KNOWLEDGE HYPERMARKET


«Скільки років Діду Морозу» А. Коваль.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас. Повні уроки>> Українська література: «Скільки років Діду Морозу» А. Коваль. Повні уроки

Тема: Скільки років Діду Морозу?
Мета: вивчення матеріалу про новорічні св’ята, звичаї.
Тип уроку: навчально-пізнавальний.
Хід уроку:

   На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо оповідання Алли Коваль «Скільки років Діду Морозу?»
Що для вас було новим , несподіваним у прочитаному?
Перечитайте рядки в яких сказано про те, як утворилося ім’я Дід Мороз. А як його називали в інших країнах?
Звідки походить звичай дарувати на Новий рік подарунки?
Чому, на вашу думку ми зараз його дотримуємося?
 Які твори ти ще знаєш Алли Коваль?
Знайди речення у яких є слова Водан, північний.

Dd2.JPEG
Хвилинка відпочинку:
****
У лісі засніженому стояла,
 Але в будинок під Новий рік попала.
 На ній гірлянди засвітилися,
 Навколо неї ми веселилися.
 (Новорічна ялинка.)
****
Прийшла баба з вітрами
Та з білими снігами.
Привела з собою
Діда з бородою. (Зима і Дід Мороз)
****
Він малює на вікні
Гарні квіти крижані,
На дитячих щічках – маки,
З ним узимку дружить всякий.
(Мороз)


     Сучасні діти, які надсилають перед Новим роком свої листи Дідові Морозу ,а також їхні мами і тата, і навіть бабусі й дідусі, як правило, думають, що і новорічна ялинка, і Дід Мороз з подарунками були завжди.
Між тим цей персонаж (точніше - майже цей) з'явився всього 160 років тому - у вперше опублікованій  і злегка дидактичній  казці Володимира Одоєвського "Мороз Іванович". Її головний герой - це літературний варіант фольклорного Мороза чи Морозка: "сивий-сивий старий", який живе у крижаному будинку, спить на сніговій перині, а якщо трусне головою, то "іній сиплеться".Мороз Іванович дбає про природу (покриває снігом озимі сходи) і про людей (стукає їм у віконця, щоб "не забували печей топити та труби вчасно закривати").
 Він явно добріший  описаного Некрасовим сільського Мороза, суворого, а трапляється, і жорстокого. Дід Мороз Одоєвського до людей хоч і суворий, але справедливий, а дітям роздає подарунки, правда, тільки за добрі справи.
   Можливо, Мороз Іванович так і залишився б всього лише героєм однієї з казок, але саме в ці ж самі роки  з'явилася мода на різдв’яні  ялинки - мода, що прийшла з Заходу . Закріпившись , вона поширилася  всюди,  в поміщицьких садибах, і не тільки в заможних, але і в небагатих сім'ях.
   А з 1860-х років в звичай стали входити і громадські "ялинкові заходи" – ялинкові  бали з ялинкою, на яких потрібен такий собі їх господар - Дід Мороз, який об'єднав в собі російського Мороза Івановича із західноєвропейським Санта-Клаусом. Старий і ялинка стали неодмінним атрибутом зимового свята.
   Діда Мороза скрізь називають по-різному.
   А якщо говорити про походження нашого рідного  Діда Мороза, то його прямим предком значиться східнослов'янський дух холоду Трескунов (Студенець, Мороз). З тих пір, як  почали відзначати Новий Рік, в будинках став з'являтися старий дід, з бородою, у валянках. В одній руці він ніс мішок з подарунками, а в іншій - ціпок. Тоді Дід Мороз не був веселим дідусем, який виспівував пісеньки. Подарунки він, звичайно ж, дарував, але тільки самим розумним і слухняним, а іншим гарненько діставалося палицею.
   Але роки йшли, і Дід Мороз старів і добрів: перестав роздавати стусани, а став просто залякувати поганих дітей страшними казками.  Але в наш час Дід Мороз уже нікого не карає і не лякає, а лише роздає подарунки і веселить всіх біля новорічної ялинки. Бита перетворилася на чарівну палицю, яка не тільки відігріває все живе у люті морози, а й допомагає Дідусеві Морозу грати з дітворою в різні забавні ігри.
   З часом у Дідуся з'явилася онука - Снігуронька, яка стала допомагати розносити подарунки і розповідати казки.  Костюм у Діда Мороза теж з'явився не відразу.  Спочатку його зображали в плащі.  До початку XIX століття голландці малювали його взагалі струнким курцем трубки, вміло прочищаючим димоходи, через які він закидав дітям подарунки. До кінця того ж століття його одягнули в червону шубу, оторочену хутром.
І незабаром англієць Теннієл створив образ добродушного товстуна,  який сьогодні відомий кожному: комусь, як Санта Клаус, а нам - як Дід Мороз. Посада Діда Мороза почесна й не кожен Дід Мороз справжній. Існують навіть Академії Морозного діда. У програмі навчання: теоретичний курс історії Діда Мороза, практика в творчих майстернях. Після закінчення навчання слухачі отримують дипломи. Справжній Дід Мороз знає багато жартів і примовок, загадок та ігор, пісень і танців. 
   За 12 ударів він встигає обійти всі будинки і засунути подарунки під подушки, під ялинки і в інші найнесподіваніші місця. Весь рік до новорічної ночі Дід Мороз живе на Крайній Півночі, правда є в нього ще парочка будиночків - у Лапландії і в Устюге. Але де б він не знаходився, він старанно майструє і готує нові подарунки до наступного Нового року.  І хай не кожен вірить, що Дід Мороз існує, але кожен радіє, коли бачить цього рум'яного старого, який, незважаючи на свій похилий вік, танцює, танцює і веселиться, перетворюючи Новий рік на справжнє свято.
   Це питання хоч один раз в житті ставив собі кожен: і дитина і дорослий. Дійсно було б цікаво дізнатися, скільки років самому справжньому Дідові Морозу, який завжди довгоочікуваний гість у кожній хаті на свято Нового року.  Давайте ж спробуємо розібратися.     Хто є предками Діда Мороза точно не відомо, версій досить багато, одна з них: що ними могли б бути гноми або східнослов'янський дух холоду Трескунов, якого ще називали Студенець або Мороз.
   Живе Дідусь Мороз весь рік на Крайній Півночі, правда у нього є будинки ще в Лапландії і в місті Великий Устюг. Але, де б він не зупинявся, він намагається змайструвати і приготувати подарунки для кожного до наступного Нового року.
   День народження Діда Мороза святкується 18 листопада. І проходить цей день в його резиденції в місті Великий Устюг Вологодської області. У цей день привітати Дідуся з'їжджається багато гостей і для поздоровлень відкривають спеціальний ящик, в який кожен бажаючий може опустити своє побажання для Діда Мороза.  Новий рік і зараз залишається найулюбленішим святом. Його відзначають у всіх  куточках світу. Щоправда, в кожній країні по-своєму.
 Росія, Україна, Білорусія
 У росіян, українців, білорусів ритуальним новорічною стравою була
 солодка каша-кутя, млинці. Кашу варили з цільних зерен, з кількох
видів злаків. Вважалося: буде рясна трапеза на Новий рік, отже, буде
 вдома повна чаша весь рік. На Русі на початку століття випікали на Новий рік з тіста домашніх тварин: коней, корів, биків. А коли в будинок приходили
 колядувати, гостей обдаровували цими фігурками, різними солодощами, горіхами.  Також вважали що Новий рік треба зустрічати в новій сукні, взуття - тоді й весь рік ходити в обновках. Зазвичай перед Новим роком віддавали всі борги, прощали всі образи, ті, хто були у сварці, зобов'язані були помиритися, тому  просили один у одного вибачення.
   Напевно не всі знають, що так було не завжди.  Раніше  існував
 благородний і красивий звичай. До дня новорічного свята вирощували в
 діжках квітучі вишні і "свічки світу" горіли поруч з квітками на маленькому
 деревці.

Список використаних джерел:
Урок на тему : «Скільки років Діду Морозу» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ  №7  м. Коростень Житомирської обл..
Урок на тему : «Звичаї святкування Нового Року»» учитель української  літератури 1 категорії  Василенко О.М. ЗОШ № 190 м. Київ
Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К»  2009. - 384с.
Огородник В.В.  Новий рік в країнах .: Ранок, 2009.- 356с.
Савченко О.Я.   Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.
Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.