Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 9 клас. Повні уроки >> Економіка: Виникнення і розвиток споживчого руху в Україні.Повні уроки
Перші прояви споживчого руху на території України Ще в IV столітті до н.е. в стародавньому Херсонесі існував метрологічний нагляд, а наглядачі на ринках слідкували за торгівлею та захищали права споживачів. В Англії у 1200 році король карав за нечесну практику в торгівлі. В Росії засновником в певній мірі захисту прав споживачів вважається Петро І. В його Указі "Про якість" від 11 січня 1723 року зазначається про наступне: "Повелеваю хозяина Тульской фабрики Корнилу Белоглазова бить кнутом и сослать на работу в монастыри, понеже он, подлец, осмелился войску государства продать негодные пищали и фузеи. Старшину Фрола Фукса бить кнутом и сослать на Азов, пусть не ставит клейма на плохие ружья..."
Споживча кооперація Лівобережної України Виникнення перших споживчих товариств пов’язано, як із соціально-економічними змінами, що відбулись в регіоні у зв’язку із реформами 60-х рр. ХІХ ст., так і з певними суспільними настроями, що були спричинені поширенням серед освічених верств населення кооперативних ідей із Західної Європи. Ці товариства не мали такого міцного економічного підґрунтя, як в Західній Європі. Вони за своїм соціальним складом були в основному чиновницькими, заснування яких пов’язано насамперед із “модною ідеєю”, а не з економічною необхідністю. Саме через це всі перші споживчі товариства Лівобережжя були закриті в кінці 60-х – 70-х рр. ХІХ ст. і не поширились на селянське середовище. Рис 3. Харківський університет
На початку 90-х років ХIХ ст., під тиском загострення соціально-економічних відносин, цар Олександр III змушений був піти на деякі поступки. Проголосивши тезу: “краще зверху, ніж знизу”, дозволив підтримати спроби вирішення економічних проблем сільських жителів. Новим поштовхом для розвитку споживчої кооперації стало прийняття 13 травня 1897 року Нормального (примірного) статуту споживчих товариства, який став першим законодавчим актом щодо правової бази споживчої кооперації Російської імперії. Рис 4. Карта Лівобережжя (початок ХІХ ст)
Період Першої світової війни був важким етапом в розвитку всього Лівобережного регіону України і водночас успішним етапом в розвитку споживчої кооперації. Труднощі воєнного часу, в першу чергу зростання цін та часткове ринкове знетоварення, спричинили прискорений розвиток, як існуючих споживчих товариств, так і створення великої кількості нових. В період 1914-1917 рр. спілкове будівництво споживчої кооперації Лівобережної України відзначилось успішним розвитком двох установ регіону: Полтавської Спілки споживчих товариств та Спілки споживчих товариств Півдня Росії (ПОЮР). Саме ці організації відігравали роль координаторів споживчої кооперації на значній частині території досліджуваного регіону. Незважаючи на те, що частка споживчих товариств в торгівельній мережі Лівобережної України була досить незначною, все ж вони відігравали помітну роль в соціально-економічному житті регіону і більшою мірою в житті окремих населених пунктів, слугуючи інструментом регулювання цін та забезпечення споживачів необхідними і якісними товарами. Рис 5. Карта Правобережжя (ХVIII ст)
Споживчий рух Правобережної Ураїни Важливою рисою діяльності споживчої кооперації Правобережної України було намагання згуртувати діяльність різноманітних її форм у рамках крайових об’єднань. Виявом таких спроб стало утворення Київського союзу споживчих товариств. Хоча його діяльність врешті-решт завершилась невдало, проте вона мала низку позитивних моментів. Була проведена значна організаційна робота, яка згуртувала у регіоні низові кооперативні об’єднання, сприяла зростанню успіху цього виду кооперації і в кінцевому підсумку стала тим вагомим підґрунтям, на яке могла спертися діяльність українських державницьких сил у 1917–1920 рр.
Державна споживча політика України Законодавча основа для здійснення споживацької політики в Україні була закладена ще з моменту прийняття в 1991 році Закону "Про захист прав споживачів". Посилення захисту прав споживачів відбувалося поступово, з прийняттям відповідних законодавчих актів і втіленням їх у життя. 28 липня 1996 року була прийнята Конституція України, відповідно до якої людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визначені як найвища соціальна цінність. Так, у статті 42 Конституції України говориться: "Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпекою продукції усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів".
Контрольні завдання
2. Який рік вважається відправною точкою споживчого руху в Україні? 3. Чим відрізнявся споживчий рух в Правобережній та Лівобережній Україні? 4. Назвіть основні тези Закону України "Про Захист прав споживачів". 5. Поясніть мету діяльності Державного Комітету України з питань технічного регулювання і споживацької політики.
Список використаних джерел: 1. Урок на тему "Виникнення і розвиток споживчого руху в Україні", Кириченко М.М., вчитель економіки, Білоцерківська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 з поглибленим вивченням іноземних мов 2. Урок на тему "Права споживача", Пицюк І.В., вчитель економіки, Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 3. Демидас Ю.І. Споживча кооперація в Подільській губернії (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.) // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету: історичні науки. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2004. – Т.12. – С.325-336. 6. Экономическая теория: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений/ Под ред. В. Д. Камаева. – 5-е изд., перераб. и доп.– Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – 630 с.: ил. 7. Вплив столипінської аграрної реформи на соціально-економічний розвиток Правобережної України (1906 - 1914 рр.). // Історіографічні дослідження в Україні. Вип. 9. - К., 1999. - С. 55-72. (0,5 а. а.) Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: