Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас>>Біологія: Клас Дводольні. Розоцвіті, Капустяні, Бобові
Родина Бобові, або Метеликові
Пригадайте Що таке прилистки, плід біб?
Усім вам добре відомі такі різні рослини, як акація, горох, квасоля, соя, арахіс. Усі вони належать до родини Бобові. Загалом родина Бобові об'єднує понад 17 тис. видів рослин, серед яких є однорічні і багаторічні трави, кущі та дерева (мал. 176, 177). Поширені бобові на всіх континентах планети в різних природних зонах - від приполярних островів до тропіків, від пустель до вологих лісів та боліт. Які характерні ознаки родини Бобові? Назву родини Бобові визначив плід цих рослин - біб. Віночок квітки зовні нагадує метелика зі складеними крилами. Тому цю родину називають ще Метеликові (мал. 176). А якщо відокремити п'ять пелюсток квітки, вони будуть нагадувати човен під вітрилом з веслами. Так, верхня найбільша пелюстка нагадує вітрило, дві бічні - весла, а ще дві нижні, які частково зрослися, - сам човен. Оцвітина в бобових подвійна, крім віночка, є ще п'ять зрослих чашолистків. Єдина маточка оточена десятьма тичинками. Квітки можуть бути поодинокі або зібрані у суцвіття головку (конюшина), китицю (люпин, горох) чи простий зонтик (лядвенець). Для бобових характерні складні листки: пальчастоскладні (люпин), трійчастоскладні (квасоля, соя, конюшина), парнопірчасто-складні (солодка, горох) та непарнопірчастоскладні (біла акація). При основі листків є добре розвинені прилистки у вигляді зелених листочків (горох), колючок (біла акація). Ми вже згадували, що в коренях бобових рослин оселяються бульбочкові бактерії, утворюючи на коренях характерні потовщення -бульбочки (мал. 46). Бобові рослини отримують від бактерій необхідні їм сполуки Нітрогену, що входять до складу білків. Завдяки цьому насіння бобових багате на білки і має високі поживні якості. Бактерії, у свою чергу, дістають від рослини необхідні органічні сполуки. Отже, це приклад взаємовигідного співжиття.
Мал. 176. Квітка і плід бобових
Яке господарське значення бобових? Цінними кормовими та медоносними культурами є конюшина, люцерна, горошок, чина, кормові боби (мал. 177). їх вирощують в Україні на великих площах для отримання сіна й зеленого корму свійським тваринам. Багато видів вирощують як олійні культури, наприклад арахіс і сою.
Мал. 177. Бобові - кормові і медоносні культури: астрагал (1), люцерна (2), гледичія (3), конюшина (4), акація біла (5), люпин (6), чина (7), еспарцет (8), лядвенець (9)
Бобові рослини, завдяки співжиттю з бульбочковими бактеріями, збагачують ґрунт сполуками Нітрогену. Після збирання врожаю бобових у ґрунті залишаються їхні підземні частини з високим вмістом нітрогенумісних сполук. Тому бобові застосовують у сівозмінах як попередники інших важливих культурних рослин: пшениці, овочевих культур тощо. Сівозміни - щорічне чергування різних видів культурних рослин, які вирощують на певній ділянці. Сівозміни дають змогу підвищувати врожайність рослин і запобігати масовому розмноженню шкідників. У багатьох господарствах бобові (наприклад, люпин, еспарцет, люцерну) застосовують як зелене добриво: їхню зелену масу з поля не вивозять, а приорюють. У такий спосіб удобрюють ґрунти й поліпшують їхню структуру. Людина споживає насіння гороху, сої, квасолі, бобів, сочевиці, арахісу. Це представники зернобобових культур (мал. 178). За посівними площами й за валовими зборами зерна серед зернобобових перше місце в Україні посідає горох посівний (мал. 178, 3). Це пояснюють високим вмістом у насінні гороху білків (20-27 %), вітамінів, мінеральних сполук та високою врожайністю цієї культури. Зелене насіння гороху посівного консервують і вживають в їжу. Горох у вигляді зерна, сіна, силосу, зеленого корму використовують також для годівлі тварин.
Мал. 178. Зернобобові культури: соя (1), арахіс (2), горох посівний (3)
Іншою важливою бобовою культурою є соя (мал. 178, 1). В її насінні білків більше, ніж у курячому м'ясі, яйцях, є також багато вітамінів та мінеральних солей. Із сої готують різноманітні страви, продукти харчування, медичні препарати. Маргарин, виготовлений із соєвої олії, за поживністю не поступається тваринному маслу. Вважають, що вже найближчими роками 20 % м'ясних продуктів будуть замінені виробами із сої. Квасолю, як і горох посівний, культивують на різних континентах. Походить вона з тропічної Америки. В їжу вживають насіння, багате на білки, вуглеводи, вітаміни й мінеральні сполуки. В Україні квасоля - дуже поширена харчова культура. її широко використовують у національній кухні для виготовлення приправ до м'ясних страв, гарнірів тощо. А хіба може бути смачним український борщ без квасолі? Арахіс, або «земляний горіх», - однорічна, трав'яниста, теплолюбна, самозапильна рослина (мал. 178, 2). Його нерозкривний плід дозріває в ґрунті на глибині до 10 см, від чого й походить друга назва арахісу «земляний горіх». Ласощі з арахісом добре відомі і дітям, і дорослим. Арахіс вирощують переважно в Африці, Індії, Китаї, Середній Азії. Батьківщина арахісу - Бразилія. У його насінні міститься багато білка, крохмаль, вітаміни, до 60 % високоякісної олії. Арахісову олію використовують у харчовій промисловості, медицині, кулінарії. Серед бобових відомо багато лікарських рослин (буркун, солодка гола) (мал. 179). Так, препарати солодки застосовують для лікування хвороб органів дихання та в разі харчових отруєнь. Свою назву ця рослина дістала тому, що в її підземній частині міститься особлива речовина, що в 40 разів солодша за цукор. її використовують для виробництва цукерок, халви. Багато бобових - цінні медоноси, як-от біла акація, гледичія, люцерна (мал. 177). Акацію висаджують біля доріг, у парках, лісосмугах, ярах для закріплення схилів. З її квіток виготовляють вишукані парфуми. Та, мабуть, чи не найбільше цю рослину поважають бджолярі, адже за погожий день бджоли можуть зібрати з 1 га акацієвих насаджень до 1000 кг нектару. Фахівці вважають акацієвий мед одним із найкращих. Він прозорий, смачний, має тонкий аромат і цілющі властивості.
Мал. 179. Солодка гола
Терміни і поняття, які потрібно засвоїти сівозміни
Підсумки Серед бобових, яких налічують понад 17 тис. видів, є трав'янисті рослини, кущі та дерева. Бобові вживають у їжу, використовують як корм для тварин та у різних галузях промисловості. Багато видів відомі як лікарські рослини.
Запитання для контролю 1. Де поширені бобові рослини? 2. Які ознаки характерні для представників родини Бобові? 3. Яка будова квітки бобових? 4. Які суцвіття відомі у бобових? 5. Яке господарське значення бобових? 6. Які культурні рослини з бобових вирощують в Україні? 7. Чому бобові рослини збагачують ґрунт сполуками Нітрогену?
Поміркуйте Чому сівозміни сприяють підвищенню врожаю?
М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас Вислано читачами інтернет-сайту
Підручник з біології для 7 класу, біологія в школі, підручники та книги безкоштовно
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|