Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 9 клас. Повні уроки >> Економіка: Транспортні послуги (авіа-, залізничні, автотранспортні перевезення).Повні уроки
Мета уроку: ознайомитись з правилами користування транспортними послугами різних видів.
|
Головні питання уроку:
1. Які права має пасажир на транспорті і як ці права відстояти.
2. На залізниці
- укладаємо договір залізничного перевезення;
- купуємо залізничний квиток;
- від чого залежить ціна квитка;
- здаємо речі у багаж й сідаємо в вагон;
- що робити якщо запізнилися на потяг;
-як повернути квиток до каси.
3. У літаку
- від чого залежить ціна квитка;
- перевезення багажу;
- що робити, якщо рейс затримали?
|
Які права має пасажир на транспорті і як ці права відстояти
Від правильної поведінки на транспорті залежить комфортність і зручності подорожі. Треба знати, якими правами володіє пасажир. Пасажир - це споживач транспортних послуг.
На залізниці
Кожен з нас куди-небудь їздив поїздом. Подобалося нам це чи ні, але, часом, ми не могли вибрати іншого перевізника. Якими ж правами володіє пасажир на залізниці, як себе вести, щоб права не порушувалися. Мова в основному піде про потяги далекого прямування, а не електричках.
Укладаємо договір залізничного перевезення Купуючи залізничний квиток, ми укладаємо з залізницею договір перевезення пасажира та багажу, за яким вона зобов'язана надати місце, згідно купленому квитку, доставку багажу в пункт призначення, а також надати додаткові послуги за окрему плату: постіль, чай, кава. У свою чергу, і на пасажира покладається ряд обов'язків з оплати проїзду і перевезення багажу, дотримання правил і бережливого ставлення до майна залізниці. Взаємовідносини з залізницею регулюються Законом «Про захист прав споживачів» і «Статутом залізничного транспорту загального користування».
Рис 1. Залізничний квиток Укрзалізниці.
Купуємо залізничний квиток
Щоб відправитися в поїздку по залізниці, спочатку треба придбати квитки. Залізничні квитки продаються при пред'явленні документа, що посвідчує особистість. У квитку вказується прізвище пасажира, пункт відправлення та пункт призначення, час відправлення, номер поїзда, тип вагона, місце. У вартість квитка входять: • вартість квитка - право проїхати по залізниці; • вартість плацкарти (спальне місце в поїзді); • оплата страховки, яка дає право, якщо в дорозі станеться нещасний випадок, вимагати з залізниці виплати певної суми грошей - страхового відшкодування; • комісійний збір за послуги каси з продажу квитків.
Від чого залежить ціна квитка?
У першу чергу від відстані, комфорту і швидкості руху поїзда. Потяги діляться на пасажирські, швидкі і швидкісні. Пасажирські знаходяться набагато довше в дорозі, ніж швидкі, але вартість проїзду в них дешевше. Визначити, до якого типу відноситься поїзд, можна за номером: 001-149 - швидкі, 151 - 169 - швидкісні, 171-599 - пасажирські, 601 - 699 - місцеві. Про це інформація міститься на зворотному боці квитка.
Рис 2. Схема нумерації місць плацкартному вагоні.
Залежить ціна квитка і від типу вагону. Розрізняють вагони: 2-3-місцеві м'які, купейні, плацкартні, загальні. Найбільш дорогі м'які, більш дешеві загальні. Нарешті, на ціну квитка можуть впливати додаткові послуги: бронювання квитків, доставка їх додому. Водночас, існують певні знижки для окремих категорій пасажирів: студентів, дітей, військовослужбовців, інвалідів. Їх надання встановлюється спеціальним законодавством.
Рис 3. Схема нумерації місць у купейному вагоні.
Пасажир має право безкоштовно перевозити з собою одну дитину не старше 5 років, якщо вона не займає окремого місця (у приміському сполученні - не старше 7 років). Проїзд дітей у віці від 5 до 10 років здійснюється з оплатою за відповідним тарифом, і в повному обсязі - для дітей старше 10 років. Загублені пасажирами проїзні документи (квитки) не поновлюються, сплачені за них гроші не повертаються.
Рис 4. Схема нумерації місць у м'якому вагоні.
Здаємо речі в багаж і сідаємо у вагон
Пасажир має право перевозити з собою ручну поклажу безкоштовно вагою не більше 36 кілограмів і додатково (у приміських поїздах) не більше 50 кілограмів за плату за багажним тарифом. За збереження ручної поклажі залізниця відповідальності не несе, тому за нею стежте самі. Пасажир може здавати до перевезення багаж за окрему плату. На зданий багаж повинна бути видана багажна квитанція. Пасажир може здати до перевезення речі і предмети, які за розмірами, упаковці та властивостями можуть бути без утруднень розміщені у багажному вагоні і не можуть заподіяти шкоди багажу інших пасажирів. Перевозити багажем забороняється: вогнепальна зброя, вибухові, отруйні, смердючі, інфекційні, вогненебезпечні, легкозаймисті, самозаймисті і інші предмети і речовини, які можуть заподіяти шкоду багажу інших пасажирів або майну підприємств Української залізниці (варення, соки, лаки, оліфа, фарби тощо). Якщо в поїзді немає багажного вагона, то багаж може бути відправлений поїздом відповідного напряму, в якому є багажний вагон, або поштово-багажним поїздом. Якщо багаж прямує за маршрутом з перевантаженням у дорозі, то термін доставки багажу визначається, виходячи з часу прямування поїзда по даному маршруту узгоджених поїздів з багажними вагонами, з додаванням однієї доби на кожну перевантаження. Багаж вважається втраченим, якщо він не прибув на залізничну станцію призначення по закінченні десяти діб після закінчення терміну доставки багажу. У цій ситуації пасажир має право затребувати його вартість. Багаж зберігається безкоштовно на залізниці протягом 24 годин, не враховуючи дня прибуття. За зберігання багажу понад терміну стягується збір, зазначений у Тарифному керівництві. Тому краще оголошувати вартість багажу, яка у разі його втрати буде компенсована. Якщо багаж не витребуваний протягом 30 днів, то його вміст підлягає реалізації. Отже, всі питання з квитком і багажем врегульовані, і ви сіли у вагон. Ви можете зайняти на шляху прямування за погодженням з начальником поїзда вільне місце у вагоні вищої категорії з доплатою різниці у вартості проїзду.
Рис 5. Багажний вагон.
Ви можете продовжити термін дії квитка. У разі захворювання в процесі перевезення термін придатності квитка продовжується на весь час хвороби (на основі відповідного документа лікувального закладу). Крім того, можна зробити одну зупинку в дорозі з продовженням строку придатності проїзного документа (квитка) не більше ніж на десять діб. У разі ненадання місця в вагоні, відповідно до придбаних квитків (зважаючи на продажу двох квитків на одне місце), перевізник зобов'язаний надати пасажиру за його згодою місце в іншому вагоні, навіть більш високої категорії, без стягнення доплати. Якщо пасажиру надано місце, оплачуване нижче ціни купленого ним квитка, йому повертається різниця у вартості проїзду. Можна також, переоформивши квиток у касі, відправитися поїздом, який відходить раніше.
При припиненні поїздки на шляху прямування пасажир має право: • одержати вартість проїзду за непроследованное відстань; • вимагати відшкодування вартості непроследованное шляху, якщо це викликано обставинами, за які залізниця не відповідає, і повної вартості проїзду, коли провину за обставини припинення руху несе перевізник.
Що робити, якщо запізнилися на потяг
Якщо ви запізнилися на потяг протягом трьох годин, а в разі хвороби чи нещасного випадку - протягом трьох діб з моменту його відправлення, ви маєте право переоформити квитки на інший потяг з доплатою за м'яке місце. У разі ж відмови від продовження поїздки можна отримати назад вартість проїзду за вирахуванням вартості плацкарти. Факт нещасного випадку або хвороби доведеться доводити документами. На слово вам просто ніхто не повірить.
Як повернути квиток до каси
Іноді в силу різних причин доводиться повертати квиток. У цій ситуації ви вправі розраховувати на компенсацію: • повної вартості проїзду (квиток та плацкарту), якщо квиток повернуто не пізніше, ніж за 15 годин до відправлення поїзда; • вартості квитка і 50% вартості плацкарти при поверненні квитка від 4 до 15 годин; • вартості тільки квитка, якщо до відправлення поїзда залишилося менше 5 годин.
Відповідальність залізниці
Залізниця несе відповідальність за своєчасну доставку пасажира, багажу, за втрату, нестачу, псування багажу. У випадку претензії з боку споживача на якість наданої послуги повинен бути дотриманий обов'язковий позасудовий порядок врегулювання спору. Потрібно звернутися до залізниці з письмовою претензією. Термін її пред'явлення - 6 місяців. Наприклад, обчислення строків для пред'явлення претензій про відшкодування вартості проводиться: • за претензіями про відшкодування вартості відсутнього або пошкодженого (зіпсованого) вантажу або багажу - з дня видачі вантажу або багажу; • за претензіями про відшкодування вартості втраченого вантажу - після закінчення 30 діб з дня закінчення терміну доставки; • за претензіями про відшкодування вартості втраченого вантажу при перевезеннях у прямому змішаному вантажному сполученні - після закінчення 4 місяців з дня прийняття вантажу до перевезення; • за претензіями про прострочення в доставці вантажу або багажу - з дня видачі вантажу або багажу.
Як бути, якщо з вами стався нещасний випадок
Якщо з вами в дорозі стався нещасний випадок (краще, щоб цього не сталося), то у вартість квитка входить сума страхового внеску. Страхова організація, з якою у залізниці укладено договір, зобов'язана вам виплатити страхову суму. В обов'язковому порядку повинен бути складений акт про нещасний випадок, що стався із застрахованим пасажиром. Один примірник вручається пасажиру, а другий направляється страхової організації.
У літаку
На відміну від залізниці, авіапідприємства не є монополістами, і у споживача є право вибору перевізника. За швидкістю літаки навряд чи будуть відрізнятися, а ось за комплексом послуг і вартості - істотно. Купуючи квиток, поцікавтеся, яке саме підприємство буде здійснювати перевезення, де воно розташовується в місті, який ви залишаєте, або в місті, в яке ви летите. Авіаквиток є підтвердженням укладення договору перевезення.
Від чого залежить ціна квитка?
Ціна квитка залежить від безлічі умов: від авіакомпанії, напрямку польоту, тривалості польоту, умов бронювання, віку, а також від класу, в якому ви хочете летіти. На рейсах кожної авіакомпанії світу існують три класи: перший клас (на квитку позначається літерою F), бізнес-клас (С) та економічний (У). Перший клас найдорожчий, економічний - найдешевший. Головна відмінність класів: в зручності крісел, як харчування і в розмірі безкоштовно багажу, що перевозиться. У економічному класі крісла стоять близько один до одного, в першому і в другому-значно далі. Харчування також істотно відрізняється. У більш дорогих класах воно рясніше, зокрема, більший вибір страв. У перших двох класах кількість вживання спиртних напоїв не обмежена. Однак не тільки це впливає на вартість квитка. На міжнародних рейсах існує розгалужена система знижок, яка дозволяє платити за квиток менше. Але чим істотніше знижка, тим більше обмежень пред'являється до пасажира (за віком, термінами польоту, бронюванню та викупу квитка і т.д.).
Провезення багажу
Одним з головних відмінностей класів є норма безкоштовного провезення багажу. В економічному класі - 20 кг, в бізнес-класі - 30, у першому - 40. Більшість авіакомпаній дозволяє перевіз в якості багажу предметів будь-якої форми, якщо їх вага не перевищує норми. За ручної поклажі деякі компанії встановлюють обмеження до 5 кг. Якщо ви не дорахувалися валіз, то обов'язково викликайте працівників аеропорту, запросіть двох пасажирів, які летіли з вами, і вимагайте складання акта. У побуті акт про втрату багажу називається «PIR».
Що робити, якщо рейс затримали
Одна з проблем, з якими стикаються авіапасажири, є можлива затримка рейсу. Якщо рейс затримали, вам слід навести довідки про причину затримки. Відповідно до Повітряного кодексу України перевізник сплачує штраф у розмірі 25% мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України, за кожну годину прострочення, але не більше 50% провізної плати. Перевізник може скасувати рейс, затримати або перенести виліт літака, змінити маршрут чи пункт посадки тільки з причин: • стихійних лих, несприятливих погодних умов в аеропортах відправлення, призначення або за маршрутом прямування; • вимог державних органів, пов'язаних із забезпеченням безпеки пасажирів. Однак, якщо причиною скасування польоту стала нерозторопність служби авіакомпанії, то ви можете вимагати: • безкоштовного надання готелів, а також проїзду до неї і назад; • компенсації розумних витрат на харчування, телефонні переговори з родиною і т.п.
Як захистити свої права
Як діяти у разі затримки рейсу. Ви можете вимагати всього перерахованого вище або відправитися в готель автобусом, але обов'язково збережіть квиток. З'ясувавши причину невильоту і на скільки затримується рейс, поставте в квитку відмітку про затримку. Візьміть і збережіть рахунки за послуги в готелі та проживання в ній, телефонні розмови. Після прильоту в пункт призначення зробіть позначку про дату і час прильоту. Після цього зверніться до компанії з письмовою претензією. Ви маєте право вимагати відшкодування всіх витрат, неустойки та моральної шкоди, якщо вважаєте, що такою була заподіяна. Але краще звернутися за допомогою до юриста. Особливо коли ви летіли міжнародним рейсом, оскільки права пасажирів у такому разі регулюються не тільки українським законодавством, а й міжнародними договорами.
Контрольні завдання
1. У яких розмірах відбувається відшкодування вартості квитка на залізничному транспорті у разі вашої відмови від поїздки? 2. Протягом якого терміну може бути заявлена претензія залізниці? 3. За що і в яких розмірах відповідає залізниця? 4. Від чого залежить ціна квитка на літак? 5. Чи може споживач звернутися з позовом до суду на залізну дорогу, якщо він не звертався до неї з претензією? 6. Споживач придбав зворотний квиток на потяг «Москва - Київ» в купейний вагон. Прийшовши на вокзал, виявив, що такого вагона у складі немає. Оскільки вільних місць не виявилося, споживач змушений був їхати в загальному вагоні. По приїзду до Києва споживач заявив претензію перевізнику. Що і в яких розмірах має бути відшкодовано споживачеві?
Список використаних джерел: 1. Урок на тему "Транспортні послуги", Дідичук Ю.А., вчитель економіки, Луганська загальноосвітня школа I-III ступенів № 31.
2. Урок на тему "Правила користування транспортними послугами", Фатеєва А.Й., вчитель економіки, Вінницька загальноосвітня школа I-III ступенів №7.
3. Гільберг Т.Г., Часнікова О.В. , Основи споживчих знань: Навчально-методичний посібник для загальноосвітніх навчальних закладів:1-12 кл. / Гільберг Т.В., Довгань А.І., Капіруліна С.Л. та ін. / За заг. ред. Бєскової Н.В., Єрохіної А.С., Максименко К.О., Овчарук О.В. – К.: Навчальна книга, 2008. – С. 1-102.
4. Суша А.В., Основы потребительских знаний.Пособие к факультативным занятиям для учащихся 8 - 9 классов общеобразовательных учреждений, МГУ им. А.А.Кулешова, Могилев, 2009г.
Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Економіка > Економіка 9 клас
|