Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 8 клас>>Хімія: Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія з кислотами, кислотними оксидами, солями. Реакція нейтралізації. Заходи безпеки під час роботи з лугами. Використання лугів
Хімічні властивості основ. Хімічні властивості лугів різноманітніші, ніж нерозчинних гідроксидів. Для ознайомлення з ними виконай лабораторні досліди, наведені нижче.
Дослід 1. У дві пробірки налий розчини: в першу — натрій гідроксиду, в другу — кальцій гідроксиду, а в третю — насип трохи ферум(ІІІ) гідроксиду і додай сюди 1—2 мл води. У кожну пробірку додай по 1—2 краплі фенолфталеїну (або лакмусу). Що спостерігаєш? Що це засвідчує? Далі до вмісту перших двох пробірок краплями додавай розбавленої хлоридної кислоти до повної нейтралізації лугу — натрій гідроксиду та кальцій гідроксиду. Що спостерігаєш? Які речовини утворилися? Запиши рівняння відповідних реакцій: NaOH + НСІ = NaCl + Н20 Са(ОН)2 + 2НСl = СаСl2 + 2Н20
Дослід 2. На дно двох пробірок поклади за допомогою мікрошпателя або лопатки: в першу — купрум(ІІ) гідроксид, у другу — ферум(ІІІ) гідроксид. В одну пробірку долий 0,5 мл розбавленої хлоридної кислоти, а в другу — стільки само розчину сульфатної кислоти. Перемішай вміст пробірок струшуванням. Що спостерігаєш? Якого кольору набули розчини? Які нові речовини утворилися? Запиши рівняння реакцій: Cu(OH)2 + 2НСІ = СuСІ2 + 2Н20 2Fe(OH)3 + 3H2S04 = Fe2(S04)3 + 6Н20 Реакції між основами і кислотами, внаслідок яких утворюються сіль і вода, називають реакціями нейтралізації. Вони належать до реакцій обміну.
Дослід 3. У пробірку налий 1 мл вапняної води (прозорий розчин кальцій гідроксиду Са(ОН)2). Через одноразову скляну трубочку (або поліетиленову для коктейлю) обережно видихай повітря у вапняну воду. Розчин каламутніє, оскільки утворюється нерозчинна сіль СаС03 — кальцій карбонат: Са(ОН)2 + С02 = СаС03 і + Н20 Що засвідчує даний дослід? Дослід засвідчує те, що розчинні основи (луги) можуть взаємодіяти з оксидами неметалів, тобто кислотними оксидами, утворюючи сіль і воду. Зверни увагу, утворюється сіль тієї кислоти, яка відповідає даному кислотному оксиду. У даному разі кислотному оксиду С02 відповідає кислота Н2С03, ось чому у формулі солі поряд з хімічним символом металу Са стоїть не оксид С02, а кислотний залишок С03 тієї кислоти, яка відповідає цьому оксиду.
Дослід 4. На дно сухої пробірки вмісти трохи купрум(ІІ) гідроксиду. Пробірку закріпи похило в тримачі лабораторного штатива. Спочатку прогрій усю пробірку, а потім нагрівай те місце, де міститься купрум(ІІ) гідроксид. Які зміни відбуваються з речовиною? Що спостерігаєш на стінках пробірки? Якого кольору утворюється нова тверда речовина? Запиши рівняння реакції: t Cu(OH)2 = CuO + Н20 блакитний чорний Отже, нерозчинні основи під час нагрівання розкладаються на оксид металу (основний оксид) і воду. Реакції нейтралізації належать до реакцій обміну Узагальнимо набуті знання, порівнюючи хімічні властивості розчинних і нерозчинних основ (табл. 6).
Таблиця 6. Хімічні властивості основ
ВИСНОВКИ
Основи мають немолекулярну будову. Завдяки наявності гідроксильної групи в їхньому складі, водні розчини основ (луги) мають спільні властивості — змінюють колір індикаторів: лакмус у лужному середовищі синіє, фенолфталеїн набуває малинового забарвлення, а метилоранж — жовтого. Нерозчинні основи на індикатори не діють.
Спільною властивістю для всіх основ (і розчинних, і нерозчинних) е здатність взаємодіяти з кислотами, тобто вступати в реакцію нейтралізації, утворюючи сіль і воду. Розчинні основи — луги — взаємодіють з кислотними оксидами (оксидами неметалів), утворюючи сіль тієї кислоти, що відповідає взятому оксиду, і воду.
Нерозчинні основи, на відміну від лугів, розкладаються під час нагрівання на основний оксид і воду.
Завдання для самоконтролю
1. Які речовини належать до основ і як їх класифікують? Наведи приклади.
2. Чому гідроксильна група має валентність 1?
3. Розкажи, що тобі відомо про натрій гідроксид?
4. Напиши рівняння реакцій, які ілюструють властивості таких основ: КОН і Fe(OH)
3
.
5. Як здійснити такі перетворення: Са → СаО → Са(ОН)2 → Ca(N03)2? Напиши відповідні рівняння реакцій. 6. Де більша масова частка Купруму: у купрум(І) гідроксиді чи у купрум(ІІ) гідроксиді? Відповідь обґрунтуй, не вдаючись до обчислень. 7. Який об'єм (н.у.) сульфур(І\/) оксиду можна поглинути розчином, що містить барій гідроксид кількістю речовини 3 моль?
Додаткові завдання 8. У результаті прожарювання алюміній гідроксиду масою 312 т можна добути алюміній оксид масою (а) 21 т; (б) 51 т; (в) 102 т; (г) 204 т. 9. Як здійснити такі перетворення: Р → Р205 → Н3Р04 → Мg3(Р04)2? Напиши відповідні рівняння реакцій. 10*. Який об'єм (н. у.) водню виділиться, якщо розчинити у воді лужний метал кількістю речовини 1 моль? 11 *. До розчину, що містить 2 моль натрій гідроксиду, додали розчин, що містить 2 моль сульфатної кислоти. Утворений розчин випарили досуха. Яка сіль утворилася при цьому? Визнач масу цієї солі. 12*. Скільки молекул води припадатиме на кожну молекулу натрій гідроксиду в розчині, добутому дією натрію масою 2,3 г на воду масою 19,8 г? 13*. Унаслідок спалювання двовалентного металу масою 6 г утворився його оксид масою 8,4 г. Який це метал? Яку масу гідроксиду цього металу можна добути, якщо утворений оксид розчинити у воді? 14*. Унаслідок взаємодії з водою одновалентного металу масою 19,5 г виділився водень об'ємом 5,6 л (н.у.). Назви метал і обчисли кількість речовини води, необхідної для взаємодії з металом зазначеної маси.
Н.М. Буринська, Хімія, 8 клас Вислано читачами інтернет-сайту
Повний перелік тем по класам, календарний план згідно шкільної програми з хімії, курси та завдання хімії для 8 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|