Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 9 клас. Повні уроки >> Економіка: Захист екології на рівні особистого споживання.Повні уроки
Вплив споживача на екологічний стан навколишнього середовища Відомо, що споживчий вибір значно впливає на довкілля. Такий вплив відбувається у прямій і непрямій формах. Прямий вплив споживання на довкілля полягає у збільшенні викидів при споживанні, зміні щільності та теплоти вод, земної поверхні та повітря, прямому розміщенні відходів у довкіллі, у водах, що проникають у підземні води при поливі садів, використанні простору, естетичній зміні ландшафту тощо. Рис 1. Щорічно у світі виробляється 50 млн. тонн «електронного сміття» - старі комп'ютери, телефони, факси, принтери, і т.д. 70% цих відходів надходять на найбільшe звалище у світі - в китайському Гуачжу. Не дивно, що він - найбрудніше місто на Землі.
Рис 2. Китайські робітники вручну сортують мільйони пластикових пляшок
Нераціональне споживання призводить до втрати біологічного різноманіття, глобальної зміни клімату, забруднення навколишнього середовища, знеліснення та зростання бідності. Усвідомивши глобальну загрозу планеті Земля, людство наприкінці минулого століття почало замислюватися про причини катастрофи й шукати вихід. Так виникла теорія сталого розвитку, яку подекуди називають сучасною утопію, але уряди всіх країн світу визнають як єдиний шлях виживання. На найвищому рівні - глобальні конференції ООН 1992 р. та 2002 р. - прийнято документи, які ухвалюють всесвітню згоду і політичні зобов’язання щодо сталого розвитку й співробітництва, визначають конкретні правила й шляхи („Порядок денний на 21 століття”, „План дій”).
На рівні побутовому зміни починаються з дуже конкретних речей – з нашого походу в магазин, наприклад. Як споживачі, ми повинні постійно цікавитися, що саме ми купуємо, і впливати на компанії, які це виробляють. Супермаркет пропонує нам багатий асортимент, але ми не повинні робити свій вибір за рахунок навколишнього середовища чи країн, що потерпають від бідності. День без покупок – привід розпочати розмову на цю важливу тему.
Стійке споживання
Рис 3. Міжнародний символ вторинної переробки (стрічка Мьобіуса).
Основними дійовими особами є самі споживачі, що на персональному рівні роблять вибір на користь тих чи інших товарів та послуг. Однак дуже важливим є питання їх інформування щодо впливу продуктів харчування і товарів на здоров’я людини та навколишнє природне середовище. Зокрема, в Україні • 82,6% споживачів згодні платити більше за овочі та фрукти, вирощені без застосування хімічних добрив та хімічних засобів захисту рослин; • 56% - обрали б інший товар, якби знали, що використання придбаного руйнує озоновий шар; • 85% - не купили б товар, якби знали, що його виробництво негативно впливає на якість питної води в Україні. 69% споживачів хотіли б мати детальнішу інформацію про: • вплив продуктів харчування на здоров’я; • умови та регіон вирощування сировини, яка була використана для виробництва продуктів харчування; • упаковку продуктів, її безпечність для здоров’я людини, можливість її утилізації; • проходження продуктами харчування екологічного контролю. За даними соціологічного опитування, проведеного Всеукраїнською екологічною громадською організацією „МАМА-86” у квітні-травні 2005 р. Підвищення рівня поінформованості споживачів щодо впливу товарів та послуг на здоров’я здатне змінити споживацькі пріоритети. Адже, наприклад, інформація про те, що, в середньому, 43% імпортованих овочів та фруктів містять залишки пестицидів (апельсини - 93%, яблука - 78%, банани 59%, салат 50%), а також про те, що в дітей, які зазнали впливу пестицидів у 6 разів підвищується ризик захворювання на лейкемію, напевно вплинула б на вибір продуктів для дитини. До того ж, методи ведення сільського господарства без застосування хімічних засобів захисту рослин є екологічно дружніми на відміну від інтенсивних методів. Факти • 5 л води необхідно витратити, щоб виробити 1 л газованих напоїв. • 1,5 тис. літрів води необхідно, щоб виростити 1 кг пшениці. • 30 тис. літрів води необхідно, щоб зробити екран телевізора. • ¼ забруднення поверхневих і підземних вод припадає на садівників-аматорів. • Інтенсивні технології вирощування сільськогогосподарської продукції потребують у 6-10 разів більше енергії, ніж методи сталого сільського господарства. • ¼ всієї їжі, що виробляється у світі, просто викидається.
Основні правила стійкого споживання Людина з’явилася на світ, як частина природи, і тому її існування повністю від природи і залежить. Усе, що ми їмо і п’ємо, у що вдягаємось і де живемо, бере свій початок у довколишньому середовищі, його природних ресурсах. Усі джерела отримання людиною необхідних їй матеріальних статків містяться в обєктах живої та неживої природи. Природні ресурси використовуються як засоби праці і являють собою основу усіх матеріальних багатств людини та комфортного середовища її існування.
Контрольні завдання 1. Наведіть відомі вам приклади негативного впливу людини на навколишнє середовище? 2. Як особистим споживчим вибором можна вплинути на екологічний стан навколишнього середовища? 3. Перелічіть основні правила стійкого споживання. 4. Яким чином можна вплинути на споживацькі пріоритети? 5. В чому полягає різниця між прямою та непрямою формою впливу на довкілля?
Список використаних джерел: 1. Урок на тему "Захист екології на рівні особистого споживання", Кириченко М.М., вчитель економіки, Білоцерківська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 з поглибленим вивченням іноземних мов 2. Урок на тему "Захист екології на рівні особистого споживання", Пицюк І.В., вчитель економіки, Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 6. Экономическая теория: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений/ Под ред. В. Д. Камаева. – 5-е изд., перераб. и доп.– Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – 630 с.: ил. 7. Мельник Л.Г., Прокопенко О.В., Вакулишина Н.Н. Японский опыт исследования компонентов экологического спроса // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського: Науковий журнал. Серія. Економічні науки. - Донецьк, 2001. - № 4 (12). - С. 96-101. Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: