KNOWLEDGE HYPERMARKET


Порівняння та визначення черепашок молюсків. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Лабораторна робота №8 „Порівняння та визначення черепашок молюсків”. Повні уроки



Лабораторна робота №8 „Порівняння та визначення черепашок молюсків”. 

Содержание

Мета роботи

  • навчитися визначати молюсків за їх черепашками.

Завдання

  • познайомитися з особливостями будови черепашок черевоногих та двостулкових молюсків; продовжити формування вмінь обгрунтовувати, порівнювати, аналізувати, публічно виступати.

Матеріал й устаткування

  • колекція черепашок черевоногих та двостулкових молюсків, лупа, лінійка, карточки для визначення молюсків.

Пояснення


Черепашки молюсків
Bio8 35 1.jpg
Мал..№1 Різноманітні черепашки молюсків.

Молюски – безхребетні тварини з м’яким несегментованим тілом, яке в багатьох випадках захищене черепашкою. Вони освоїли практично всі місця існування – морські та прісні водойми, суходіл. Переважно молюски вільноживучі організми, але зустрічаються і паразитичні форми.  Більшість молюсків повільно повзає чи веде прикріплений образ життя, але деякі види можуть швидко плавати. Серед молюсків є невеликі види, які не перебільшують декілька сантиметрів, але є й великі за розмірами (наприклад, тридакна може досягати в довжину до 1,5метрів). Подивіться, будь ласка, відео, на якому можна побачити, як виглядає тридакна. 

Відео №1. Тридакна.


Відомо біля 130 тис. видів молюсків, на Україні зустрічається біля 800.  Серед них є рослиноїдні, хижаки, види-фільтратори та ін. Пропоную вам подивитися відео про молюсків – мешканців моря.

Відео №2. Полювання морської зірки на молюсків.


Залозисті клітини мантії в більшості молюсків виділяють назовні захисну черепашку. Зовні черепашка вкрита тонким шаром роговидної органічної речовини (білок конхолін). Основна маса черепашки складається з вуглекислого кальцію, який утворює середній та внутрішній шари. Середній шар – фарфороподібний – утворений пластинками з вуглекислого кальцію, які розташовані перпендикулярно до поверхні черепашки. Внутрішній перламутровий шар утворений розташованими в декілька шарів вапняними пластинками, між якими лежать шари органічної речовини. В цих структурах відбувається переломлення променів, внаслідок чого перламутр блищіть та переливається різними кольорами.   
 Bio8 35 2.jpg
Мал..№2 Черепашка з перламутром.

Ріст черепашки молюска йде наростаючими кільцями, подібно до рослин, і по кільцям можливо порахувати вік молюска. Кожне кільце на черепашці свідчить про рік життя молюска, а товщина кільця залежить від температури води.
В будові черепашки черевоногих молюсків виділяють завиток, який утворений верхніми оборотами черепашки, устя – останній оборот. Верхня частина закінчується верхівкою. Стінки внутрішньої поверхні оборотів черепашки, які зрослися, утворюють центровий стовпчик. В деяких черепашок верхня частина утворює плече, яке може бути круглої, кутової чи пологої форми. В верхній частині може бути присутня пришовна площадка. Найбільш широка середня частина називається периферією. Краї устя називаються зовнішньою та внутрішньою губою, біля внутрішньої губи  може бути пупок – заглиблення, через яке видно черевну частину першого обороту черепашки. Устя в більшості видів прикрито кришечкою, яка має конічну чи округлу форму. А в деяких видів у вигляді коми. Більшість черепашок закручено вправо. Якщо подивитись на черепашку з боку устя, то в правозакручених воно розташовано з правого боку, в лівозакручених – з лівого. Забарвлення може бути однотонним, плямистим, смугастим чи складним, візерунчатим.
Bio8 35 3.jpg
Мал..№3 Будова черепашки черевоногих молюсків.

Двостулкові молюски –двобічносиметричні , тіло їх знаходиться в черепашці, яка складається з лівої (верхньої) та правої (нижньої) стулки. Більш-менш випуклий бугорок на верхній частині спинної поверхні стулки називається верхівкою. В рівносторонніх черепашок вона знаходиться посередині, в нерівносторонніх зміщена. В ряду видів ( гребінці) по боках верхівки є пласкі трикутникові вирости, які називають вушками. Стулки з’єднані еластичним ліга ментом, який розташований на спинній поверхні позаду верхівки. Замок черепашки, який є в більшості молюсків цього класу, представлений зубами та виїмками. Деякі двостулкові молюски мають черепашку зі стулками, які відрізняються за розмірами, формою чи забарвленням. Більшість двостулкових молюсків має овальну чи трикутникоподібну форму. Загальне забарвлення переважно однотонне, плямисте, з різноманітними лініями. Тонкі чи широкі радіальні лінії називають променями, концентричні – смугами. Вони можуть бути хвилястими, з розгалуженнями, створювати візерунки.
Bio8 35 4.jpg
Мал..№4  Дрейсена річкова.

В головоногих молюсків черепашка редукована або представляє собою конічну трубку, пряму чи зігнуту.   
Bio8 35 5.jpg
Мал.. №5 Наутілус.

Розповсюдженими мешканцями прибережної зони є мідії, які мають клиновидну черепашку з темним забарвленням.  В річках, озерах легко знайти перлівниць, які мають велику черепашку з пластинчатими боковими зубцями. Кардіуми живуть в Чорному, Каспійському, Аральському та Балтійському морях. До морських двостулкових  молюсків відносяться донакси, маленькі, округло-трикутної форми, два види яких мешкають в Чорному морі. Типовими представниками пісчаного грунту, в який вони звичайно закопуються, є живці, які мають тонкостінні, вузькі витягнуті черепашки. Біля прісних водойм часто зустрічається равлик чагарниковий, в якого спірально закручена черепашка різних відтінків.
Bio8 35 6.jpg
Мал..№6  Черепашки молюсків.1- перлівниця,2- кардіуми, 3- мідія, 4- котушка, 5- равлик чагарниковий, 6- морський гребінець, 7- зебрина.
Bio8 35 7.jpg
Мал..№7 Черепашки молюсків. 1- живець, 2- живородок, 3- донакс, 4- бітум, 5- верша.


Перед початком виконання практичної роботи розглянемо Відео-матеріал на тему „Різноманітність молюсків” .

Відео № 3. Різноманітність молюсків


Хід роботи


1.    Ознайомтесь з особливостями будови черепашок черевоногих та двостулкових молюсків.
2.    Розгляньте молюсків (живі екземпляри чи запропоновані малюнки або колекцію черепашок).
3.    За допомогою визначних карток визначте назву молюска.
1) черепашка не має стулок – дивимось пункт 2;
1) черепашка з двох стулок – пункт 5.
2) черепашка з закритим кришечкою устям – пункт 4;
2) черепашка без закритого кришечкою устя - пункт 3.
3) закручена спіраллю черепашка– котушка рогова;
 Bio8 35 8.jpg
Мал..№8. Котушка рогова.
3) закручена у вигляді башти черепашка– ставковик великий .
 Bio8 35 9.jpg
Мал..№9 Ставковик великий.
4) велика, понад 2,5см з трьома повздовжніми смугами черепашка – калюжниця або живородка.
 Bio8 35 10.jpg
Мал.№10 Калюжниця або живородка.
4) маленька до 1,5см черепашка – бітинія.
 Bio8 35 11.jpg
Мал.№11 Бітинія.

5) невелика черепашка з малопомітною опуклою верхівкою посередині та з замком з зубчиками – шаровка;
 Bio8 35 12.jpg
Мал..№12 Шаровка.
5) овальна черепашка з двома стулками – пункт 6;
6) овальна черепашка з тонкими стінками, верхівка не виступає. Зубчиків не має – беззубка;
 Bio8 35 13.jpg
Мал..№13  Беззубка.
6) витягнута товстостінна черепашка з виступаючою верхівкою, має замок – перлівниця.
Bio8 35 14.jpg              
Мал. .№ 14 Перлівниця.


4.    Вкажіть назви молюсків, які ви визначили за черепашками.

Список використаних джерел


1. Урок на тему «Характерні особливості будови тварин типу Молюски» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273.
2. Урок на тему «Різноманіття молюсків»  Геращенко А.В., вчитель біології та екології, м. Ногінськ, СШ № 18 г.
3. В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.
4. Задорожний К.М. Усі уроки біології. 8 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2008.


Відредаговано та вислано Горбатко С.М.


Над уроком працювали:
Павленко Т.І.
Геращенко А.В.
Горбатко С.М




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас