KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 14. Як розділити радість і печаль іншої людини

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Етика: Як розділити радість і печаль іншої людини. Що таке милосердя. Кого називають альтруїстом, а кого — егоїстом. Як співчувати й проявляти милосердя словом і ділом


ЯК РОЗДІЛИТИ РАДІСТЬ І ПЕЧАЛЬ ІНШОЇ ЛЮДИНИ


1. Що таке милосердя.

2. Кого називають альтруїстом, а кого — егоїстом.

3. Як співчувати й проявляти милосердя словом і ділом.

Після цього уроку ви зможете:

Пояснювати поняття «милосердя», «чуйність», «альтруїзм»,«егоїзм»;
Наводити приклади вияву милосердя;
Характеризувати прояви егоїзму у власній поведінці.

Поняття,  які треба вміти застосовувати: милосердя, чуйність, людяність, егоїзм, альтруїзм.

1. Що таке милосердя

З-поміж різноманітних проявів добра чи не найпереконливішим є милосердя. Словник української мови витлумачує цю чесноту як співчутливе ставлення до когось. Милосердною людиною називають людину, готову прийти на допомогу іншим, сповнену доброти та чуйності. У цьому значенні слова «милосердний» та «добрий» є синонімами. Отже, милосердя - це діяльне добро, тобто таке, яке виявляється у наших вчинках. Воно є втіленням високої любові до ближніх. Приміром, у християнському віровченні обов'язком кожної людини визначено такі милосердні вчинки: голодного нагодувати; спраглого напоїти; нагого (голого, роздягнутого) одягнути; подорожнього прийняти й нагодувати; недужого та ув'язненого відвідати; померлого поховати. Вияв духовного милосердя - це добра порада, слова втіхи та розради. Милосердними є й ті, хто ділиться знаннями, досвідом, терпеливо зносить кривду, прощає і не тримає зла.

Милосердя ґрунтується на таких якостях, як чуйність, уважність, доброзичливість і несумісне з пихою, байдужістю, брутальністю. Тільки той учинок є милосердним, який засвідчує повагу до людини.

Прочитайте бувальщини про українських письменників та поміркуйте.
-    Про які вияви милосердя довідалися з розповідей?
-    Як пов'язані милосердя і безкорисливість?
-    Побутує думка, що бути милосердним можуть дозволити собі лише дуже заможні люди. Чи погоджуєтеся з цим твердженням?
-    Чим, по-вашому, вимірюється милосердя?
                                 * * *
Український поет Степан Руданський за фахом був лікарем. Працюючи в Ялті, він лікував бідних безкоштовно. Про це добре знали в місті, тож коли занедужував убогий, ішов до лікаря Руданського. Бувало й так, що бідному чоловікові не було де жити, щоб лікуватися. У таких ситуаціях Руданський відступав свою хату, лікував, годував і не чекав за те ніякої плати.
                                 * * *
Письменник Юрій Федькович, вийшовши у відставку з офіцерської служби, поринув у громадські справи. Він зажив слави народного адвоката. Одного разу до нього звернулися селяни, щоб допоміг відстояти в суді їхнє право на ліси й пасовиська. Докази, наведені Федьковичем, були такі переконливі, що місцеві чиновники погодилися з ними й змінили рішення на користь селян.
                                * * *
Свій дім і господарство Юрій Федькович подарував слузі; гроші, здобуті від продажу батьківського дому, роздав бідним.
Особлива дружба єднала українського поета Івана Манжуру і знаменитого вченого-мовознавця Олександра Потебню. Коли Манжура був хлопчиком, ним опікувалася дружина вченого, рідна поетова тітка. Хлопець жив тоді в Потебні й навчався в гімназії. Пізніше, коли поета було вигнано за вільнодумство з Харківського ветеринарного інституту, він покинув тітчин дім і почав мандрівне бурлацьке життя. Однак Потебня підтримував поета впродовж усього свого життя. Він читав його твори, надсилав їх до журналів, заохочував поета до творчості, допомагав грішми, діставав для роботи потрібні книжки. Коли життя особливо припікало Манжуру, останнього рятунку він шукав-таки в Потебні. Під кінець 1886 року О. Потебня виявив бажання видати за свій кошт поезії Манжури. Вийшли вони 1889 р. під назвою «Степові думи та співи» в Імператорській Академії наук в Петербурзі на гарному папері.
Валерій Шевчук

Працюючи в малих групах, оберіть одну з ситуацій та складіть таке її продовження, щоб персонажі засвідчили милосердне ставлення одне до одного.

Ситуація 1. Вчителька природознавства Наталя Петрівна перший рік працювала в школі. Шестикласники ставилися до неї непогано, проте не завжди дотримувалися порядку. Одного разу під час уроку в неї через застуду пропав голос. Учні ...

Ситуація 2. Марічка чергувала в класі. У кабінеті біології їй потрібно було полити квіти. Коли дівчинка заходила в приміщення з повною лійкою, вона перечепилася за чийсь рюкзак, упала, розхлюпавши воду, розбила коліно. Ще й скинула найбільший вазон - розкішна лілея з поламаним листям навряд чи додала б настрою вчительці. Шестикласники, які розважалися на перерві...

Ситуація 3. Сашко, Максим та Андрій поверталися додому після тренування. Хлопці почувалися втомленими, тож зраділи, коли в завштовханому вагоні метро звільнилося місце. Сашко й Максим, умостившись, витягли з наплічників підручники історії й поринули в читання, а Андрій вирішив погратися на мобільному телефоні. Хлопці й не помітили, коли до вагона зайшла мама з маленьким сином ...

Ситуація 4. Сергій та Ігор дуже любили свого собаку - ротвейлера Марса, якого братам подарували батьки. Пес був справжнім героєм. Жоден голуб не почувався безпечно, коли Марса виво¬ди погуляти. Нещодавно у дворі з'явився ще один мешканець -Яринчин пухнастий кіт Тишко. Одного разу під час прогулян¬ки з собакою хлопці помітили кота, який ніжився на сонечку під липою. Вони ...

Ситуація 5. Василь та Микита - вигадливі на розваги. Одного разу Микиті спало на думку пожартувати з мешканцями будинку, полякавши їх іграшковим пістолетом. Саме тоді сусідка Орися Миколаївна поверталася з магазину. Микита причаївся за дверима ...

Людяність - щире, доброзичливе ставлення до інших; уважність до чужих потреб.

Милосердя - діяльне прагнення допомогти кожному, хто має в тому потребу.

Співчуття - чуйне ставлення до чужого горя, до чиїхось переживань.

Чуйність - уважність і сердечне ставлення до людей.

2. Кого називають альтруїстом, а кого — егоїстом

Людей, повсякчас готових до милосердних учинків, турботливих, уважних, чуйних і безкорисливих називають альтруїстами.

Слово «альтруїзм» походить від латинського «інша людина», «ближній». Альтруїзм - це безкорисливе піклування про благо інших, готовність заради цього зректися власних інтересів. Стислим утіленням альтруїзму є настанова «Жити для інших». Хоч сам термін відносно молодий (у філософії він був запроваджений у 19 ст.), його значення споріднене з настановами любові до ближнього в християнстві, обов'язком милосердя в ісламі, вченням про співчуття в буддизмі тощо. Приклади альтруїзму завжди вражають.

Альтруїстів часто визнавали святими. Пригадуєте подробиці земного життя покровителя й оборонця дітей Святого Миколая? Його безкорисливі вчинки, безперечно, є виявом альтруїзму. Серед шанованих альтруїстів варто згадати й Святого Валентина, який, за легендою, всупереч імператорському наказові вінчав закоханих, даруючи їм щастя бути разом.

Протилежністю альтруїзму є егоїзм. Егоїстом називають людину, яка нехтує інтересами інших заради власних. Проявом егоїзму, приміром, є куріння на дитячому майданчику або в кав'ярні, де поряд з курцем перебувають інші люди, які не курять.

Егоїстичною є поведінка тих, хто в людних місцях вживає брутальні слова, голосно слухає музику тощо. А чого варті прогулянки з улюбленим песиком у скверах великого міста! Та щоб егоїстичних учинків в нашому житті поменшало, варто передусім озиратися на себе.

Прочитайте буддійську притчу та поміркуйте.
-    Як гірчичне зерня полегшило страждання жінки?
-    Чи можна милосердя вважати проявом альтруїзму?
-    Чи можна твердити, що допомагаючи іншим, людина допомагає й собі? Чому?

ГІРЧИЧНЕ ЗЕРНЯ

Одного разу Будда зустрів літню жінку. Вона гірко плакала - життя її було нелегким. Жінка попросила Будду допомогти їй.

- Твоє життя навряд чи відрізняється від життя інших людей, -відповів Будда. - Та я допоможу тобі позбутися смутку. Для цього мені потрібне гірчичне зерня, яке ти маєш принести з оселі, де ніколи не знали горя.

Підбадьорена словами самого Будди, жінка почала пошуки, а Будда подався своїм шляхом. Багато пізніше він зустрів її знову - жінка полоскала в річці білизну й наспівувала.

Будда відразу зрозумів, що відбулося, але все-таки підійшов і запитав, чи змогла вона знайти оселю, життя в якій було цілком щасливим і безтурботним.

-    Ні, - відповіла жінка, - куди б я не приходила, я скрізь бачила прикрощі набагато важчі за мої!

-    Ти будеш шукати ще? - запитав Будда.

-    Згодом, - відказала жінка, - поки що я повинна допомогти одним людям - їм поталанило ще менше, ніж мені.

-    Знаєш, тобі не потрібне гірчичне зерня, - вирішив Будда, - ти вже знайшла те, що шукала.

3. Як співчувати й проявляти милосердя словом і ділом

 Прочитайте спогади українського історика Дмитра Малакова,  дитинство якого минуло в окупованому нацистами Києві, та поміркуйте.

-    Про які прояви милосердя довідалися зі свідчень?
-    Які риси характеру виявляли ті, хто чинив милосердно?
-    Чому, щоб виявити милосердя, треба мати сильний характер, мужність?

Одного вересневого дня в окупованому Києві з'явився новий наказ: «Усі євреї міста Києва та його околиць мають з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року на 8 годину ранку на ріг Мельниківської та Дохтурівської вулиць. Узяти з собою документи, коштовні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто не виконає цього розпорядження й буде виявлений в іншому місці, буде розстріляний...»

Оголошення читали всі: підходили і, як звичайно, мовчки розходились. Тієї ночі не спало все єврейське населення Києва. Цілу ніч за стіною в Дионисіївському скиглила велика єврейська родина. Переважно всі знали, що на них чекає. Незадовго перед тим до нас приходила наша добра довоєнна знайома Яніна з-під Фастова, захопленого німцями ще 20 липня, і розповіла, що там розстріляли всіх євреїв. Рано-вранці 29 вересня, в переддень свята Віри, Надії, Любові, Львівською, Глибочицькою і Андріївським узвозом з Подола рушили жахливі колони. Йшли люди різних професій, різного віку, фізичного стану. Вийшли здорові й хронічно хворі, інваліди, паралізованих везли на візках і тачках. Вдягнені в зимові пальта й шуби. Несли речі, дехто - в'язки улюбленої цибулі через шию. За такої кількості людей думка про їхню масову загибель здавалася неймовірною, дикунською. Та передбачливіші не брали з собою дітей, залишали їх сусідам або здавали до дитячих будинків. Біля Покровського монастиря черниці, які теж вийшли на Львівську вулицю подивитися на моторошну колону, інколи вихоплювали з рядів дітей, особливо несхожих зовні на єврейських (білявих, чи що). Звичайні православні черниці. Серед тих, хто йшов того ранку на Лук'янівку, була й артистка театру ляльок Діна Миронівна Пронічева. її дітей, Ліду й Вову, сусіди здали в дитячий будинок на Керосинній вулиці. Така доля спіткала й трирічного Марика, який улітку сорок першого лежав у лікарні зі скарлатиною в безнадійному стані. Батьки билися у відчаї. Вони збиралися в евакуацію, і лікарі порадили їм їхати без хлопчика: за тих умов такого хворого малюка не довезти все одно. Та він одужав, і його віддали в дитячий будинок. Національність приховали, як це було і з багатьма іншими єврейськими дітьми. Було їх таки чимало, і врятувала їх людяність і доброта співробітниць дитячого будинку. Ніхто із старших дітей на Керосинній не загинув. Нікого не виказали. Про те, що саме там, у Бабиному Яру, розстріляли євреїв, першими довідалися мешканці сусідніх Лук'янівки та Куренівки, а згодом - увесь Київ.

І. Оцініть себе, зарахувавши за відповіді 1-8 по 1 балу, 9-10 -по 2 бали.

I.  Що таке милосердя?

2. У яких якостях утілено милосердя?

3. З якими якостями несумісне милосердя?

4. Які милосердні вчинки вважають обов'язком кожної людини?

5. У чому виявляється духовне милосердя?

6. Які приклади милосердя вам доводилося спостерігати?

7. Чи легко бути милосердним?

8. Кого називають альтруїстом, а кого - егоїстом?

9. Чи має слушність думка, що милосердя має ґрунтуватися на повазі? Відповідь обґрунтуйте.

10. Чи має слушність думка, що милосердна людина мусить бути мужньою? Відповідь обґрунтуйте.

II.    Роздивіться ще раз картину, вміщену на початку параграфа. На задньому плані картини зображено й самого Тараса Шевченка. Складіть у групах розповідь від першої особи про зустріч художника з байгушами, використовуючи такі Шевченкові слова: «Людина в злиднях і біді, якої б не була національності та яку б не сповідувала релігію, є для мене рідним братом». Чи втратила ця ідея значення для сьогодення? Чи можуть такі почуття, як чуйність, милосердя, застаріти? Наведіть приклади вчинків, у яких вони втілюються.

1.    У буддизмі є вчення про праведні вчинки. Перше правило закликає упокорювати гнів, а найвищою чеснотою є співчуття. Смак співчуття, вважають прихильники цього віровчення, є наріжним каменем, що відділяє добро від зла. Поміркуйте, як ці засади пов'язані з милосердям. Чому милосердя є загалнолюдською цінністю?

2.    Прочитайте християнську легенду та поміркуйте.

-    Чого навчає легенда?
-    Чому милосердя є свідченням моральності людини?
-    Які моральні настанови втілюються в милосердних учинках?


НЕ РОЗГЛЕДІЛА

Богородиця саме збиралася випрати сорочечку Ісуса, коли побачила на лузі дівчинку, що пасла корову. Покликала її та попросила потримати дитятко. Дівчинка, яку звали Катерина, охоче погодилася. Вона зауважила, що ніколи не бачила такої гарної дитини, і крадькома зрізала золотий кучерик.

-    Це ти взяла кучерик? - запитала Богородиця.

-    У нього такі чудові кучері, що я захотіла один узяти собі. Якщо хочеш -поверну, - паленіючи від сорому, відповіла дівчинка.

-    Залиш собі.


Наступного дня Катерина знову пасла корову на луці й сподівалася, що ще раз з'явиться прекрасна пані з дитиною на руках.

Але замість неї з'явився ангел і спитав:
-    Чи не бачила ти поблизу Господа і Богородицю?
-    Учора бачила одну пані з дитятком. Пані прала, а дитина спала. Поглянь, навіть залишила мені його кучерик.

Ангел узяв кучер і упізнав за ним Господа. Катерині перехопило подих: «Тримала на руках самого Господа, а не впізнала Його».

Якось Катерина набирала воду з криниці. Раптом побачила подорож¬нього, одягненого у червоний плащ, який спирався на заквітчану палицю.

-  Даси мені напитися, Катерино?
-  Пий, - мовила дівчина і подала йому відро.

Чужоземець, угамувавши спрагу, попрощався. Збентежена Катерина попросила собі одну квітку, - з тих, що прикрашали його палицю.

Паломник дав їй квітку і швидким кроком рушив далі. Хвилиною пізніше з'явився ангел і, побачивши Катерину, запитав:
-    Чи ти бачила Господа, як проходив тут?
-    Я бачила спраглого чужоземця і дала йому напитися. Поглянь, він навіть залишив мені квітку зі своєї палиці. Ангел упізнав за квіткою Господа. Катерина закам'яніла. «Дала Господу напитися, - сказала собі, -і не впізнала Його?».

Одного разу Катерина пекла хліб. Коли це до неї зайшов незнайомець. Він був такий змарнілий, наче його огорнули всі злидні світу. Зрозуміла Катерина, що незнайомець голодний. Витягла хліб із печі, взяла одну паляницю і дала в руки біднякові.

Страшенно зраділий, він одразу почав їсти. Потім зібрав крихти і вклав їх в долоню Катерини зі словами:
-    Можу тобі дати лише крихти твого милосердя, їх вистачить для птахів. Коли бідняк пішов, одразу з'явився ангел, який запитав у Катерини:
-    Чи ти не бачила Господа, що тут проходив?

-    Бачила убогого, злиденнішого за всіх злидарів світу - був голодний. Дала йому хліба, а він залишив мені оці крихти.
-    Це був Господь!

Ось чому якщо якась дитина, чужоземець, убогий просять про щось, їх ніколи не відсилають з порожніми руками. У кожному з них люди бачать Господа.

3. Чи доводилося вам виявляти милосердя? Розпитайте батьків чи інших дорослих про їхній досвід милосердних учинків. Напишіть невеличке міркування «Чи здатне милосердя зробити світ кращим».


Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.

Календарно-тематичний план згідно шкільної програми, конспекти етики, вивчай етику безкоштовно, онлайн уроки з етики


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.