Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 9 клас. Повні уроки>> Історія України: Література. Драматургія. Архітектура та містобудування. Живопис. Музика. Повні уроки Тема: Література. Драматургія. Архітектура та містобудування. Живопис. Музика. Музеї. Українські підприємці-благодійники. Родини Терещенків та Харитоненків. Тип урокукомбінований Метадізнатися про розвиток літератури, драматургії, архітектури та інших аспектів та галузей культури. Задачі
План уроку
Хід урокуПривітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)Доброго дня, любі учні! Сьогодні ми продовжуємо вивчення тематичного блоку, що стосується культурного життя України у другій пол. 19 ст. Тему уроку та дату ви бачите на дошці. Перенесіть собі у зошити, будь ласка. Хто сьогодні відсутній на уроці? Перевірка домашнього завдання. (5-7хв)Учні виступають із доповідями (див. попереднє домашнє завдання), учитель дякує за роботу та виставляє оцінки. Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
Вивчення нової теми. (20 хв)Умови розвитку українських літератури та мистецтваУмови розвитку української культури у другій половині 19 століття були вкрай несприятливими. Не маючи захисту власної держави (Україна не була незалежною або автономною), вона змушена була переборювати тиск великодержавного російського, польського, угорського, австрійського та румунського шовінізму. Їй довелося долати різноманітні адміністративні обмеження та заборони. Нарешті, у своєму прагненні дійти до українського читача, глядача та слухача українські письменники і митці змушені були долати також опір культур інших народів, які пригнічували українську культуру. Поширення такого різноманіття культур на українських землях мало неоднозначні та суперечливі наслідки. Загальнолюдські, гуманістичні засади інших культур залюбки сприймалися нашими митцями. Але відчутною була денаціоналізація, асиміляція українців та боротьба інших культур з нашою. Відомий євпропейський публіцист і мислитель кінця 19 ст. В. Жаботинський, який довгий час проживав на території України і прискіпливо займався вивченням українсько-російських відносин у культурній сфері. Він писав: „Всюди на периферії держави російська культура з'являється лише після того, як земський ярига прокладав їй дорогу, витоптавши чоботиськом усіх її конкурентів”.
Історичні особистості
Жаботинський отримав російську освіту і, будучи далекий від єврейських національних проблем, на перших порах виступав як російський письменник. Завдяки неабиякому літературному даруванню (переклад «Ворона» Е. По, зроблений ним у 17 років, був свого часу визнаний кращим російським перекладом цього вірша) і лінгвістичним здібностям (згодом Жаботинський вільно володів сімома мовами), вже у віці 18 років Жаботинський стає іноземним кореспондентом – спочатку в Берні, а потім у Римі – газети «Одеський листок» і «Одеські новини». Перебування за кордоном (1898-1901) допомогло Жаботинському глибше познайомитися з європейською культурою і актуальними соціальними проблемами тогочасної Європи. Повернувшись в 1901 р. до Одеси, Жаботинський стає членом редакції і провідним фейлетоністом газети «Одеські новини». Написані Жаботинським в цей період драми «Кров» і «Гаразд» були поставлені Одеським міським театром, а поема «Бідна Шарлота» (про вбивцю Марата Шарлотті Корде) отримала високу оцінку критиків. Одеський міський театр Терміни та поняття
(лат. assimilatio - уподібнення) в соціології та етнографії – втрата однією частиною соціуму або цілим етносом своїх відмінних рис і заміна запозиченими в іншої частини (іншого етносу). У цілому, це етнокультурне зрушення у самосвідомості певної соціальної групи, раніше представлявшому іншу спільність у плані мови, релігії чи культури. Завдання класуЯкі ще приклади асиміляції ви можете назвати зі світової історії та сьогодення?
ЛітератураЛітературна творчість Т.Шевченка дала такий потужний поштовх розвитку української літератури та культури цілком, що майже всі письменники другої половини 19 століття знаходилися під впливом великого Кобзаря. В літературному житті на передній план вийшов П.Куліш.
Творець «Кулішівки» - однієї з ранніх версій українського алфавіту. У XIX столітті – один з найбільших діячів українського просвітництва, за популярністю один час змагався зі своїм давнім другом Т. Шевченком. Оселившись в Україні, він видав "Записки про південну Русі" (1856), - цінну збірку історичних пісень і переказів, "Чорну Раду" (1857), малоросійський альманах "Хату" і збори "Повістей" (1860). У 1861 - 1862 роках брав діяльну участь в журналі "Основа". Видав твори Котляревського і Квітки, "Кобзар" Шевченка, "Твори й листи" Гоголя. У 1862 р. вийшла збірка його віршів українською мовою "досвітки". Склав для народу "Граматку" (малоросійський буквар 1861). Українську літературу збагатили також Марко Вовчок, Іван Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Леся Українка та Іван Франко. Леся Українка Самостійна робота учнів (4-6 хв)Учні розбиваються на дві команди, самостійно за допомогою підручників та посібників досліджують теми (кожна свою): „Українська драматургія” та „Український театр”. Висновки та узагальнення (3-4 хв)Висновки учитель робить самостійно у діалозі з класом, дякує усім за роботу. Домашнє завдання (1-2 хв)Повторити вивчений матеріал за підручником. Відеоматеріал до уроку
Використані джерела
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали Муха О. Пальнікова Н. Л. Король Б.Ю.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: