Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 3 клас>>Українська мова: Змінювання прикметників за родами. Родові закінчення прикметників
Змінювання прикметників за родами. Родові закінчення прикметників
Попрацюйте з таблицею!
РІД Однина Множина чоловічий червоний кавун кавуни жіночий червона гвоздика червоні < гвоздики середній червоне яблуко яблука
чоловічий літній ранок ранки жіночий літня ніч літн< ночі середній літнє пальто пальта
Зробіть висновки про змінювання прикметників за родами. Визначте основу прикметників. Зверніть увагу на твердий і м'який приголосні основи перед закінченням. В однині прикметники змінюються за родами. Прикметники чоловічого роду мають закінчення -ий, -їй (дерев'яний стіл, вечірній час), жіночого роду а, -я (дерев'яна шафа, вечірня зоря), середнього роду е, -є (дерев'яне ліжко, вечірнє небо). У множині прикметники за родами не змінюються. Для всіх родів вони мають однакове закінчення -і.
Утвори словосполучення, добираючи з довідки до кожного іменника прикметник. Запиши утворені словосполучення, відповідно змінивши прикметник. Пісня, казка, книжка, соловейко, дзвінок, бджілка, мова, хата. Слова для довідки: чарівний, мелодійний, цікавий, дзвінкоголосий, працьовитий, співучий, рідний, материнський.
Прочитай вірш. ШЕВЧЕНКО Всі його ми батьком звемо, так від роду і до роду: кожний вірш свій і поему він присвячував народу. Ось чому в сім'ї великій,
у цвіту садів прекрасних
буде жити він вовіки,
як безсмертний наш сучасник. Максим Рильський Розкажи, як ти розумієш другу строфу вірша. Випиши виділені сполучення іменників з прикметниками, визнач їх число. Визнач рід прикметників, вжитих в однині.
Прочитай вірш. Реве та стогне Дніпр широкий,
сердитий вітер завива,
додолу верби гне високі,
горами хвилю підійма. І блідий місяць на ту пору
із хмари де-де виглядав,
неначе човен в синім морі,
то виринав, то потопав. Тарас Шевченко Випиши з вірша сполучення іменників з прикметниками. Скорочено познач рід. Розкажи, які картини ти уявляв, читаючи вірш. Утвори словосполучення за питаннями. 1. Я к и й? х т о? 3. Я к а? щ о? 2. Я к е? щ о? 4. Я к і? хто? До поданих словосполучень добери за зразком протилежні за значенням і запиши. У прикметниках познач закінчення. ранн-я весна — пізн-я весна теплий день —...
зимовий ранок —...
темна кімната —... високий берег —...
нове взуття —...
старі дерева —...
Прочитай текст. КИЇВ Київ — найбільше місто в Україні. Йому вже понад півтори тисячі років. Та Київ завжди молодий. Зараз місто розкинулось на обох берегах широкого Дніпра. Навесні воно потопає в зелені й квітах. Київ — столиця України.
Випиши з тексту іменники разом з прикметниками, що від них залежать. У дужках познач рід. Зразок. Широкий Дніпро (ч. р.).
Склади усну розповідь на тему «Моя кімната», використовуючи іменники: кімната, двері, вікно, кватирка, стеля, стіни, шафа, стіл, стілець, тумбочка, ліжко, акваріум. Не забувай до іменників добирати прикметники за змістом.
Правильно вимовляй і пиши: кватирка підлога стеля куток поріг шафа стілець телевізор акваріум
Прочитай виразно текст. Багато різних кольорів є в природі: червоний, зелений, жовтий, оранжевий, синій, голубий, чорний. Але є й інші. Малина за кольором малинова, вишня — вишнева, а небо — небесне. Випиши споріднені слова парами. Познач їх будову. Усно назви рід прикметників. Назви яких кольорів можна утворити від слів абрикос, лимон, золото, срібло1?
Прочитай текст. Знайди прикметник, ужитий в усіх трьох родах. Випиши його разом з іменниками, з якими він зв'язаний. Люди завжди любили різні красиві речі з дерева. Тому й столяр здавна був у пошані. Поважають його й тепер. А на допомогу столяреві прийшли машини, які полегшили його працю, — верстат, електрична пилка, електричний рубанок, електричне долото. І парти в школі, і шафа у вашій кімнаті, і стіл, і стільці, й етажерка, на якій лежать ваші улюблені книжки,— все це зробили чарівні руки столяра. Дмитро Чередниченко Як ти розумієш вираз чарівні руки? Зроби аналіз слова електричний у такому порядку:
1. Аналізоване слово. 2. Від якого слова в реченні залежить? 3. На яке питання відповідає? 4. До якої частини мови належить? 5. Число. 6. Рід (в однині). 7. Яким є членом речення?
Склади і запиши невеличку розповідь на тему «Мій друг» або «Моя подруга», використовуючи прикметники: ввічливий, чуйний, щирий, добрий, вихований, енергійний, охайний, лагідний, спокійний, кмітливий, дотепний, допитливий, веселий та інші.
Прочитай текст, вставляючи пропущені закінчення прикметників. ВЕСНА Радісн.., гомінк.. і пахуч.. весна. Дзвінко співають птахи, дзюркочуть попід деревами веснян.. струмочки. Смолою пахне набубнявіла брость. Тепл.. вітер пробігає у верховітті. Скоро, скоро вдягнеться ліс у листя, зацвіте на узліссях пахуч.. черемха, защебечуть над струмками дзвінкоголос. соловейки. Прилетять, закують довгохвост.. зозулі: «Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!» Паростками молод.. трави, голуб., та біл.. пролісками вкриваються лісов.. галявинки. Іван Соколов-Микитов Брость — бруньки. Випиши виділені сполучення слів, ставлячи від іменника до прикметника питання. Познач закінчення прикметників. Усно визнач їх число. От стеляться розложист.., як скатерть, зелен., левади. Подекуди розкидані кругл.. кущі верболозу.
Прочитай текст. Спиши, вставляючи пропущені закінчен-л ня прикметників. Поясни, як ти дізнався, які закінчення треба вставити. М'як., зелен., береги обгорнули з обох боків невеличку річку Раставицю. Там далі вона повилася між висок., вербами. По обидва боки Раставиці стеляться чудов.. городи, жовтіють розкішн.. соняшники. За Іваном Нечуєм-Левицьким
У третьому реченні підкресли головні члени.
Прочитай. Лісова галявина. Одиноко стоїть берізка. Над берізкою віє вітер. Він розчісує її коси. До виділених іменників добери такі різні прикметники, щоб спочатку розповідь можна було назвати «Взимку на галявині», потім — «На галявині весною», далі — «На галявині восени». Користуйся довідкою. Слова для довідки: ніжна, теплий, довгі, зелені; сумна, зажурена, холодний, різкий, золотисті; невесела, пронизливий, колючий, голі. Запиши один з варіантів розповіді (на вибір). Поміркуйте разом! Коли так говорять? Срібний голосочок. Сталеві коні. Залізний характер. Золота осінь. Вишневе плаття.
У поданих сполученнях слів замініть іменники іншими так, щоб прикметники набули прямого значення. Сильний дощ — злива;
сильний вітер — ... ;
суха трава — ... ;
весняний розлив річки — ....
З одним із сполучень слів (на вибір) склади і запиши речення. Визнач у ньому головні й другорядні члени. Прочитай і відгадай загадки. Спиши. Підкресли слова, які допомогли знайти відгадки. 1. В білій одежині цілий рік ходила, навесні зелений волос розпустила, кучері вмивала чистою росою та й розвеселяла білою красою. 2. Маленький, чепурненький,
крізь землю пройшов,
червону шапочку знайшов. 3. Росте хлопчик гарнесенький
на городі в мене: чорні очі, жовті вії,
капелюх — зелений. 4. Носатий Микита, дерев'яна свита, де носом проведе, там доріжку прокладе.
Познач будову виділених слів.
Склади самостійно або пригадай загадки про шкільне приладдя: олівець, ручку, гумку, зошит, лінійку. Використовуй ознаки цих предметів. Загадки запиши. Прочитай вірш. Зеленійся, рідне поле, українська ниво! Підоймися, колосися, достигай щасливо!
І щоб всяке добре сім'я
ти повік плекала,
і щоб світу добра служба
з твого плоду стала! Іван Франко Якщо виділені словосполучення вжито не в прямому, а в переносному значенні, то що тут автор мав на увазі? Якими за метою висловлювання є речення в першій строфі? Поясни вживання знаків оклику.
Поміркуйте разом! Про кого можна так сказати:«Це порядна, чесна і добра людина»? Запишіть складене міркування. Прочитай казку. Чого вона вчить? ДВА МЕТЕЛИКИ Над зеленим лугом летіли два метелики. Один білий, а другий червоний. Зустрілися, сіли на зеленому листочку та й хваляться. Білий метелик говорить: — Мої крильця найкращі, бо я схожий на білу хмаринку. А червоний метелик і собі хвалиться: — Ні, мої крильця красивіші, бо я схожий на сонце. Зайшло сонце, настала ніч. Обидва метелики посіріли. Василь Сухомлинський
Знайди в тексті прикметники. Визнач рід прикметників, вжитих в однині.
Склади казку про двох хвальків-розбишак. Наприклад, «Два півники» або «Як горобчики позбулися своїх хвости- 1 ків». Запиши складену казку. Не забувай вживати в казці прикметники, які характеризують дійових осіб.
Прочитай. Які слова, на твою думку, потрібно замінити? Чому? Спиши, добираючи для заміни слова з довідки. Повіяв теплий вітер. Світить тепле сонечко. День став по-весняному теплий. Повертаються з теплих країв перелітні птахи. Слова для довідки: лагідний, весняний, ласкавий, гарний, приємний, легенький, далекий. Прочитай вірш. Спиши, розкриваючи дужки. Ми любимо весну (зелена, чудесна),
і грімницю у тучі, і дощик (співуча),
і луки (широка), і ріки (глибока),
і поле (весела), і (рідна) оселі,
і цвіт у маю — всю землю свою. Михайло Стельмах
Що допомогло поставити прикметники в потрібній формі? Попрацюйте разом! Прочитайте текст. Поміркуйте над прочитаним. Коли на городі з'являвся перший пуп'янок огірка чи зацвітав повернутий до сонця соняшник, мати брала мене, малого, за руку і вела подивитися на це диво... Вона перша в світі навчила мене любити роси, легенький ранковий туман, п'янкий любисток, м'яту, маковий цвіт, осінню горобину і калину. Вона першою показала, як плаче од радості дерево, коли надходить весна, як у розквітлому соняшнику ночує джміль. Михайло Стельмах Доберіть до тексту заголовок. Скажіть словами тексту, за що автор вдячний своїй матері. Знайдіть в останньому реченні слова, вжиті в переносному значенні. Як ви їх розумієте? Розкажіть, що цікавого доводилося вам спостерігати влітку на городі, в саду, в полі чи в лісі. Прочитай текст і доведи, що він художній. Знайди прикметник, вжитий в різних формах. ЯКОГО КОЛЬОРУ СЛОВА? Тихесенько вимовляю слово «зелений», і постає переді мною все зелене. І я вже чомусь не сумніваюсь, що й саме слово зеленого кольору. Вимовляю слово «мама» — і ввижається мені її добра усмішка, іскристе мерехтіння в добрих очах, ласкаве звучання голосу. Жоден колір не пов'язується з її образом. Тільки здається, наче сяє чимось золотистим від очей, вишневим од губ, яблуками-антонівка-ми від рук. І за всім цим щемко постає слово «рідна», ніжно хвилююче, мов усі кольори, разом узяті. За Євгеном Гуцалом Випиши виділені сполучення іменників з прикметниками. У дужках скорочено зазнач рід.
Прочитай текст. Знайди прикметник, вжитий у різних формах.
У тих місцях, де живе білий ведмідь, він — най-сильніший звір. Йому боятись нічого. Ведмідь уміє спритно ховатися. А ховається він від тюленів. Адже ведмідь полює на них. І треба, щоб тюлені не помітили, як він підкрадається. Для цього і потрібне ведмедю біле хутро. Його, білого, на білій крижині й не видно. Юрій Дмитрієв Спиши. Підкресли прикметники, над ними скорочено зазнач рід. Поміркуй! Чи можна цей текст назвати художнім? Чому? Порівняй його з текстом попередньої вправи. Прочитай і спиши, вставляючи пропущені закінчення прикметників. Заглядає в хату соняшник вухат.., чубчик — золотист.., носик — конопат.. . Встану рано-рано, щоб не чула мати — підемо удвох ми по селу гуляти: я і мій товариш — соняшник вухат.. . Ганна Чубач Попрацюйте разом! Розгляньте малюнки. Розкажіть про своє місто чи село. Вживайте слова, що найбільш яскраво змальовують красу вашого рідного краю. Прочитай текст. Спиши, вставляючи пропущені букви. Народна мудрість говорить: «Якщо хочеш залишити про себе добр.. пам'ять на з..млі — посади дер..во». Отже, посади дер..во, друже! А ще яку добру справу можна зробити? Багато є таких справ. Одна з них — лікування кн..жок. Але ще краще — бер..гти кожну книгу, яка потрапляє до твоїх рук, не допускати, щоб вона «захворіла». А як почувають себе твої книжки? Чому слово захворіла взято в лапки? Відшукай у художній книзі або в читанці уривок тексту, в якому багато прикметників. Спиши його. Прикметники підкресли. Один з них (на вибір) розбери у порядку. Запитання для повторення 1. Яка частина мови називається прикметником? 2. За чим змінюються прикметники? А іменники? 3. З якою частиною мови найчастіше зв'язаний прикметник у реченні? 4. Яким членом речення найчастіше виступає прикметник?
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова 3 клас, Ч.2
Надіслано читачами з інтернет-сайту
Вся шкільна программа онлайн, безкоштовні підручники, конспекти уроків, рефератів з української мови, питання та відповідді.
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|