Версия 20:59, 21 июня 2010
Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>>Українська мова: Форми дієслова (загальне ознайомлення)
Дієслово має п'ять основних форм: • неозначена форма; • особові форми; • дієприкметник; • безособова форма на -но, -то; • дієприслівник.
70. Проаналізуйте таблицю. Визначте, до яких форм дієслова належать виділені в прислів'ях слова. 1. Добре того навчати, хто хоче все знати. 2. Мудрим ніхто не вродився, а навчився. 3. Учись, на інших дивлячись. 4. Свою роботу вимірюй зробленим ділом. 5. Що написано пером, того не виволочиш волом. 6. Не хвалися, у поле йдучи, а хвалися, врожай везучи. 7. Хто що знає, тим і заробляє. Які дієслівні форми, на вашу думку, трапляються в мовленні найчастіше? Поясніть, чому.
71. Перепишіть прислів'я, на місці крапок уставте дібрані з довідки дієслівні форми. За таблицею визначте їхні назви. 1. Базіка з мухи слона ... . 2. Ви говоріть, а ми будемо ... . 3. Два брехуни однієї правди не ... . 4. Брехню ... , брехунів б'ють. 5. Аж до діброви ... наші розмови. 6. У ... рот муха не влетить. 7. До чужого рота ... ворота. 8. За що куплено, за те ... . ДОВІДКА: Зробить. Чути. Не приставиш. Підтакувати. Скажуть. Слухаючи. Закритий. Продано. • У записаних реченнях визначте антоніми. До яких форм дієслова вони належать? • Визначте в реченнях особові дієслова. Поясніть, як ви їх упізнаєте.
72. Перепишіть висловлювання, визначте в ньому дієслова. З'ясуйте граматичні ознаки кожного: час, особу, число, рід (якщо є). Людство поділяється на дві частини. Перша дивиться телевізор; друга не дивиться або майже не дивиться його. Я належу до другої, тому що вважаю телевізор хронофагом. Із жалем думаю про тих, хто всі свої уявлення та знання про світ черпає з «ящика». Вони йдуть крізь життя й тягнуть за собою, мовби свою тінь, невиліковну телезалежність. Вони все знають, усіх упізнають, носять у голові нав'язані кимось думки та погляди. Усе, чого не було в «ящику», для них не становить жодної цінності. За М. Слабошпицьким. • Лексичне значення слова хронофаг з'ясуйте за тлумачним словничком. Чи спільнокореневі з ним іншомовні слова хронічний та хронологічний? Перевірте себе за словником іншомовних слів. • Виділене слово передайте звукописом. Поясніть відмінність між його вимовою та написанням. • Визначте, до якого типу мовлення належить висловлювання. Свою думку доведіть. Розкажіть, як ви ставитеся до телебачення. У відповіді вживайте дієслова, які називають процеси мовлення й мислення. Обговоріть із батьками та однокласниками переваги і вади телевізійної ери.
73. Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між двома семикласниками-прйятелями на стадіоні після футбольного матчу. Зміст розмови — обговорення гри. У репліках уживайте подані або самостійно дібрані дієслова-синоніми на позначення дій футболістів: форварда, захисника, воротаря.
Бігти, мчати, нестися, гнатися, чесати. Рухатися, переміщатися, ворушитися, пересуватися, повертатися, сунути, перелітати. Стрибати, скакати, вибрикувати, гопати. Налетіти, наскочити, нагрянути, налинути. Ловити, хапати, хватати. Штовхати, штурхати, штурляти, пхати, підпихати, стусати, тручати. Перемогти, побороти, подолати, подужати, виграти, розгромити, розмолотити, пересилити.
74. Складіть і розіграйте діалог, який міг би відбутися між семикласницями-подружками після концерту улюбленого співака (співачки, гурту) дорогою додому. Зміст бесіди — обговорення репертуару та його виконання. У репліках уживайте дієслова на позначення виконуваних артистами дій.
С півати, виводити, заливатися, горланити, лебедіти, кургикати. Надірвати (про голос), зірвати, надсадити, підвередити. Танцювати, стрибати, кресати, вибивати, викаблучувати, садити, гопкати, чесати, шкварити, утинати. Говорити, казати, промовляти, балакати, прорікати, цідити, карбувати, скрипіти, сичати, шипіти. 75. Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між класним керівником та матір'ю (або батьком) семикласника. Мета батька — дізнатися про успіхи сина. Мета вчителя — поінформувати про навчання й поведінку хлопця. У репліках уживайте дієслова на позначення дій і станів.
Рідна мова. 7 клас. О. Глазова, Ю. Кузнецов
Українська мова для 7 класу, підручники та книги з українська мови скачати, бібліотека онлайн
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|