KNOWLEDGE HYPERMARKET


Що означає бути розвиненою людиною

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>> Етика: Що означає бути розвиненою людиною

ЩО ОЗНАЧАЄ БУТИ РОЗВИНЕНОЮ ЛЮДИНОЮ

1. Яку людину вважають розвиненою.

2. Які заняття розвивають людину.

3. Як зробити дозвілля змістовним і цікавим.

Після цього уроку ви зможете:
Пояснювати поняття: «розвиток людини», «дозвілля», «хобі»;
Висловлювати судження про важливість розвитку людини і самовдосконалення, про роль праці в житті людини та розвитку людської особистості;
Обґрунтовувати необхідність змістовного й цікавого дозвілля; доцільність правильної організації вільного часу.
Поняття, які треба вміти застосовувати: розвиток, розвинена людина, задатки, здібності, дозвілля, хобі.

1. Яку людину вважають розвиненою


ПРО ТАЛАНТИ (З ЄВАНГЕЛІЯ ВІД МАТВІЯ)

Якось господар, вирушаючи до чужої країни, покликав рабів своїх і доручив їм майно своє.
І одному дав він п'ять талантів, другому два, третьому один, - кожно¬му по його силі; і негайно вирушив.

Той, хто одержав п'ять талантів, пішов, вклав їх у справу й придбав інші п'ять талантів.

Так само і той, хто одержав два таланти, придбав інші два.

Той же, хто одержав один талант, пішов і закопав його в землю й сховав срібло господаря свого.

Згодом повернувся господар рабів тих і зажадав від них звіту.

І підійшов той, хто одержав п'ять талантів, приніс інші п'ять талантів і каже: «Пане! П'ять талантів ти дав мені: от інші п'ять талантів, що я придбав на них!».

Господар його сказав йому: «Добре, добрий і вірний рабе! У малому ти був вірний, над багатьма тебе поставлю: розділи радість господаря твого».

Підійшов так само й той, хто одержав два таланти, і сказав: «Пане! Два таланти ти дав мені: от інші два таланти я придбав на них».

Господар його сказав йому: «Добре, добрий і вірний рабе! У малому ти був вірний, над багатьма й тебе поставлю: розділи радість господаря твого».

Підійшов і той, хто одержав один талант, і сказав: «Пане! Я знав про тебе, що ти людина жорстока, жнеш, де не сіяв, і збираєш, де не розсипав.

Отже, я пішов і сховав талант твій у землі; от тобі твоє».

Пан же його сказав йому у відповідь: «Лукавий рабе і ледачий! Ти знав, що я жну, де не сіяв, і збираю, де не розсипав. Тому мав ти віддати срібло моє тим, хто торгує, і я, повернувшися, одержав би моє із прибутком. Отже, візьміть у нього талант і дайте тому, хто має десять талантів, тому що всякому, хто має, дається й збільшиться, а в того, хто не має, одніметься й те, що має.

А негідного раба киньте в темряву страшну, де плач і стогін».

Інколи людині здається, що вона не має якихось надзвичайних обдарувань. Але кожна людина може розвивати в собі здатність до щедрості, справедливості, людяності.

Постійно займаючись якоюсь справою, людина, яка навіть не має до цього схильності, може досягти гарних результатів. Однак найвищого рівня майстерності може, безумовно, досягти лише людина, обдарована саме в цій сфері діяльності.

Отже, власні природні задатки людина може примножувати або може занедбати і навіть втратити. Історія людства знає багато випадків, коли діти, які мали величезні задатки, залишилися звичайними людьми. З іншого боку, добре відомо, що своєчасне виявлення і сприяння розвитку задатків дітей з боку батьків чи вчителів давало блискучі результати.



2. Які заняття розвивають людину
Дуже важливою в розвитку людини є праця. Це вірно буквально для всіх людей, незалежно від того, чи прагнуть вони розвитку, зокрема розвитку свого внутрішнього духовного світу, чи ніколи в житті не замислювалися над цим.
Для розвитку людини не є важливим характер праці, а лише ставлення до неї, розуміння її значення для себе та інших людей. У старій притчі про будівельників йдеться про те, як робітників на будівництві запитують, що вони роблять. Один сумно відповідає: «Каміння ношу», а інший, який несе таке саме каміння, з вогником в очах радісно говорить: «Храм будую!». Два чоловіки з однієї і тієї самої праці роблять різні висновки.
Якщо придивитися до людини, яка тяжко працює, в ній завжди можна побачити світло духовності, нехай сама вона про це і не зга¬дує ніколи, й не думає. Людина просто живе й чесно працює, адже інакше не може жити. Таких простих трудівників чимало серед звичайних на перший погляд людей.
Важливою є якість праці. Саме якість праці, саме добре виконана праця - будь-яка, не має значення маленька чи більша, є засобом розвитку людини. Напевно кожний з нас пам'ятає надзвичайно приємне почуття спокійної радості після чесно виконаної роботи. Якісно виконувана праця є необхідною умовою духовного розвитку людини.

Прочитайте уривок із книги Миколи Гоголя «Праця». Помір¬куйте, у чому вбачає письменник значення праці. Як він за¬кликає ставитися до неї? Чи завжди, на вашу думку, можна так ставитися до праці? Чому? Чи погоджуєтеся ви з такою оцінкою ролі праці у духовному розвитку людини? Чому?

Людина народжена, щоб трудитися. «У поті чола здобудь хліб свій», - сказав Бог, вигнавши людину за неслухняність із раю, і відтоді це стало заповіддю людині, і хто ухиляється від праці, той грішить перед Богом. Усяку роботу роби так, як би її замовив тобі Бог, а не людина. Якби й не нагородила тебе людина тут - не нарікай; зате більше наго¬родить тебе Бог...

Тільки трудися з тією думкою, що трудишся для Бога, а не для лю¬дини, і не дивися ні на які невдачі, хоч би все те, що ти напрацював, і пропало, і не вродилося, побите було градом, - не сумуй і знову берися до роботи. Богові не потрібно, щоб ти заробив багато грошей на цьому світі; гроші залишаться тут. Йому потрібно, щоб ти не був у ледарстві й працював. Тому, працюючи тут, заробляєш собі Царство Небесне, особливо якщо працюєш з думкою, що працюєш Богові. Робота - свята справа. Коли робиш роботу, говори в собі: «Господи, допоможи!» і за всяким разом говори: «Господи, помилуй!». Чи заступом копнеш, чи вдариш сокирою, говори: «Господи, удостой мене бути в раю із правед¬никами». Коли виконуєш роботу, намагайся бути таким добродійним у думках, як би ти був у церкві, щоб від тебе ніхто не почув лайки, щоб і грубого слова не почув від тебе товариш; щоб у взаємній любові всіх відбувалася справа: тоді робота - свята справа. Така робота рятує твою душу. Такою роботою тут - заробиш ти собі Царство Небесне там. Амінь.

3. Як зробити дозвілля змістовним і цікавим

Що таке дозвілля? Які асоціації викликає у вас це слово? За допомогою уявного мікрофона зберіть якомога більше ваших асоціацій (наприклад, з яким кольором, порою року, рослиною тощо воно для вас асоціюється). Обговоріть, які почуття, думки викликала у вас ця робота.

Дозвілля - вільний від праці час.

Давайте спробуємо відволіктися від нашої розмови й поїдемо відпочити за місто: до лісу, на озеро... От ми вже йдемо піщаною дорогою світ за очі. Чуєте - серед лісу дзвенить гітара, звучить пісня - це туристи, молодь... А ми усе далі, усе глибше в ліс - от і озеро. Біля нього поставимо намет.

На ранок, ще до схід сонця, нас розбудять птахи. Потім за озеро, там, де ліс розступається, підуть по обрію червоні пасма, усе яскравіше - і встане сонце. Таке не набридає!

Чим збагатить нас дозвілля, проведене на природі? Ніч у лісі, світанок над озером, блаженна втома після дня, проведеного в поході... Ми заберемо із собою ціле багатство: спогад про багаття, про озеро, до якого ми зненацька вийшли, про ту ялинку - пам'ятаєте, вона красується окремо від усіх дерев па круглій галявині? Наше багатство - краса, що її ми побачили й оцінили в цьому лісі. І най-дивніше, наш похід не скінчився. Через місяць або півроку ми відкриємо книгу, в якій раніше пропускали описи природи - вони здавалися нам нудними й непотрібними, бо ми ще до них не доросли. Тепер ми прочитаємо їх по-іншому.

Хіба може осягти ці рядки той, хто ніколи не бачив весняного лісу? Хіба відчує він за ними те, що почуваємо ми з вами, - знайому й завжди нову красу природи?! Так, виявляється, поєднуються в нашій свідомості природа й мистецтво.

Ми можемо присвятити наше дозвілля й екскурсії до музею. Що хвилює нас у пейзажах відомих художників? Про що ми думаємо, стоячи перед цими картинами? Великі картини й пам'ятники живуть вічно. Про що ми думаємо, споглядаючи картину

Миколи Реріха?


Важко відповісти на це запитання - адже кожний думає про своє. І все-таки всі ми думаємо про прекрасне - за це ми й цінуємо мистецтво.

Ми можемо завітати і до концертної зали. Щось нове проки¬дається в нас при звуках музики, щось пригадується нам - і ліс, і відчуття краси, і головні, дуже важливі наші думки, і прагнення бути кращим, чеснішим, чистішим... Що дасть нам ця музика?

Дуже багато. Те, що закрите для нецікавого, байдужого серця -думки й почуття, спогади й мрії, гостре відчуття краси життя, людського духу, бадьорості, прагнення щастя!

Мистецтво вчить нас багато чого. Воно підносить кожну людину: і того, хто дотепер не любив віршів, не слухав симфоній, і того, хто з дитинства, з юності полюбив музейні зали, і тишу перед концертом, і завісу театру, що піднімається. Людина, збагачена мистецтвом, тим і відрізняється від інших, що постійно, щодня, щороку намагається зрозуміти щось нове, збагатитися ще й ще, розвити свій смак, вирости духовно.

Є поруч з нами і щасливці, які з дитинства знайшли себе, обрали свій шлях. Один з насолодою піклується про їжаків і черепах, інший - день і ніч сидить за шахами. Третій, забувши про неви-вчену історію, сидить над комп'ютерною програмою. Четвертий з дитинства став книголюбом і розшукує по бібліотеках рідкісні ви¬дання. І не має значення, яке у людини хобі - улюблене заняття на дозвіллі, захоплення. Це може бути малювання, плетіння, співи чи вирощування рослин, головне - це можливість зростати духовно, вдосконалюватись.

Що поєднує всі наведені висловлювання? Чи є дозвілля важливим для людини? Чому? Поясніть свою думку, використовуючи власний життєвий досвід і наведені вислови.

Йди в гості сміло, як не маєш вдома діла (Українське прислів'я). Учись звеселятися (Давньоримський філософ Сенека). Жартувати слід для того, щоб здійснювати серйозні справи  (Давньо¬грецький філософ Арістотель).

Дозвілля - приємна річ (Давньоримський оратор Цицерон).

Об'єднайтеся в четвірки, оберіть одне з наведених запитань і після обговорення поділіться результатами ваших міркувань з класом.
1. У чому, на вашу думку, полягає важливість розвитку людини?
2. Чому кожна людина має прагнути вдосконалення?

3. Чи завжди можливим є розвиток людини? Чи завжди людина сама відповідає за рівень свого розвитку? Чому?

4. Яке життя, на вашу думку, можна вважати бідним, а яке - багатим?

5. У чому полягає роль праці в житті людини? А в її розвитку?

6. Для чого людині дозвілля?

7. Визначте декілька моральних правил, які стосуються організації вільного часу.

Роздивіться ще раз картину, вміщену на початку параграфа. Чи можемо ми вважати цю людину розвиненою? Чому ви так думаєте? Чи приваблює цей образ художника? Чи подобається він вам? Чим саме?

1. Як ви гадаєте, якого віку може бути розвинена людина? Відповідь обґрунтуйте. Згадайте з літератури, уроків історії чи з власного життя 1-2 приклади людей, яких ви б назвали розвиненими.
2. Розпитайте батьків або інших дорослих про те, як вони розвивали протягом життя свої задатки та здібності. Складіть розповідь про когось із них.
3. Чи є у вас хобі? Якщо нема - дізнайтеся, чи має хобі хтось із ваших знайомих. Принесіть якісь зразки їхньої діяльності (фото, що його відбивають) до школи і розкажіть класові про це хобі.


Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.

Планування уроків з етики, відповіді на тести, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання та робота з етики для 6 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.