KNOWLEDGE HYPERMARKET


Знайомство із середньовіччям. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Знайомство із середньовіччям. Повні уроки

Тема 1. Знайомство із середньовіччям.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Мета: Пояснення терміну «Середні віки» й загальний огляд культури середньовіччя.

Завдання: Ознайомлення з поділом історії на епохи

Хід уроку:     1. Перевірка домашнього завдання.

                      2. Розповідь нової теми.                .

Всесвітня історія ділиться на кілька періодів, кожен з яких має свої особливості і своє значення. Італійські мислителі XIV-XVI ст. – просвітителі, історики, захоплюючись епохою Стародавньої Греції і Стародавнього Риму, прагнули відродити її культуру. Саме вони й назвали епоху між Античністю й Відродженням, тобто часом, в якому жили, Середніми віками.




Сучасне поняття періоду середньовіччя – це час між 476 р. (занепад Західної Римської імперії) і до 1492 р, коли починається епоха Великих географічних відкриттів. Часові рамки між історичними періодами доволі умовні. Не можна говорити, що до такого-то дня була одна історична доба, а з наступного почалася інша.

Так само і з середньовіччям – одні дослідники датують його початок 325 роком, інші, як ми вже відзначали, називають 476 р., а деякі вважають, що доречною датою буде аж 800 рік. Різні підходи існують також і стосовно хронологічних меж завершення Середніх віків: крім року відкриття Америки (1492) згадується 1649 – рік страти короля Англії Карла І, або навіть 1789, коли відбулася французька буржуазна революція.

Притримуватимемося поділу історичних епох, наочно відображених так:


Історія1.jpg

Отже, Середні віки – це тисячолітня епоха в історії людства.

У свою чергу, в середньовіччі розрізняють наступні етапи:

  • раннє Середньовіччя — започаткування і розвиток західноєвропейської християнської цивілізації (кінець V—X ст.)
  • розвинене Середньовіччя — феодальна роздробленість; розквіт західноєвропейської культури (XI — перша половина XIV ст.)
  • пізнє Середньовіччя – доба Відродження; формування держав під владою королів (друга половина XIV — кінець XV ст.)




Головним рушієм економіки держав у добу Середніх віків була обробка землі. Оскільки землями володів монарх – король, то він і розподіляв її серед феодалів, які йому служили. Король у цих відносинах називався «сеньйором», тобто старшим, а феодали – «васалами» (слугами). У феодалів були свої васали – дрібніші підлеглі. Безпосередньо сільськогосподарськими роботами займалися селяни, яким феодали надавали ділянки й змушували відпрацьовувати за це. Виникла панщина, поширювались кріпосницькі відносини між багатими й незаможними.

На теренах Західної Європи між землевласниками постійно відбувалися військові конфлікти за збільшення володінь.


100 війна2.jpg

Битва під час Столітньої війни.Середньовічний малюнок.


Ранні феодальні монархії, утворені на просторах колишньої Західної Римської імперії, у процесі воєн могли існувати недовго. Боротьба сільського населення проти гнобителів призводила до заворушень, селянських воєн.

Від панщини люди тікали в міста, що сприяло появі міських буржуа. Це зміцнювало королівську владу. Основними ознаками Середньовіччя вважаються належність людини до певного стану й переважаючий вплив церкви на життя. Кожна людина з народження була представником свого стану, змінити який було неможливо. Ця корпоративна ієрархія розподіляла населення по різних рівнях: вищий стан, до яких належали духовенство і землевласники, і нижчий – купці, ремісники, селяни.


Стани3.jpg

Три стани - духовенство, феодали і селяни.Із малюнка у середньовічному літопису.


Звісно, залежно від соціального стану кожен мав свої обов’язки та привілеї, права та доходи, не говорячи вже про житло, одяг, майно – тобто загалом тип культури. Наприклад, одяг феодалів був символічно довгим, не пристосованим до того, щоб у ньому працювати, що підкреслювало вищість над простолюдом.



Одяг феодалів4.jpg

Одяг феодалів.


Представники тієї епохи усвідомлювали розподіл за станами. Приміром, французький єпископ Адальберон на межі X — XI ст. пояснював: «…одні моляться, інші воюють, треті працюють…» Вплив релігій і церкви на життя суспільства, як ми вже згадували, був визначальним. Духовенство і очолювані ними структури, переконуючи людей у тому, що влада – від Бога, фактично заміняли собою науку і освіту, політику і мораль, мистецтво і культуру.




Тисячолітній період Середніх віків за впливом на всесвітню історію оцінювався по-різному в різні часи. У XVIII ст. з позицій доби Відродження гуманісти Вольтер, Дідро, Монтеск’є вбачали в середньовічних порядках «темні віки» культури, адже в ті часи людство потерпало від жорстоких війн, хрестових походів і смертоносних хвороб, церква переслідувала вільну думку, бездумно використовувалась природа.


Перший хрестовий5.jpg

Перший хрестовий похід. Середньовічний малюнок.


Але минуло століття, і романтично налаштовані науковці, літератори ХІХ ст. піднесли Середні віки ледь не до ідеалу. Вони наголошували на такому явищі, як лицарство, що пов’язувалось зі шляхетністю, оспівуванням кохання, поняттям честі. Крім усього, в ті часи виникли перші європейські школи й університети, започаткувались книгодрукування, сучасний принцип лічби. Неможливо оминути й те, що саме в Середні віки винайшли цілу низку речей, до яких ми, жителі ХХІ століття звикли, і які й досі нам слугують. Наприклад, годинник, окуляри, ґудзики, ножиці, штани й сукні.




Тож насправді істина про те, якою ж була епоха середньовіччя, знаходиться посередині – складну історію Середніх віків неможливо змалювати лише у темних чи світлих барвах. Вона багатогранна й неоднозначна, але велична і цікава.


          3. Перевірка засвоєння нових понять.

          Пояснити поняття:

          Середні віки

          Відродження

          феодали

         

          4. Учитель перевіряє набуті знання.


         5. Учитель задає всім учням творче завдання для виконання в режимі реального часу.

        Творче завдання: підготуйте невелику доповідь на тему: "Епоха Середньовіччя: оцінка з погляду сучасності"

       

        6. Домашнє завдання: Знайдіть і запишіть цитати мислителів про значення Середніх віків.



        Питання для самоконтролю:

1. Коли виник термін «Середні віки»?

2. Які роки охоплює Середньовіччя?

3. На які періоди ділиться Середньовіччя?

4. Що було головною соціально-економічною силою?

5. Чому феодали вели постійні війни?


Література:

1. Урок на тему: «Поняття середновіччя», Волошенко А. П., м. Бердянськ;

2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010;

3. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007;

4. Навколо світу. Енциклопедія. – Х.: Пегас, 2006;

5. Кардіні Ф. Середньовіччя. – Х.: Ранок, 2004;

6. Карліна О. Історія середніх віків. - К.: Генеза, 2000;

7. ukrmap.ua;

8. sc4v.narod.ru.


Скомпоновано і відредаговано С.Г. Соловйовим 


Якщо ви маєте виправлення чи пропозиції щодо даного уроку, напишіть нам.

Якщо ви хочете побачити інше коригування чи побажання щодо уроків, дивіться тут - Освітній форум.


Предмети > Всесвітня історія > Історія всесвітня 7 клас