KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 51. Особливості будови, процеси життєдіяльності та різноманіття грибів

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас>>Біологія: Особливості будови, процеси життєдіяльності та різноманіття грибів



Пригадайте Які види грибів трапляються у вашій місцевості? Що таке паразитизм?

Якщо вас запитати, які гриби вам відомі найкраще, ви, ясна річ, назвете шапкові. Тому знайомство з грибами розпочнемо саме з них.
Яка будова шапкових грибів? Шапкові гриби дістали таку назву тому, що здатні утворювати плодові тіла, які складаються з ніжки (пенька) та шапки (мал. 199). Шапка різних видів грибів може бути
коричневою, червоною, зеленкуватою. Такого забарвлення їй надають особливі сполуки - пігменти, що містяться в оболонці клітин. Розглянувши частину плодового тіла під мікроскопом, помітимо, що воно складене щільно прилеглими одна до одної нитками грибниці - гіфами (мал. 199).
Maл. 199. Будова шапкового гриба (1) і його грибниця під мікроскопом (2).jpg
Maл. 199. Будова шапкового гриба (1) і його грибниця під мікроскопом (2)

Роздивившись шапку знизу, побачимо, що в одних грибів вона утворена пластинками, які розходяться від верхівки ніжки до краю шапки. Такі гриби (печериці, опеньки, мухомори) називають пластинчастими. В інших грибів нижня частина шапки ніби складається зі щільно розташованих трубочок. Такі гриби (білий, підберезник, маслюк) називають трубчастими.
Плодове тіло - це лише частина гриба. Якщо обережно розкопати ґрунт навколо плодового тіла, можна побачити численні білуваті гіфи. їхня сукупність має назву грибниця. Вона утворює величезну поверхню, завдяки чому поглинає необхідні поживні речовини. Грибниця багаторічна, саме вона й формує плодові тіла. Тому, збираючи гриби, будьте обережні: плодові тіла зрізайте так, щоб не ушкодити грибниці. Адже вона забезпечує живлення - поглинання з ґрунту поживних розчинів.
Натомість призначення плодових тіл - розмноження. З пластинками або трубочками пов'язані спорангії, у яких утворюються спори. Шапкові гриби також здатні розмножуватися вегетативно - ділянками грибниці - і статево.
Для росту грибниці потрібні певні умови: підвищена температура (+12...22 °С ), достатня вологість, наявність у ґрунті органіки. Ми вже згадували, що багато шапкових грибів пристосувались до взаємовигідного співжиття з рослинами (мал. 200). Тому ви, можливо, помічали, що певні види шапкових грибів трапляються лише під деякими видами дерев. Часто це відображено в їхніх назвах (підберезник, підосичник тощо). Білий гриб зростає разом із дубами, ялинами, соснами. У сосняках можна знайти ще й лисички, маслюки та ін.
Мал. 200. Взаємовигідне співжиття рослин і грибів.jpg
Мал. 200. Взаємовигідне співжиття рослин і грибів

Грибні нитки обплутують корені рослин і навіть можуть проникати всередину кореня, утворюючи грибокорінь, або мікоризу (мал. 200). Завдяки мікоризі гриб отримує від рослини органічні речовини, переважно цукри. А рослині він постачає неорганічні сполуки та речовини, що прискорюють ріст. Однак не всі шапкові гриби утворюють мікоризу. Наприклад, печериці та гнойовики, гливи, опеньок літній живляться лише органічними речовинами ґрунту, гною або відмерлої деревини. Це дає змогу вирощувати ці гриби штучно в теплицях.
За значних коливань температури, за надто низьких температур, посушливих умов ріст грибниці припиняється - настає стан спокою. У такому стані вона здатна переживати тривалі періоди несприятливих умов. Але варто після посухи пройти рясним дощам, як через 10-12 днів виростають нові плодові тіла. їхній ріст може бути настільки потужним, що вони проростають навіть крізь асфальт. Отже, у похід по гриби варто вирушати теплої погоди після рясних дощів.
Яке значення шапкових грибів у природі та житті людини? Шапкові гриби відіграють важливу роль і в природі, і в житті людини. Так, багато видів рослин (наприклад, тверда пшениця, осика, береза) без співжиття з грибами зростати не можуть. Шапкові гриби споживають різні види тварин (наприклад, білки, мишоподібні гризуни, борсуки, кабани, козулі, птахи, комахи, суходільні молюски).
Багато видів шапкових грибів споживає й людина. Найбільшу харчову цінність для неї мають білі гриби, печериці, підберезники, підосичники, маслюки (мал. 201). Гриби містять багато білків, вітаміни груп В, D, А, РР, необхідні людині мікроелементи (Купрум, Цинк та ін.). Гриби смажать, солять, маринують, сушать. Хоча гриби багаті на поживні речовини, проте їхня харчова цінність порівняно незначна. Це пояснюють тим, що хітинова клітинна стінка перешкоджає перетравленню грибів у кишечнику. Тому перед споживанням гриби рекомендують попередньо подрібнювати.
Мал. 201. їстівні шапкові гриби.jpg
Мал. 201. їстівні шапкові гриби: польський гриб (1), сироїжка світло-жовта (2), підосичник (3), білий гриб (4), опеньки (5), дощовик (6), печериця (7), лисичка справжня (8), сироїжка ароматна (9)

Щоб безпечно споживати гриби, потрібно дотримуватися певних правил. Так, варто пам'ятати, що далеко не всі шапкові гриби їстівні. Є багато й отруйних грибів: бліда поганка, певні види мухоморів, несправжні опеньки (мал. 202). Споживання їх може спричинити не лише тяжке отруєння, а й смерть людини. Тому пам'ятайте: якщо після споживання грибів ви почуваєтеся зле, негайно зверніться за допомогою до лікаря. Проте навіть своєчасна лікарська допомога не завжди гарантує одужання людини, яка отруїлася, наприклад, блідою поганкою.
Отже, збирайте лише ті види грибів, які вам добре відомі. Важливо запам'ятати, чим їстівні гриби відрізняються від отруйних, що зовні на них схожі. Починати збирати гриби ліпше разом із досвідченими грибниками.
Мал. 202. Отруйні шапкові гриби.jpg
Мал. 202. Отруйні шапкові гриби: дощовик несправжній (1), сироїжка блювотна (2), опеньок сірчано-жовтий (3), бліда поганка (4), рядовка тигриста (5), мухомор червоний (6), печериця рудіюча (7), чортів гриб (8)

Однак за деяких умов небезпеку може становити й вживання їстівних грибів. Так, не варто збирати великі старі плодові тіла, хоча вони й приваблюють своїми розмірами. У них можуть міститись отруйні речовини, які утворилися внаслідок обміну речовин гриба. Тому чим старіший гриб, тим більше таких сполук може в ньому міститися. Запам'ятайте: збирати потрібно лише молоді плодові тіла.
Не можна збирати гриби поблизу великих автомобільних доріг або на територіях, забруднених радіацією. Це пов'язано з тим, що гриби здатні накопичувати солі важких металів, радіонукліди.
Відомо понад 200 видів їстівних грибів, але збирають зазвичай не більше 20. Слід пам'ятати, що деякі види грибів перед споживанням потребують попередньої обробки: вимочування в сольовому розчині, кип'ятіння з наступним видаленням відвару. Це пов'язано з тим, що серед грибів виділяють їстівні види (білий та польський гриби, маслюки, підберезники тощо) та умовно-їстівні (наприклад, зморшок, вовнянка). їстівні гриби, на відміну від умовно-їстівних, не потребують
попередньої обробки. Проте всі гриби перед подальшою кулінарною обробкою потрібно добре промити, потім бажано двічі прокип'ятити по 20-30 хвилин у підсоленій воді, щоразу зливаючи відвар. Це убезпечить вас від багатьох неприємностей.

Терміни і поняття, які потрібно засвоїти
гіфи, грибокорінь (мікориза)

Підсумки
Шапкові гриби - представники царства Гриби, грибниця яких утворює плодові тіла. їхня функція -утворення спор. Живляться шапкові гриби, розкладаючи мертву органіку або отримуючи поживні речовини від рослин, з якими вони вступають у взаємовигідне співжиття. Серед шапкових грибів є їстівні, але серед них є й чимало отруйних.

Запитання для контролю
1. Що таке плодове тіло шапкових грибів та з чого воно складається?
2. Що таке грибниця?
3. Що таке пластинчасті та трубчасті гриби?
4. Що таке мікориза (грибокорінь)?
5. Які шапкові гриби не утворюють мікоризи та чим вони живляться?
6. Яких правил варто дотримуватися під час збирання та споживання грибів?

Поміркуйте
Які види їстівних та отруйних грибів трапляються у вашій місцевості?


ЛАБОРАТОРНА РОБОТА

Тема: Будова та різноманітність шапкових грибів.
Мета: ознайомитися з будовою та різноманіттям шапкових грибів; навчитися відрізняти їстівні та отруйні гриби; засвоїти правила збирання грибів.
Обладнання, матеріали та об'єкти дослідження: плодові тіла і міцелій живих шапкових грибів, муляжі, колекції, препарувальний набір, предметні та накривні скельця, мікроскопи, лупи, таблиці, підручник.
Хід роботи:
1. Розгляньте плодове тіло шапкового гриба, знайдіть ніжку і шапку.
2. Відокремте шапку та дослідіть її за допомогою лупи. Зверніть увагу на будову нижньої поверхні шапки.
3. За допомогою вчителя визначте вид гриба, а також є він їстівним чи отруйним.
4. Замалюйте плодове тіло шапкового гриба та на малюнку позначте його складові частини. Роздивіться зразки плодових тіл трубчастих та пластинчастих грибів і запам'ятайте назву кожного виду, місця його можливого зростання, їстівність чи отруйність.
5. Прочитайте правила збирання грибів і першої допомоги у разі отруєння грибами. Занесіть їх у зошит і запам'ятайте.
6. Запишіть у зошит висновки, зроблені на підставі виконаних досліджень.



М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас
Вислано читачами інтернет-сайту


Календарно-тематичне планування з біології, біологія для 7 класу, бібліотека з підручниками та книгами безкоштовно

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.