Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 9 клас>> Всесвітня історія: Модернізація Російської імперії. Скасування кріпосного права. Зовнішня і колоніальна політика Російської імперії. Реформи Олександра ІІ та їх наслідки. Росія у пореформений період. Особливості економічного розвитку. Формування нової соціальної структури. Внутрішнє становище у країні. Народництво. Робітничий рух і формування соціал-демократії.
1. Скасування кріпосного права. На середину XIX ст. у Росії загострилася криза віджилих феодально-кріпосницьких відносин. Подальший розвиток країни на базі існуючої системи примусової праці ставав неможливим. Кризу самодержавно-кріпосного ладу наочно засвідчила поразка Росії у Кримській війні. Військово-технологічна відсталість російської армії, що виявилась у ході оборони Севастополя, відбивала загальне відставання імперії від передових країн Європи. Нагальні потреби модернізації країни диктували необхідність докорінних перетворень у всіх сферах суспільного життя. Посилилось невдоволення всіма верствами населення владою, різко активізувався селянський рух. Самодержавство змушене було розпочати перетворення на засадах ринкових відносин.
ІСТОРИЧНИЙ ПОРТРЕТ Олександр ІІ (1818-1881) - російський імператор з 1855 р. Старший син Миколи І. Здійснив селянську реформу 1861 р. і низку інших ліберальних реформ. За Олександра II завершилося приєднання до Росії Північного Кав-казу(1864), Казахстану (1865), більшої частини Середньої Азії (1865-1881). Убитий народовольцями.
19 лютого 1861 р. було підписано Маніфест про ліквідацію кріпацтва. Селяни стали особисто вільними, здобули право розпоряджатися своїм майном, займатися торгівлею, підприємництвом і переходити в інші стани. Положення про звільнення зобов'язувало поміщиків надати селянам землю, а селян - прийняти цю землю. Причому колишні кріпаки наділялись землею не за ринковою ціною, а мали сплатити за неї вартість суми капіталізованого щорічного оброку. Держава позичала селянам на викуп землі 80 % її вартості, яку згодом селяни виплачували з відсотками. Внаслідок цього у наступні 44 роки селяни віддали державі майже 1,5 млрд рублів замість позичених 500 млн. Кращі й родючіші землі поміщики намагалися залишити в себе і тому домоглися встановлення максимального розміру наділу, які селяни могли в них викупити. І як результат, поміщики залишили в себе майже п'яту частину землі, якою раніше в їх маєтках користувалися кріпаки. Слідом за центральними губерніями кріпосне право було скасоване в Україні, Білорусії, на Північному Кавказі і Закавказзі. Всього на волю було відпущено 22 млн селян. Реформа 1861 р. стала важливим рубежем в історії Росії, звільнивши шлях для швидкого розвитку капіталізму та створивши ринок робочої сили. Разом з тим, реформа мала половинчастий характер. Здобувши свободу, селяни залишились безправним, неповноцінним станом. У країні збереглося селянське малоземелля (у середньому колишні кріпаки отримали по 3,3 десятини землі на душу при необхідних 6-7 десятин), що стало причиною нового загострення протиріч між селянами і поміщиками.
2. Реформи Олександра II та їх наслідки. Після скасування кріпосного права знадобилося проведення й інших перетворень. Земська реформа 1864 р. вводила в губерніях і повітах нові установи - земства як органи місцевого самоврядування. Вони не розв'язували державних питань, їх діяльність обмежувалася господарськими і просвітницькими функціями. Членами земських управ переважно ставали дворяни. їх діяльність знаодилась під контролем царських чиновників і поліції, а губернатор мав право призупинити виконання будь-яких їхніх рішень. У 1864 р. розпочалася судова реформа. Було проголошено незалежність суду від влади: призначений урядом суддя міг бути звільнений з посади лише за судовою постановою. Вводилася рівна відповідальність усіх стаів перед законом, проголошувалася гласність суду, тобто на судових засіданнях могли бути присутні публіка і представники преси. Створювався суд присяжних та вводилося змагання прокурорів і адвокатів. Судова реформа була однією з найпослідовніших, вона сприяла формуванню правової держави та уявлень про права людини в суспільстві. За зразком земських установ у 1870 р. було реорганізовано міське самоврядування. Реформа скасовувала принцип становості міської думи і вводила обрання до неї на основі майнового цензу. Для управління містом дума обирала управу і міського голову. У віданні виборних органів перебували питання благоустрою міста, освіти і охорони здоров'я. Поразка Росії в Кримській війні наочно показала, що докорінної реорганізації потребує і армія. Напружена міжнародна обстановка, посилення мілітаризму і зростання армій у сусідніх країнах спонукали Олександра II у 1862—1864 рр. здійснити реформу у військовій сфері. Значний вклад у її проведення вніс військовий міністр країни Д. Мілютін. У Росії було введено загальновійськову повинність для чоловіків з 21 року, причому скорочувалися терміни служби для осіб із середньою та вищою освітою. Реформа дала можливість значно збільшити чисельність армії, поліпшити підготовку солдатів і командного складу. Армія поступово почала оснащуватися новими видами зброї і військової техніки. Досить радикальною для свого часу була проведена у Росії освітня реформа. Згідно з уведеним у 1863 р. новим університетським статутом, керівництво і професура вищих навчальних закладів стали обиратися радами університетів. Іншим нововведенням став запроваджений у 1864 р. принцип всестановості школи, створення системи державних, земських і церковнопарафіяльних навчальних закладів. Середню освіту було зосееджено в семирічних гімназіях, де головна увага приділялася вивченню гуманітарних наук, і реальних училищах, орієнтованих на природничі і точні дисципліни. Випускники гімназій мали право без екзаменів встуати до університету, а реальних училищ - у технічні вузи. У той же час виникли і вищі жіночі курси.
ПОМІРКУЙТЕ!
ПОМІРКУЙТЕ!
В освіті реакційна політика царизму виявилась у фактичному знищенні університетської автономії і обмеженні доступу до навчання в гімназіях дітей нижчих станів. Зокрема, право на освіту втратили діти слуг, кухарок, візників тощо. Друга половина XIX ст. стала періодом бурхливого економічного розвитку Російської імперії, який супроводжувався суттєвими змінами і в структурі суспільства. Господарський розвиток країни мав низку особливостей, зумовлених історичними традиціями Росії, її етнічно-національним складом і характером проведених реформ. Як і раніше, виробничі сили розміщувалися вкрай нерівномірно. Великого значення поступово набували нові промислові райони - Україна, Закавказзя і Прибалтика. Залишки кріпосництва зумовили поступове відставання Уралу, а величезні райони Сибіру і Середньої Азії залишалися неосвоєними. Поряд із швидким зростанням великої промисловості, високим ступенем концентрації виробництва і робітників на великих підприємствах в економічному житті значну роль продовжували відігравати селянські промисли і ручні напівкустарні майстерні. Величезні сировинні поклади і дешева робоча сила сприяли приходу іноземного капіталу в російську економіку. Протягом 60-70-х років XIX ст. іноземні інвестиції в промисловість країни збільшилися в десять разів. Росія залишалася аграрною країною. Переважна більшість землі знаходилась у власності дворян. Частина поміщиків пристосувала свої господарства до нових ринкових умов, використовувала найману робочу силу і сільськогосподарські машини, збільшувала кількість товарного хліба. Але більшість з них не змогла перевести господарства на капіталістичний лад і поступово розорялась. На кінець XIX ст. 40 % поміщицьких маєтків було закладено в банках. По країні врожайність поступово зростала, проте в Європі сільське господарство Росії було одним з найвідсталіших. З десяти гектарів землі годувалося 40 чоловік, у той час як в інших країнах - до 500.
ІСТОРІЯ ВИНАХОДІВ
ПОМІРКУЙТЕ!
Основою формування нової російської буржуазії були купці, розбагатілі сеяни і частина дворян. Хоча економічний вплив підприємців дедалі зростав, їх суспільний вплив і політична вага були несуттєві. Підтримка інтересів буржуазії з боку держави робили її консервативною і відданою самодержавству. Революційний напрямок представляло дві течії - народництво і марксизм. Народники орієнтувалися на перехід Росії до соціалізму через сільську громаду, обминаючи капіталістичний шлях розвитку. Проте ні «ходіння в народ» з метою агітації селян на революційні виступи, ні терористичі акти не привели до народної революції і знищення самодержавного ладу. У 80-х роках XIX ст. у Росії з'являються перші марксистські групи і гуртки. У Женеві в еміграції діяла група «Визволення праці» на чолі з Г. Плехановим, яка була утворена колишніми народниками. У 1895 р. розрізнені соціал-демократичні гуртки Петербурга були об'єднані лідером радикальних російських соціалістів В. Ульяновим (Леніним) у Союз боротьби за звільнення робітничого класу, а в 1898 р. відбувся установчий з'їзд Російської соціал-демократичної робітничої партії (РСДРП). Проте в цей час ні програма, ні статут партії не були прийняті.
Перевірте себе! 1. Визначте причини скасування кріпосного права в Росії.
5. Які нові соціальні верстви сформувалися в пореформеній Росії?
ДАТИ І ПОДІЇ 19 лютого 1861 р. - Маніфест про скасування кріпосного права.
С.О. Осмоловський, Т.В. Ладиченко. Всесвітня історія 9 клас
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: