Версия 09:22, 10 марта 2010
Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 5 клас>>Українська література 5 клас>> Українська література: Міфи та легенди українців. «Про вітер», «Про вогонь», «Про дощ», «Чому пес живе коло людини?», «Лісова панна»
ПРО ВОГОНЬ Вогонь одного господаря здибався з вогнем другого господаря, й вони почали між собою говорити. Перший каже: «Meні добре в мого господаря, бо він гарно обходиться зо мною — коли треба, то кладе гарних дровець, а як не треба, то бере чистої водиці й мене заливає. Так що мені добре». Другий каже: «Мені дуже зле, бо господар дае погані дрова, а коли мене не треба, то заливає помиями. Ото я хочу йому відомстити тим, що піду гуляти по його господарстві. Перший каже: «Коли будеш гуляти, не спали там колеса мого господаря, яке лежить на подвір'ї твого». От вночі розпочалась пожежа в другого господаря i згоріло все, а колесо першого викотилося та й залишилося.
Які риси характеру людини цінувалися в давнину? А чи сьогодні вони в пошані?
ПРО BITEP Молотив один господар. Як змолотив, почав віяти зерно, але тяк не може закінчити: стане на один бік — вітер з іншого боку дме, перейде — а вітер наче насміхається. Розсердився чоловік, вихопив з-за халяви ніж та й кинув за вітром. А ніж i щез, наче й не було. I з тієї хвилини вітер перестав чоловікові перешкоджати. Однак i вестися чоловікові перестало: що не почне — то на зле виходить, за що не візьметься — погано скінчить. Покинув чоловік господарство та й пішов у світ. Приходить до одного села, а там лише в одній хаті світиться. Проситься він на ніч. — Як же я маю тебе на ніч прийняти, коли ти ме ногу ножем врізав, — відказує йому господар. Аж тоді зрозумів той чолов'яга, що самого вітра своїм ножем поранив.
Чому перестало щастити чоловкові?
ПРО ДОЩ Є повір'я, за яким Бог має особливі склади дощу на краю світу... Коли з'являється потреба пускати дощ на землю, Бог посилає пророка Іллю i глухого янгола. Вони набирають дощ у хмару i розносять його по світу. При цьому часто буває, що як почнуть вони пускати дощ, то пускають його безперервно, декілька днів поспіль. Так стаеться тому, що глухий янгол запитуе в Бога, куди потрібно пускати дощ. Бог каже йому: «Ходи там, де чорно», — а вш, не розчувши, ходить там, де вчора. Бог каже: «Іди туди, де просять», — а вш, не розчувши, не туди, де косять. Бог каже: «Іди туди, де ждуть», — а він, не розчувши, іде туди, де жнуть. Досить поширена думка, що дощ — це вода, яка насотується з Mopiв, piк, озер, колодязів, ставків та інших водойм i виливається у хмари райдугою. Сама райдуга уявляється «цмоком», тобто насосом. Разом з водою райдуга всотує i все, що є у воді — жаб, черв'яків, риб, каміння, які потім i випадають із хмар разом з дощем. Але воду всмоктує лише синювато-червона райдуга, тоді як яскраво-червона не діє i є лише веселкою, оскільки під час її появи прояснюється від сонячного проміння (стає веселим) видно-круг, який перед тим був закритий хмарами i навіював сум. А ще райдугу вважають шляхом, яким сходять з неба янголи, щоб набрати води. Цю воду вони потім виливають на особливу сітку (сито) i так утворюють дощ.
Як, на думку наших предків, утворювався дощ? Які з подій цієї легенди є реальними, а які — фантастичними?
ЧОМУ ПЕС ЖИВЕ КОЛО ЛЮДИНИ? Давно, дуже давно пес жив co6i самітний. Hapештi надокучило йому все самому блукати в лісі й вирішив co6i знайти друга-товариша, з котрим би жив. Але хотів, аби цей його товариш був найсильніший з ycix тварин. Jlicoвi звірята радили йому піти до вовка. Пішов пес до нього й каже: — Вовче, брате, живімо разом! Вовк одповів: — Чому би ні! Зачали жити в'єдно1. Раз, як ночували в лісі, вчув пес якийсь шелест i зачав трястися-боятися. Пробудив вовка, а той йому каже: — Будь тихо, бо прийде ведмідь i з'їсть нас! Тоді здогадався пес, що ведмідь сильніший за вовка. Пішов до ведмедя й каже: — Ведмедю, братику, жиймо в'єдно! — Коли в'єдно, то в'єдно, — відповів ведмiдь. Минула коротка доба. Раз на зорях вчув пес якийсь шелест i зачав боятися. Пробудився ведмідь та й сказав: — Затягнімся в корч, бо ще надійде лев та роздере нас обох! Подумав пес, що лев має бути сильнішим. Лишив ведмедя i пішов до двору короля лева. — Леве, леве, королю звipiв, жиймо в'єдно! — За слугу прийму тя2, — відповів лев. Пес зостався з ним. Раз так понад вечір зачав пес боятися i зачав вити, гавкати. Вибіг лев з палати i каже йому: — Мовчи, бо ще надійде людина й застрілить нас обох! Пес замовк, але зараз здогадався, що людина має бути сильнішою, коли її лев боїться. Пішов пес до людини i пристав до служби в неї. Від того часу й живе пес з людиною.
1 В'едно — разом. 2 Тя — тебе.
Як ви вважаєте, чи завжди добре жити з найсильнішим? Чому?
Українська література 5 клас. Шабельникова Л. П. Вислано читачами інтернет-сайту
Календарно-тематичне планування української літератури, завдання школяру 5 класу, курси учителю української літератури 5 класу
Гіпермаркет знань, Українська література, Українська література 5 клас
Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани-конспекти уроків з української літератури 5 класу, книги та підручники згідно каленадарного плануванння української літератури 5 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|