KNOWLEDGE HYPERMARKET


Одноклітинні організми, явище колоніальності. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Одноклітинні організми, явище колоніальності. Повні уроки


Тема уроку. Одноклітинні організми, явище колоніальності.

Содержание

Мета уроку:

  • познайомитися із важливою роллю вірусів у житті організмів.

Задачі уроку:

  • вивчити роль вірусів у природі та житті людини.

Хід уроку

Навколо нас - в повітрі, воді, грунту - живе, живиться, розмножується величезна кількість рослин і тварин. Вони настільки малі, що невидимі неозброєним оком, але в одній калюжі їх може бути більший, ніж людей на нашій планеті. Діти, подивіться на малюнок 1. Що ви там бачите?
 
Мал. 1 Незамітні одноклітинні організми
Традиційно простих розділяють по їх схожості з багатоклітинними організмами. Тих простих, що здатні до фотосинтезу, відносять до одноклітинних рослин, тих же, що живиться гетеротрофно, відносять до тварин. Мешкають прості організми зазвичай у вологому середовищі - водоймах, грунті. Паразитичні прості використовують як місце існування багатоклітинні живі організми, у тому числі і людину. Друзі, подивіться на ці організми в наступному відео. Відео 1 «Життя в краплі води» http://www.youtube.com/watch?v=_z8nEKORLkk&feature=related
 
Мал. 2 Підцарство одноклітинних тварин або прості
Прості організми - основні і незамінні учасники будь-якого біоценозу. Вони служать джерелом їжі для багатьох тварин - наприклад, криля в морях, службовця, у свою чергу, єдиним джерелом їжі для тварин, що мешкають в полярних регіонах. Одноклітинні водорості збагачують води киснем, що забезпечує життя морських тварин. Учні, подивіться на малюнок 2, щоб зрозуміти , якими різними можуть бути одноклітинні.
До одноклітинних або простих відносяться тварини, тіло яких складається з однієї клітини, але ця клітина - цілісний організм, що веде самостійне існування і якому властиві усі прояви життя : обмін речовин, дратує, ріст, розмноження і т. д.
Переважна більшість простих мікроскопічно малі - зазвичай 50-150 мк, хоча відомі і "карлики" (2-4 мкм) - пироплазма, і "гіганти" (до 1 см) - пороспора гігантові.
 
Мал. 3 Будоваі одноклітинних організмів
Будова клітин простих типова для еукаріот. Вони складаються з одного або декількох ядер з хромосомами, відокремлених ядерною мембраною від цитоплазми, яка обмежена від довкілля цитоплазматичного мембранного. У багатьох цитоплазма диференційована на два шари - щільні зовнішні (ектоплазму) і внутрішні рухливі (ендоплазму).  Друзі, подивіться на малюнок 3, щоб зрозуміти їх будову.
Одноклітинні можуть формувати колонії.
Вважається що одноклітинними були перші живі організми Землі. Найбільш древніми з них вважаються бактерії і археи. Одноклітинні тварини і прокариоты були відкриті А. Левенгуком.
Важлива біологічна особливість багатьох простих - інцистування - здатність при попаданні в несприятливі умови утворювати цисту, що забезпечує не лише переживання несприятливих умов, але і сприяє широкому розселенню.
 В сучасній систематиці на підставі спорідненості різних представників, особливостей їх внутрішньої організації і способу життя простих розділяють на самостійні типи - саркожгутиконосці, споровики, інфузорії .
Саркожгутиконосці. Тип саркожгутиконосцев представлений двома класами простих - саркодові (від грецького "саркос" - м'ясо) і жгутикові.
КЛАС САРКОДОВІ .
1) Корененіжка - це одноклітинні організми, що пересуваються за допомогою псевдоніжок (псевдоподий) - випинань цитоплазми, рослин, що нагадують корені.
2) Є корненожки, тіло яких покрите вапняною раковиною. Це форамініфери, що мешкають у водах Світового океану в усіх широтах і на усіх глибинах.
 
          Мал. 4 Радіоляріїї
3) Радіолярії - одноклітинні, рідше колоніальні, вільноживучі прості, такі, що мають мінеральний скелет у вигляді напрочуд красивих утворень і що складається з кремнезему або сірчанокислого стронцію. Їх використовують для шліфовки і поліровки металів, для виготовлення наждачного паперу. Радіолярії поширені переважно в теплих морях. Діти, подивіться на малюнок 4, де зображені ці організми.
Соняшники - одна з самих нечисленних груп простих. У ній декілька десятків видів, що мешкають в прісних водах. Тіло нагадує "сонечко", але позбавлене мінерального скелета. Живляться тваринними організмами.
 
Мал. 5 Амеба
Типовий представник - Амеба протей. Широко поширена в забруднених прісноводих водоймах амеба протей названа на честь героя грецької міфології морського бога Протея, який мав здатність міняти свій вигляд, приймаючи образи всіляких істот і предметів. Учні, подивіться на малюнок 5. Що там зображено?
Амеба протей не має постійної форми тіла, вона безперервно утворює вирости, в які перетікає її цитоплазма. Амеба - одне з найпростіше влаштованих тварин, мешкає в мулі на дні прісних водойм (канав, ставків). Друзі, подивіться наступне відео про амебу. Відео 2 «Амеба» http://www.youtube.com/watch?v=m2JP098uYTg
 КЛАС ЖГУТИКОВІ. Клас жгутикові об'єднує тварин, органоїдами руху яких служать джгутики. У більшості представників зовнішній шар цитоплазми ущільнюється, внаслідок чого на поверхні тіла утворюється щільна еластична оболонка, що визначає форму тварини. До цього класу відносяться як автотрофні, так і гетеротрофні організми.
Древні колоніальні форми простих розглядаються як проміжну ланку між одноклітинними і багатоклітинними організмами.
     
Мал. 6 Вольвокс
Зустрічаються серед жгутикових і паразитичні форми (трипанасоми, лямблія та ін.). Трипанасоми живуть в плазмі крові людини і різних домашніх тварин, викликаючи важкі захворювання (сонна хвороба в тропічних країнах, трихомониаз і ін.).
             Серед жгутикових зустрічаються і колоніальні форми - вольвокс. Діти, подивіться на нього на малюнку 6. У ставках і озерах можна знайти плаваючі у воді зелені кульки діаметром 1 мм. Кожна кулька складається з безлічі клітин (більше тисячі), схожих по будові на евглену зелену.
Евглена зелена - найбільш поширений представник класу жгутикових. Друзі, подивіться на цей організм на малюнку 7.
Між ботаніками і зоологами здавна ведеться суперечка відносно приналежності евглени зеленої до рослин або тварин. Ботаніки грунтуються на тому, що евглена зелена має хлорофил і здатна до самостійного синтезу органічних речовин на світлу. Зоологи керуються тим, що евглена зелена в темряві живиться гетеротрофний, не має целюлозної оболонки, активно пересувається і схожа по будові з іншими жгутиковими. Різні способи живлення свідчать про єдність рослинного і тваринного світу і виявляють приклад своєрідної спеціалізації, що виникла в ході еволюції простих.

 






              

          Мал. 7 Евглена зелена
          Споровики.Тип споровики - це паразитичні прості. Їх життєвий цикл пов'язаний зі зміною хазяїв.
Представниками типу споровики є - кров'яні споровики, грегарини, кокцидии малярія - паразитуюча хвороба, що протікає з періодичними нападами лихоманки, змінами в крові, збільшенням печінки і селезінки.
 
Мал. 8 Пара інфузорій-туфельок
Інфузорії . Інфузорії - самі високоорганізовані прості. Уперше інфузорії виявили у воді, настояній на різних травах ("інфузум" означає "налаштування"). Типовим представником типу інфузорій (війкових) є Інфузорія туфелька. Друзі, подивіться на них на малюнку 8. Пропоную вашй увазі наступне відео про цей тип простих. Відео 3 «Туфелька» http://www.youtube.com/watch?v=KsMcHP8n_PM&feature=related
Говорячи про захворювання, які викликають Прості, давайте повторимо профілактичні заходи:
- дотримання правил особистої гігієни,
- кип'ячення води,
- добросовісне приготування їжі,
- вимоги до якості сирих продуктів,
- використання репелентов,
- своєчасне проходження медичних оглядів.

Контролюючий блок

1)    Що таке одноклітинні організми?
2)    Як класифікують одноклітинні організми?
3)    Які ви знаєте самостійні типи простих?
4)    Яку роль в біоценозі відіграють прості?
5)    До якого типу простих відносять евглену зелену?

Список використаної літератури

1) Урок на тему «Одноклітинні організми» Сирникова О.І., вчителя біології, м. Київ, сш №9.
2)Урок на тему «Прості та їх типи» Хлібний Д.О., вчителя біології,  м. Дніпропетровськ, сш №5.
3) Урок на тему «Одноклітинні організми як колоніальне явище»  Добриніна  Д.І., вчителя біології,  м. Херсон, сш №2.
         4) Ратнер В.А. Генетика. Молекулярная кибернетика // Личности и проблемы. Новосибирск: Наука, 2008.
          5) Шмальгаузен И.И. Факторы эволюции (теория стабилизирующего отбора). М.: Наука, 2008.
           Біологія, 10 клас. Відредаговано та вислано Чепець Т.П.














   

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Біологія 10 клас