KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальна характеристика типу Молюски. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Загальна характеристика типу Молюски. Повні уроки


Загальна характеристика типу Молюски.
Мета уроку: сформувати знання про тип Молюски та їх загальною характеристикою.
Задачі уроку:
1. Познайомитися з загальною характеристикою типу Молюски;
2. Продовжити формування вмінь складати таблиці, вирішувати проблемні питання, узагальнювати.
Хід уроку.

Тип Молюски (Mollusca), або м'якотілі, представляють собою велику групу тварин, що включає близько 113 тис. видів.
Тіло складається з голови, тулуба та ноги. На голові розташовані рот, очі, іноді щупальця. Тулуб містить в собі більшість внутрішніх органів і утворює шкірну складку - мантію. Зовнішня поверхня мантії виділяє раковину, що складається з вуглекислого вапна; по суті, вона є зовнішнім скелетом і виконує опорну і захисну функції. Між мантією і тулубом розташована мантійна порожнина: до неї відкриваються задня кишка, видільні та статеві органи. Форма ноги залежить від способу життя тварини.
http://www.youtube.com/watch?v=Ww0ycjZKUpg


Відео 1. „Малюски”.
Молюски живуть у морях, прісних водах і на суші. Більшість водних молюсків - мешканці дна. Одні з них повзають на мускулистій підошві, інші зариваються в грунт або ведуть прикріплений спосіб життя. Деякі молюски активно плавають у воді. Сухопутні молюски зустрічаються в різноманітних ландшафтах суші. Деякі види можуть паразитувати на інших тварин.
У морях і океанах молюски складають значну частину бентосу. Вони утворюють великі поселення. Щільність молюсків на морському дні може досягати декількох тисяч особин на 1 м2. У товщі морської води дуже багато  активно плаваючих головоногих молюсків.

Малюнок 1. Трідакна («Tridacna» - наукове класифікаційне назва) це цілий ряд двостулкових молюсків, що поширений в Тихому океані. Мабуть, ці двостулкові молюски найбільші в світі.

Молюски - важлива ланка в ланцюгах харчування у водних і сухопутних екосистемах. Вони володіють широким спектром харчування. Серед водних молюсків багато фільтраторів, ілоєдів, які мають велике значення в біологічному очищенню вод і деструкції (руйнування) органіки.
Зустрічаються хижі і рослиноїдні форми. Практично важливі види молюсків використовуються як об'єкти марикультури або представляють об'єкт промислу. Деякі молюски - проміжні господарі гельмінтів. Ряд сухопутних видів - шкідники сільського господарства.
Незважаючи на екологічну та морфологічну різноманітність молюсків, вони мають загальний тип організації.
Молюски, як і кільчасті черви, відносяться до групи трохофорних целомічних тварин (Trochozoa). У зв'язку з цим вони володіють такими загальними ознаками, як первинна білатеральна симетрія, вторинна порожнина тіла - цілому і його похідні - целомодукти, спіральний тип дроблення, трохофорообразние личинки. На відміну від більшості
кольчецов, молюски мають несегментіроване (аметамерне) тіло.
Тільки у деяких примітивних класів молюсків іноді виявляється метамерія в будові органів, що викликає суперечки про походження аметамерії у молюсків.
Своєрідність типу молюсків полягає в наступних особливостях.

Малюнок 2. Внутрішня будова малюска.
1. Тіло молюсків складається з трьох функціонально різних відділів: голови, тулуба та ноги. На голові розташовані рот та органи  почуттів. У тулубі зосереджені внутрішні органи. Нога - орган руху, представляє собою мускульне похідне черевної стінки тіла. У прикріплених форм нога, як правило, редукується.

Малюнок 3. Будова равлика.
Розглянемо наступний відео-матеріал про равликів та їх різновиди.
http://www.youtube.com/watch?v=bN7cpfkjIIY&feature=related


Відео 2. „Равлики”.
2. Тіло молюсків вкрите мантією. Це шкірна складка, яка свисає зі спини. Зовні мантія виділяє раковину. Між мантією і тілом утворюється мантійна порожнина, в якій розміщується мантійний комплекс органів: зябра, органи хімічного чуття (осфрадії) і отвори задньої кишки, видільної та статевої систем органів.
3. Для більшості молюсків характерна вапняна раковина, яка виділяється мантією. Раковина захищає тіло молюска від ворогів та механічних пошкоджень і виконує роль скелета, до якого прикріплюються м'язи і деякі інші органи. Раковина представлена декількома рухливими щитками або має форму ковпачка, спіралі, або складається з двох стулок. У деяких випадках раковина редукується.

Малюнок 4. Різноманітність раковин.
4. Травна система молюсків складається з трьох відділів, як і в кільчастих хробаків. У молюсків з'являються слинні залози, пов'язані з горлом. У глотці у них є специфічний орган для перетирання їжі - терка, або радула, і нерідко розвинені хітинові щелепи. До середнього відділу кишки відносяться шлунок і пов'язана з ним травна залоза - «печінка».
5. Органи дихання представлені пір'ястими зябрами - ктенідіямі, або шкірними адаптивними зябрами. Дихальна поверхня ктенідіев у молюсків часто у багато разів перевершує поверхню тіла.
Посилена функція дихання компенсує дефіцит кисню при малорухомому способі життя багатьох з них. Шкірне дихання має велике значення для більшості видів молюсків і для деяких з них є єдиним. У сухопутних форм замість ктенідієв розвинений особливий орган повітряного дихання - «легке».
6. Целом молюсків неметамерний і звичайно представлений навколосерцевою сумкою (перикардит) і порожниною гонад. Проміжки між органами частково заповнені паренхімою. Целомодукти, відкриваються в перикардій, виконують функцію нирок. Целомодукти, що відкриваються в порожнину гонад, служать статевими протоками, або гонодуктамі.
7. Кровоносна система молюсків незамкнена. Це означає, що кров тече не тільки по судинах, але і по лакун і синусів в проміжках між органами. Для кровоносної системи молюсків характерна наявність серця, що складається з декількох камер. У більшості молюсків серце складається з одного шлуночка і двох передсердь.
8. Органи виділення - нирки. Це перікардіодукти (целомодукти) мезодермального походження. Воронки нирок звернені в целом (перикардій), а видільні отвори відкриваються в мантійну порожнину.
9. Нервова система у примітивних молюсків сходового типу і нагадує таку у деяких кільчастих хробаків. Вона складається з окологлоточного кільця і двох пар стовбурів, пов'язаних коміссур. Але у більшості молюсків нервова система розкидано-вузлового типу, складається з декількох пар гангліїв, з'єднаних між собою коміссур і коннектівамі. У деяких молюсків відбувається концентрація нервових гангліїв з утворенням складного головного мозку. У молюсків є органи зору, статоцисти, органи хімічного чуття - осфрадії. Органи дотику представлені сенсорними клітинами, які зосереджені головним чином на голові, нозі, краї мантії.
10. Більшість молюсків роздільностатеві, але серед них є й гермафродити. Від гонад відходять протоки - гонодукти (целомодукти). Запліднення зовнішнє або внутрішнє. Розвиток протікає звичайно з метаморфозом. У нижчих молюсків з яйця розвивається трохофорная личинка, а у більшості стадія трохофорной личинки проходить в яйці, потім з яйця виходить личинка - велігер, або вітрильник, типова для молюсків. Крім пучка війок на верхньому півкулі, у велігер є орган руху - вітрило з лопатями, яке несе війки. У деяких морських, у більшості прісноводних молюсків і у всіх сухопутних видів розвиток прямий.

Малюнок 5. Кладка яєць великого тихоокеанського молюска.

Молюски - Другий за кількістю видів тип тварин після членистоногих. Відомо близько 150 000 видів молюсків; з них 50 000 уже вимерли. В типу включають 7 класів: безпанцирні, моноплакофори, панцирні, лопатоногі, черевоногі, двостулкові і головоногі.
Переглянемо відео-фрагмент, у я кому сможемо спостерігати за представниками типу Моски.
http://www.youtube.com/watch?v=JDhSPGSXdyk&feature=related


Відео 3 „Молюски”.

Малюнок 6. Головоногій молюск.

Малюнок 7. Панцирні молюски.

Пропоную вам переглянути презентацію на тему «Молюски», для того щоб коротко повторити вивчений матеріал. Cкачати презентацію можна клікнувши на текст "Скачати презентацію" і встановивши Microsoft PowerPoint

Контролюючий блок
1. Яка кількість видів молюскыв відомо на цей час?
2. Де живуть молюски?
3. Що представляють собою тіло і покриви молюсків?
4. Які органи почуттів розвинуті в молюсків?
5. Як здійснюється дихання молюсків?
6. Як розмножуються молюски?

Список використаної літератури
1.    Урок на тему „Молюски”  Чорна О.П., вчитель біології ЗОШ  № 7, м.Львова, Україна.
2.    Биология с основами экологии. Серия «Учебники для вузов. Специальная литература» - СПб.: Издательство «Лань», 2008.
3.    Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль, – 382 с.
4.    Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2009. — 592 с: ил.
5.    Ярыгин В.Н., Васильева В.И., Волков И.Н., Синельщикова В.В. Биология // В 2 кн. М., Высш. шк., - 800 с.
6.    Грин Н., Стаут У., Тейлор Д. Биология // В 3 т. М., Мир, -1069 с.

Відредаговано та надіслано Горбатко С.М.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.