клас>> Хімія: Складання формул бiнарних сполук за валентністю елементів
Складання хімічних формул за валентністю. Знаючи валентність елементів, які утворюють дану речовину, можна скласти її хімічну формулу. Наприклад, треба визначити формулу фосфор оксиду, в якому валентність Фосфору дорівнює п'яти. Для цього записуємо хімічні символи елементів, які входять до складу даного оксиду, над ними позначаємо валентності елементів: V II P O Знаходимо найменше спільне кратне валентностей обох елементів. Воно дорівнює 10 (5 • 2 = 10). Щоб визначити співвідношення числа атомів першого й другого елементів, знайдене найменше спільне кратне почергово ділимо на величину валентності кожного з елементів. Так визначаємо індекси, які слід поставити біля символу відповідного хімічного елемента. Отже, формула оксиду фосфору Р2О5. Багато які елементи в різних сполуках виявляють різну валентність. Це означає, що валентність буває стала і змінна. У назвах речовин, утворених елементами зі змінною валентністю, після назви цього елемента у дужках пишуть римську цифру, яка позначає валентність даного елемента в цій сполуці. Наприклад, FеО — ферум(ІІ) оксид, Fе2O3 — ферум(ІІІ) оксид; СuСl2 — купрум(ІІ) хлорид, СuСl — купрум(І) хлорид. Як же дізнатись, яку валентність виявляє елемент? На цьому етапі вивчення хімії валентність елемента будемо визначати, виходячи з того місця, яке посідає цей елемент у таблиці Менделєєва. Для елементів—металів, що розміщені у головних підгрупах, валентність дорівнює номеру групи. Неметалічні елементи проявляють в основному дві валентності: вищу, яка дорівнює номеру групи, і нижчу, яка дорівнює різниці між числом 8 (загальна кількість груп в таблиці) і номером групи, в якій перебуває елемент. Наприклад, Сульфур в має вищу валентність 6 і нижчу — 2. Якщо метали сполучаються з неметалами, то останні виявляють нижчу валентність. Нижчу валентність виявляє той елемент, який розміщений у таблиці Менделєєва правіше і вище, а вищу, відповідно, лівіше і нижче. Звичайно, як і будь-яке правило, воно має винятки, але ми поки що торкатися їх не будемо.
КОРОТКІ ВИСНОВКИ Валентність елемента — це властивість його атомів приєднувати певне число атомів того самого або інших елементів. За одиницю валентності приймають валентність Гідрогену. Валентність елемента можна визначити на підставі його розміщення у таблиці Менделєєва. У елементів металів валентність найчастіше дорівнює номеру групи, в якій він міститься. У елементів неметалів вища валентність дорівнює номеру групи, а нижча — різниці між числом 8 і номером групи.
Завдання для самоконтролю 1. Від якої властивості атомів залежить склад сполук? Як ця властивість визначається? 2. Визнач валентність атомів елементів у таких сполуках: а) РbО, РbO2, Р2O5, SiO2; б) HBr, H2S, РН3, SiH4. 3. Визнач валентність атомів елементів: а) у сполуках із Хлором, знаючи, що він одновалентний: CuCl2, KCl, FeCl3, ССl4, ZnCl2, РСl5; б) у сполуках із Сульфуром, знаючи, що він двовалентний: MgS, Na2S, CuS, Cu2S, Al2S3, ZnS. 4. Знаючи, що Нітроген виявляє змінну валентність від І до IV включно, склади формули відповідних оксидів Нітрогену і вкажи назву кожного з них. 5. В якій із наведених формул речовин валентність сполученого з Oксигеном елемента найвища: SO2, К2O, Сr2O3, Р2O5, ВаО? 6. В якій із сполук, що мають формули MgO, SO3, Fe2O3, Na2O, валентність сполученого з Оксигеном елемента найнижча?
Додаткові завдання 7*. Запиши формули хлоридів і оксидів одно-, дво- і тривалентних металів.Зазнач назву кожної сполуки. 8*. Обґрунтуй, чи можеш ти написати формулу сполуки Оксигену з Хлором, користуючись наведеними в тексті правилами. Чому? 9*. Визнач валентність Купруму, Феруму, Мангану в оксидах СuО, FеО, Fе2O3, МnO2, Мn2O7. Поясни, чому їхня валентність не підкоряється наведеним у тексті правилам.
Хімія 7. Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. Н. М. Буринська
Планування уроків з хімії , відповіді на тести, завдання та відповіді по класам , домашнє завадання та робота з хімії 7 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|