KNOWLEDGE HYPERMARKET


Ум без книг, як птиця без крил...Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас.Повні уроки>> Українська література: Ум без книг,як птиця без крил... Повні уроки.

Содержание

Тема.

Людина без книги, як криниця без води.

Мета.

Засвоення теми про любов до книги, роль книги у житті людини, книга друг і порадник.

Тип уроку

Навчально-пізнавальний.

Хід уроку

Xxx8.JPEG

Людина без книги, як криниця без води.

На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо цікаву тему: Людина без книги, як криниця без води. Прочитаємо вірші "Як краплин у Дніпрі" О. Пархоменко. "Соняшник" Д. Павличко. "Любіть книгу" Остап Вишня. Вчитель читає вірші. Прочитай оповідання мовчки. Що в цьому творі вигадане, а що — ні? Попрацюйте разом! На які частини можна поділити оповідання? Складіть план. Підготуйтеся стисло переказати за ним твір. У якому реченні висловлено головну думку оповідання? А як ти думаєш, чому книгу порівнюють з водою? З чим іще її можна порівняти?

Xxx3.JPEG

«Любіть книжку - джерело знань, тільки знання рятівно, тільки воно може зробити вас духовно сильними, чистими, привітними людьми, які здатні щиро любити людину, поважати його працю і серцево милуватися плодами його безперервної великої праці ». М. Горький. Більшість людей не вміють читати, і багато хто не знають до ладу, навіщо читають. Один дивиться на читання як на переважно важкий, але неминучий шлях до утворення «великого читання» їх тільки «утворює». Для інших же читання легке задоволення, спосіб убити час, і їм, по суті, абсолютно байдуже, що читати, тільки було б не нудно. Читач, який шукає відпочинку і проведення часу, і читач, що піклується про свою освіту, почувають у книгах якусь освіжаючу і духовно звеличує силу, яка, проте, точно їм не відома і яку вони не можуть оцінити. З книгами треба поступати як зі своїми друзями і улюбленцями. Книги слід читати, ні будь-де, не в будь-який час, не надто швидко кожну і не одну за одною, а лише в години найбільш сприятливі для сприйняття - на дозвіллі, в затишку. Улюблені книги, мова яких звучить для мене особливо ніжно і привабливо. Люди звикли до книги, навіть не помічають її чудодійного впливу на них, вони мають право сказати, що якщо людина створила книгу, то немає сумніву в тому, що книга створена людиною мислячою і розумною!

Xxx1.JPEG

До книги як до джерела світла тягнеться і старий, і молодий, у книзі люди знаходять відповіді на багато питань. Часто людство звертається до книги за рішенням своїх же проблем - як жити, з кого брати приклад, яким шляхом піти, в чому сенс життя і т. д. І книга - вірний друг і наставник дає відповіді на ці питання. Книга показує все наше життя - адже навіть взяти такий випадок, коли дитину в перший раз в житті мама повела в бібліотеку, тоді дитина починає пізнавати за допомогою книги багато що йому ще невідоме. До глибокої старості, коли книга будить в людях відсвіти спогадів про минуле, дозволяє знову переживати пережите, ділитися досвідом пережитих літ, осмислювати прожитий шлях. Роль книги у нашому житті Книга допомагає людям у виборі життєвого шляху, вчить їх уникати помилок, виходити на правильну дорогу. Над сторінками книг читач радіє і сумує, страждає і обурюється, заспокоюється і переживає. Книга робить наше життя яскравішим і багатшим, наші почуття - глибше, думки гостріше. Книга незамінна, як засіб розвитку людини, вона вчить мислити проникати в суть явищ, бачити відкриття, знаходити нове. Влада книги у наш час величезна, вона воістину безмежна, впливає на весь хід історії.

Xxx9.JPEG

Дитина слухає читання казок, переживаючи чарівні пригоди Іванушки і Конька-Горбунка, Буратіно, Чиполіно, пізнаючи підступність Кощія Безсмертного і Баби-Яги, отримує першу інформацію про добро і зло, про силу справедливості, про почуття товариства і про взаємодопомогу. Читання казок та інших дитячих книг розвиває в дитині здібності до мислення, збагачує мову. Дуже точно визначив значення книги і читання людини льотчик-космонавт В.Севастьянов: «Для мене гарна книга – це вчитель, який поповнює мої знання, співрозмовник, з яким я можу посперечатися». Слова космонавта ще раз свідчать про незамінності читання книги для людини, як би він не був озброєний сучасними технічними засобами, які передають йому необхідні знання. Зараз люди можуть отримати інформацію за допомогою газет, Інтернету, телебачення, і, не дивлячись на це, книга не втратила своєї актуальності, вона як і раніше необхідна, її як і раніше читають і чекають. Книга існує давно, і буде існувати вічно.


Книга-наш друг і порадник.

Перше і найголовніше місце віддамо книзі. Адже книги розвивають уяву, пам'ять, увагу, посидючість. Книга дає багато знань і формує вміння, необхідні в житті. Книга виховує на прикладах своїх героїв. Вона заспокоїть у скрутну хвилину, дасть пораду. Переваг книг не перерахувати. Що ж читати таким маленьким дітям? Місяців до трьох все що завгодно. Старшій доньці читаємо казки і вірші А.С. Пушкіна, М.Ю. Лермонтова. Дітям просто подобається чути мамин голос ... В 1.5 року вона може слухати будь-яку дитячу книжку з картинками годину і більше. Якщо дитині цікаво таке заняття, то куплені книги зазвичай читаються за кілька годин. Можна записатися в дитячу бібліотеку, в якій, до речі, може виявитися відділ розвиваючих ігор. У 3 роки дитина знатиме чимало віршів, у тому числі А.С. Пушкіна і С.Єсеніна, переказувати нескладні казки. Радимо не обмежуватися загальноприйнятим списком, хоча прочитати С. Маршака, С. Михалкова, А. Барто,К. Чуковського треба обов'язково. Що стосується раннього навчання читання, то всьому свій час. Зараз модно рано читати, вчити букви і т. д., але для багатьох головне прищепити любов і повагу до книги. А це непросто, набагато складніше, ніж просто бездумно, автоматично навчитися читати. Нехай дитина бачить у книзі не просто набір слів, а навчається вдумуватися, черпає уроки доброти, поваги до старших, тоді він виросте розумним, здоровим, вихованим. Протягом усього життя ми звертаємося до книги. З дитячих років вона допомагає нам дізнатися і зрозуміти навколишній світ. Нерідко книга, вчасно прочитана, підказує людині, яку вибрати професію, трапляється - визначає життєвий шлях.


Книга - вчитель.

Багатьом вона не тільки відкрила світ великих ідей, але і направила їх на шлях боротьби за торжество цих ідей, боротьби в ім'я щастя людей. У книзі увічнені подвиги і наших предків, наших батьків. А уроки історії, увічнені в книгах, не тільки знайомляться минулим, а й вчать розуміти сьогодення і працювати в ім'я майбутнього. Книга - помічник, коли ми працюємо, товариш, коли відпочиваємо, часом вона - просто розвага, завжди - супутник, часто - порадник, а для того, хто вміє дружити з нею, вірний друг. З книгою можна поводитися, як з річчю. Її можна взяти в руки як річ. Виміряти й зважити. Купити і продати. Засунути куди-небудь і потім не знайти. Словом, з книгою можна зробити все, що можна зробити з річчю. Вона і є річ. Але насправді книга - більше, ніж річ. Вона диво. От лежить на столі маленька книга - у дві долоні величиною, а в неї поміщені люди, будинки, міста. Вона лежить на столі нерухомо, але переносить нас з краю в край, з країни в країну зі швидкістю, з якою не може змагатися навіть космічна ракета. Вона переносить нас у минуле і в майбутнє. Книга - єдина машина часу, створена людиною. Нежива - вона живе, німа - вона говорить. Про різних країнах, про різні часи. Книга - це духовний заповіт одного покоління іншому, порада вмираючого старця юнакові, що починає жити, наказ, який передається вартовим, що відправляється на відпочинок, вартовому, заступав на посаду. У житті людини бувають різні труднощі, з цього потрібен той, хто допоможе у важку хвилину, вислухає і дасть пораду. Книга - наш вірний друг і порадник. Максим Горький писав: \ "Любіть книжку - джерело знання, як знання рятівно, тільки воно може зробити нас духовно сильними \". Книга - джерело знань. Існує навчальна література: підручники, енциклопедії, довідники. Немає такого предмета в світі, про який ми б не змогли дізнатися з них.\ "Хороша книга дає плоди, породжуючи інші книги \", - вважав Олкотт. Книги розширюють кругозір людини. За допомогою книг ми вчимося читати і писати. Книг багато, вони вчать нас наук, допомагають орієнтуватися в житті і в навчанні. \ "Людина перестає мислити, коли перестає читати!\ ",-Вважав французький просвітитель Дідро. Книга виховує людину, робить його кращим. Скільки буває ситуацій, коли може допомогти мудру пораду з книги. Книги вчать мудрості, логіці, знаннями та вмінням бачити перед собою мету. Так само показує, як жити не можна. Вольтер говорив: - \ "Читання піднімає душу \". Книги допомагають людині розібратися в собі. Прочитавши книгу, можна відчути себе сильніше, відчути всю красу прекрасної мови. Книги розвивають в людині відчуття прекрасного. Книги відповідають на багато -багато наших запитаннь, змушують думати і співпереживати героям.

Любіть книжку всією душею!


Запитання для уроку.

1. Хто дійові особи вірша «Соняшник»?

2. Чому соняшника образило прохання дівчинки. Що здивувало соняшник? А тебе?

3. Поміркуйте разом! Чи випадково поет в одному вірші пише про Сонце як джерело світла, книжку як джерело знань і дівчинку, яка захоплена читанням? Чим цей вірш нагадує казку?

4. Про що йдеться в оповіданні «Любіть книгу»?

5. Чому книга – наш друг і порадник?

6. Які книги вам подобаються найбільше?

Список використаних джерел:

Урок на тему : «Людина без книги, як криниця без води.» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл..

Урок на тему : «"Як краплин у Дніпрі" О. Пархоменко. "Соняшник" Д. Павличко. "Любіть книгу" Остап Вишня.» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл..

Таранов П.С. Золотая книга учителя. – М.: Агенство «ФАИР» 2005. –496с.

Іванченко О.Л. Наумова К.М. Роль книги в житті людини. Світ книг. Ранок, 2007.- 206с.

Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.

Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 3 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.


Над уроком працювали


Дідковська І.П.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.