KNOWLEDGE HYPERMARKET


Особливості будови, процеси життєдіяльності та різноманіття грибів. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас. Повні уроки >> Біологія: Особливості будови, процеси життєдіяльності та різноманіття грибів. Повні уроки


Гриби - царство живих організмів, які поєднують у собі ознаки рослин і тварин (мал. 1)

Gr112.jpg


З рослинами їх зближує: 

1) наявність добре вираженої клітинної стінки; 

2) нерухомість у вегетативному стані, 

3) розмноження спорами; 

4) здатність до синтезу вітамінів; 

5) поглинання їжі шляхом всмоктування (адсорбції). 

Ці особливості будови і життєдіяльності грибів дозволяють вважати їх однією з найбільш давніх груп еукаріотних організмів, що не мають прямого еволюційної зв'язку з рослинами, як вважалося раніше. Гриби і рослини виникли незалежно від різних форм мікроорганізмів, що жили у воді. Спільним з тваринами є: 

1) гетеротрофність; 

2) наявність у складі клітинної стінки хітину, характерного для зовнішнього скелета членистоногих; 

3) відсутність у клітинах хлоропластів і фотосинтезуючих пігментів;

 4) накопичення глікогену як запасної речовини; 

5) утворення і виділення продукту метаболізму - сечовини.

Будова грибів

Вегетативне тіло переважної більшості видів грибів - це міцелій, або грибниця, що складається з тонких безбарвних (іноді злегка забарвлених) ниток, або гіф, з необмеженим ростом і бічним галуженням. Міцелій зазвичай диференціюється на дві функціонально різні частини: субстратний, службовець для прикріплення до субстрату, поглинання та транспортування води і розчинених у ній речовин, і повітряний, що піднімається над субстратом і утворює органи розмноження. У процесі пристосування до різних наземним умов проживання у грибів виникають численні видозміни міцелію: це склероції, столони, ризоїди, різоморфи, гаусторії та ін. Наприклад, з допомогою столонів - повітряних дугоподібних гіф - гриб швидко поширюється по субстрату. Столони прикріплюються до субстрату ризоїдами.


Розмноження

Гриби розмножуються безстатевим і статевим способами. Безстатеве розмноження відбувається частинами міцелію або окремими клітинами, які дають початок новому міцелію. Дріжджові гриби розмножуються брунькуванням.

Харчування

За способом живлення розрізняють дві основні групи грибів: сапротрофи і симбіонти. Для останніх характерні паразитизм і мутуалізм. 

До сапротрофов відноситься більшість шапинкових і цвілевих грибів, а також дріжджі. Особливістю сапротрофних грибів є те, що окремий гриб може за добу утворити міцелій сумарною довжиною гіф більше кілометра. (Довжина грибних гіф в 1 г сухого грунту листяного лісу становить близько 400 м, а в 1 г гумусу [під підстилкою] 4-8 км. ) Такий швидкий ріст і нитчасті будова міцелію обумовлює особливий тип взаємовідносин грибів з навколишнім середовищем, не характерний для інших груп еукаріотних організмів. Велика система розгалужених гіф дозволяє їм тісно контактувати з субстратом. Майже всі клітини міцелію відокремлені від субстрату лише тонкою клітинною стінкою.

Травні ферменти, що виділяються грибами, дуже швидко впливають на матеріал субстрату і сприяють його частковому перетравлювання поза грибної клітини. Такий напівпереварений матеріал потім всмоктується всією поверхнею клеткі. 

Шапинкові гриби живуть на багатому перегноєм лісовому грунті, на полях і луках, зустрічаються на гниючий деревині (опеньок літній і зимовий, гливи) . 

У процесі їх розвитку на міцелії формуються органи спо-роношенія - плодові тіла, що складаються з ніжки та капелюшки. Ніжка і капелюшок утворені щільними пучками гіф. У капелюшку можна розрізнити два шари: щільний верхній, часто забарвлений, покритий шкірочкою, і нижній. В одних грибів - пластинчастих - нижній шар капелюшки складається з радіально розташованих пластинок (у сироїжок, груздів, печериць, блідої поганки).

У білого гриба, підберезовика, підосичника, маслянка він складається з численних трубочок, тому їх називають трубчастими. На пластинках, в трубочках, а у деяких представників на шипиках чи голочках утворюються десятки мільйонів спор. Після дозрівання вони висипаються на грунт, розносяться вітром, водою, комахами та іншими тваринами, що сприяє широкому поширенню грибів. 

Серед шапинкових грибів є як їстівні, так і отруйні. Найбільш цінні їстівні гриби, що широко зустрічаються в лісах  - білий, рижик, груздь справжній, підберезовик, підосичник, маслюк, шампіньон. На мал. 2 ви можете побачити відомі та маловідомі їстівні гриби.

Gr115.jpg

Отруйні гриби, такі як бліда поганка, мухомори (мал. 3), деякі види грибів-парасольок, говорушек, рядовок та ін, вже потрапляючи в їжу, можуть викликати серйозні, а іноді й смертельні отруєння. Слід пам'ятати, що білки грибів досить швидко розщеплюються з утворенням отруйних азотистих сполук, тому отруєння може бути викликане і неотруйними, але несвіжими грибами.

Gr111.jpg

Плісняві гриби розвиваються сапротрофно в грунті, на зволожених продуктах, плодах і овочах, на тваринних і рослинних залишках, утворюючи пухнасті або павутинчасті нальоти (цвіль) сірого, зеленого, чорного, сизого кольору (мал. 4).

Gr113.jpg

Пліснява зустрічаються серед зигоміцетів (наприклад, мукор), сумчастих і недосконалих грибів. Серед цвілевих грибів бувають і паразитичні види, які викликають хвороби людини і тварин (аспергільоз, бластомікоз, пневмомікоз) і рослин (альтернаріоз, фузаріоз та ін. )

Відомим представником цвілевих грибів є пеніцилла. Його міцелій складається з розгалужених ниток, розділених перегородками на клітини, а спороношення нагадує китицю. На кінцях розгалужених конидієносців утворюються ланцюжки конідій, за допомогою яких пеніцілл розмножується. Цей гриб зустрічається у вигляді цвілі (зеленого, сизого, блакитного кольору) на грунті і продуктах рослинного походження (на плодах, овочах, варення, томатної пасти та ін. ) Деякі види пеніцілла використовуються для приготування пеніциліну-одного з найбільш відомих антибіотиків (мал. 5).

Gr114.jpg

Гриби разом з бактеріями грають важливу роль у загальному коловороті речовин у біосфері. Розкладаючи за допомогою ферментів органічні речовини до простих неорганічних сполук, вони роблять їх доступними для автотрофних організмів, беруть участь в утворенні родючого шару грунту - гумусу, виконують велику санітарну роботу з очищення середовища.