Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 8 клас. Повні уроки>>Хімія: Хімічні властивості оксидів: взаємодія з лугами, іншими оксидами. Використання оксидів. Повні уроки
Тема. Хімічні властивості оксидів. Їх взаємодія з лугами та іншими оксидами. Використання оксидів.
Мета уроку:
вивчення хімічних властивостей оксидів та відображення їх у природі, розглянути види реакцій оксидів з лугами та іншими оксидами. Ознайомитися з використанням оксидів.
Задачі уроку:
закріпити знання сутності оксидів, навчити учнів вільно орієнтуватися в основних їх хімічних властивостях, вміти їх охарактеризувати, оволодіння знаннями щодо взаємодії оксидів з лугами та іншими оксидами, визначити основні напрями використання оксидів.
Основні терміни:
Оксиди (або оксили) - складні речовини, до яких входять два елементи, один з яких Оксиген зі ступенем окиснення -2. Основні оксиди – оксиди металів, гідрати яких є основами. Кислотні оксиди (ангідриди кислот) – оксиди, гідратами яких є кислоти. Амфотерні оксиди – оксиди, яким відповідають амфотерні гідроксиди, здатні в залежності від умов реакції виявляти властивості як кислотних, так і основних кислот.
Хід уроку
Частина 1. Хімічні властивості оксидів.
Більша частина основних оксидів саме з водою не взаємодіє. Лише оксиди найактивніших металів, таких як калій, натрій, кальцій та деякі інші, безпосередньо сполучаються з водою, утворюючи розчинні у воді основи – луги. Деякі основні оксиди (MgO, La2O3) безпосередньо сполучаються з водою, утворюючи нерозчинні основи. Мал. 1. Оксид магнію.
Основні оксиди взаємодіють з кислотами, амфотерними гідроксидами, кислотними та амфотерними оксидами з утворенням солей: BaO + 2HNO3 = Ba(NaO3)2 + H2O; BaO + N2O5 = Ba(NO3)2; Мал. 2. Нітрат барію.
CaO + Zn(OH)2 = CaZnO2 + H2O; CaO + ZnO = CaZnO2. Мал. 3. Хімічні властивості основних і кислотних оксидів.
Контролюючий блок 1
1. Перелічіть метали, оксиди яких здатні взаємодіяти безпосередньо з водою. 2. З чим можуть реагувати основні оксиди для утворення солей? 3. Які види оксидів ви знаєте?
Частина 2. Взаємодія оксидів з лугами та іншими оксидами.
Кислотні оксиди здатні взаємодіяти з основами. Наприклад: CO2 + Ca (OH) 2 = CaCO3 + H2O Мал. 4. Карбонат кальцію.
Щоб краще розібратися у даній темі, пропонуємо наглядно спостерігати взаємодію кислотних оксидів з лугами. Відео 1. Взаємодія кислотних оксидів з лугами.
http://www.youtube.com/watch?v=KFMWLR8Ykww Основні оксиди взаємодіють між собою. Наприклад: СaO + SiO2 =t CaSiO3 CaO + CO2 = CaCO3 Мал. 5. Хімічні властивості амфотерних оксидів.
Амфотерні оксиди в заємодіють з лугами. Наприклад: ZnO + 2NaOH +H2O = Na2 [Zn (OH) 4] Zn + 2NaOH =cплав. Na2ZnO2 + H2O Ви можете спостерігати дану реакцію на наступному відео. Відео 2. Взаємодія амфотерних оксидів і лугів.
http://www.youtube.com/watch?v=IFQ6rxyLVik
Амфотерні оксиди виявляють кислотні властивості при взаємодії з водними розчинами лугів або сплавлянні з оксидами, гідроксидами, карбонатами активних металів: ZnO + 2КOH +H2O = К2 [Zn (OH) 4] Такі амфотерні оксиди, як Al2O3, Cr2O3, Fe2O3, TiO2, ZrO2 тощо, що погано розчиняються у розбавлених розчинах кислот, виявляють основні властивості при нагріванні з концентрованими кислотами або сплавлянні з солями. Амфотерні оксиди виявляють багато цікавих особливостей. Ряд з них можете спостерігати на наступному відео. Відео 3. Амфотерні особливості гідроксиду алюмінію.
http://www.youtube.com/watch?v=CsyrQ5eoaGI
Контролюючий блок 2
1. Що утворюється в результаті взаємодії кислотних оксидів з основами? 2. Якою особливістю володіють амфотерні оксиди? 3. Чи здатні основні оксиди взаємодіяти між собою?
Цікаво знати, що…
У дитинстві багатьом з вас напевне доводилося гратися різноманітними дзиґами. Дзиґи приводилися в рух різними способами: від руки, за допомогою пружинки, їх підганяли батіжком тощо. Користуючись хімічними реакціями, можна привести в рух дзиґу, за допомогою газу. Цікавий вигляд має «хімічна дзиґа», зроблена з яйця. Звичайно, користуючись наведеним способом, можна зробити хімічну дзиґу з інших матеріалів. Проколіть яйце товстою голкою з гострих кінців і видуйте його вміст. Коли шкарлупа висохне, її до половини заповніть добре перемішаною сумішшю з перетертої на порошок виннокам’яної кислоти (С4Н6О6) та питної соди (NaHCO3), взятих у рівній за вагою кількості. Проколи і отвори, через які була внесена суміш, обережно закрийте воском. Опустіть яйце у воду і помітьте з обох боків впоперек яйця, трохи нижче поверхні води, дві симетричні точки. Витріть яйце і голкою проколіть у помічених точках невеликі отвори. Якщо тепер яйце опустити у воду, то воно почне обертатися. Вода, яка проникла в суміш через отвори шкаралупи, викликає реакцію: H2C4H4O6 + 2NaHCO3 = Na2C4H4O6 + 2H2O + 2Co2. Вуглекислий газ, що виділяється під час реакції, виходить через отвір і викликає рух «яйця».
Список використаних джерел:
1. Урок на тему «Оксиди та їх місце у нашому житті» Князєвої М. В., вчителя хімії, м. Бєлгород, СШ №39. 2. Урок на тему «Хімічні властивості оксидів» Малової О. М., вчителя хімії, м. Тюмені, ліцей №34. 3. Ф. А. Деркач "Хімія", - науково-методичний посібник. – Київ, 2008. 4. Л. Б. Цвєткова «Неорганічна хімія» – 2-ге видання, виправлене і доповнене. – Львів, 2006. 5. В. В. Малиновський, П. Г. Нагорний «Неорганічна хімія» - Київ, 2009.
Відредаговано та вислано Лісняк А.В
Над уроком працювали:
Князєва М.В.
Малова О.М.
Лісняк А.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
|