KNOWLEDGE HYPERMARKET


Двомембранні органели. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Двомембранні органели. Повні уроки


Двомембранні органели.

Содержание

Мета уроку:

  • познайомитися із будовою та функціями двомембраних органел.

Задачі уроку:

  • вивчити структуру та функції двомембраних органел.

Хід уроку

До двомебранних органел відносяться пластиди і мітохондрії.
Пластиди - характерні органели клітин автотрофних еукаріотичних організмів. Їх забарвлення, форма і розміри дуже різноманітні. Діти, давайте подивимося малюнок 1, щоб краще зрозуміти їх структуру та значення.
 Bio10 19 1.jpg
Мал.1 Пластиди та їх види
В біології розрізняють 4 типи лейкопластів, кожен з яких несе своє значення у функціонуванні клітини. Розрізняють хлоропласти, хромотафори, хромопласти і лейкопласти. Будь ласка, подивіться на малюнок 2, на якому схематично зображені типи пластидів та їх місцезнаходження.
 Bio10 19 2.jpg
Мал.2 Знаходження різних видів пластидів
Хлоропласти мають зелений колір, обумовлений присутністю основного пігменту, - хлорофілу. Хлоропласти містять також допоміжні пігменти - каротиноїди (помаранчевого кольору). За формою хлоропласти - це овальні лінзовидні тільця розміром (5-10) х (2-4) мкм. В одній клітині листа може знаходитися 15-20 і більше хлоропластів, а у деяких водоростей - лише 1 -2 гігантські хлоропласти (хроматофора) різної форми. Учні, подивімося на малюнки 3 і 4. Що саме там зображено?
 Bio10 19 3.jpg
Мал.3 Хлоропласти
Хлоропласти обмежені двома мембранами - зовнішньою і внутрішньою. Зовнішня мембрана відмежовує рідке внутрішнє гомогенне середовище хлоропласту - строму (матрикс). У стромі містяться білки, ліпіди, ДНК (кільцева молекула), РНК, рибосоми і запасні речовини (ліпіди, крохмальні і білкові зерна) а також ферменти, що беруть участь у фіксації вуглекислого газу.
 Bio10 19 4.jpg
Мал.4 Будова хлоропластів
 Внутрішня мембрана хлоропласту утворює впячивания всередину строми - тилакоїди, або ламели, які мають форму сплощених мішечків (цистерн). Декілька таких тилакоїдів, що лежать один над одним, утворюють грану, і в цьому випадку вони називаються тилакоїдами грани. Друзі, давайте розглянемо наступне відео, щоб краще засвоїти матеріал про хлоропласти.

Відео 1 «Хлоропласт» 



Саме у мембранах тилакоїдів локалізовані світлочутливі пігменти, а також переносники електронів і протонів, які беруть участь в поглинанні і перетворенні енергії світла.
Хлоропласти в клітині здійснюють процес фотосинтезу. Діти, давайте подивимося наступне відео, щоб зрозуміти цей процес.

Відео 2 «Процес фотосинтеза»


Лейкопласти - дрібні безбарвні пластиди різної форми. Вони бувають кулястими, еліпсоїдними, гантелевидними, чашовидними і т. д. В порівнянні з хлоропластами у них слабо розвинена внутрішня мембранна система. Друзі, на малюнку 5 зображені лейкопласти. Що ви можете сказати про їх структуру?
  Bio10 19 5.jpg
Мал.5 Лейкопласти
Лейкопласт в основному зустрічається в клітинах органів, прихованих від сонячного світла (коренів, кореневищ, бульб, насіння). Вони здійснюють вторинний синтез і накопичення запасних поживних речовин - крохмалю, рідше за жири і білки.
Хромопласти відрізняються від інших пластид своєрідною формою (дисковидною, зубчастою, серповидною, трикутною та ін.) і забарвленням (помаранчеві, жовті, червоні). Хромопласти позбавлені хлорофілу і тому не здатні до фотосинтезу. Внутрішня мембранна структура їх слабо виражена.
Хромопласти є присутніми в клітинах пелюсток багатьох рослин (жовтців, калюжниці, нарцисів, кульбаб та ін.), зрілих плодів (томати, горобина, конвалія, шипшина) і коренеплодів (морква, буряк), а також листя в осінню пору. Яскравий колір цих органів обумовлений різними пігментами, що відносяться до групи каргиноидов, які зосереджені в хромопластах. Усі типи пластид генетично споріднені один одному, і одні їх види можуть перетворюватися на інші.
Таким чином, увесь процес взаємоперетворень пластид можна представити у вигляді ряду змін, що йдуть в одному напрямі, - від пропластид до хромопластів.
Мітохондрії – невід`ємні компоненти усіх еукаріотичних клітин. Друзі, давайте подивимося відео 3 «Мітохондрії»


Мітохондрії є гранулярними або нитєподобні структури завтовшки 0,5 мкм і завдовжки до 7-10 мкм. Діти, подивіться на малюнок 6, щоб збагнути структуру мітохондрій.
 Bio10 19 6.jpg
Мал. 6 Будова мітохондрій
Мітохондрії обмежені двома мембранами - зовнішньою і внутрішньою. Між зовнішньою і внутрішньою мембранами є так званий перимітохондріалъний простір, який є місцем скупчення іонів водню Н Зовнішня мітохондріальна мембрана відділяє її від гіалоплазми. Внутрішня мембрана утворює безліч впячиваний всередину мітохондрій - так званих крист. Учні, давайте розглянемо наступне відео, щоб ще раз засвоїти структуру цієї органели. Відео 4 «Мітохондрії»



На мембрані крист або усередині неї розташовуються ферменти, у тому числі переносники електронів і іонів водню Н, які беруть участь в кисневому диханні. Зовнішня мембрана відрізняється високою проникністю, і багато з'єднань легко проходять через неї. Внутрішня мембрана менш проникна. Обмежений нею внутрішній вміст мітохондрії (матрикс) по складу близько до цитоплазми.
Матрикс містить різні білки, у тому числі ферменти, ДНК (кільцева молекула), усі типи РНК, амінокислоти, рибосоми, ряд вітамінів. ДНК забезпечує деяку генетичну автономність мітохондрій, хоча в цілому їх робота координується ДНК ядра.
Bio10 19 7.jpg
Мал.7 Функції мітохондрій в клітині
У мітохондріях здійснюється кисневий етап клітинного дихання. Учні, давайте подивимося на малюнок 7, щоб повторити функції, які виконують мітохондрії в клітині.

Контролюючий блок

1)    Що входить до двомембраних органел?
2)    Які функції мають мітохондрії?
3)    Що таке хромопласти?
4)    Які бувають пластиди?

Список використаної літератури

1) Урок на тему «Двомембрані органели» Сивко Д.О., вчителя біології, м. Херсон, сш №2.
2)  Урок на тему «Функції двомембраних органел в клітині» Сіров В.І., вчителя біології,  м. Донецьк, сш №3.
3) Урок на тему «Мітохондрії та хромопласти, їх функції в клітині»  Лишков Д.І., вчителя біології,  м. Канів, сш №5.
4) Малишко Л. М. Основи біології. Київ, 2008.
5) Рижов О.І. Основи цитології. Москва, 2008.


 Відредаговано та вислано Чепець Т.П.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Біологія 10 клас