KNOWLEDGE HYPERMARKET


Органи та системи органів тварин, їх функції. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Органи та системи органів тварин, їх функції. Повні уроки Розділ I: Загальна характеристика царства Тварин                 Будова і життєдіяльність тварин

Тема 4. Органи та системи органів тварин, їх функції.

Мета уроку: 1. Визначини поняття термінів орган и система органів. 2. Ознайомитись з системою органів та її функціями.

Хід уроку.

Частина 1.

Орган і система органів тварин. и їй певними формою, будовою та функціями. Складається з кількох тканин, але переважає, як правило, один або два типи тканин. Система органів - сукупність органів однакової або схожої функції і будівлі; в більш широкому сенсі - сукупність подібних або несхожих органів, що спільно беруть участь у виконанні однієї спільної функції і утворюють єдине, планомірно побудоване. У більшості тварин в ході еволюції сформувалися системи органів (апарати), що забезпечують процеси життєдіяльності: травлення, дихання, кровопостачання, виділення, розмноження.

Контролюючий блок № 1

1.    Дайте визначення поняттю орган. 2.    Що називається системою органів?

Частина 2

Системи органів та їх функції. Традиційно прийнято виділяти наступні системи органів: -    Покривна (шкіра та її похідні) -    Нервова система та органи чуття (іноді останні виділяють в окрему сенсорну систему) -    Опорно-рухова (м'язи і кістяк) -    Кровоносна (серцево-судинна) і лімфатична (транспортний, або розподільчий, апарат) -    Дихальна -    Видільна (сечостатева) -    Статева (репродуктивна) -    Система травлення -    Ендокринна -    Імунна (до неї зазвичай відносять також органи кровотворення). Всі частини нашого організму - клітини, тканини, органи, системи органів - працюють злагоджено, як єдине ціле. Така узгодженість досягається, перш за все, завдяки діяльності нервової системи. Вперше вона з'являється у гідри. У неї нервова система складається з розкиданих по тілу нервових клітин.                                    Відео 1.    Гідра.                 http://www.youtube.com/watch?v=j1-wahRfsk0

У плоских хробаків планарий - зі скупчень нервових клітин, які утворюють парні головні вузли, що відходять від них нервові стовбури і численні нервові відгалуження. Найскладніша нервова система у хребетних, вона утворена головним і спинним мозком, а також численними нервами.                                          Малюнок  1.   Будова нервової системи у кішки. Опорно-рухова система у хребетних тварин складається з скелета і прикріплених до нього м'язів. Скелет додає тілу форму, служить йому опорою, захищає внутрішні органи від ушкоджень. Завдяки скорочень м'язів тварина може активно пересуватися.                                                             Малюнок  2.  Тварини у  русі.                             Відео  2.    Наочний посібник (кістяк кролика)               http://www.youtube.com/watch?v=wP1_EeN0f4A

          Органи кровоносної системи - це серце і судини.                                Відео  3    Кровоносна система воші.                          http://www.youtube.com/watch?v=fuqVdwld0lU Система органів дихання здійснює обмін газів в організмі, тобто надходження кисню і виділення вуглекислого газу. Будова дихальної системи у різних тварин різна. Так, наприклад, у комах це система тонких трубочок - трахей, у риб - зябра, а у ссавців - легкі.

                         Малюнок 3. Дихальна система комах.             Малюнок 4.  Дихальна система земноводних

    Малюнок 5.  Жабри риб                                 Головною функцією видільної системи є виведення з організму шкідливих і непотрібних речовин - продуктів його життєдіяльності. Система органів розмноження (репродуктивна) забезпечує відтворення організмом собі подібних.                                     Відео 4.   Шлюбні танці. http://www.youtube.com/watch?v=MuxWqJsTFYc

                                 Малюнок 6.  Спарювання виноградних равликів.                                                         Малюнок 7.   Пташеня Травлення - складний процес, що забезпечує переварювання їжі та її засвоєння клітинами. У травній системі відбувається перетравлювання їжі і всмоктування в кров поживних речовин, необхідних для життєдіяльності організму. Наприклад, у дощового хробака захоплений шматочок аркуша через глотку і стравохід надходить до вола, де зволожується. Потім у м'язистому шлунку він грунтовно перетирається, перетворюючись на кашкоподібну масу. Перетравлювання і всмоктування їжі відбувається в кишечнику.Тут складні речовини їжі перетворюються на більш прості, розчинні речовини, які всмоктуються стінками кишечника і надходять у кров. Неперетравлені залишки їжі виводяться назовні через анальний отвір.                      Малюнок  8.   Системи травлення у тварин.

Головною функцією видільної системи є виведення з організму шкідливих і непотрібних речовин - продуктів його життєдіяльності. Ендокринна система тварин бере участь в управлінні процесами, що відбуваються в організмі, шляхом виділення сигнальних речовин - гормонів. Гормони - це особливі хімічні речовини, які виділяються в кров спеціальними залозами, складовими ендокринну систему. Гормони беруть участь у регуляції функцій окремих органів або всього організму в цілому. Гормони розносяться по організму кров'ю, а їх виділення контролюється нервовою системою.

Контролюючий блок № 2 1. Назвіть основні системи органів жівотних. 2. Яка система забезпечує узгоджену діяльність всіх органів? 3. У чому полягає функція системи органів розмноження? 4. Яка система забезпечує газообмін в організмі тварин? 5. У чому полягає функція травної системи?

Список використаних джерел 1.    И.А. Акпёрова «Уроки биологии в 6 классе» ДРОФА, Москва 2005. 2.    С.В. Багоцкий, Л.И.Рубачёва, Л.И.Шурхал. «Тестовые задания, Биология. Живой организм. 6 класс» ДРОФА, Москва 2003. 3.    В.Б. Захаров, Е.Т. Захарова «Правильные ответы на вопросы учебника Н.И. Сонина «Биология. Живой организм. 6 класс» ДРОФА, Москва 2006. 4.    В.И. Сивоглазов. «Уроки по курсу Н.И.Сонина Биология 6 класс Живой организм» ДРОФА, Москва 2006. 5.    Урок на тему „Органы и строение органов животных” Воробьева Оксана Вячеславовна, учитель биологии МОУ „Гимназия „ 3”, г.Брянск. <span style="font-style: italic;" />



Відредаговано та надіслано Борисенко І. М.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас