Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас>>Біологія: Будова квіткової рослини, вегетативні та генеративні органи
Пригадайте Що таке органи? Які органи є у рослин?
Ви вже знаєте, що у вищих рослин із тканин формуються органи. Кожен з них має певну будову і виконує певні функції. Органи вищих рослин залежно від їхніх функцій поділяють на вегетативні та генеративні.
Що таке вегетативні органи рослин та які їхні функції? Ви помічали, наскільки різноманітними можуть бути вищі рослини. До них належать і маленька ряска, що плаває на поверхні водойм, і різноманітні трав'янисті рослини суходолу (ковила, пшениця, конюшина, папороть-орляк), і кущі (ліщина, шипшина, глід, бузок), і дерева (дуб, клен, береза, тополя, сосна) тощо. Та попри таке значне різноманіття, всі вони складаються з одних і тих самих органів: коренів і пагонів (мал. 30).
Мал. 30. Будова рослини
Корінь є підземною частиною рослин. Його основними функціями є закріплення рослини у ґрунті, всмоктування розчинів мінеральних солей та їхнє проведення до надземної частини. Сукупність коренів формує кореневу систему. її потужність залежить від виду рослин та умов зростання. Так, загальна довжина коренів, наприклад, ярої пшениці сягає 450 м, ячменю - 1000 м, вівса - 1300 м. Зрозуміло, що дерев'янисті рослини мають потужнішу кореневу систему, ніж трав'янисті. Наприклад, у кукурудзи корені розростаються у радіусі до 2 м, а в яблуні - до 15 м і більше. Надземна частина рослин представлена системою пагонів. Пагін складається з центральної частини - стебла та розміщених на ньому листків і бруньок. Брунька - це зачаток нового пагона. Стебло як осьова частина пагона забезпечує зв'язок між усіма частинами рослини. Завдяки галуженню воно збільшує поверхню надземної частини. А листок як бічна частина пагона здійснює фотосинтез, дихання та випаровування води. Корені та пагони - це вегетативні органи рослини. Таку назву вони дістали тому, що виконують функції росту, живлення, обміну речовин, виділення продуктів обміну, тобто здійснюють різноманітні процеси життєдіяльності рослини. Крім основних, вегетативні органи виконують і додаткові функції, пов'язані із пристосуванням видів рослин до певних умов зростання. Наприклад, на болотах поширена комахоїдна рослина росичка (мал. 31). Це хижа рослина, яка своїми листками захоплює комах. Верхня частина листкової пластинки у росички вкрита залозистими волосками, що виділяють клейку рідину, здатну перетравлювати здобич.
Мал. 31. Росичка за допомогою листків «полює» на комах
У відомого вам винограду окремі пагони перетворюються на вусики. За їхньою допомогою рослина чіпляється до різних предметів і може просуватись у просторі. До того ж завдяки вегетативним органам здійснюється вегетативне розмноження рослин.
Як здійснюється вегетативне розмноження? Вегетативно рослини розмножуються за допомогою вегетативних органів або їхніх видозмін, наприклад бульбами, цибулинами, вусами (мал. 32), кореневищами. Унаслідок вегетативного розмноження дочірня рослина утворюється із багатоклітинної частини материнської особини. До вегетативного розмноження здатні лише ті види рослин, які можуть відновлювати втрачені або ушкоджені частини. Це явище називають регенерацією. Як відбувається регенерація, ви можете спостерігати самостійно. Візьміть живу гілочку верби і поставте її у воду. Через стінки прозорої посудини ви зможете спостерігати, як у гілочки через певний час утворяться корені. Після цього таку гілочку можна висадити у ґрунт і з неї розвинеться нова рослина.
Мал. 32. Вегетативне розмноження суниць вусами
Що таке генеративні органи рослин і які їхні функції? Квітковим рослинам притаманне не лише вегетативне розмноження, а й статеве. Статеве розмноження забезпечують генеративні органи. У квіткових рослин генеративні органи - це квітка, плід та насінина (мал. 33). Квітка - це вкорочений та видозмінений пагін. У квітці формуються статеві клітини. Тому вона забезпечує процеси запилення та запліднення у період цвітіння рослини. Однорічні й дворічні рослини (тобто ті, що живуть відповідно один чи два роки) зацвітають один раз упродовж свого життя, а багаторічні (які живуть три роки і більше) -переважно багато разів.
Мал. 33. Генеративні органи рослин: квітка (1), плід (2), насінини (3)
З певних частин квітки утворюються плоди. Кожен плід містить одну або багато насінин, вкритих захисними оболонками - оплоднем. Саме насінина містить зародок майбутньої рослини та запас поживних речовин, необхідних для його розвитку. А оплодень забезпечує захист насінин та сприяє їхньому поширенню. Докладніше про статеве розмноження рослин, про будову квітки, насінини та плодів ви дізнаєтеся згодом.
Терміни і поняття, які потрібно засвоїти вегетативні та генеративні органи, вегетативне розмноження, регенерація
Підсумки Вищі рослини складаються з вегетативних і генеративних органів. Вегетативні органи - корінь і пагін -забезпечують ріст, живлення, обмін речовин тощо. У багатьох рослин вони можуть забезпечувати вегетативне розмноження -розвиток нового організму з частини вегетативного органа або його видозміни. Генеративні органи слугують для статевого розмноження.
Запитання для контролю 1. Які вегетативні органи є у рослин? 2. Які функції вегетативних органів? 3. Що таке генеративні органи рослин? 4. Які функції генеративних органів? 5. Що таке вегетативне розмноження? Чим воно відрізняється від статевого? 6. Які рослини називають одно-, дво- та багаторічними?
Поміркуйте Чи всі квіткові рослини мають корені?
М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас Вислано читачами інтернет-сайту
Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани-конспекти уроків з біології для 7 класу, книги та підручники згідно каленадарного плануванння з біології
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|