KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок на тему "Омоніми"

Тема: Омоніми

Мета: -дати поняття про омоніми, формувати вміння визначати омоніми в реченнях, користуватися словником; -розвивати спостережливість, пам’ять, логічне й образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу

Хід уроку:

1.    «5 хвилин для життя»
«Подорож до Великобританії»
(правопис власних назв іншомовного походження)

2.    Узагальнення й систематизація знань
2.1. Бесіда з класом:
- Які групи слів за значенням в знаєте?
- Що таке синоніми? Синонімічний ряд?
- Наведіть приклад синонімічного ряду.
- Які слова називаються антонімами?
- Наведіть приклад.

2.2. Вибірковий диктант
Знайти в реченнях синоніми й антоніми. Записати
1)Здавалося все й зблизька й здаля новим і чудесним для мене.
2). У тихій радості й журбі вклонився вечір дневі.
3). Кудись поділись сум, зажура, і хочеться безмірно жить.
4). Васильками в народі називають квіти базиліка, що широко використовуються в народних обрядах.
5). День одбіліє, ніч зачорніє.
6). Печериця гонориться, наче виграла мільйон. Їй нове ім’я вже сниться, нетутешнє – Шампіньйон.

3. RELAX. «Хто швидше?»
(Прочитати скоромовку. Спочатку мовчки, потім - вголос)

Бук бундючивсь перед дубом,
Тряс над дубом бурим чубом.
Дуб пригнув до чуба бука –
Буде букові наука.


4.  Виклад нового матеріалу.


T.jpeg



Омофони – слова, що однаково звучать, але мають різне значення і написання
(Юпітер – головний бог у давньоримській міфології; юпітер – електричний прилад);
Омографи – слова, які мають однакове написання, але мають різне значення і звучання
(води – іменник, множина, Н.в.; води – іменник, однина, Р.в)
Омоформи – слова, які звучать і пишуться однаково, але означають форми різних слів
(віз – іменник, чол.р, однина; віз – дієслово, чол.р., мин. часу)

5.  Виконання вправ на застосування й закріплення знань, формування вмінь і навичок
5.1. Робота біля дошки:
Записати речення, визначити лексичне значення омонімів:

Вітром збило трепетну крону, снігом вкрило зламану віть.
Черевики для ворони продаються за три крони.
Земле рідна, ти подих ласки і добра.
Спів кладеться на звичайні ноти.
Дипломати теж складають ноти.

5.2.    Виконати вправу 391, с. 165 у підручнику

5.3. Ви гралися коли-небудь в слова? А знаєте, що і слова граються між собою? Так, так, вони перегукуються, міняються місцями і ніби хизуються: ось які ми схожі! Така гра слів називається каламбуром.

Грає слово
Грає слово, виграє.
Грає Гриць – м’яча він б’є
Грає мама роль в кіно.
Грає тато в доміно.
Грає братик на гітарі.
Грає з ним сестра у парі.
Вдома, в класі на перервах
Граю я усім ... на нервах
            І.Січовик


5.4. Виконайте вправу 393 (усно), 394 (письмово)


6. Підсумок уроку (бесіда з учнями).
- З якою групою слів за значенням ми познайомилися?
- Що називається омонімами?
- Які види омонімів існують?
- Чим вони відрізняються?

7. Виставлення оцінок. Мотивація їх

8. Повідомлення і пояснення домашнього завдання














Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Омоніми > Омоніми. Конспект уроку і опорний каркас