Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>> Етика: Якими є правила життя людей у суспільстві.
Якими є правила життя людей у суспільстві.
- Богдане, - спитала Олеся, - чому це ти такий невихований? Павло хотів з тобою привітатися, а ти відвернувся та ще й удаєш, ніби його не бачиш. - З якого дива я маю з ним вітатися, коли він ще минулого тижня взяв у мене комп'ютерну гру й не віддає, - не приховуючи роздратування, відповів Богдан. - Я вже тричі йому нагадував. І не буду з ним вітатися, аж поки не поверне!
Завдання 1: Яку норму етикету порушив Богдан? Чому він це зробив? Чи порушив хлопчик моральні правила? Якщо так, то які саме? Якби ви поводилися па місці Богдана в такій ситуації?
1.Чому люди поважають звичаї, традиції та закони Ви, напевно, погодитеся, що Богдан у наведеній вище ситуації порушив норму етикету, яка вимагає від нас вітатися зі знайомими під час зустрічі. Ви пам'ятаєте, що ця норма етикету ґрунтується на давній традиції: показувати іншій людині відкриту долоню, демонструючи відвертість і мирні наміри. Цю норму етикету пов'язано з моральними правилами, які вимагають від нас поважати й інших людей. Відмова від привітання означає порушення цих правил, неприхований вияв зневаги до інших. Традиції та звичаї спілкування, закріплені в правилах етикету, є надбанням багатьох поколінь людей. Дотримуючись їх, ми чинимо «як усі», так само, як чинили наші діди-прадіди, як чинять наші сусіди чи знайомі. На відміну від цього, мораль приписує нам: робіть так, як мусять робити всі. Отже, перед тим, як учинити щось, ми повинні подумати не над тим, як учинив би на нашому місці прадід чи сусід, а що велить наша совість і відповідальність перед собою й іншими. Якщо вирішуємо порушити моральне правило, це означає, що ми готові відповідати за це: вислуховувати докори інших, терпіти сором і докори власної совісті.
Завдання 2: У ситуації, іцо її розглядали на початку уроку, Богдан порушив правила етикету й моралі. Які наслідки може мати для нього така поведінка? Які інші методи впливу на Павла можна запропонувати Богданові? Сформулюйте висновок, продовживши речення: «Традиції, звичаї та моральні правила допомагають людини... Порушення традицій, звичаїв та моральних правил призводить до ...» Розкажіть про результати вашої праці класові. Інколи люди, переступивши через моральні правила, намагаються розв'язати свої проблеми з позиції сили, дехто навіть через бійку. У цьому випадку вже йдеться про порушення норм права. До норм права належать такі правила поведінки, без яких стає неможливим мирне життя в країні. Уявімо собі на мить, що багато людей почали б брехати, красти, руйнувати будівлі... За таких умов нормальне життя одразу припиниться. Тому серед усіх правил поведінки визначають найнеобхідніші, порушення яких є небезпечним для всього суспільства. Ці найважливіші правила і є правовими. Дотриманням таких норм опікується держава. Вона допомагає людям захищати їхні права в суді, охороняє їх від порушників за допомогою міліції, суду і навіть в'язниці. Крім того, справою держави є записати найважливіші правила поведінки у спеціальний документ - закон.
Завдання 3: Доповніть речення: «Правові норми записано в... Вони допомагають людям... Порушення закону призводить до...» Повідомте результати вашої праці класові.
Завдання 4: Прочитайте притчу й обміркуйте всім класом. Як, на думку автора, виникають закони? Навіщо вони потрібні людям? Чи пов'язані між собою мораль і закон? Чи праві ті, хто твердить: «Якщо людина дотримується моралі, вона ніколи не порушить закон»? Один цар так навчав свого сина обирати загальні правила життя людей. «Сину мій, - казав цар, - коли ти будеш закладати парк, то спочатку не роби в ньому ніяких доріжок, а дозволь людям ходити там, де їм зручно. Поступово, за найзручнішими маршрутами люди прокладуть стежки - і лише потім, по цих стежках зроби дороги з каменю. А коли ти станеш володарем і захочеш видати якийсь закон, то спочатку знайди ті «стежинки», по яких людям природно й зручно рухатися в нормальному житті. Якщо ти уважно вивчиш ті всі природні правила поведінки людей, з якими погоджується все суспільство, ти можеш записати такі правила у своїх законах». Звичай - загальноприйнятий порядок, правила, які здавна існують у житті народу, наприклад порядок відзначення яких-небудь подій, свят.
Традиція - звичаї, норми поведінки, що передаються з покоління в покоління. Норма права - встановлене державою загальноприйняте правило поведінки людей.
Закон - документ, у якому держава записує норми права. Наведіть приклади традицій вашої сім'ї, вашої школи або населеного пункту, де ви живете. Як вони пов'язані з моральними правилами? Що означає вислів «поважати традиції»? Що таке закон? Чому люди повинні поважати закони?
2. Чому треба поважати гідність і права людини Завдання 5: Уявіть, що ви потрапили до невідомого міста, в якому мешканці забули слова, що позначають обов'язки: «повинен», «муси ть», «слід», «треба», пам'ятаючи тільки про спої права. Розкажіть, якою буде поведінка людей цього міста. Якими будуть їх взаємини? Чому? Обміняйтеся міркуваннями з вашими найближчими сусідами, працюючи в четвірках. Усі люди на нашій планеті мають певні, даровані самою природою права. Кожен має право жити, працювати, любити й мати друзів. Ми маємо право на добре ставлення з боку інших людей, на повагу нашої гідності. Ми маємо право обирати як жити, як вдягатися і що говорити. Проте чи означає це, що людина може поводитися так, як їй заманеться? Безперечно, ні. Можна сказати, що право однієї людини закінчується там, де починається право іншої. Проте в житті ви, напевно, потрапляли в ситуації, коли здійснення вами ваших прав порушувало права інших. Наприклад, ви бажаєте поспілкуватися з друзями після школи, реалізуючи своє право на відпочинок, а наш дідусь у цей час зібрався поспати. Інший приклад: кореспондент газети, використовуючи своє право на свободу слова, розповідає в статті подробиці політичної події. Але ця подія пов'язана з проблемами особистого життя громадського діяча і він вважає, що його права на повагу честі й гідності порушено. Щоб обрати найдоречнішу поведінку, варто пам'ятати: права мають усі, однак вони існують доти, доки їх поважають інші люди. Ми можемо робити лише те, що не шкодить іншим, не порушує їхніх прав. Традиції, звичаї, мораль і закон охороняють і захищають права людей і вимагають від усіх поважати права та гідність кожного, хто живе поруч з нами. В Основному законі нашої держави - Конституції України - як обов'язок кожного записано: не посягати на права та свободи, честь і гідність інших людей.
Завдання 6: Працюючи в малих групах, дайте відповідь на запитання. За одним з них складіть невеличку розповідь, яка прокоментує вашу позицію. Чи вважаєте ви нормальним, коли опівночі ваші сусіди починають голосно сваритися або пересувати меблі? Чи вважаєте правильним, коли у містах деякі люди вигулюють собак там, де їм зручно? Чи маєте ви вчасно повернути другові книжку, яку взяли в нього? Чи повинні ви підтримувати чистоту біля свого будинку, якщо вас ніхто до цього не примушує? Як пов'язані між собою права й обов'язки? Що означає вислів «поважати права та гідність інших людей»? • Чи поділяєте ви думку письменника, який казав: «Звичаї, чт) традиції - це душа народу»? Відповідь обґрунтуйте. • Чого навчають традиції нашого народу? • Що таке закони? Навіщо вони існують у суспільстві? Чим закони, правові норми відрізняються від моральних правил? • Чому треба поважати гідність і права людини? 1. Прочитайте оповідання Василя Сухомлинського. Помірну ; куйте, кого та чому один з героїв називає дикунами? Чи погоджується з ним автор? А ви?
ХЛОПЦІ РОЗВАЖАЮТЬСЯ У маленькому будиночку живе робітник. Йому треба вставати рано-ранесенько - о четвертій годині. Іти до поїзда, працювати кілька годин, потім знову їхати додому поїздом. Одинадцята вечора. На лавці, недалеко від його будинку, сидять троє підлітків. Один із них тримає в руках транзисторний приймач. Той ввімкнено на повну потужність. Гримить якась музика. Робітник виходить, просить: - Тихіше, хлопці, ви ж спати не даєте. Ті посміхаються. Один із них каже: - А ми біля свого дому сидимо. Робітник зітхнув і пішов до хати. - Ви - дикуни, - тільки й мовив. І правду сказав. Хто не хоче зрозуміти, що поруч із ним живуть люди, - той гірший за дикуна. 2. Яких головних правил слід дотримуватися людям, щоб життя суспільства було спокійним і щасливим? Сформулюйте одне-два таких правила й обміркуйте їх з батьками або іншими дорослими.
Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун
Надіслано читачами з інтернет-сайтів
Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|