KNOWLEDGE HYPERMARKET


Зоологія - наука про тварин. Повні уроки
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>Біологія>>[[Біо...»)
Строка 3: Строка 3:
<br>'''''Мета уроку:'''''<br>1. Зформувати знання про зоологію як науку, про її основні завдання; <br>2. Розкрити те, що тваринний світ – складова частина природи; <br>3. Ознайомити із загальними ознаками тварин, різноманітністю тваринного світу та його класифікацією.<br>'''''Хід уроку.'''''<br>'''''Частина 1.'''''<br>'''''Зоологія – наука про тварин.'''''<br>Зооло́гія (грец. «зоон» — тварина, «логос» — слово, учение) - біологічна наука, предметом вивчення якої є представники царства Animalia (тварини). <br>Предметом зоології служить вивчення тваринного світу по відношенню до будови і відправлень тіла тварин, їх розвитку, розподілу по землі, взаємних відносин їх за будовою і походженням і відносин до навколишнього світу. <br>Основна мета зоології як науки — узагальнення й одержання нових знань про різноманітність тварин&nbsp; та рівні організації, опрацювання методів раціонального використання та охорони тварин і їх угруповань, стан їх ресурсів.<br>Основні зоологічні дисципліни: морфологія, систематика, палеозоологія, ембріологія тварин, філогенія, зоогеографія, етологія, протозоологія, карцинологія, герпетологія, малакологія, теріологія, орнітологія. <br>http://www.youtube.com/watch?v=2-gKRd3Ay5I&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
<br>'''''Мета уроку:'''''<br>1. Зформувати знання про зоологію як науку, про її основні завдання; <br>2. Розкрити те, що тваринний світ – складова частина природи; <br>3. Ознайомити із загальними ознаками тварин, різноманітністю тваринного світу та його класифікацією.<br>'''''Хід уроку.'''''<br>'''''Частина 1.'''''<br>'''''Зоологія – наука про тварин.'''''<br>Зооло́гія (грец. «зоон» — тварина, «логос» — слово, учение) - біологічна наука, предметом вивчення якої є представники царства Animalia (тварини). <br>Предметом зоології служить вивчення тваринного світу по відношенню до будови і відправлень тіла тварин, їх розвитку, розподілу по землі, взаємних відносин їх за будовою і походженням і відносин до навколишнього світу. <br>Основна мета зоології як науки — узагальнення й одержання нових знань про різноманітність тварин&nbsp; та рівні організації, опрацювання методів раціонального використання та охорони тварин і їх угруповань, стан їх ресурсів.<br>Основні зоологічні дисципліни: морфологія, систематика, палеозоологія, ембріологія тварин, філогенія, зоогеографія, етологія, протозоологія, карцинологія, герпетологія, малакологія, теріологія, орнітологія. <br>http://www.youtube.com/watch?v=2-gKRd3Ay5I&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
-
''Відео 1. Тваринний світ навколо нас.''<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;<br>'''''Контролюючий блок № 1'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте поняття зоології – як науки. <br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Яка основна мета зоології як науки.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Назвіть основні зоологічні дисципліни.&nbsp;
+
''Відео 1. Тваринний світ навколо нас.''<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;<br>'''''Контролюючий блок № 1'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте поняття зоології – як науки. <br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Яка основна мета зоології як науки.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Назвіть основні зоологічні дисципліни.&nbsp;  
-
 
+
-
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>'''''Частина 2.'''''<br>'''''Різноманітність тварин та їх класифікація.'''''<br>Світ тварин, що населяють нашу планету, надзвичайно різноманітний. Ттварин налічують майже 1600000 видів. Класифікація Тварин - система групування тварин за категоріями, заснованим на спільних для них характеристики. Кожна тварина отримує двухчленное латинське найменування, де перша частина вказує РІД тварини, а друга - ВИД. Вид складається з тварин, здатних схрещуватися між собою в природних умовах. Рід об'єднує всі подібні та споріднені види. Сімейство включає всі пов'язані між собою пологи, а загін складається з усіх споріднених між собою сімейств. Подібні загони об'єднують в класи, а з класів складаються типи. Понад двадцять типів становлять царство тварин.<br>
+
 +
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>'''''Частина 2.'''''<br>'''''Різноманітність тварин та їх класифікація.'''''<br>Світ тварин, що населяють нашу планету, надзвичайно різноманітний. Ттварин налічують майже 1600000 видів. Класифікація Тварин - система групування тварин за категоріями, заснованим на спільних для них характеристики. Кожна тварина отримує двухчленное латинське найменування, де перша частина вказує РІД тварини, а друга - ВИД. Вид складається з тварин, здатних схрещуватися між собою в природних умовах. Рід об'єднує всі подібні та споріднені види. Сімейство включає всі пов'язані між собою пологи, а загін складається з усіх споріднених між собою сімейств. Подібні загони об'єднують в класи, а з класів складаються типи. Понад двадцять типів становлять царство тварин.<br>
 +
<br>
''Малюнок 1.&nbsp; Класифікація тварин.&nbsp; ''<br>Царство тварин (Animalia) ділиться на два півцарства:  
''Малюнок 1.&nbsp; Класифікація тварин.&nbsp; ''<br>Царство тварин (Animalia) ділиться на два півцарства:  
-
одноклітинні (Protozoa) і багатоклітинні (Metazoa). <br>Класифікація:<br>1.&nbsp; Підцарство Найпростіші, або Одноклітинні (Protozoa).
+
одноклітинні (Protozoa) і багатоклітинні (Metazoa). <br>Класифікація:<br>1.&nbsp; Підцарство Найпростіші, або Одноклітинні (Protozoa).  
-
( Тип Саркомастігофори (Sarcomastigophora); Тип Споровики (Sporozoa); Тип Кнідоспорідіі (Cnidosporidia); Тип мікроспоридії (Microsporidia); Тип Інфузорії (Infusoria), або (Ciliata)
+
( Тип Саркомастігофори (Sarcomastigophora); Тип Споровики (Sporozoa); Тип Кнідоспорідіі (Cnidosporidia); Тип мікроспоридії (Microsporidia); Тип Інфузорії (Infusoria), або (Ciliata)  
-
 
+
-
www.youtube.com/watch?v=r6CbS68_Gpg&amp;feature=related<br>''Відео 2. Одноклітинні під мікроскопом.&nbsp; ''<br><br>2. Багатоклітинні <br>Підцарство первинні багатоклітинні&nbsp; (Prometazoa) (типи: Губки (Porifera), Пастинчасті (Placozoa).<br>Підцарство Справжні багатоклітинні (Eumetazoa) <br>- Розділ Кишковопророжнинні (Coelenterata) (Типи: Реброплави (Ctenophora), Кнідарії (Cnidaria))<br>- Розділ Двобічно-симетричні (Bilateralia) <br>Підрозділ Первиннороті (Protostomia):&nbsp;&nbsp; Типи: Плоскі черви (Platyhelmintes), Прямоплави (Orthonectida), Дицієміди (Dicyemida), Немертини (Nemertina), Мікрощелепні (Micrognathozoa), Черевовійчасті черви (Gastrotricha), Коловертки (Rotatoria), Ацеломорфи (Acoelomorpha),&nbsp; Гнатостомуліди (Gnathostomulida), Внутрішньопорошицеві (Entoprocta), Колючеголові черви (Acanthocephala),&nbsp; Головохоботні (Cephalorhyncha), Круглі черви (Nematoda), Волосові (Nematomorpha), Цикліофори (Cycliophora), Молюски (Mollusca), Сипункуліди (Sipunculida), Кільчасті черви (Annelida),&nbsp; Ехіури (Echiura), Тихоходи (Tardigrada), Первиннотрахейні (Onichophora), Членистоногі (Arthropoda), Фороніди (Phoronida), Мохуватки (Bryozoa), Плечоногі (Brachiopoda).<br>Підрозділ Вториннороті (Deuterostomia): Типи: Голкошкірі (Echinodermata), Щетинкощелепні (Chaetognatha), Напівхордові (Hemichordata), Хордові&nbsp; (Chordata).<br>Також можно класифікувати тварин за наявністю хребта&nbsp; на безхребетні та хребетні. <br>Безхребетні тварини - особливістю цих організмів є повна відсутність внутрішнього скелета, або є тільки зовнішній скелет, представлений у вигляді панцира. Розрізняють такі типи безхребетних тварин.<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Найростіші (лат. Protozoa); <br>
+
 +
www.youtube.com/watch?v=r6CbS68_Gpg&amp;feature=related<br>''Відео 2. Одноклітинні під мікроскопом.&nbsp; ''<br><br>2. Багатоклітинні <br>Підцарство первинні багатоклітинні&nbsp; (Prometazoa) (типи: Губки (Porifera), Пастинчасті (Placozoa).<br>Підцарство Справжні багатоклітинні (Eumetazoa) <br>- Розділ Кишковопророжнинні (Coelenterata) (Типи: Реброплави (Ctenophora), Кнідарії (Cnidaria))<br>- Розділ Двобічно-симетричні (Bilateralia) <br>Підрозділ Первиннороті (Protostomia):&nbsp;&nbsp; Типи: Плоскі черви (Platyhelmintes), Прямоплави (Orthonectida), Дицієміди (Dicyemida), Немертини (Nemertina), Мікрощелепні (Micrognathozoa), Черевовійчасті черви (Gastrotricha), Коловертки (Rotatoria), Ацеломорфи (Acoelomorpha),&nbsp; Гнатостомуліди (Gnathostomulida), Внутрішньопорошицеві (Entoprocta), Колючеголові черви (Acanthocephala),&nbsp; Головохоботні (Cephalorhyncha), Круглі черви (Nematoda), Волосові (Nematomorpha), Цикліофори (Cycliophora), Молюски (Mollusca), Сипункуліди (Sipunculida), Кільчасті черви (Annelida),&nbsp; Ехіури (Echiura), Тихоходи (Tardigrada), Первиннотрахейні (Onichophora), Членистоногі (Arthropoda), Фороніди (Phoronida), Мохуватки (Bryozoa), Плечоногі (Brachiopoda).<br>Підрозділ Вториннороті (Deuterostomia): Типи: Голкошкірі (Echinodermata), Щетинкощелепні (Chaetognatha), Напівхордові (Hemichordata), Хордові&nbsp; (Chordata).<br>Також можно класифікувати тварин за наявністю хребта&nbsp; на безхребетні та хребетні. <br>Безхребетні тварини - особливістю цих організмів є повна відсутність внутрішнього скелета, або є тільки зовнішній скелет, представлений у вигляді панцира. Розрізняють такі типи безхребетних тварин.<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Найростіші (лат. Protozoa); <br>
 +
<br>
''Малюнок 3. Найростіщі. Інфузорія.''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Хробаки (лат. Vermes);<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Кишковопорожнинні (лат. Coelenterata);<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
''Малюнок 3. Найростіщі. Інфузорія.''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Хробаки (лат. Vermes);<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Кишковопорожнинні (лат. Coelenterata);<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
Строка 25: Строка 25:
''Малюнок 5. Молюск.&nbsp; Черевоногі (Gastropoda). Cypraea chinensis. ''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Членистоногі (лат. Arthropoda);&nbsp; <br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Комахи (лат. Insecta).<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
''Малюнок 5. Молюск.&nbsp; Черевоногі (Gastropoda). Cypraea chinensis. ''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Членистоногі (лат. Arthropoda);&nbsp; <br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Комахи (лат. Insecta).<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
-
''Малюнок 7. Комахи. Європейська медоносна пджола. ''
+
''Малюнок 7. Комахи. Європейська медоносна пджола. ''  
http://www.youtube.com/watch?v=lpprXj8MHQ0<br>''Відео 3.&nbsp; Представник комах – шміль. ''<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
http://www.youtube.com/watch?v=lpprXj8MHQ0<br>''Відео 3.&nbsp; Представник комах – шміль. ''<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
-
Хребетні тварини - особливістю цих представників тваринного світу є наявність справжнього кісткового або хрящового скелета, основою якого є хребетний стовп. Ця група відрізняється великим різноманіттям і включає в себе наступні різновиди організмів.<br>- Риби (лат. Pisces);<br><br>''Малюнок 8. Риби. ''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Земноводні (лат. Amphibia);
+
Хребетні тварини - особливістю цих представників тваринного світу є наявність справжнього кісткового або хрящового скелета, основою якого є хребетний стовп. Ця група відрізняється великим різноманіттям і включає в себе наступні різновиди організмів.<br>- Риби (лат. Pisces);<br><br>''Малюнок 8. Риби. ''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Земноводні (лат. Amphibia);  
-
http://www.youtube.com/watch?v=S6ny0Axq3oM
+
http://www.youtube.com/watch?v=S6ny0Axq3oM  
-
''Відео 4. Земноводні. ''<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Плазуни (лат. Reptilia);
+
''Відео 4. Земноводні. ''<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Плазуни (лат. Reptilia);  
-
http://www.youtube.com/watch?v=m4WI8XLD5Ss&amp;NR=1 <br>''Відео 5. Плазуни.''
+
http://www.youtube.com/watch?v=m4WI8XLD5Ss&amp;NR=1 <br>''Відео 5. Плазуни.''  
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Птахи (лат. Aves); <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Птахи (лат. Aves); <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
Строка 41: Строка 41:
''Малюнок 9. Птахи. ''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ссваці (лат. Mammalia).<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
''Малюнок 9. Птахи. ''<br>-&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ссваці (лат. Mammalia).<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  
-
''Малюнок 10. Ссваці.''<br>
+
''Малюнок 10. Ссваці.''<br>  
-
www.youtube.com/watch?v=SA7F1iRx-4c
+
www.youtube.com/watch?v=SA7F1iRx-4c  
''Видео 6. Ссавці.&nbsp;'' <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>'''''Контролюючий блок № 2'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Назвіть основну класифікацію тварин.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте визначення поняття царство.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте визначення понятть хребетні та безхребетні тварини.<br><br>'''''Список використаних джерел'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Зоологія. Підручник для 6-7 класів середньої школи. За ред. акад.. Б.Є. Биховського.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Біологія, Посібник для вступників до вищих учбових закладів. За ред. В.Г. Цибуха. Вид-во Львів.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мазурмович Б. М. Розвиток зоології на Україні. — Київ: Вид-во Київського університету, 2002. — 229 с.<br><br>''<br>Відредаговано та надіслано Борисенко И.''<br><br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
''Видео 6. Ссавці.&nbsp;'' <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>'''''Контролюючий блок № 2'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Назвіть основну класифікацію тварин.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте визначення поняття царство.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дайте визначення понятть хребетні та безхребетні тварини.<br><br>'''''Список використаних джерел'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Зоологія. Підручник для 6-7 класів середньої школи. За ред. акад.. Б.Є. Биховського.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Біологія, Посібник для вступників до вищих учбових закладів. За ред. В.Г. Цибуха. Вид-во Львів.<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мазурмович Б. М. Розвиток зоології на Україні. — Київ: Вид-во Київського університету, 2002. — 229 с.<br><br>''<br>Відредаговано та надіслано Борисенко И.''<br><br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
+
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
 +
 
 +
[[Category:Біологія_8_клас]]

Версия 17:56, 8 ноября 2010

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Зоологія – наука про тварин. Різноманітність тварин та їх класифікація. Повні уроки


Мета уроку:
1. Зформувати знання про зоологію як науку, про її основні завдання;
2. Розкрити те, що тваринний світ – складова частина природи;
3. Ознайомити із загальними ознаками тварин, різноманітністю тваринного світу та його класифікацією.
Хід уроку.
Частина 1.
Зоологія – наука про тварин.
Зооло́гія (грец. «зоон» — тварина, «логос» — слово, учение) - біологічна наука, предметом вивчення якої є представники царства Animalia (тварини).
Предметом зоології служить вивчення тваринного світу по відношенню до будови і відправлень тіла тварин, їх розвитку, розподілу по землі, взаємних відносин їх за будовою і походженням і відносин до навколишнього світу.
Основна мета зоології як науки — узагальнення й одержання нових знань про різноманітність тварин  та рівні організації, опрацювання методів раціонального використання та охорони тварин і їх угруповань, стан їх ресурсів.
Основні зоологічні дисципліни: морфологія, систематика, палеозоологія, ембріологія тварин, філогенія, зоогеографія, етологія, протозоологія, карцинологія, герпетологія, малакологія, теріологія, орнітологія.
http://www.youtube.com/watch?v=2-gKRd3Ay5I                  &nbsp;

Відео 1. Тваринний світ навколо нас.
                    
Контролюючий блок № 1
1.    Дайте поняття зоології – як науки.
2.    Яка основна мета зоології як науки.
3.    Назвіть основні зоологічні дисципліни. 

      
Частина 2.
Різноманітність тварин та їх класифікація.
Світ тварин, що населяють нашу планету, надзвичайно різноманітний. Ттварин налічують майже 1600000 видів. Класифікація Тварин - система групування тварин за категоріями, заснованим на спільних для них характеристики. Кожна тварина отримує двухчленное латинське найменування, де перша частина вказує РІД тварини, а друга - ВИД. Вид складається з тварин, здатних схрещуватися між собою в природних умовах. Рід об'єднує всі подібні та споріднені види. Сімейство включає всі пов'язані між собою пологи, а загін складається з усіх споріднених між собою сімейств. Подібні загони об'єднують в класи, а з класів складаються типи. Понад двадцять типів становлять царство тварин.


Малюнок 1.  Класифікація тварин. 
Царство тварин (Animalia) ділиться на два півцарства:

одноклітинні (Protozoa) і багатоклітинні (Metazoa).
Класифікація:
1.  Підцарство Найпростіші, або Одноклітинні (Protozoa).

( Тип Саркомастігофори (Sarcomastigophora); Тип Споровики (Sporozoa); Тип Кнідоспорідіі (Cnidosporidia); Тип мікроспоридії (Microsporidia); Тип Інфузорії (Infusoria), або (Ciliata)

www.youtube.com/watch?v=r6CbS68_Gpg&feature=related
Відео 2. Одноклітинні під мікроскопом. 

2. Багатоклітинні
Підцарство первинні багатоклітинні  (Prometazoa) (типи: Губки (Porifera), Пастинчасті (Placozoa).
Підцарство Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
- Розділ Кишковопророжнинні (Coelenterata) (Типи: Реброплави (Ctenophora), Кнідарії (Cnidaria))
- Розділ Двобічно-симетричні (Bilateralia)
Підрозділ Первиннороті (Protostomia):   Типи: Плоскі черви (Platyhelmintes), Прямоплави (Orthonectida), Дицієміди (Dicyemida), Немертини (Nemertina), Мікрощелепні (Micrognathozoa), Черевовійчасті черви (Gastrotricha), Коловертки (Rotatoria), Ацеломорфи (Acoelomorpha),  Гнатостомуліди (Gnathostomulida), Внутрішньопорошицеві (Entoprocta), Колючеголові черви (Acanthocephala),  Головохоботні (Cephalorhyncha), Круглі черви (Nematoda), Волосові (Nematomorpha), Цикліофори (Cycliophora), Молюски (Mollusca), Сипункуліди (Sipunculida), Кільчасті черви (Annelida),  Ехіури (Echiura), Тихоходи (Tardigrada), Первиннотрахейні (Onichophora), Членистоногі (Arthropoda), Фороніди (Phoronida), Мохуватки (Bryozoa), Плечоногі (Brachiopoda).
Підрозділ Вториннороті (Deuterostomia): Типи: Голкошкірі (Echinodermata), Щетинкощелепні (Chaetognatha), Напівхордові (Hemichordata), Хордові  (Chordata).
Також можно класифікувати тварин за наявністю хребта  на безхребетні та хребетні.
Безхребетні тварини - особливістю цих організмів є повна відсутність внутрішнього скелета, або є тільки зовнішній скелет, представлений у вигляді панцира. Розрізняють такі типи безхребетних тварин.
-    Найростіші (лат. Protozoa);


Малюнок 3. Найростіщі. Інфузорія.
-    Хробаки (лат. Vermes);
-     Кишковопорожнинні (лат. Coelenterata);
                                

Малюнок 4. Кишковопорожнинні (реброплав).
-    Молюски (лат. Mollusca);
                            

Малюнок 5. Молюск.  Черевоногі (Gastropoda). Cypraea chinensis.
-    Членистоногі (лат. Arthropoda); 
-    Комахи (лат. Insecta).
                                  

Малюнок 7. Комахи. Європейська медоносна пджола.

http://www.youtube.com/watch?v=lpprXj8MHQ0
Відео 3.  Представник комах – шміль.
                         

Хребетні тварини - особливістю цих представників тваринного світу є наявність справжнього кісткового або хрящового скелета, основою якого є хребетний стовп. Ця група відрізняється великим різноманіттям і включає в себе наступні різновиди організмів.
- Риби (лат. Pisces);

Малюнок 8. Риби.
-    Земноводні (лат. Amphibia);

http://www.youtube.com/watch?v=S6ny0Axq3oM

Відео 4. Земноводні.
                      
-    Плазуни (лат. Reptilia);

http://www.youtube.com/watch?v=m4WI8XLD5Ss&NR=1
Відео 5. Плазуни.

                    
-    Птахи (лат. Aves);
              

Малюнок 9. Птахи.
-    Ссваці (лат. Mammalia).
                

Малюнок 10. Ссваці.

www.youtube.com/watch?v=SA7F1iRx-4c

Видео 6. Ссавці. 
                              
Контролюючий блок № 2
1.    Назвіть основну класифікацію тварин.
2.    Дайте визначення поняття царство.
3.    Дайте визначення понятть хребетні та безхребетні тварини.

Список використаних джерел
1.    Зоологія. Підручник для 6-7 класів середньої школи. За ред. акад.. Б.Є. Биховського.
2.    Біологія, Посібник для вступників до вищих учбових закладів. За ред. В.Г. Цибуха. Вид-во Львів.
3.    Мазурмович Б. М. Розвиток зоології на Україні. — Київ: Вид-во Київського університету, 2002. — 229 с.


Відредаговано та надіслано Борисенко И.



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.