Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 9 клас. Повні уроки >> Економіка: „Зелене” споживання.Повні уроки
Завдання:
«Зелене» чи стале споживання – це альтернатива моделі виробництва, яка склалась в нашому суспільстві, що заснована на взаємозв’язку між діяльністю людини та станом навколишнього середовища. Головною метою “зеленого”/сталого споживання є гармонізація взаємовідносин «людина-навколишнє середовище». Основні завдання: - формування екологічно дружнього підходу до споживання; - просування товарів та послуг, котрі не мають негативного впливу на людину та навколишнє середовище. Рис 1. Обгортка українського органік журналу
"Зелене" споживання Дії споживача спрямовані на захист екології Кожен з нас може захистити екологію навіть виконуючі такі прості дії кожен день: Ходити до супермаркету зі своєю власною сумкою або пакетом; Купляти товари з мінімальною кількістю пакувального матеріалу; Віддавати перевагу товарам в упаковці, що легко переробляється; Робити вибір на користь місцевих товарів; Більше користуватись велосипедом та громадським транспортом замість особистого авто.
Крім того, якщо ви хочете захистити екологію, необхідно притримуватись і певних принципів при споживанні товарів, зокрема, уникати товарів, які: - небезпечні для здоров'я споживача і середовища; - заподіюють істотну шкоду середовищу у процесі виробництва, використання, а також у фазі після споживання; - потребують диспропорційної кількості засобів; - призводять до непотрібного марнотратства через високі ексклюзивні вимоги, надлишок рис або короткий період придатності; - використовують матеріали, які небезпечні для людини і середовища; - вимагають жорстокості стосовно тварин; - здійснюють негативний вплив на інші країни. Рис 2. Вітрина з продуктами призначеними для "зеленого" споживання Рис 3. Приклади екологічного маркірування в різних країнах Рис 4. Екологічне маркірування в Україні
1. У чім суть "зеленого" споживання? 3. Назвіть загальні принципи екологічного маркірування. 4. Назвіть основну мету екологічного маркірування.
1. Урок на тему "Зелене" споживання", Прудкий М. С., вчитель економіки, Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №15 2. Урок на тему "Основи раціонального споживання", Попова А. В., вчитель економіки, Житомирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №21 3. "Унікальний досвід із Нідерландів" ,Organic ua, № 05 - 06(08)' 2010 4. Пруцакова О.Л. ,Екологічне маркування безпечних для споживання товарів / О.Л. Пруцакова // Екологічний вісник . – Всеукраїнська екологічна ліга, 10/2004 . – N5 . – С.15-19. 5. Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: