Гіпермаркет Знань>>Фізика і астрономія>>Фізика і астрономія 8 клас>>Фізика і астрономія: Обертальний рух тіла. Період обертання. Мiсяць — природний супутник Землі.
§ 8. Рух точки по колу Рухи, що відбуваються у природі та техніці, можуть розрізнятися за двома ознаками: за зміною значення швидкості та за зміною її напряму. Так, наприклад, коли точка чи тіло рухаються вздовж прямої лінії (мають прямолінійну траєкторію), то напрям їх швидкості не змінюється - він збігається з напрямом траєкторії. Хоча при цьому значення швидкості може змінюватись. У цьому випадку рух називають нерівномірним.
Але ж рухи можуть мати й криволінійні траєкторії, найпростішими з яких є траєкторії колові. Зрозуміло, що такий рух може бути й рівномірним, тобто кожна точка нитки буде мати швидкість, яка не змінюватиметься з часом за своїм значенням, хоча напрям швидкості точок у кожний момент може змінюватись. Розглянемо рух матеріальної точки по колу, коли він є рівномірним, тобто значення швидкості з часом не змінюється (мал. 19). Точка, рухаючись по колу радіуса R, за певний час t переходить з точки А в точку В. При цьому відрізок ОА повертається на кут ф — кутове переміщення. За цими даними можна схарактеризувати рух кутовою швидкістю, де ф (грецька літера «фі») — кутове переміщення; ю (грецька' літера «омега») — кутова швидкість. Кутове переміщення вимірюється в радіанах (рад.). 1 радіан це таке кутове переміщення, коли траєкторія руху точки - довжина дуги кола АВ - дорівнює довжині радіуса R. Отже, одиницею кутової швидкості є радіан за секунду (рад/с).
1 рад/с дорівнює кутовій швидкості такого рівномірного руху по колу, під час якого за 1 с здійснюється кутове переміщення 1paд. При визначенні кутової швидкості слово рад не пишуть, а зазначають 1/c, мається на увазі рад/с. Рух точки по колу (та обертання твердого тіла) характеризують такі фізичні величини, як період і частота обертання. Період обертання (Т) — це час, протягом якого точка (тіло) робить один повний оберт по колу.
§ 9. Обертання твердого тіла Період обертання і — час обертання, а N — кількість зроблених обертів. Період обертання Т вимірюється в секундах. Період дорівнює 1 с, коли точка (тіло) здійснює один оберт Частота обертання п визначає кількість за секунду. обертів точки (тіла) N — число обертів, здійснених за час і. Частота обертання вимірюється в обертах за секунду (об/с). Ще Архімед дослідив, що для всіх кіл будь-яких розмірів відношення довжини кола до його діаметра є величиною сталою. Це число позначили грецькою літерою я («пі»).
Тверді тіла складаються з великої кількості частинок. Абсолютно твердими в науці вважають тіла, відстань між точками яких не змінюється під час явищ, що з ними відбуваються. Але слід мати на увазі, що абсолютно твердих тіл у природі немає. Як зазначалося в § 3, рухи твердих тіл поділяють на поступальні та обертові. Тверді тіла можуть обертатися навколо будь-яких осей, у тому числі й тих, що проходять через їхні Центри. У випадку а вісь обертання проходить через центр кулі (наприклад, рухаються колеса транспортних засобів або Земля у своєму добовому обертанні навколо осі). У випадку б вісь проходить через край кулі. А у випадку в куля перебуває на певній відстані від осі (наприклад, Земля рухається навколо Сонця чи Місяць навколо Землі). У деяких випадках навіть Землю і Місяць можна вважати матеріальними точками, а у деяких це зробити неможливо. Поміркуйте, у яких саме?
Що ж є найбільш характерним в обертовому русі твердих тіл? Очевидно, що при цьому всі точки цих тіл у своєму русі описують кола, центри яких знаходяться на осях обертання. Зрозуміло також, що різні точки тіл за один і той самий час проходять по своїх траєкторіях різні відстані - чим далі від осі обертання ці точки, тим більші ці відстані. Але ж за один і той самий час кутове переміщення ер усіх точок буде однаковим. Отже, кутова швидкість со = - для всіх точок також буде однаковою. Для опису обертового руху твердих тіл застосовуються ті самі поняття, що й для руху точки по колу: період обертання Т — час одного повного оберту; обертова частота (частота обертання) п — кількість повних обертів за одиницю часу; кутова швидкість. Крім основної одиниці частоти обертів об/с, застосовують одиниці об/хв, об/год тощо. Період обертання Землі навколо Сонця становить у середньому 365 діб, а період обертання Місяця навколо Землі у середньому 28 діб. Вивчаючи фізику, астрономію, ви дізнаєтесь, що небесні тіла, наприклад планети Сонячної системи, рухаються не зовсім по колах, а по так званих еліпсах.
Вправа 4 1. Що таке кутове переміщення і кутова швидкість? 2. Що таке період і частота обертання? 3. Який зв'язок між періодом і частотою обертання? 4. Ніпель колеса під час руху велосипеда здійснює 25 обертів за 5 с. Визначте період і частоту обертання колеса велосипеда.
Для допитливих 1. Знайдіть у побуті тіла, що здійснюють обертові рухи, і спробуйте визначити частоти та періоди їх обертання. 2. Скориставшись годинником зі стрілками і лінійкою, визначте лінійні швидкості кінців стрілок.
Коршак Є.В., Ляшенко О.І., Савченко В.Ф. фізика 8 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Вивчай фізику і астрономію безкоштовно, навчальна програма, тести з фізики і астрономії, електронні видання безкоштовно, готові домашні завдання, реферати
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|